VIDEO Klaus Iohannis: Așteptăm primele rezultate ale măsurilor de restricții peste două - trei săptămâni

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:27 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis, in Maramures
Foto: Captura YouTube
Președintele Klaus Iohannis a declarat vineri că primele rezultate ale noilor restricții anunțate în urmă cu o zi de autorități pentru a încetini avansul pandemiei Covid-19 sunt așteptate peste două-trei săptămâni. Șeful statului, care a efectuat o vizită în județul Maramureș, și-a exprimat speranța că aceste măsuri „sunt destul de ferme” pentru a putea evita un lockdown după alegerile din 6 decembrie.

„Eu cred că măsurile decise sunt destul de ferme pentru a ne permite să avem alegeri în siguranță și să continuăm după alegeri fără să intrăm în faza de lockdown”, a spus șeful statului, la întrebările presei.





HotNews.ro transmite VIDEO și LIVETEXT cele mai importante declarații ale președintelui Iohannis


  • Sunt azi într-o vizită în frumosul și renumitul județ Maramureș
  • Pandemia din păcate este o îngrijorare din ce în ce mai mare pentru noi
  • Ați văzut cu siguranță datele, am trecut efectiv de 10.000 de persoane nou infectate și am prevăzut această situație încă de aseară, împreună cu guvernul am decis noi măsuri care au fost bine gândite, măsuri ferme care vor fi aplicate de luni, măsuri care sunt gândite pentru a încetini semnificativ extinderea pandemiei
  • Sunt măsuri care cu siguranță vor duce la o încetinire a răspândirii virusului, măsuri care ne afectează pe toți dar în astfel de circumstanțe trebuie să fim uniți, toți românii să fim o echipă și în final să trecem cu bine peste această pandemie
  • Multe din măsurile decise au fost așteptate de fapt. Toate aceste măsuri au fost discutate cu experți, specialiști și așteptăm primele rezultate abia peste două - trei săptămâni
  • Azi e prima zi de campanie electorală
  • Mă adresez candidaților, voluntarilor, echipelor de campanie și le solicit să respecte cu sfințenie măsurile impuse pentru a face posibilă și în pandemie campania
  • Le solicit să fie exemple de cum trebuie să se poarte în pandemie, cum trebuie respectate normele, pentru a ne proteja reciproc
  • E nevoie de măsuri speciale și sunt foarte hotărât să urmăresc cu mare atenție cum sunt ele respectate
  • Aceste măsuri sunt necesare pentru a reduce răspândirea pandemiei
  • Aceste norme trebuie respectate și dacă lucrurile sunt făcute bine atunci avem șansa să ne și protejăm, să și funcționeze economia și să ducem o viață cât se poate de apropiată de realitate

Întrebări

Antena 3: E posibil lockdown după alegeri?

Klaus Iohannis: Eu cred că măsurile decise sunt destul de ferme pentru a ne permite să avem alegeri în siguranță și să continuăm după alegeri fără să intrăm în faze de lockdown.

De ce credeți că măsurile la nivel local au eșuat?

Klaus Iohannis: Am observat cu toții că în ultimele săptămâni numărul de bolnavi a crescut rapid. Asta ne-a arătat că măsurile luate, bune, totuși nu au fost suficiente și de aceea au fost inițiate noi măsuri, mai ferme, care vor fi aplicate peste tot și vor contribui la încetinirea răspândirii pandemiei

De ce s-a decis închiderea piețelor, nu și a supermarketurilor?

Klaus Iohannis: Aseară am vorbit de măsuri mai degrabă generic. Într-adevăr am vorbit de închideri de piețe și târguri, dar discutând mai în detaliu am ajuns la concluzia că probabil soluția cea mai înțeleaptă ar fi închiderea piețelor în spații închise, fiindcă este perioada în care foarte mulți români își fac proviziile pentru iarnă. Piețele tradiționale țărănești, în aer liber, rămân deschise.

Se are în vedere transferul unor pacienți în străinătate?

