VIDEO

Iohannis anunță de la Guvern noi restricții: Se închid toate școlile, circulația restricționată noaptea, magazinele închise după ora 21.00, începând de luni

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2020, 17:08 Actualitate | Esenţial


Iohannis si Orban, la Guvern
Foto: Hotnews
Toate școlile din România vor trece în online, circulația va fi restricționată pe timpul nopții, iar magazinele se vor închide cel târziu la ora 21.00. Măsurile au fost anunțate joi seară de președintele Klaus Iohannis, care prezidează ședința de guvern și vor intra în vigoare de luni. Șeful statului a spus că sunt necesare măsuri "mai ferme" pentru a controla extinderea pandemiei.






UPDATE 19.00: Președintele a ajuns la Palatul Victoria, fiind asteptat de Ludovic Orban

Principalele declarații de la începutul ședinței de guvern, care a început puțin după ora 19.00:

Klaus Iohannis:
  • Domnule premier, onoraţi membri ai Guvernului, mulţumesc pentru invitaţie, mă bucur să vă revăd pe toţi aici, însă trebuie să recunosc că această bucurie e umbrită de evoluţia pandemiei de la noi şi cred că suntem, pe bună dreptate, cu toţii îngrijoraţi
  • Am avut astăzi aproape 10.000 de cazuri noi de persoane care s-au îmbolnăvit, am avut și astăzi mulți, prea mulți care au decedat
  • Trebuie să fim foarte realiști. Sunt necesare măsuri mai ferme pentru a controla extinderea pandemiei. Măsurile luate până acum nu mai sunt suficiente
  • Sunt necesare măsuri în plan national, precum şcolile să treacă toate în online
  • Angajaţii şi din public, şi din privat să treacă la telemuncă peste tot unde este posibil
  • Magazinele trebuie să fie închise seara cel târziu la ora 9.00
  • Circulaţia pe timpul nopţii trebuie restricţionată
  • Petrecerile, şi cele publice şi cele private, trebuie interzise
  • Târgurile şi pieţele trebuie închise
  • Portul măştii trebuie să devină obligatoriu peste tot în ţară, în toate locurile publice şi la toate locurile de muncă, indiferent dacă vorbim de locuri publice din interior, cum este aici în sala Guvernului sau în exterior. Portul măştii trebuie generalizat şi trebuie să fie obligatoriu
  • Firmele trebuie obligatoriu să îşi decaleze programul de funcţionare astfel încât și transportul public să funcţioneze cu o încărcare mult mai mică, permiţând distanţarea suficientă între persoane
  • Noi dorim să controlăm extinderea pandemiei și vrem să dăm șanse medicilor să trateze cazurile grave în spitale
  • Nu dorim să închidem economia, noi dorim să luăm măsuri prin care oamenii să fie protejați și economia să funcționeze în continuare
  • Da, vrem ca românii să îşi continue viaţa cât de mult se poate apropiat de o viaţă normală, doar că nu suntem în condiţii normale, suntem în condiţii de pandemie şi nu putem să facem abstracţie de acest lucru
  • Începe campania electorală. Va fi o campanie electorală în condiții foarte speciale, foarte stricte și urmează votul
  • Vă invit, domnule prim-ministru, onorați membri ai Guvernului, să vă implicați total pentru a garanta alegerile în siguranță. Este posibil, am dovedit la alegerile locale
  • Există multe discuții în spațiul public despre oportunitatea alegerilor în pandemie. Vă spun foarte clar: democrația nu poate fi pusă în paranteză, democrația trebuie garantată și democrația se garantează prin alegeri libere
  • Națiunile puternice țin la alegeri democratice chiar și în condiții de criză
  • Ce exemplu mai bun decât alegerile care au avut loc în Statele Unite? Acolo să ne uităm, la democrațiile consolidate, cu tradicții vechi, când vrem să vedem cum se gestionează alegeri pe timp de criză
  • În SUA alegerile au avut loc în condițiile în care au aproape 100.000 de cazuri în fiecare zi
  • Și totuși, alegerile s-au organizat și au avut o prezență record, lume multă, toți cu mască, au fost și au ales
  • Să ne amintim cum în Statele Unite s-au organizat alegeri în noiembrie 1944, în plin război. Au ținut să facă alegeri fiindcă așa trebuie în democrație
  • Așa fac națiunile puternice și națiunea română e o națiune puternică și vom trece împreună prin această criză
Ludovic Orban:
  • Măsurile prezentate de președinte trebuie transpuse în hotărârea de guvern privind starea de alertă
  • Putem lua deciziile, cu aplicabilitate de luni
  • Solicit tuturor miniștrilor și conducătorilor de instituții fermitate pentru transpunerea loc în practică
  • E fundamental ca instituțiile să fie mobilizate la maximum pentru aplicarea acestor reglementări
  • În legătură cu alegerile, suntem pregătiți să asigurăm condițiile de organizare a campaniei electorale si a zilei votului astfel încât riscul de contaminare să fie egal cu zero
  • Celor care bat toba cu amânarea alegerilor, le reamintesc că duminică au fost alegeri în România - s-a votat pentru președintele Republicii Moldova

..........................................

