Dragoș Săvulescu, fugit în Italia după ce a fost condamnat definitiv la 5 ani și jumătate de închisoare, mesaj către Predoiu: "Cum va permiteți să interpelați public modul de aplicare a justiției din Italia?"

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:39 Actualitate | Esenţial


Dragos Savulescu
Foto: Facebook
Omul de afaceri Dragoș Săvulescu, condamnat la cinci ani și jumătate de închisoare și fugit în Italia pentru a scăpa de închisoare, îi răspunde printr-o scrisoare deschisă ministrului Justiției, Cătălin Predoiu, care se declara dezamăgit că o instanță din Italia a decis suspendarea executării pedepsei pentru Săvulescu.

În scrisoarea deschisă adresată ministrului Justiției și publicată pe Facebook, fostul acționar la FC Dinamo se declară "stupefiat" de afirmațiile lui Predoiu legate de situația sa juridică.
  • "Dumneavoastră, în calitate de Ministru al Justiției v-ați exprimat “dezamăgirea” față de decizia instanței italiene în cazul meu iar apoi ați scăpat “porumbelul” spunând “…Poate aude Ministrul italian al justiției”, a scris Săvulescu.
Omul de afaceri susține că a fost condamnat "absolut abuziv", iar în Italia "o justiție reală dintr-o țară cu adevărat democratică aplică cu adevărat legea și respectă principiile generale de drept și drepturile fundamentale ale omului".

Mai mult, Săvulescu are o serie de întrebări pentru Cătălin Predoiu.
  • "Cum va permiteți, domnule ministru, să interpelați public modul de aplicare a justiției din Italia? Credeți cumva că poate există o minimă comparație privind corectitudinea aplicării legii între Italia - o țară cu adevărat democratică și având o reală Democrație și Justiție - și România - o țară ex-comunistă cu justiție deficitară și plină de abuzuri, încălcări ale drepturilor omului și amestec ale serviciilor secrete și politicului în justiție??? Cum va permiteți domnule ministru să insinuati așa ceva??
  • (...) Ce vreți să spuneți, domnule ministru, cu formularea “Poate aude Ministrul italian al Justiției???" Sugerați cumva o intervenție a Ministrului Justiției în actul de justiție italian pe modelul practicat în România??? Dacă este așa, cum pare, din păcate, atunci formularea dumneavoastră nu reprezintă altceva decât evidență modului DEFECT în care dumneavoastră personal înțelegeți actul de justiție și îl aplicați în România!!! Este modul dumneavoastră de înțelegere și de aplicare a actului de justiție în România !! Este dovadă evidență a conceptului comunist al implicării politicului în actul de justiție!!! Este motivul principal pentru care JUSTIȚIA din România NU FUNCȚIONEAZĂ CORECT, lăsând loc abuzurilor și implicării politicului în justiție!!!", scrie el.
"Într-un fel, vă sunt recunoscător, domnule ministru, pentru că ați reușit să arătați public modul în care înțelegeți dumneavoastră înfăptuirea actului de Justiție! ", încheie Săvulescu.

În 9 februarie 2019, omul de afaceri Dragoș Săvulescu, fost acționar la FC Dinamo, a fost dat în urmărire internațională, după ce nu a fost găsit de polițiști pentru ca aceștia să pună în aplicare sentința de cinci ani și șase luni de închisoare primită în dosarul retrocedărilor ilegale de plaje din Constanța, în care a fost condamnat și Radu Mazăre. În 19 ianuarie, reprezentanți ai Poliției Române declarau pentru HotNews.ro că omul de afaceri Dragoş Săvulescu s-a predat autorităților din Napoli și se află în custodia Poliției italiene. Ulterior, el a fost pus în libertate.

Pe numele lui Dragoș Săvulescu există un mandat european de arestare emis de Curtea de Apel București. Autoritățile italiene (Curtea de Apel Napoli) au respins executarea mandatului european de arestare, au recunoscut sentința emisă de instanța română și au dispus executarea pedepsei în Italia. Totodată, instanța italiană a dispus suspendarea executării pedepsei.

Cătălin Predoiu a prezentat marți, într-o conferință de presă, situația unor persoanaje celebre condamnate la închisoare și care au fugit din România pentru a scăpa de închisoare. Trei dintre ei - Dragoș Săvulescu, Mario Iorgulescu și Alina Bica - se află în Italia, unde încearcă să împiedice în instanță procedurile de extrădare.

În cazul lui Dragoș Săvulescu, pe numele căruia exista un mandat de arestare emis de Curtea de Apel București, Curtea de Apel din Napoli a respins executarea mandatului, a recunoscut sentința emisă de instanța din Romania, a dispus executarea pedepsei în Italia și suspendarea executării pedepsei, a spus Cătălin Predoiu.

"Nu îmi ascund dezamăgirea față de un asemenea demers, față de decizia instanței. Poate aude ministrul italian al Justiției", a afirmat Cătălin Predoiu.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4053 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    si-a gasit judecatorul potrivit (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    in italia. si noi care zicem ca romanii aduc bani din italia. uite, unii ii si duc inapoi
    • +15 (15 voturi)    
      in Napoli nu cred ca exista vreun judecator (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:17)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      care sa nu fie platit si din alte surse decat cele publice. Baiatul a pompat unde trebuie, smecher. In sudul Italiei nu exista sistem judiciar au politie. O spun din proprie experienta.
      • -1 (1 vot)    
        Oare ? (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 19:18)

        danmarian [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Pungasul asta s-a lipt si de mafie ! Doar in vremea lui Mussolini mafia a fost pusa cu botul pe labe si n-a mai suflat ! Deci nimic nu e numai negru sau alb !!!!
  • +21 (21 voturi)    
    :) (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:44)