Klaus Iohannis: Am discutat varianta cu ministrul Sănătății. Chiar dacă în momentul acesta există spațiu în spitale, am inițiat deja câteva contacte cu alte state cu care avem relații speciale și sper să nu ajungem acolo, dar in extremis da, avem contacte și le vom valorifica.













Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5399 vizualizari

  • +3 (29 voturi)    
    wuhannis 6 case carantinatorul (Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:37)

    axiopolis [utilizator]

    .
    • +8 (22 voturi)    
      PSdacii (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:19)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui axiopolis

      Au doua optiuni: jos guvernu ca nu ia masuri!. Jos Guvernu ca ia masuri!
      Si din cauza voastra, ajutati de avocata PSD si CC PSD am ajuns la limita sistemului sanitar.
      care sistem sanitar a fost lasat in paragina timp de 30 de ani.
      De ce? Pentru ca azi Ciolacu sa proclame ca singura lor prioritate e sanatatea romanilor.
      mars!
  • 0 (22 voturi)    
    tot asa s-a asteptat si cand.. (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:00)

    MBA [utilizator]

    .. au impus in anumite judete purtarea mastii in spatii deschise. Si ia te uita rezultat! S-au purtat degeaba si asteptarile lui si ale lui Arafat au fost total pe langa realitate...

    Sper sa piarda alegerile clica asta.
  • 0 (14 voturi)    
    O spun ca unul care voteaza mereu anti-PSD ! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:02)

    Susufler0 [utilizator]

    Pt aceste doua saptamani (daca vor fi doar doua saptamani) de piete inchise si ingradire a liberei circulatii PNL va pierde in favoarea PSD pana in 2 procente: voturile nu vor fi pro PSD ci anti-PNL !

    PS. Oricum pierderea va fi mult mai mica decat ar fi fost daca alegerile se amanau peste iarna !

    PPS. In mod nedrept totusi PSD va fi prea aproape de PNL in 6 decembrie

    PPPS. Important este si cat va creste USR care este pe trend ascendent de aproximativ 2 luni !
  • -1 (15 voturi)    
    Dacă ești și profesor de fizică (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:06)

    Traian2015 [utilizator]

    Nu ți ai dat seama acum două săptămâni ce o să se întâmple? Saub doar ai citit din presă? Dacă a crescut de la 8 la 10 mii într-o zi, asta înseamnă să zicem R0 1.2. asta însemna că mâine vor fi 12 mii. Și în zece zile vor fi 62 mii. Dar înțeleg, nu ar accepta prostimea dacă nu ar vedea cu ochii ei... Dar pentru asta și ești președinte, să comunici! Văd că nici profesor, nici președinte, nici neamț, nici român. Nici om bătrân cu capul pe umeri.. lasă neeeee!
  • +3 (15 voturi)    
    Inchidere granite (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:15)

    ilie57 [utilizator]

    Daca nu inchidem granitele atunci putem lua oricate masuri intern ca nu se vor observa schimbari majore.
  • 0 (18 voturi)    
    si noi asteptam ceva (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:19)

    cucuveauamov [utilizator]

    demisia
  • +2 (14 voturi)    
    mda (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:41)

    noi2013 [utilizator]

    In Bucuresti scolile sunt inchise de mai bine de doua saptamani, dar cazurile cresc pe zi ce trece, deci inca o dovada ca nu scoala duce la cresterea nr de cazuri....

    Nu mai zic de toata Europa care nu inchide scolile chiar si in carantina mult mai dura decat la noi....