Președintele Klaus Iohannis a mai mers la Palatul Victoria, în mandatul Guvernului PNL, și în 4 noiembrie 2019, la prima ședință, informală, a noului cabinet condus de Ludovic Orban.

Joi seară, înainte de ședința de guvern are loc o ședință a Comitetului Național pentru Situații de Urgență. Surse oficiale au declarat pentru HotNews.ro că ar urma să fie decisă instituirea purtării măștii de protecție în toate spațiile deschise, în toate județele, indiferent de indicele de infectare la mia de locuitori. Acum, purtarea măștii este obligatorie în zonele unde rata de infectare depășește 1,5 la 1.000 de locuitori.

De asemenea, va fi luată în discuție limitarea circulației pe timpul nopții în unele zone.

Premierul Ludovic Orban a avut miercuri seară o întâlnire cu reprezentanţi ai Ministerului Sănătăţii, Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Ministerului Afacerilor Interne şi Ministerul Apărării, pentru a analiza posibile măsuri în localităţile unde incidenţa de infectare este de peste 3 la mia de locuitori, anunţa Raluca Turcan. Întrebată, la B1TV, dacă este luată în discuţie şi restricţionarea circulaţiei pe timp de noapte şi dacă este una dintre variante, vicepremierul a declarat: "Nu vom ajunge la restricţionarea circulaţiei pe timp de noapte în toată ţara şi în toate localităţile”. Ea spunea că doar unde există o creştere a numărului de infectări sunt luate în considerare astfel de măsuri.

Bilanțul zilnic al cazurilor de COVID-19 este în continuă creștere. Alte 9.714 de îmbolnăviri - cel mai mare număr de la debutul pandemiei - au fost raportate în ultimele 24 de ore în România. Bilanțul COVID-19 a ajuns la 276.802, potrivit datelor transmise joi de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi s-au înregistrat alte 121 de decese, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 1.014 pacienți - un nou record absolut.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















88336 vizualizari

  • -12 (58 voturi)    
    In martie vine vaccinul (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:12)

    doz2018 [utilizator]

    Stim deja, ne-ai spus. Sper ca nu ai aceleasi simptome ca Biden
    • +2 (24 voturi)    
      Atât s-a putut (Joi, 5 noiembrie 2020, 22:01)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Domnul Iohannis și domnul Orban ar fi mai câștigați dacă ar ieși la televizor și ar face fața asta

      ¯\_(ツ)_/¯

      și să ne spună "atât s-a putut".

      Românul înțelege că de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere și apreciază onestitatea.
  • -7 (75 voturi)    
    Toate masurile sunt de fatada. (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:20)

    clint [utilizator]

    Trebuie masuri mai severe, limitarea numarului de persoane in magazine, suspendat transportul in comun, etc.

    Ce se face acum e doar din ciclul "hai sa facem ceva, sa para ce ne preocupam, dar sa nu ii suparam prea mult pe cei care nu cred in masca, virus, samd., ca deh, e an electoral". De medici si aia care vor muri cu zile, fara a mai avea vreo sansa sa fie primiti in spital, pana la alegeri, nu le pasa deloc.
    Apoi vor spune, "dragi romani, am incercat tot ce se putea ca sa lasam economia sa functioneze, dar acum chiar trebuie sa va carantinam". Iar noi, cei care vom mai trai la vremea aia, vom zice "Uraaa !", mai ceva ca la congresele lui Ceausescu.
    • +37 (49 voturi)    
      Și la muncă (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:44)

      blanc10 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ... cu ce mergi? Că nu toată lumea are mașină. Transportul în comun e vital, nu poate și nu are voie să fie suspendat!
      • +5 (29 voturi)    
        cum să închidă piețele? (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:34)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui blanc10

        „Piețele trebuie închise”, a spus Iohannis. Adică mergem toți la supermarketuri, să umplem conturile marilor lanțuri alimentare.
        Și distrugem micile afaceri!

        De ce să fie închise piețele daca sunt în aer liber? Să fie luate masuri pentru a asigura distantarea, dar asta e valabil și în supermarketuri.
        • 0 (20 voturi)    
          pentru ca (Joi, 5 noiembrie 2020, 23:37)

          Instanta [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          deoarece taranii din piete, indiferent de ce la spui si cum ii ameninti, nu sunt in stare sa inteleaga sa poarte masca cum trebuie. Acolo se raspandeste cel mai mult, dupa mijloacele de transport in comun.
          • +3 (13 voturi)    
            niste tarani! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 5:46)

            exis [utilizator] i-a raspuns lui Instanta

            Si nici nu au retele sociale, unde sa li se serveasca ''adevarul", gata mestecat. Acolo se raspandeste un altfel de virus, de care nu te mai scapa nici masca.
          • 0 (8 voturi)    
            sînteți piarist la Kaufland? (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:08)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui Instanta

            sau menajer Lidl, ăia de aduc tătă marfa din import...amu cu botnițele aveți dreptate, la țară nu le poartă nime, orice ar face martorii lu covid...asta-i situația, n-avem ce face dăcît import, Lidl să mporte urgent milițieni chinezi...nu mulți, 18 milioane
      • -7 (19 voturi)    
        Degeaba! (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:40)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui blanc10

