Fostul șef al Camerei de Comerț Mihail Vlasov a fost condamnat definitiv la 8 ani de închisoare

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 3 noiembrie 2020, 18:08 Actualitate | Esenţial


Mihail Vlasov
Foto: Agerpres
Mihail Vlasov, fost preşedinte al Camerei de Comerţ şi Industrie a României, a fost condamnat definitiv la 8 ani de închisoare într-un dosar în care este acuzat de folosirea influenţei sau autorităţii în scopul obţinerii unor foloase, delapidare, fals în înscrisuri sub semnătură privată.

”În baza art. 38 alin. (1), art. 40 alin. (1) şi art. 39 alin. (1) lit. b) din Codul penal, aplică inculpatului Vlasov Mihail pedeapsa cea mai grea, de 5 ani închisoare, la care se adaugă un spor de 3 ani închisoare [reprezentând 1/3 din totalul celorlalte pedepse principale], în total 8 ani închisoare”, se arată în decizia definitivă a Înaltei Curți.


De asemenea au fost condamnați:

RIGORESCU RODICA LUIZA - dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 4 ani.

SUCIU MARIANA RODICA - se aplică inculpatei pedeapsa cea mai grea, de 2 ani şi 6 luni închisoare, la care se adaugă un spor de 4 luni închisoare [reprezentând 1/3 din pedeapsa principală stabilită pentru comiterea infracţiunii de fals în înscrisuri sub semnătură privată, în formă continuată (3 acte materiale)], în total 2 ani şi 10 luni închisoare.

ZDROBICI NICOLAI - se dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 4 ani.

NEDELCU MARIAN - condamnat la pedeapsa de 2 ani închisoare.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7222 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    baiatu' are fata de tragator pe nas de elita... (Marţi, 3 noiembrie 2020, 18:12)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    baiatu' are fata de tragator pe nas de elita...
    • +11 (11 voturi)    
      Asta-i ala care... (Marţi, 3 noiembrie 2020, 20:16)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ...zicea ca pentru el, sa piarda 1 milion de euro intr-o noapte la cazinou, nu e mult...Oare 8 ani tot putin i se pare? Are 76 de ani nemernicul si-a petercut viata in lux si va sta precis intr-o inchisoare de lux+ca nu s-a recuperat in vreun fel prejuduciul...
  • +14 (14 voturi)    
    La multi ani! (Marţi, 3 noiembrie 2020, 18:15)

    Buonarroti [utilizator]

    cu executare!
  • +10 (10 voturi)    
    Oameni.. (Marţi, 3 noiembrie 2020, 18:17)

    Observatore [utilizator]

    ... cu care ne mindrim .
  • +11 (13 voturi)    
    barbutistul asta (Marţi, 3 noiembrie 2020, 18:22)

    Zentrix [utilizator]

    trebuia sa fie de mult in puscarie
  • +8 (8 voturi)    
    ok! (Marţi, 3 noiembrie 2020, 20:25)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    dar banii?
    banii cum îi recuperează că abia s-a dat o nouă lege?
  • +5 (5 voturi)    
    Stalpul caznelor era preferabil (Marţi, 3 noiembrie 2020, 20:47)

    BernierC [utilizator]

    pentru acest Neanderthalian lacom, urat si stupid.
  • +4 (4 voturi)    
    Oare (Marţi, 3 noiembrie 2020, 23:34)

    mopsu [utilizator]

    cocoșștefantruicaprinspoludrelebicafirea , lista-i enorma n-ar trebui parcați, parcate la răcoare ?
  • +6 (6 voturi)    
    In perioada in care comitea infractiunile (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 8:58)

    Leo55 [utilizator]

    Vlasov traia cu o dna, acum judecator constitutional
    (vezi: https://tubeclip.wordpress.com/2013/02/05/mona-pivniceru-si-amantii-ei-secreti/) si care doamna beneficia si ea de fructul activitatii infractionale ale infractorului. Le placea luxul la amandoura.
    Oricum, dna are parte de lux in continuare si nu cred ca va vota pt taierea/impozitarea pensiilor de lux, pentru ca interesul ii dicteaza altfel.
    Asa de frumos se leaga lucrurile inRo!