    Petrecerile noasptea in parcuri.... cam cate au fost?! Politi poate sa le sparga si sa dea amenzi. Cate s-au dat?!
    • -3 (5 voturi)    
      Sau (Vineri, 6 noiembrie 2020, 18:02)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Poate avem o creștere mai mică decât ăia care țin școlile deschise. E, cum e asta?
  • +1 (9 voturi)    
    nu se va putea evita un lockdown dupa 6 dec.. (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:58)

    demaGOGU [utilizator]

    ...mai rau, vor declansa jihadul fiscal si bugetar (concedieri in sectorul public) dupa aceasta data devenita, helas, fatidica.

    sa votati...bine.
  • +1 (11 voturi)    
    e bine ca luati 10 milioane de seringi! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 17:45)

    BernierC [utilizator]

    Important este sa tineti 30 de zile de restrictii care s evor tewrmina exact inainte de preconziatele alegeri din 6 decembrie. Ca bizonul eliberat sa dea din coada de fericire si sa se duca sa voteze hahalere politice. Si apoi sa-l inchideti la loc. Si e bine ca veti cumpara seringi de 10 milioane, pentru campania de vaccinare împotriva COVID, atunci când va începe. Asta e important! Nu conteaza ca un vaccin ce respecta toate procedurile e un vaccin la care se cerceteaza ~ 10-20 de ani si in cel mai rapid caz este adus pe piata in 6-7 ani de cercetare. Voi, globalistilor, dati-i inainte cu speritura covrig (nu neg ca exista covid, insa pun la indoiala exagerarea din mass-media care doreste sa provoace panica si isterie generalizata in masele de oameni!), pana ce bizonii se vor ruga de voi ptr un vaccin plin cu otravuri. Peste cativa ani, cine va mai putea confirma ca, bizonii au fost ajutati sa crape de la efectele vaccinului?
    • +1 (5 voturi)    
      Israel a carantinat o luna si acum (Vineri, 6 noiembrie 2020, 18:31)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      isi reia viata aproape normal. Dar in acea luna, nu era nimeni pe strazi. Noi continuam mascarada cu "uite masca/nu e masca", inchis parcurile noaptea, ca deh, colcaiau de lume in noiembrie, in timp ce poporul iese la terase acoperite cu folie care chipurile sunt in "aer liber", tot felul de aberatii si masuri cu taraita, ca deh, politicienii se uita mai mult la procentele din sondaje decat la cele de infectare, dacii liberi urla la luna ca nu mai vor nicio masura si se incapataneaza sa traiasca fix ca si cum virusul nu ar exista,si tot asa... pana vom vedea morti pe strada, la propriu. Orice nevertebrata isi poate da seama ca tot la carantina vom ajunge, dupa o agonie inutila de cateva luni, si vom sta acolo cel putin o luna, dar cu mii de morti, care au murit degeaba pana atunci, ma rog, nu degeaba ci pentru ca dacu' liber sa nu se supere, ci sa iasa sa voteze cu cine trebuie... Popor de imbecili, condus de alti imbecili.
  • -1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 noiembrie 2020, 17:49)

    [anonim]

  • -1 (5 voturi)    
    Ha ha (Vineri, 6 noiembrie 2020, 17:53)

    vodatepes [utilizator]

    Ha ha se vor vedea efectul masurilor in 2 - 3 saptamini. Vise taica numai daca nu umblati la cifre si scadeti din pix. Bulgarul a luat o la vale si se va opri direct in poarta de la Cotoceni. Vezi ce trenuri sunt spre Sibiu tataie ca la coloana oficiala sa nu te gandesti. A avut dreptate Basescu cand nu a vrut sa te puna primministru.
  • -2 (2 voturi)    
    Hai sa vorbim (Vineri, 6 noiembrie 2020, 22:23)

    jajaba [utilizator]

    Colonie experimentala, astia chiar fac ce vor cand vor si

    cum vor!!!

    Daca oile accepta inseamna ca isi merita soarta, eu una

    nu voi accepta niciodata sa imi impuna un guvern sau

    o institutie absolut nimic!

    In concluzie, hai sa vorbim duminica, pasnic......

    https://www.facebook.com/events/687960425487115
  • 0 (0 voturi)    
    Prioritatea alegerilor din 6 decembrie ! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 12:00)

    Dilematic [utilizator]

    Alegerile parlamentare nu pot fi amanate, avem nevoie de stabilitate politica, cu un parlament si guvern functional !