        Degeaba incerci sa discuti logic cu trollul pedeserist!
        Iar intrebarea "cu ce mergi la munca?" este absurda pentu un adept Ilici, dumnealor sunt asistati sociali, nu am mers niciodata la servici!
    • -9 (27 voturi)    
      lel (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:28)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      du-te matale în rusia dacă vrei condiţii de gulag
      • -5 (9 voturi)    
        Da, asa trebuie, de Hulag pentru (Vineri, 6 noiembrie 2020, 2:24)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        indisciplinatii ca tine. Ati vrut petreceri private, party, concedii, acum s-a terminat!!! Veti ramane in case pana in iunie 2021, iar in toamna anul viitor, reluam carantinta. Asa va fi 2-3 ani.
  • -4 (92 voturi)    
    se ordona (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    alegeri cu orice pret, chiar daca trebuie sa urcam pe cadavre pana la cabina de vot
    • -8 (26 voturi)    
      lel (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:28)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      democraţia bre
    • +9 (41 voturi)    
      troll rus (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:01)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pai nu urla PSD si trompetele rtv si a3 ca nu exista covid, ca botnita, conspiratie, soros, ca sunt platiti sa spuna ca exista ? Oare cine sunt cei mai afectati ? Nu chiar votantii lor ? Eu vreau alegeri ma pe 6 decembrie, nu e statul vinovat ca iti porti tu masca sub barba. Prostia se plateste.
      • -9 (33 voturi)    
        nu ştiu unde ai auzit tu balăriile pe care le spui (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:38)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        dar la noi în ro eu nu am întâlnit negaţionişti ai virusului decât conspiraţionişti izolaţi pe net...
        sau ai luat ceva la bord şi ai început să amesteci argumentele de la topicuri diferite?
        soros este o bestie prin entităţile ticăloase pe care le finanţează dar nu l-am auzit menţionat niciodată în conjuncţie cu covidul...
        • +4 (24 voturi)    
          Nu stiu unde traiesti tu , (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:37)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          pt. ca ar fi trebuit sa stii ca inca din luna mai s-au organizat in Piata Victoriei mitinguri anti-masca si anti-restrictii , mitinguri promovate masiv la latrina3 si guitatv , unde , la fel in studiouri erau destule personaje care negau existenta virusului sau gravitatea lui(e doar o banala raceala).
          • -1 (7 voturi)    
            eu trăiesc în buc. - din nefericire mai mult (Vineri, 6 noiembrie 2020, 5:25)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui kokos

            în casă în ultimul an dar nu mai acord de multă vreme atenţie tuturor deranjaţilor ce se adună periodic în p-ţa victoriei...
            iar a pune la un loc negarea existenţei virusului cu punerea sub semnul întrebării a eficienţei măştii este o idioţenie. mai ales cu măştile de 2 bani speculate la noi pe sume astronomice şi care poate nu te apără nici măcar de o gripă obişnuită... în schimb este o certitudine că masca purtată pe termen lung generează probleme de respiraţie chiar şi la cei sănătoşi.
            înţeleg să te chinui aplicând o soluţie eficientă, nu doar una dată în lipsa a ceva mai bun...
      • -5 (19 voturi)    
        am scuipat pe stampila... (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:01)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        ... dar mai intai pe toate partidele din buletinul de vot.
    • +7 (21 voturi)    
      Nici o problema (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:12)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Tu poti sa stai acasa! Fa i in ciuda lu' Johannis si nu te duce la vot!
      • +1 (11 voturi)    
        nicio grijă! vor fi mulţi care vor face asta. (Vineri, 6 noiembrie 2020, 5:33)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        nu neapărat pt. a-i face în ciudă înciudatului de la cotroceni ci din două alte motive:
        - de ce să rişti contaminarea la lungile cozi provocate de măsurile sanitare suplimentare pt. a alege un partid oarecare, la fel de rău ca toate celelalte?
        - de ce să ne stricăm luna sărbătorilor - cea mai frumoasă din an - cu toată ţigănia certurilor politice asupra pm desemnat de klaus cu vechea dilemă: se numeşte pm de la partidul cu cele mai multe voturi sau de la o eventuală coaliţie ce nu include acel partid... de ce să ne stea sarmaua în gât pt. interesele de partid ale altora ???
    • +3 (9 voturi)    
      gei cucuviao (Joi, 5 noiembrie 2020, 23:39)

      Instanta [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pana acum urlai sus si tare ca nu trebuie inchis nimic, ca nu vrei sa fii tinut in casa si nu vrei sa porti botnita. Acum o dai invers. S-au schimbat ordinele de la tatuca putin ?
  • -13 (57 voturi)    
    avem un elefant in incapere (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    dar vom spune ca e un soricel
    • -8 (16 voturi)    
      Of, dragul de el (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:48)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      A nimerit peste dezinfectant, pe cand scotocea dupa votca
  • -4 (78 voturi)    
    Poate... (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:34)

    Gigi Kent [utilizator]

    Poate amana alegerile. Ha ha ha!

