Fost colonel de Securitate, despre care justiția a spus că a făcut poliție politică, înmormântat cu onoruri militare. Răspunsul Jandarmeriei

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2020, 11:05 Actualitate | Esenţial


Jandarm
Foto: Facebook
Un fost colonel din Securitatea ceaușistă, despre care instanța a decis că a făcut poliție politică, a avut parte de o înmormântare cu onoruri militare, a acuzat Mihai Demetriade, consilier superior la CNSAS. Jandarmeria Cluj a răspuns la criticile pe această temă spunând că toate ”cadrele militare ale M.A.I. au dreptul, la cererea familiei, la o ceremonie de înmormântare cu onoruri militare”.

”În Cluj, ieri (vineri, nota red), a fost înmormântat un fost ofițer de securitate, condamnat definitiv într-un proces cu CNSAS pentru încălcarea drepturilor și libertăților fundamentale. Este vorba de colonelul Ioan D. Gocan (n. 25.02.1932 – sat Șardu, comuna Sînpaul, Cluj, decedat pe 3 noiembrie a.c.), numit în colectivul de conducere al Inspectoratului de securitate județean Cluj încă din 18 februarie 1968.

Omul era maior atunci, fiind numit șeful Secției III (Contraspionaj) la Securitatea municipiului Cluj. Devine lt. col. în iulie 1972, ocupând funcția de adjunct șef Serviciu Contraspionaj. A tot activat pe aceeași linie, contraspionajul, dar pentru că urmase și un curs de cercetări penale, avea atribuții și pe linia asta.

Era, cu alte cuvinte, și anchetator. Ultimul grad în Securitate a fost cel de colonel, lucrând pe aceeași linie, Serviciul 3 – Contraspionaj. Implicat în multe cazuri de urmărire prin DUI a diverselor voci protestatare sau dizidente, cazul cel mai cunoscut fiind obiectivul „Diana” (Doina Cornea)”, a scris Demetriade pe pagina sa de Facebook, atașând și o decizie a instanței contra lui Gocan.

”Conducerea Jandarmeriei Cluj a decis, nici mai mult nici mai puțin, să participe la înmormântarea unui fost ofițer al Securității, condamnat de statul român definitiv pentru fapte care încalcă legislația drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, punând în scenă onoruri militare, salve de pușcă, tricolorul în vânt, legitimându-se, prin asta, de la fostele lui fapte de arme. Mă întreb, retoric, dacă nu suntem în fața unei mari probleme legată de simbolurile statului, puse în slujba onorării unui fost lucrător al principalului organ represiv al statului totalitar”, acuză consilierul din CNSAS.

Ce spune Inspectoratul de Jandarmi Județean Cluj:

”În conformitate cu O.M.A.I nr.64 din 2014, cadrele militare ale M.A.I. au dreptul, la cererea familiei, la o ceremonie de înmormântare cu onoruri militare.

În condițiile în care nu a existat o măsură complementară de degradare militară, persoana la care se face referire avea dreptul la onoruri militare. Facem totodată precizarea că la respectiva înmormântare nu a participat niciun reprezentant al conducerii instituției noastre”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7248 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Securistii din 89 sunt astazi pensionarii SPECIALI (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:08)

    Gryphus [utilizator]

    Securistii din 1989 sunt astazi PENSIONARI SPECIALI

    cei care au tras in populatie in 1989, ca sa-l puna pe Iliescu presedinte, sunt astazi pensionari SPECIALI

    asta e motivul pt care desi se stie cine sunt numele lor nu sunt publice
    • +17 (21 voturi)    
      Mda (Luni, 9 noiembrie 2020, 12:16)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Si in plus, singurele 3 explicatii pe care trebuia sa le dea Jandarmeria erau:
      1. Pentru ca putem
      2. Pentru ca asa meritati sa fiti tratati
      3. sâc, sâc, sâc, sâc, sâc, hahahaha, sâc, sâc, sâc

      Ar fi avut aceeasi valoare si macar asa ar fi fost sinceri despre cum trateaza cetatenii.

