UPDATE Bogdan Olteanu, condamnat la 5 ani de închisoare - decizie definitivă

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2020, 10:02 Actualitate | Esenţial


Bogdan Olteanu
Foto: AGERPRES
Fostul viceguvernator al Băncii Naționale Bogdan Olteanu a fost condamnat la 5 ani de închisoare în dosarul în care este acuzat de DNA că a primit un milion de euro de la Sorin Ovidiu Vîntu pentru intervenţii în favoarea numirii lui Liviu Mihaiu guvernator al Deltei Dunării. Decizia a fost luată de Curtea de Apel București și este definitivă.

În prima instanță - Tribunalul București - el fusese condamnat, în decembrie 2019, la 7 ani de închisoare. Tribunalul a mai decis confiscarea sumei de un milion de euro de la fostul viceguvernator al Băncii Naționale a României, reprezentând suma traficată. Instanța a menținut și sechestrul asigurator asupra a 50.000 de euro și respectiv 100.000 de euro.

Curtea de Apel București a redus joi pedeapsa principală pentru trafic de influență de la 7 ani de închisoare la 5 ani de închisoare, menținând pedepsele complementare.

"(....) admite apelul declarat de inculpatul Bogdan Olteanu împotriva Sentinţei penale nr.1960 din data de 24 decembrie 2019, pronunţată de Tribunalul Bucureşti - Secţia I Penală, în Dosarul nr.20082/3/2017. Desfiinţează, în parte, sentinţa penală apelată şi, în fond, rejudecând: Reduce pedeapsa principală aplicată inculpatului Bogdan Olteanu pentru infracţiunea de trafic de influenţă, prev. de art.291 alin.1 Cod penal rap. la art.6 din Legea nr.78/2000 cu aplicarea art.5 Cod penal, de la 7 ani închisoare la 5 ani închisoare, menţinând pedepsele complementare şi accesorii aplicate aceluiaşi inculpat prin sentinţa apelată. (...) deduce din pedeapsa principală de 5 ani închisoare aplicată inculpatului perioada reţinerii, a arestării preventive şi a arestului la domiciliu, de la 29.07.2016 la 20.10.2016, inclusiv. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale apelate”, este decizia instanţei.

Bogdan Olteanu, fost viceguvernator al BNR, a fost trimis în judecată de DNA în octombrie 2016, fiind acuzat că ar fi primit un milion de euro de la omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu pentru intervenţii la membri ai Guvernului în favoarea numirii lui Liviu Mihaiu guvernator al Deltei Dunării.

Faptele ar fi fost comise în intervalul iulie-noiembrie 2008, perioadă în care acesta deţinea funcţa de preşedinte al Camerei Deputaţilor.

La data de 18 septembrie 2008, Liviu Mihaiu a fost numit în funcţia de guvernator al Deltei Dunării.

„În perioada august – noiembrie 2008, s-au prestat efectiv şi serviciile electorale promise (analize politice, sondaje, analize media, rapoarte de analiză, profilul candidatului, monitorizări media, documentare statistice referitoare la profilul alegătorilor din colegiul în care candida inculpatul, simulări referitoare la rezultatul votului şi la alocarea mandatelor de parlamentar)”, explica DNA la trimiterea în judecată.

În ceea ce îl priveşte pe Sorin Ovidiu Vîntu, omul de afaceri, în prezent încarcerat, a anunţat că şi-a recunoscut faptele, urmând a executa mandatul pe care îl va primi prin procedură simplificată.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14706 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 29 octombrie 2020, 10:05)

    [anonim]

    • +21 (21 voturi)    
      corect (Joi, 29 octombrie 2020, 10:35)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui

      Inca o lichea se alatura guvernului din detentie :).
      Banuiesc ca la iesire isi va trece condamnarea drept studii aprofundate.
      • -1 (3 voturi)    
        in timpul asta, (Joi, 29 octombrie 2020, 18:54)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

        liviu mihaiu ne tine prelegeri prin presa, e vector de opinie.
    • +5 (5 voturi)    
      Cred ca fuge pana la alegwri (Joi, 29 octombrie 2020, 13:04)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui

      După modelul Ghiță.
      O va sterge!
      Fara ca autoritățile sa se "prinda".
      Mai ales ca Judecătorii nici nu-i vor da interdicție la părăsire domiciliu.
  • +8 (8 voturi)    
    E cu executare? (Joi, 29 octombrie 2020, 10:28)

    bancher [utilizator]

    Caci nu se intelege din articol.
    • 0 (2 voturi)    
      scrie si in titlu.. (Joi, 29 octombrie 2020, 15:10)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Decizia (5ani) a fost luată de Curtea de Apel București și este definitivă.. ce nu intelegi ?
  • +6 (16 voturi)    
    acum are si PNL penali si cei de la BNR (Joi, 29 octombrie 2020, 10:31)

    Gryphus [utilizator]

    la BNR acum avem un TURNATOR la securitate si un penal.

    au distrus si institutia asta, tipic romanesc
    • +1 (5 voturi)    
      - (Joi, 29 octombrie 2020, 11:44)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      turnatorul a comis si fals si uz de fals jurand ca el e pruncul madonei
  • +21 (23 voturi)    
    Si despre Liviu Mihaiu nimic ? Despre... (Joi, 29 octombrie 2020, 10:33)

    dekar [utilizator]

    ...Tariceanu ,nimic? Porcaria lor nu se inscrie la "grup infractional organizat' ?
  • -11 (11 voturi)    
    - (Joi, 29 octombrie 2020, 10:34)

    tomlin [utilizator]

