Violeta Alexandru: Inspecţia Muncii este ruptă de societate şi realitate. Planurile lor de control sunt de o formalitate care mă îngrozeşte

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2020, 14:19 Actualitate | Esenţial


Violeta Alexandru
Foto: Facebook
Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a adus miercuri noi critici unor instituții din subordine, de data aceasta inspectoratelor teritoriale de muncă, unde sesizările primite de la oameni ajung toate la inspectorul şef, care "le distribuie pe criterii care au la bază orice altceva, mai puţin obiectivitatea şi eficienţa". Ea acuză Inspecția Muncii că este "ruptă de societate" şi de problemele oamenilor.

Violeta Alexandru a spus, miercuri, la prezentarea bilanţului unui an de mandat, că a cerut "schimbarea paradigmei" la Inspecţia Muncii, în sensul în care verificările să se facă în primul rând ţinând cont de petiţiile oamenilor.

"Inspecţia Muncii este ruptă de societate şi de reacţiile pe care oamenii i le dau. Planurile lor de control sunt de o formalitate care mă îngrozeşte. Inspecţia Muncii nu este, în acest moment, vocea problemelor oamenilor în domeniul relaţiilor de muncă. Caută orice justificare când îi pui această voce în faţă, caută pe oricine altcineva ca să răspundă pentru acest stadiu în care se află, mai puţin să-şi recunoască problemele. Este, pentru mine, instituţia etalon care îmi arată că atâta vreme cât nu ne recunoaştem problemele şi nu dorim să le rezolvăm, soluţiile sunt radicale”, a afirmat ministrul Muncii, potrivit News.ro.

Ea a spus că la unele inspectorate teritoriale de muncă din ţară a găsit disponibilitatea din partea celor care lucrează acolo să asculte în primul rând sesizările oamenilor, însă în altele "sesizările se adună la inspectorul şef care le distribuie pe criterii care au la bază orice altceva, mai puţin obiectivitatea şi eficienţa". "Cert este că există mult formalism şi puţină eficienţă”, a adăugat Alexandru.

Ea a mai spus că nu încurajează ca inspectorii să facă "exces de zel” la Inspecţia Muncii, subliniind că apreciază felul în care antreprenorii muncesc pentru a ţine pe picioare o afacere şi a-i plăti pe salariaţi. Alexandru a menţionat însă că Inspecţia Muncii este "ruptă de realitate”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5213 vizualizari

  • -11 (11 voturi)    
    Tu esti rupta de realitate! (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 14:22)

    Zubizareta [utilizator]

    Mai este ceva bun in tara asta si pt ea nu e bun...
    • +2 (2 voturi)    
      Inspectia muncii?!? (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 15:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      Deci asta ramasese bun in toata tara, inspectia muncii?!? Si zici ca tantea aia e rupta de realitate?
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 14:49)

    [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 14:56)

    cartograful [utilizator]

    si cine ar trebui sa-i rezolve problemele din subordine doamnei Alexandru?
  • +7 (7 voturi)    
    Senzational! America a fost descoperit a! (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 15:05)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nimic nou.
    Nu stiu de ce nu se desființează instituția asta.
    Rezultate zero.
    Încorporată ca un serviciu la Casa de Pensii!
    Sau creată la nivel de judet o singura structura pe scheletul Casei de Pensii.
    Formata din Ag. Somaj + Insp. Muncii + Prestații ( fosta Direcție a Muncii) si evident Casa de Pensii.
    Doar servicii incorporate in Casa de Pensii

    Se unifica bazele de date ale acestora si dispar atâtea functii de Director sau sef serviciu.
    Numai la un judet dispar cate 6 posturi de directori si 10 posturi de sefi serrvicii.
    Si cei din Minister.
    Acestea erau pe vremuri niste oficii cu sef oficiu.
    Acum directori si sefi servicii fara numar.
    Atunci erau creioane chimice.
    Se zice ca acum se informatizeaza /digitalizeaza.
    O mie de institutii inutile si ineficiente.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 15:07)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Doamna Ministru va rog sa va uitati mai intai pe site-urile ITM-urilor: nu gasiti doua cu aceleasi informatii, cu aceleasi formulare sau proceduri. Fiecare face cum il taie capul. Nu mai zic de vechimea site-urilor si de forma lor.
    Cat despre cum functioneaza ITM-urile... doamne apara si pazeste! ITM Maramures poate verifica pe loc de pe tableta daca sunt inregistrate CIM-urile si verifica daca sunt in format fizic la punctul de lucru apoi trimit PV-ul la sediu. ITM Bucuresti nu verifica nimic pe loc si te cheama cu actele la ei. Abia de saptamana asta au inceput sa vina la sediu.
    Alte ITM-uri cer documentele de control pe mail si te cheama doar la semnat PV-ul.
    Le ia vreo 2-3 ore sa intocmeasca un PV obisnuit fara amenda sau masuri.
    Aceeasi firma e controlota de acelasi ITM la doua puncte de lucru diferite la o saptamana distanta. In afara de CIM-uri (lucru pe care il inteleg) cer acelasi set de documente (pontaje pe ultimele 3 luni, state pe ultimele 3 luni, regulament intern, contract colectiv - desi ITM e depozitarul unul exemplar si revisalul - desi il pot verifica online). Pierdere de timp pentru departamentul de resurse umane. Luni trebuia sa vina o doamna inspector sa imi aduca pv-ul de control pt unul dintre puncte. Eu lucrez de acasa. M-am dus la sediu, am asteptat 3 ore. Nu a venit. Am sunat-o. Mi-a zis ca nu vine, ca marti-joi are concediu si ca o sa ma sune vineri. Alt drum, alta distractie, alt timp pierdut. Facem si noi cumva sa semnam electronic documentele? Verificam si noi in ANAF ce s-a raportat pentru salariatul respectiv? (ca in 112 gasim si ore lucrate, si sporuri si medicale si concedii de odihna si deduceri si pe mama si pe tata pentru salariatul respectiv)
    Sa nu incep sa povestesc de cati ani e mare sef mare Constantin Bujor la ITM Bucuresti... :D
  • +3 (3 voturi)    
    Asa e, dar ministrul ce masuri a luat? (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 15:36)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Toti stim ca lucrurile nu merg, dansa concret ce masuri a luat?
  • 0 (0 voturi)    
    Ultima fraza din articol (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 20:48)

    delavrancea [utilizator]

    E etalon pentru respectarea drepturilor salariatilor.Imi amintesc de discursul lui Farfuridi referitor la iesirea din dilema.Va sa zica inspectorii sa nu faca exces de zel deci - sa mai treaca cu vederea dar in schimb ministra apreciază eforturile angajatorilor de a tine pe picioare afacerile...aha ...chiar daca pretul acestui fenomen este încălcarea legii -adica ciopartirea dreptului angajatilor.
    "Dilema"
    Cocoana, hotaraste-te!Ia decizie!Nu poti?Eject!