    Xorciser [utilizator]

    Ce lichea tupeista.
    • +3 (3 voturi)    
      si cam proasta.. (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:51)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ce nu intelegi fugarii astia e ca in loc sa stea cu capul la cutie, sa nu se auda nimic de ei etc, ei trimit scrisori deschise, fac spovedanii etc.Cand faci d astea nu ai absolut nici o sansa.
      L ati vazut pe popoviciu sa faca d astea? nu, pentru ca are creier.
  • -16 (26 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:45)

    real didi [utilizator]

    imi pare rau, dar savulescu asta are dreptate... faza aia cu "poate aude ministrul justitiei din italia" inseamna exact ce spune savulescu: prostia lui predoiu care crede ca si in italia ministrii justitiei dau ordine judecatorilor, ca in romania...

    nu stiu pentru ce a fost condamnat in romania tipul asta, poate ca merita, poate ca nu merita, e o decizie a italiei, eventual din romania poti sa faci contestatie sau apel sau recurs, dar nu sa apelezi la ministrul justitiei...
    • +2 (6 voturi)    
      Esti simpatic (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:09)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      dar mai simpatic e tipul cu comentariul nr 1.
    • +2 (4 voturi)    
      cere ministrului italian sa intervina in justitie (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:28)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      predoiu cere ministrului de justitie din italia sa intervina in justitie :)))))
      are dreptate fugarul
  • +14 (14 voturi)    
    Tupeu de borfas! (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:56)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    O sa ajungă la puscărie acest bandit!
    La brutărie canalie!
  • +14 (14 voturi)    
    Not guilty, your honor (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:03)

    fat.cat [utilizator]

    Ce iubesc eu cel mai mult la infractorii condamnati definitiv aka “oameni de afaceri”, ahahahahahahaha, e sfanta indignare si patosul cu care isi infoaie nevinovatia pe unde apuca. Asta de mai sus e un adevarat erou nerecunoscut, pe un cal alb. De ce n-am stiut noi despre el pana acum? E inadmisibil. Ce popor ingrat! Ne pleaca valorile, fix inainte de a intra in puscarie, si iar ne facem de rahat pe toata planeta. Sa-i acordam si despagubiri, zic.
    ...Ti-ai cumparat o sentinta favorabila pe oareunde, taci dracu’, bre, si savureaza-ti libertatea. Nu ne cere sa te si respectam, ca eu acum imi beau cafeaua si ai reusit sa ma umpli de greata, tovarase.
  • +10 (10 voturi)    
    Savulescu (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:13)

    yol [utilizator]

    Are impresia ca in italia s a judecat fondul cauzei:)))����. In italia sa judecat cererea de extradare facut de CAB si despre care acest muci in fasole are cunostiinta...
  • -2 (6 voturi)    
    pe fond are dreptate (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:33)

    Mendebilul [utilizator]

    nu cunosc speța, nu știu cine e individul acesta și da, probabil a făcut banii ăia la limita sau împotriva legii. Dar pe fond are dreptate: nu ai voie să comentezi decizia instanței din alt stat și de asemenea nu ai voie să ceri ingerința ministrului în activitatea instanțelor. Predoiu cere Italiei să încalce principiul separației puterilor în stat.
  • +6 (6 voturi)    
    Justitia in Italia (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 13:08)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ha, ha, ha cea mai mare gluma pe care am auzit-o vreodată. Ia sa vedem: Amanda Knox a fost condamnata pentru o crima la 25 de ani deși o alta persoana ( un hot pe care ea nu-l cunoștea) fusese condamnata la 16 ani . Deci adevăratul criminal ( care și violase victima) primise mai puțin decât un nevinovat. Dupa multe lupte si intervenția experților de la FBI a fost eliberata si achitata de toate acuzațiile dupa ce s-a constatat ca politia italiana fabricase dovezi si o bătuse sa recunoască.
    Dar cel mai celebru caz este Monstrul din Florenta, un ucigas in serie din Italia. Aceste a ucis cel puțin 16 persoane in 20 de ani. De-a lungul timpului zeci de persoane au fost arestate , câteva condamnate pentru aceste crime, cele mai cretine teorii au fost propuse de procuratura italiana( cult satanic , grup de criminali care le plăcea sa privească etc) dar opinia experților in criminali in serie este ca adevăratul ucigaș nu a fost prins niciodată precum Zodiac. Ucigașul a folisit in toate crimele o singura arma si un cuțit de scafandru caracteristic ucigașilor in serie care au un ritual de ucidere. Ucigasul omora cupluri care se giugiuleau in mașini in jurul Florentei. Deoarece a tras prin geamurile mașinii experții au estimat ca ucigașul este înalt de aproximativ 180 cm. Cu toate astea ultimii grup de "privitori" erau toți scunzi și in varsta, cu toate astea cel considerat ucigașul Pacciani , deși era in vârsta si bolnav de inima( de altfel a murit înainte sa fie condamnat) a fost in stare sa fuga dupa un campion de atletism si sa-l înjunghie cu cuțitul de scafandru. Doi procurori au fot condamnați pentru abuz in serviciu( au arestat un jurnalist ca făcea mișto de ei la faza cu moșul cuțitar) . Deci cam asta este justiția in Italia. Si sunt multe alte cazuri mai puțin celebre de erori grosolane judiciare.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare ? (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 19:16)

    danmarian [utilizator]

    Daca e HOT - dovedit si condamnat - de ce este si OBRAZNIC ? Pai sa nu-i rupi "gurita" pungasului ? Mars la "mititica" banditule si lasa vorba !