Atacul de la Nisa Patronul unui restaurant: Vindeam croissante când un bărbat a venit la mine:” Domnule, este o femeie decapitată în biserică” / Totul s-a petrecut în 10 minute

de DG     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2020, 15:31 Actualitate | Esenţial


Atentat la Nisa (sursa foto: twitter)
Foto: Hotnews
Atacatorul înarmat cu un cuțit a intrat în biserica Notre Dame din Nisa la ora 9 am și în 10 minute a ucis trei oameni: o femeie de 70 de ani a fost decapitată, o alta de 40 de ani a murit din cauza rănilor, iar a treia victimă era portarul bisericii. La 9.10, atacatorul a fost neutralizat de poliție, fiind împușcat în umăr.

Un martor ocular pe nume David, care conduce restaurantul Brioche Chaude, din fața bisericii a spus postului BFMTV că el este cel care a alertat poliția.

“Vindeam croissante când un bărbat a venit la mine, spunându-mi: <<Domnule, este o femeie decapitată în biserică>>. Nu l-am crezut la început, însă omul a repetat informația. Am mers la catedrală și am văzut poliția municipală și am chemat-o. Au venit foarte repede. M-am întors în restaurant și am tras obloanele”, a povestit martorul.

Acesta a adăugat: “Persoana care a venit la mine era cineva care fusese în catedrală și era în stare de șoc. Mi-a spus doar atât: <<Domnule, este o femeie decapitată în biserică>>. Atât. Eram șocat, încă mai tremur”, a mai povestit bărbatul.

Atacatorul avea asupra lui acte de identitate, potrivit poliției, care i-a luat amprentele pentru a verifica dacă acesta este în evidența serviciilor secrete.

Poliția examinează și o înregistrare video pentru a stabili care au fost acțiunile atacatorului înainte de atentat.

Nisa este unul dintre orașele franceze cu cea mai vastă rețea de camere de supraveghere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















126536 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    - (Joi, 29 octombrie 2020, 15:38)

    tomlin [utilizator]

    "atacatorul a fost neutralizat de poliție, fiind împușcat în umăr. "

    L-au ratat neinstruitii, poate rezolva medicul, o asistenta, poate il scapa brancardierul pe scari
  • -11 (23 voturi)    
    Micul presedinte francez (Joi, 29 octombrie 2020, 16:43)

    John M. [utilizator]

    in pantaloni scurti, care a vrut sa arate lumii intregi ca si el e barbat, va tine diseara un discurs inflacarat familiilor celor macelariti de musulmani despre maretia libertatii de exprimare care trebuie aparata chiar cu pretul vietii! La sfarsit se va scanda "Charlie Hebdo, Ho, Ho, Ho!"
    • -1 (1 vot)    
      amice (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:22)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      puteai sa scrii si in araba, nu era o problema!
  • +7 (13 voturi)    
    Nu vă înțeleg. (Joi, 29 octombrie 2020, 16:45)

    Namalas [utilizator]

    De ce să-l omoare? Poate face parte dintr-o celulă, poate are complici, poate că interogându-l poți salva alte vieți.
  • +12 (18 voturi)    
    E doar multiculturalism, nu va socati! (Joi, 29 octombrie 2020, 16:53)

    soundtrack [utilizator]

    ..
    • -6 (8 voturi)    
      Nici la noi (Joi, 29 octombrie 2020, 17:43)

      Pupaza_din_Tei [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      nu scapa cu viata cine nu-si plateste datoria la Nutu Camataru sau altii ca el. Unii au religie pe Mahomed, altii au ca religie banul.

      E adevarat ca Franta a neglijat problema fundamentalismului si acum trage ponoase, dar asta nu inseamna ca sunt mandru de xenofobia si falsul patriotism din Romania, din contra.
  • +6 (8 voturi)    
    Micul musulman (Joi, 29 octombrie 2020, 17:35)

    marcelp55 [utilizator]

    Ce mândru le va spune celor de aceeași religie cu el. Am tăiat gâtul unei femei de 70 de ani, mă așteaptă virginele în rai !!! Ho, ho ho !
  • +6 (10 voturi)    
    Greu sa fii in pielea unui francez (Joi, 29 octombrie 2020, 18:59)

    mmagic [utilizator]

    Si sa stii ca oriunde pe strada exista deghizati teroristi. Simt durerea lor si tristetea ca tot ei dau ajutoare financiare arabilor, Le-Pen aproape sigur va castiga.
  • +2 (2 voturi)    
    Prolog la noul (Vineri, 30 octombrie 2020, 2:43)

    Namaste! [utilizator]

    lock down