    Apropo, cred ca cea mai de impact masura acum in timpul iernii ar fi inchiderea strandurilor in timpul noptii.
    • +4 (46 voturi)    
      Bai caraghiosule.. (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:53)

      SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...ai cumva impresia ca esti spiritual? Hai sictir!
      • -4 (4 voturi)    
        Nu-i platit ca sa fie spiritual! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 10:12)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

        La fel ca si ceilalati trolli pedeseristi, nu este platit ca sa fie spiritual sau sa spuna ceva coherent, logic, ci doar sa maninice kkt in favoarea pedesereului!
  • +14 (34 voturi)    
    No pain, no gain (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:49)

    Mihai_P1 [utilizator]

    O fi nepopulista masura, dar trebuie facut ceva cu transportul public.

    Nu trebuie masuri de suprafata, ca sa fie acolo, ci masuri eficiente. Si de preferinta sa se evite carantina. Slovacii fix pe ideea asta au mers: teste ca sa nu fie necesara carantina.
    • -1 (13 voturi)    
      Da, cu armata (Joi, 5 noiembrie 2020, 22:29)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

      Testele sint optionale, dar cine nu le face nu mai are voie sa iasa din casa. Sau la scoala. Sau la munca.
      • 0 (10 voturi)    
        testele îţi spun dacă eşti infectat sau nu (Vineri, 6 noiembrie 2020, 5:46)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui ac

        la momentul testării dar nu îţi garantează că odată testat nu te vei contamina în zilele următoare...
        sau facem testări generale periodice? şi cine suportă costurile căci big pharma se tot îmbogăţeşte din pandemia asta ?
    • -2 (8 voturi)    
      mai întâi nu confunda popular cu populist... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 5:43)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

      şi ce soluţii sugerezi pt. transportul public?
      să importăm câteva sute de mii de imigranţi care să ne tracteze individual în ricşe? sau ce?
      să mergem pe jos la serviciu aşa cum ne obliga ceauşescu la primul viscol?
      sau poate să se mai împrumute câţu de niscaiva miliarde pt. ca să ia guvernul maşini şi celor ce nu au ???
      ce altceva?
      • 0 (0 voturi)    
        Cea mai buna pina acum (Vineri, 6 noiembrie 2020, 21:50)

        Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        trebuie sa recunosc ca tocmai a fost luata: cine poate, lucreaza de acasa.
  • +17 (45 voturi)    
    Restrictii de noaptea mintii (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:52)

    subcultura [utilizator]

    Alo, trezirea! Nu e vorba de vampiri si nu suntem in povestea lui Bram Stoker.

    maretul plan penelist de a nu face mai nimic pana in alegeri, a tine alegerile si dupa aia lockdown se pare ca se cam duce de rapa. Europa introduce restrictii acum pt a salva Craciunul, la noi se incearca salvarea alegerilor. Personal as sacrifica mai multe sarbatori si vacante doar sa scapam de ciuma rosie, insa Iohannis si Sica trebuiau sa se astepte la ce se intampla azi si sa planuiasca mai bine.
    • -2 (36 voturi)    
      lel (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:29)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      De la ora 9 stai acasă,virusu bântuie pe strazi la ora aia în grupuri organizate
  • -7 (53 voturi)    
    instructiunile vin (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:56)

    TrickyWicky [utilizator]

    Pe filiera Rockefeller?
    • -12 (32 voturi)    
      Via Bill (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:16)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Via Bill
      • -7 (19 voturi)    
        Gates (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:52)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        :)
        • -3 (15 voturi)    
          ;-) (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:35)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

          ;-)
        • -3 (19 voturi)    
          mai iertaţi-l pe bill gates (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:11)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

          căci fără el nu v-aţi mai fi scris niciunul părerile pe aici sau altundeva...
    • +5 (29 voturi)    
      serios? (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:32)

      zicnudaucuparul [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Nu am cuvinte suficient de grele pt astia ca voi..cu soros si dusmanii din afara...dar lacul Belina pt cine l a luat dDagnea de la stat?...pt rockefeller? pana sa va uitati la dusmanii din afara..cum faceau comunistii...uitati va la ce avem in frunte..votati de popor..deh...!
      • -4 (18 voturi)    
        ba cam dai cu parul... (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:13)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui zicnudaucuparul

        lacul belina e mizilic raportat la despăgubirile pe care le pretinde soros de la statul român pt. roşia montana...
        mai înformează-te înainte să dai cu parul cu care zici că nu dai...
        • +1 (9 voturi)    
          cine este vinovat? (Vineri, 6 noiembrie 2020, 8:25)

