Klaus Iohannis va susține o conferință de presă la ora 18.00

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 3 noiembrie 2020, 13:23 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis va susține o conferință de presă la ora 18.00, la Palatul Cotroceni, a anunțat Administrația Prezidențială.

Anunțul vine după ce autoritățile au raportat marți un număr record de cazuri de îmbolnăviri și decese înregistrate în România, în ultimele 24 de ore, din cauza noului coronavirus. Aproape 8.000 de noi cazuri au fost confirmate, în timp ce 120 de persoane și-au pierdut viața.

În același timp, înaintea conferinței de presă, președintele Klaus Iohannis a convocat o ședință de evaluare și de prezentare a măsurilor de gestionare a epidemiei COVID-19, care va începe la ora 15.00.

La discuțiile cu șeful statului participă ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, șeful SDU, Raed Arafat, precum și alți specialiști în domeniul medical. Este vorba de general dr. Ionel Paul Oprea, Secretar de Stat, Ministerul Sănătății; Alexandru Rafila, reprezentantul României la Organizația Mondială a Sănătății; dr. Andreea Moldovan, Director Medical, Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Brașov; dr. Gindrovel Dumitra, Medic Primar Medicină de Familie, Vicepreședinte al Societății Naționale de Medicina Familiei (SNMF), coordonator al grupului de vaccinologie din cadrul SNMF, potrivit unui anunț al Administrației Prezidențiale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1989 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Alegerile se vor tine, apoi lockdown! (Marţi, 3 noiembrie 2020, 13:33)

    Miky60 [utilizator]

    Prioritatea este sa scapam de PeSeDe si apoi lockdown-ul poate veni. Pe 7 decembrie.
  • +2 (4 voturi)    
    Urmeaza aceleasi idei obosite (Marţi, 3 noiembrie 2020, 13:34)

    PrivireCritica [utilizator]

    Spalati-va pe maini, masca,... nici macar o aluzie la transportul public care ar trebui oprit in afara de aducerea muncitorilor pentru industriile esentiale. Ma intreb cand vor realiza ca teatrele, cinematografele, restaurantele nu conteaza , nu sunt focare. DSP-ul mai are vreo lista cu focare sau asteptam iar elucubratiile lui Arafat? Eu zic ca burka e ultima solutie pentru cine vrea sa iasa din casa, astept confirmarea arabului conducator al actiunii de distrugere a Romaniei
  • +1 (5 voturi)    
    ce noroc pentru Klaus (Marţi, 3 noiembrie 2020, 13:37)

    mmmircea [utilizator]

    ce ghinion pentru popor, asta e epidemia de covid. Daca nu era ciuma chinezeasca, nu mai iesea el la televizor, caci subiectul dezbaterilor ar fi fost nerealizarile guvernului meu, ori lucovid n-a livrat nimic.
  • -3 (7 voturi)    
    Hai cu alegerile ! (Marţi, 3 noiembrie 2020, 13:40)

    gv [utilizator]

    Sica Mandolina, hai mai repede cu alegerile, pana nu se fac 20.000 de cazuri si 1.000 de morti pe zi !
    Dar oricum nu conteaza, pot sa fie si 10.000 de morti pe zi, ca Lukasenco Retard de Sibiu nu renunta nici in ruptul capului la mult-doritele alegeri si la visul de a avea si parlamentul lui, ca guvernul lui nu-i mai ajunge, vrea omul o jucarie noua.
    • -1 (5 voturi)    
      Nu putem sa facem alegerile sambata asta? (Marţi, 3 noiembrie 2020, 14:00)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Sa scapam o data de ele, ca vad ca doar asta conteaza. Apoi putem sa ne concentram pe imensul numar de cazuri si sa facem lockdown-ul atat de necesar.
  • 0 (0 voturi)    
    CA SA ... (Marţi, 3 noiembrie 2020, 15:45)

    jidanul [utilizator]

    ... isi depuna demisia sau sa demita guvernu ? Sau sa ne spuna aceleasi idei obosite.
  • +1 (1 vot)    
    Buna Seara (Marţi, 3 noiembrie 2020, 16:16)

    Ibit [utilizator]

    Sunt Klaus ,
    Am primit instructiuni de la Consiliul UE , in seara zilei de 29 Octombrie 2020 , pentru testarea in masa a populatiei si verificarea trasabilitatii celor infectati , pentru a stabili focarele si a le izola .
    Nu avem inca nici cum face testarea in masa si nici stabili trasabilitatea , pentru ca nu avem inca teste iar DSP-ul lui Tataru e nu este in capabil sa stabileasca trasabilitatea .
    De alegeri la termen , ma ocup eu cu Lucovid .
    Intre timp , asteptam diaspora cu noutati !
    De COVID-19 , bineinteles .
    Va doresc sanatate !