      Jandarmeria nu a fost exceptionala niciodata, dar de cand a fost Teleormanizata a ajuns efectiv sinonim cu ciunga care ti se lipsete de pantof pe drumurile necuratate si de care ti se face scarba
    • -2 (6 voturi)    
      Coldea nu e special? (Luni, 9 noiembrie 2020, 13:40)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Și a fost securas după împușcături din dec. '89.
  • +16 (22 voturi)    
    Mda (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:13)

    TheFaime [utilizator]

    Jandarmeria, 10 August...ce sa mai... poti trage apa..
  • +15 (21 voturi)    
    Jandarmeria e o institutie comunista (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:17)

    emil bobu [utilizator]

    care actioneaza la ordin politic, cum s-a vazut pe 10 august 2018.
  • +8 (14 voturi)    
    jandarmeria - tot tacamul (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:21)

    Captain Obvious [utilizator]

    suma conteaza
  • +14 (18 voturi)    
    scursurile se onoreaza intre ele (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:40)

    qwerasdf [utilizator]

    normal...
  • +16 (22 voturi)    
    mda (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    asa il vor inmormanta si pe nea iliescu...

    cu onoruri militare, salve de tun si tot ce trebuie...

    marele erou national...

    ti-e si scarba de neo-comunistii care inca mai traiesc printre noi... JEGURILE
  • -7 (19 voturi)    
    sa fim seriosi poate a fost erou!? (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:41)

    MirceaIo [utilizator]

    Poate este erou si cei care il acuza sunt tradatorii! nu inteleg pozitia celor care spun cine a facut politie politica. Se pare ca Lazlo Tokes a fost descoperit ca tradator lua bani de la statul ungar sa fure din bogatia tarii. Acum este erou???
  • +16 (22 voturi)    
    Desfintati jandarmeria (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:47)

    fanegr1ja [utilizator]

    Aceasta institutie este nereformata de la infiintare. Daca Armata si SRi au fost reformate odata cu aderarea Romaniei la NATO si UE, Jandarmeria si Politia au devenit institutii in care s-au refugiat toate cozile de topor a oligarhiei comuniste.
  • -1 (13 voturi)    
    Dupa Bucuresti (Luni, 9 noiembrie 2020, 12:11)

    mmmircea [utilizator]

    Clujul e principalul buboi, colcaie de scursuri securiste, mai tinere sau mai batrane.
  • +1 (11 voturi)    
    O intrebare .... (Luni, 9 noiembrie 2020, 12:32)

    Torquemada13 [utilizator]

    Se mai indoieste cineva cine conduce Romania ? Din 1945. Se pare ca Westul a preferat sa bata palma decat sa distruga monstruozitatea creata de rusi dupa 1945. La care constructie a contribuit si alte neamuri care azi ne dau lectii despre democratie. E mai ieftin si mai comod sa o folosesti dupa principiul "faceti ce vreti, da' ne dati tot ce dorim". Plus ca distrugerea securitatii ar fi creat disconfort major in plan global celor cu contributii majore, inclusiv dupa razboi cand plateam rusilor datoriile de razboi. Asa datele raman secrete, secu. apara "interesele". Salarii de vis, pensii speciale (ma rog, varuite in pensii de serviciu) si numeroase privilegii in deceniile care au trecut. O contributie monumentala la distrugerea Romaniei. Incepand cu adevarata intelectualitate a tarii (nu confundati ,va rog, cu caraghioslacurile care au fost ulterior la butoane). Tricolor, salve, militari, onoruri.........saraca tara !
  • +3 (7 voturi)    
    Fiecare lege (Luni, 9 noiembrie 2020, 13:09)

    dincannes [utilizator]

    ... are exceptii, dar daca nu vreti sa le cautati ... ne injositi pe noi toti !
    Era asa de simplu sa-i raspundeti familiei, ca in perioada asta de pandemie, trebuie evetate astfel de evenimente.