          GNG [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          ... ca statul roman a organizat o licitatie publica ptr a vinde Rosia Montana, fara a face studii de impact corecte, apoi cand a vazut ce dezastru se poate produce a hotarat sa intoarca roata? Cine a hotarat organizarea licitatiei si cine nu aplica rezultatul acesteia? A organizat castigatorul licitatia sau angajati ai statului roman???
          • +1 (9 voturi)    
            deviezi... în postarea mea de mai sus (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:45)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui GNG

            nu mă refeream direct la cazul roşia ci la caracterul de speculant ordinar al lui soros care a cumpărat drepturile litigioase de la gabriel resources pt. a le specula apoi...
            la fel cum acum nişte ani a speculat cursul lirei sterline sărăcind peste noapte milioane de britanici...
            iar unele jeguri umane îl mai şi admiră pt. astfel de operaţii speculative...
  • +33 (55 voturi)    
    limitarea circulației pe timpul nopții (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:57)

    poxim [utilizator]

    echivalează cu limitarea vizitării gropilor de gunoi în zilele caniculare de vară, limitarea schiatului în piețele din marile centre urbane, limitarea deplasării pe capotele autoturismelor sau limitarea cățărării scroafelor în copaci.
    Pe câte voturi mizați în 6 decembrie pentru aceste restricții eficiente?
    • +14 (42 voturi)    
      Sars-CoV-2 atacå noaptea (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:18)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui poxim

      Se știe că virusul atacă noaptea! Spre deosebire de alți viruși, ca cei de hepatită A și B, Sars-CoV-2 este un prădător de noapte. Stați în casă după apusul soarelui și sunteți în siguranță!
      -- Mesaj de interes public sprijinit de conducerea țării --
      • -3 (21 voturi)    
        n-ar strica şi nişte funii de usturoi (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:15)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        bine plasate prin locuri strategice ale casei...
    • +16 (46 voturi)    
      şi să nu uităm limitarea orarului magazinelor (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:45)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui poxim

      până la 21h... genial ! ! !
      orar mai scurt înseamnă aglomeraţie mai mare...
      şi eu naivul care credeam că profii de fizică ar trebui să le aibă şi cu matematica, sau mai bine zis aritmetica...
      • -3 (39 voturi)    
        Exact! (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:48)

        Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Asta ziceam si eu, dar HN cenzureaza cand nu le convine!

        #Boicot alegeri!
  • -8 (46 voturi)    
    Ni se pregateste o surpriza ? (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:18)

    Ibit [utilizator]

    Isi dau demisia in bloc , in direct ?
    • -3 (17 voturi)    
      nu prea... (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:11)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      .. ciolanul e prea delicios.
  • -5 (65 voturi)    
    Jos Iohannis (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:14)

    mmmircea [utilizator]

    singura lui obsesie e sa organizeze alegeri, ceea ce nu-si da seama e ca pana in Decembrie s-ar putea sa nu-i mai ajunga voturile.
    • -3 (13 voturi)    
      Cu arat mai bine (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:16)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Pensionarii sa stea acasa ca i covid!
  • -3 (39 voturi)    
    lel (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:30)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Virusul umblă pe strazi după ora 9 în găşti agresive ! Feriţi-vă ! Luaţi topoare şi furci !
  • +2 (44 voturi)    
    Nu se poate. (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:42)

    spirache [utilizator]

    Asta e dictatură, totalitarism. Cum sa nu ne lase sa ne destrăbălam, cum sa ne ia cea mai de preț avere, bula noastră de egoism neempatic cu mult sârg cultivată de neomarxismul consumerist? Vrem pe străzi, fără măști, vrem la party lgbtiste, nu ne pasa de boșorogi.
  • +10 (28 voturi)    
    Piețe?? (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:44)

    of of [utilizator]

    De ce închid piețele? Sunt o grămadă de amărâți care din asta trăiesc... Să-și arunce marfa la gunoi? Plus că prin închiderea lor se face și mai mare aglomerație în magazine. E suficient să fie monitorizată purtarea măștii!!
    Mergeți în weekend la piață și faceți-vă provizii pentru 2-3 săptămâni...
    • -10 (16 voturi)    
      am mers la piata.. (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:14)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui of of

      ... si mi-au dat mere stricate. alea din fata erau frumoase si sanatoase, mi-a dat din spate.
      mai cumpara lelea de la ei.
      • -1 (9 voturi)    
        mere bune (Joi, 5 noiembrie 2020, 22:42)