    BO de la pesede, nu ?
  • -8 (16 voturi)    
    Bogdan Olteanu (Joi, 29 octombrie 2020, 10:34)

    Ibit [utilizator]

    A fost membru PEE SEE DEE ?
    NU , membru PNL .
    De mirare ca Justitia Romana a indraznit sa condamne un PNL-ist , si inca de marca !
    Cand urmeaza Blaga ?
    Peste 4 ani , asteptam sa se reia si procesul caselor cu ghinion ?
  • +12 (14 voturi)    
    Si Mihaiu? (Joi, 29 octombrie 2020, 10:38)

    BIM15 [utilizator]

    SOV e la puscarie, in curand va merge si BO, dar Mihaiu scapa? Daca mita a fost 1 mil eur, oare cat au fost beneficiile? Beneficii de care s-a ocupat Liviu Mihaiu in calitate de guvernator...ca doar nu a fost pus acolo ca sa aiba grija de pelicani sau sa curete delta de gunoaie. De remarcat ca Liviu Mihaiu a fost in tabara Dragnea (anti justitie, stat paralel) dupa ce a intrat in necazuri cu iz penal...cat de penibil, oare chiar credea ca o sa-l scape si pe el cu amnistia?
    • +6 (6 voturi)    
      SOV (Joi, 29 octombrie 2020, 11:30)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      nu e la puscarie.
      El e acasa pe malul unui lac de obicei , tine prelegeri pe ytube pentru diversi. Se adreseaza Generatiei si le explica cum stau lucrurile cu conspiratiile mondiale si cum sa se apere de ele.
  • +11 (11 voturi)    
    dacă (Joi, 29 octombrie 2020, 10:46)

    nahir [utilizator]

    ajunge la Rahova, se conturează un guvern din umbră, bineînțeles cu dragnea prim ministru.
  • +15 (15 voturi)    
    La multi ani (Joi, 29 octombrie 2020, 10:47)

    cicoare [utilizator]

    pacat ca l-au ratat pe Tariceanu.
    • +8 (8 voturi)    
      Alzheimericeanu nu (Joi, 29 octombrie 2020, 11:55)

      Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui cicoare

      e ratat. Abia acum, daca iese dupa alegeri fara imunitate va putea fi si el, ca si borfasul nepot al bolsevicei Ghisela Vass, anchetat pentru coruptie. Aia mare, ca omul a furat 30 de ani, incontinuu.
  • +15 (15 voturi)    
    Putin ... (Joi, 29 octombrie 2020, 10:48)

    jhonnyfirst [utilizator]

    Pedeapsa infima, raportata la pozitia avuta la data faptelor, aceea de Presedinte al Camerei Deputatilor !!!
    Apoi daca nici in acest caz nu trebuie dat un exemplu ...
    Executa maxim 3 ani.
    :(((((((((
  • +9 (9 voturi)    
    Alinuta unde ești!? (Joi, 29 octombrie 2020, 11:01)

    middle_brick [utilizator]

    Haide mai fata ca uite iti întra feblețea la brutărie, și a încercat ea propunerea legislativa cu work from home pentru pârnaie. Fail Alinuta, fail!
    • +2 (4 voturi)    
      Alinuta e... (Joi, 29 octombrie 2020, 12:00)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      ... cap de lista PNL Timiș pentru Senat.

      Poate se alege si mai incearca o data legea Gorghiu...
  • +6 (6 voturi)    
    Un rechin judecat (Joi, 29 octombrie 2020, 11:14)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Subtire condamnat!
    De Tăriceanu a uitat
    Iar milionul s-a volatilizat!

    Sentința e discutabilă.
    Sa vedem motivarea!
    Despre averea dobândită în mod ilegal garantez ca Prea Blanda Justiție cu Infractorii a uitat

    O lasa a se prescrie!

    Întreb pentru un prieten:
    Poate BO sa scrie o carte despre impartialitatea Justitiei?
    Sau altfel:
    E un barem de furaciune, sa zicem 1 milion $, in baza căruia Judecătorul poate reduce prima sentinta cu doi ani?
  • +11 (11 voturi)    
    sa fi vazut comunista Ghizela Vass (Joi, 29 octombrie 2020, 11:17)

    __alex__ [utilizator]

    cum i s-a dedulcit nepotul la moneda imperialista ;) Bunica s-a invartit intre comunisti semidocti, nepotul intre puscariabili cu imunitate parlamentara. Oricum o iei, sa primesti comenzi de la un fost gestionar cu puscarie la activ ca SOV, te coboara aproape de nivelul lui Ponta.
  • +5 (5 voturi)    
    Reducerea pedepsei cu 2 ani (Joi, 29 octombrie 2020, 11:49)

    Susufler0 [utilizator]

    inseamna aproximativ un an si jumatate mai putin de stat in puscarie !
  • 0 (4 voturi)    
    Membru PNL (Joi, 29 octombrie 2020, 11:52)

    Un cititor [utilizator]

    era.
  • +2 (2 voturi)    
    doar cinci ani, din care face 2, cu pensie special (Joi, 29 octombrie 2020, 12:36)

    hopsinoi [utilizator]

    a (alt furt).
  • 0 (2 voturi)    
    Vai de mine (si de mine...) ! (Joi, 29 octombrie 2020, 17:53)

    Torquemada13 [utilizator]

    Stia (onorata instanta) ca Bogdan Olteanu este nepotul Ghizelei Vass ? Pentru ghesefturi necurate ? Vai de mine ! Fost viceguvernator al Băncii Naționale a României...............mai, da' ce revolutie a fost in decembrie 1989 e.n. !!! Fost Președinte al Camerei Deputaților din România ? Fost member PNL ?? WOW !
    Vai de mine !