Autoritățile confirmă: Atacatorul din Viena a fost condamnat la aproape 2 ani de închisoare pentru implicare într-o organizație teroristă. În decembrie a fost eliberat condiționat

de DG     HotNews.ro
Marţi, 3 noiembrie 2020, 12:03 Actualitate | Esenţial


Atac Viena
Foto: Captura video
Atacatorul de la Viena este un tânăr în vârstă de 20 de ani care avea la activ o condamnare pentru implicare într-o organizaţie teroristă, a confirmat ministrul austriac de interne Karl Nehammer pentru agenţia APA citată de Agerpres.

Potrivit lui Nehammer, Kujtim Fejzulai, atacatorul ucis de forţele de poliţie, avea cetăţenie austriacă şi nord-macedoneană.

Nehammer a subliniat că atentatorul este în mod cert un adept al organizaţiei islamiste radicale Stat Islamic.

Kujtim Fejzulai a fost condamnat la 25 aprilie 2019 la 22 luni de detenţie pentru că încercase să plece în Siria pentru a se alătura Statului Islamic.

La 5 decembrie a fost eliberat condiţionat, beneficiind de prevederile Legii penale juvenile, a mai spus ministrul. Poliţia a percheziţionat 15 locuinţe şi a reţinut câteva persoane având legături cu agresorul, a precizat acelaşi responsabil.

În urma atacului terorist de marţi, guvernul austriac a declarat trei zile de doliu naţional, de marţi până joi, scrie agenţia dpa.

'Gândurile şi compasiunea noastră se îndreaptă către victime, răniţi şi familiile lor în aceste ore foarte dificile pentru Republica Austria', a spus cancelarul Sebastian Kurz înaintea unei reuniuni a cabinetului său.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3950 vizualizari

  • -16 (28 voturi)    
    aha! (Marţi, 3 noiembrie 2020, 12:06)

    Mazeta [utilizator]

    A fost eliberat cu recursu compensatoriu. Jos ciuma rosie austriacă!
    • +1 (9 voturi)    
      - (Marţi, 3 noiembrie 2020, 12:35)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      l-au eliberat ca sa-l impuste.
    • +7 (9 voturi)    
      Instagram nu i-a suspendat contul (Marţi, 3 noiembrie 2020, 13:52)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acest criminal, musulman nascut in Austria din parinti albanezi, postase fotografii cu el inarmat cu AK-47 si o maceta, imbracat in uniforma neagra jihadista si jurand credinta Statului Islamic.

      Daca Donald Trump posta ceva despre laptopul lui Hunter Biden (Joe Biden e chemat ca martor la tribunal!) sau despre dr Faucci, era suspendat in secunda urmatoare cu injuraturile de rigoare.

      Acest Fejzulai Kujtim, jihadist cu acte in regula si fost puscarias, a postat fara emotii, nu i s-a intamplat nimic, si-a dus planurile pana la capat, inca o dovada a faptului ca cenzura de pe retelele sociale e indreptata cu precadere spre politica (de dreapta), nu spre pericole reale concrete.

      Familiile celor asasinati sa intrebe pe cei responsabili de eliberarea jihadistului din puscarie, de lipsa de supraveghere a extremistului.

      Nu observ demisii la nivel de politie, servicii sau Minister de Interne in Austria, aparent toata lumea acolo si-a facut perfect treaba, nu au ce sa-si reproseze, mortii sunt de vina !
  • +8 (8 voturi)    
    La cate drepturi le-au dat (Marţi, 3 noiembrie 2020, 12:11)

    Zummm [utilizator]

    Sa fim noi sanatosi
  • +10 (10 voturi)    
    nu cumva.. (Marţi, 3 noiembrie 2020, 12:11)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... si asta critica pe facebook pe romanii din Frontex ca nu i-a lasat fratii lui mahomedani sa intre cu barca in Europa?
    Ia luati-l la puricat, ca poate aflati chestii interesante..
  • +14 (14 voturi)    
    Politically correct .... my ass ! (Marţi, 3 noiembrie 2020, 12:20)

    KTerinca [utilizator]

    In numele corectitudinii politice, ati acceptat toti veneticii de pe alte continente sa intre in Europa si sa ramana aici.
    Unii care n-au nici o legatura cu Europa, cu civilizatia europeana, cu istoria europeana, cu religiile seculare (in majoritate covarsitoare, crestina si evreiasca, ca musulmana e doar de import relativ recent).
    Apoi va mirati ca acesti venetici se scrantesc cu ideologii islamiste radicale si incep sa omoare oameni nevinovati pe strada.
    Unde va ajunge Europa !?
    Unde va ajunge o tara precum Franta, unde e demult scapat totul de sub control in privinta comunitatilor musulmane care nu s-au integrat nici acum, dupa zeci de ani de cand au ajuns in tara.
    Unde vom ajunge si noi in Romani, daca vom accepta acrst concept idiot de corectitudine politica.
    Are dreptate Orban .... Viktor Orban, cand se opune cu vehementa imigratiei de pe alte continente in Europa. Nu ca l-as iubi in mod deosebit, pe el si pe natia lui ....
    Un lucru insa e cert, are sange in instalatie s-o spuna pe bune.
    • +2 (6 voturi)    
      0 (Marţi, 3 noiembrie 2020, 12:57)

      cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Ce politically correct, asta era planul de la bun inceput.
      Sa ne dezbine, sa ne luptam intre noi sa ne imputinam in timp ei concentreaza toata puterea si bogatia iar omul de rand sa devina sclav la propriu, nu doar prin credite.
  • +6 (6 voturi)    
    Incredibil! 2 ani? (Marţi, 3 noiembrie 2020, 13:07)

    Radium [utilizator]

    2 ani pentru implicare intr-o organizatie terorista? Mai mult, l-au si eliberat conditionat?
    Pai fie numai daca era bucatar pentru aia, tot merita vreo 5-10 ani. Nu mai zic pentru alte activitati.
    Asta e..suntem nebuni!
  • 0 (0 voturi)    
    2 ani inchisoare (Marţi, 3 noiembrie 2020, 17:15)

    alternativxax [utilizator]

    de parcă un musulman și-ar schimba modul de gândire după 2 ani de închisoare. Vestul naiv și condus de stângiști/verzi în fața "religiei păcii". bine că sunt urmăriți proprii cetățeni pentru păreri neconforme.
  • 0 (0 voturi)    
    - (Marţi, 3 noiembrie 2020, 19:02)

    tomlin [utilizator]

    alba-neagra asta era imbracat in alb sau el era in negru ?