        Anonimul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Pai alea sunt mere bune, care n-au fost stropite cu chimicale toata ziua. Bine asta nu inseamna sa le iei pe cele mai viermanoase dar sper ca pricepi unde bat.
      • -2 (8 voturi)    
        în primul rând că la piaţă ori îţi iei tu pe alese (Vineri, 6 noiembrie 2020, 5:54)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        ori dacă vânzătorul nu e de acord zici pas şi treci la altul. în niciun caz nu îl laşi pe el să îţi pună în pungă ce vrea...
        • +3 (7 voturi)    
          esti amuzant (Vineri, 6 noiembrie 2020, 8:28)

          spirache [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          asa iti pui mana spalata/nespalata pe toate merele...succes celor care cumpara dupa tine!
          • -2 (6 voturi)    
            asta doar după mintea ta... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:49)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui spirache

            la fel ca la super/hipermarket şi la piaţă se pune mâna doar pe ce ai ales în prealabil cu ochii... eu ii apostrofez frecvent pe cei ce procedează cum spui tu...
  • +10 (42 voturi)    
    magazine si piete inchise (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:44)

    Lukkian [utilizator]

    Inteligentii astia inchid magazinele seara la ora 21:00 cand de fapt puteau sa le lasa non-stop, sa nu se inghesuie lumea la cumparaturi pana la ora aia.
    Iar pietele sunt oricum destul de goale, cel putin cele in care am fost eu..nici tarabele nu sunt ocupate toate. Acum lasa fara bani o multime de oameni care traiau din vanzarea de legume si fructe. Cine castiga? Marile lanturi de hypermarketuri, normal! SI TOATE ASTEA DOAR CA SA FACA EI ALEGERILE PE 6 DECEMBRIE!

    #BOICOT ALEGERI!!!
  • -3 (55 voturi)    
    Lol (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:02)

    HP [utilizator]

    "Nu dorim să închidem economia, ci să luăm măsuri prin care oamenii să fie protejați".

    ...inchizand economia PLUS neprotejand pe nimeni.

    Horeca e pe butuci, bolnavii cronici mor pe capete, paturi la ATI nu s-au facut in ultimele 9 luni.

    Mai bine spuneti "atat s-a putut, de acum dumnezeu cu mila".

    Singura masura obligatorie sa fie purtatul mastii, peste tot si tot timpul, fara exceptii.

    Mai faceti 5000 de paturi dotate cu ATI, angajati 10.000 de medici si asistente, daca nu aveti de unde, faceti cursuri de 30 de zile ca la paramedici.

    Si atat. Lasati economia in pace, ca o sa ajungem sa murim de depresie si de foame.
    • +14 (20 voturi)    
      masca in vest (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:43)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui HP

      masca e obligatorie de cateva luni bune peste tot (inauntru si afara) in Franta, Spania, Italia si Germania.

      In toate 4 tari cazurile au explodat in acelasi timp (o data cu venirea frigului in emisfera nordica).

      Sigur ca da, o sa ziceti ca nu poarta lumea cum trebuie masca sau ca nu e masca care trebuie.
      Nu stiu de alte tari dar in Franta, in regiunea pariziana unde locuiesc cam 80% poarta masca corect si peste tot iar vreo 60% din masti sunt cele albastre, chirurgicale.

      Deci daca masca ar avea un efect notabil, am fi vazut o scadere la jumatate a numarului de cazuri fata de inceputul "pandemiei".

      va las pe voi sa judecati caci eu nu mai inteleg nimic.
      • +9 (13 voturi)    
        exemplul spaniol, cu mască non-stop din primăvară (Joi, 5 noiembrie 2020, 23:00)

        NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Spania a impus masca în aer liber încă de la ieșirea din carantină, în primăvară. E locul 1 la infectări și decese în Europa de la începutul toamnei. Asta apropo de eficiența măsurii.
      • -4 (10 voturi)    
        ca sa intelegi... (Joi, 5 noiembrie 2020, 23:49)

        Instanta [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        ... cauta pe net si studiaza ce inseamna "crestere exponentiala".

        Prin purtarea obligatorie a mastilor se reduce rata de transmitere de la 3 la 0.1 dar una e sa faci asta cand ai 1000 de infectati si alta cand ai un mlion.
  • +18 (30 voturi)    
    unde nu e cap, vai de plamani (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:02)

    Dedalus [utilizator]

    Ce se intampa acum era cat se poate de previzibil, inca din iunie.

    Masurile trebuiau luate in vara, nu acum. Acum este prea tarziu, orice ar face.

    Pandemia nu mai poate fi tinuta sub control prin restrictii, pentru ca nu mai depinde de focare. In plus, foarte multi oameni s-au plictisit de preventie si gresesc.

    Problema majora este insa aglomerarea ATI.
    • -8 (10 voturi)    
      aia e... (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:16)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      .. ne predam toti virusului.
  • -3 (31 voturi)    
    lel (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:14)

    Georgiana1995 [utilizator]

    se închide tot dar alegerile rămân !!! la naiba,decizie de noapte !! Alegerili bueyyy,ce covid visaţi ? De alegeri nu e
  • -3 (37 voturi)    
    Guvernul Meu (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:24)

    6case [utilizator]

    Eu trag o singura concluzie. "Guvernul Meu" nu prea si-a facut treaba si ar trebui sa plece. Cand rata de infectare era foarte mica "Guvernul Meu" isi facea bine treaba. Adevarul este ca noaptea circula oamenii prin oras intr-o veselie
  • -4 (40 voturi)    
    Vine iarna, prin Decembrie-Ianuarie (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:42)

    Parzivall [utilizator]

    o sa fie dezastru, pt ca Guvernul si cu Presedintele is Dezastru. Dar nah, mesteca si ei vorbe. Mare grija noaptea, ca de la adapostul intunericului poate sa sara Coronavirusul pe voi, pe neasteptate!!!
  • -1 (19 voturi)    
    Cat de semet umbla amandoi unul langa altul, (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:55)

    mirceapanait [utilizator]

    de ai impresia ca or sa mute muntii din loc.

    Cand de fapt, de cum au deschis gura, par niste copii care se joaca de-a conducatorii. Niste masuri penibile si de toata jena!
    • +3 (7 voturi)    
      nu vrei sa ... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 8:54)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui mirceapanait

      ... ne prezinti cateva masuri bune daca astea sunt cum sunt? Sa critici este usor, ceva concret poti prezenta? Poate ai idei bune, de ce stai ascuns?
  • +2 (12 voturi)    
    democratie (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:09)

    gpavel [utilizator]

    alegerile din 7 noiembrie 1944 din sua s-au desfasurat intr-o tara in care nu a fost razboi,razboiul a fost doar in europa(unde se terminase),africa de nord(se terminase)si asia, unde americanii erau in razboi,fara un pericol pentru teritoriul american!
    cred ca alegerile in martie sunt mai nimerite,vremea e in general mai buna,ziua este mai lunga,vaccinul probabil va fi macar pentru sistemul sanitar,imbunatatind situatia de acolo,pandemia este ciclica,deci va scadea in primavara,iar alegerile vor ramane in continuare in martie,situatie mai buna decat in decembrie,sfarsit de an,perioada in care se voteaza bugetul(sau ar trebui)...
    • +4 (4 voturi)    
      se vede ca ... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:08)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      ... la ore ai dormit. Ce razboi se terminase in noiembrie 1944? La orele de biologie/anatomie ai lipsit, ce ai avut cu istoria?
      • +1 (1 vot)    
        Fals (Vineri, 6 noiembrie 2020, 11:31)

        EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui GNG

        1. stiu persoana de 30 de ani, aparent perfect sanatos, care a murit
        2. chiar daca nu moare copilul si parintele, acestia pot merge in vizita pe la bunici, care nu mai sunt asa tineri.
  • +3 (9 voturi)    
    Scolile, dar cresele si gradinitele? (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:19)

    EQUANT [utilizator]

    Cu cresele si gradinitele nu se ia nicio masura? cresele inca functioneaza.
    • -7 (9 voturi)    
      Nu. (Joi, 5 noiembrie 2020, 22:36)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      Cei ce au bebelusi sunt de obicei intre 14-30 ani si nu mor de aceasta boala.
  • +2 (12 voturi)    
    restrictiile, Romania, specialistii (Joi, 5 noiembrie 2020, 21:28)

    tcvl [utilizator]

    cam puțini specialiști pe forum, mă așteptam la mai mare ... E simplu să critici , să-ți dai cu părerea fiind doar în fața unei tastaturi
    • -2 (6 voturi)    
      deh, asta e situaţia... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 7:22)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

      dacă am fi avut nu doar tastaturi dar şi akmuri, alta ar fi fost reacţia...
  • +1 (21 voturi)    
    unde-i logica (Joi, 5 noiembrie 2020, 22:05)

    zgubilitix [utilizator]

    Unde-i logica ca nu o inteleg. Sunt de acord cu "Sunt necesare măsuri mai ferme pentru a controla extinderea pandemiei. Măsurile luate până acum nu mai sunt suficiente" - nu au fost suficiente nici mai demult.

    Scoli inchise - desi pune multe familii in dificultate, are sens, se restrange interactiunea copiilor intre ei, circulatia lor prin oras catre si de la scoala.

    Petrecerile si toate aglomerarile interzise, de acord (nu erau si pana acum?)

    Masca obligatorie - era dar se respecta asa si asa.

    Dar inchisul magazinelor la ora 21 si restrictionarea circulatiei noaptea nu o inteleg. Program mai restrans la magazine inseamna ca aceleasi cumparaturi se fac intr-un interval de timp mai mic = inghesuiala mai mare. Nu vad logica.

    Sunt adeptul democratiei, desigur, dar nu al alegerilor si jocurilor de putere cu orice pret. Comparatia cu SUA e proasta, acolo nu se sta tocmai roz la capitolul covid si vom vedea urmarile alegerilor peste 2 saptamani. Trista bataia asta pe putere.
    • +2 (6 voturi)    
      Adica? (Joi, 5 noiembrie 2020, 22:43)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      USA sta mai bine decat Romania, are mai putine cazuri si mai putine decese raportate la nr de locuitori in saptamana asta.
      Aia cu razboiul din 1944 e mortala, razboiul nu se desfasura in USA in 1944!
  • +2 (14 voturi)    
    Virus nocturn, se activeaza dupa 9 seara. (Joi, 5 noiembrie 2020, 22:37)

    Anonimul [utilizator]

    Care e faza cu inchisu magazinelor dupa 9?
    Pai dupa 9 magazinele sunt goale si e mai safe de mers decat la ora 5-6 seara.
    • +3 (5 voturi)    
      magazinele ... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:12)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul

      ... sunt oricum inchise la ora 21. Singurele ramase, pana la ora 22, sunt mall-urile. Cred ca se referea sa se inchida la 21 nu la 22...
  • 0 (6 voturi)    
    a observat cineva porumbelul scăpat de tătaru (Vineri, 6 noiembrie 2020, 6:05)

    let_s_twist_again [utilizator]

    zilele trecute?
    a spus: nu vom avea lockdown până la alegeri...
    cu alte cuvinte, după alegeri potopul. să vă păcălim să vă luăm votul iar apoi vedeţi voi pe dracu'...
  • -2 (10 voturi)    
    Cati dintre voi (Vineri, 6 noiembrie 2020, 6:40)

    Costi888 [utilizator]

    Astia, care comentati pe forum toata ziua, stiti pe cineva care a murit de COVID, dar de covid.. nu ca avea alte 10 boli si era pozitiv. Cati?
    • +3 (7 voturi)    
      serios (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:05)

      Instanta [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Unchiul meu avea pietre la rinichi, a venit la spital si a murit de covid. Pietrele la rinichi nu cauzeaza moartea, sunt multi care fac din astea toata viata si traiesc 80-90 de ani.

      O prietena care era in tratament pentru hepatita C a murit dupa ce a luat covid. Purta masca tot timpul si isi lua masurile de protectie dar trebuia sa mearga la servici, si mai ales cu transportul in comun. Hepatita C este o afectiune cronica care se trateaza, iar ea avea 38 de ani.

      Un alt prieten, mai putin atent cu protectia, a murit dupa ce a luat covid la "un gratar intre vecini". Avea 51 de ani si singura morbiditate, daca vrei sa ii spui asa, era ca fuma. Adica ce fac 30% din romanii care au peste 15 ani.

      Chiar si in Romania. se poate trai mult si bine cu aproape orice "comorbiditate". De la persoane cu diabet, care traiesc perfect normal, la oameni ca socrul meu, care s-a operat de doua ori de cancer in 14 ani si inca are o viata activa la 83.

      Cine esti tu sa sustii ca cineva care are o boala cronica nu mai trebuie sa traiasca anii aia pe care i-ar mai fi avut de trait ?
    • +4 (6 voturi)    
      tu esti ala (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:23)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      ... care a lipsit la orele de biologie si/sau istorie? Daca nu lipseai stiai ce face un virus si ce te omora. Apropo, toti mor de stop cardio respirator. Dar cine il provoaca/accelereaza ? Aici este problema. Eu nu am intalnit om perfect sanatos, poate cei care sunt cosmonauti sa fie asa, toti avem parametrii ai analizelor mai buni sau mai putin buni, ei bine, virusul asta pacatos iti deregleaza mai rau parametrii/marcarii cu probleme, pe intelesul tau: iti accentueaza bolile de care suferi. Daca ai ghinion si un organism subred ai probleme mari, daca ai noroc scapi cu ceva urmari: dureri de cap, lipsa de concentrare, pierderea gustului si mirosului cateva saptamani/luni, dureri musculare si articulare, etc. Esti pregatit sa le duci? Am uitat, chiar daca esti declarat vindecat, ai durata de viata scurtata cu cativa ani.Este convenabil???
  • -5 (7 voturi)    
    De toată jena comparația cu SUA, acolo (Vineri, 6 noiembrie 2020, 8:46)

    xrogo [utilizator]

    Constituția prevede o data a alegerilor, asta indiferent de pace sau război, pandemie sau catastrofe naturale, pe când la noi pentru cazul pandemiei s-a prevazut posibilitatea amânării alegerilor, asta ne ia de prosti ci rostogolirea cuvântului democrație!
    • 0 (0 voturi)    
      tocmai pt. că la noi nu e trecută explicit o dată (Vineri, 6 noiembrie 2020, 10:01)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      în constituţie ci e lăsată la liberul arbitru al executivului...
      cum îţi scri constituţia, aşa trăieşti... chiar dacă a fost întocmita de jurişti nu tocmai de bună credinţă ce au lăsat "portiţe" ce pot fi apoi speculate, puteai să o respingi la referendum votând NU aşa cum am făcut eu la ambele din varii motive (unul fiind acela că nu am fost de acord cu extinderea mandatului prezidenţial de la 4 la 5 ani).