Rafila: Vaccinul anti-Covid rezistă doar 17 zile, trebuie ținut la minus 80 de grade și administrat în 7 zile. Va fi nevoie de centre speciale și o logistică extraordinară

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2020, 8:32 Actualitate | Esenţial


Rafila
Foto: Digi 24
Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS și candidat PSD la alegerile parlamentare, spune că vaccinul anti-COVID va necesita o logistică extraordinară, deoarece trebuie transportat și păstrat în condiții foarte stricte, în condițiile în care de la producere până la administrare nu pot trece mai mult de 17 zile, potrivit Digi24.

„Chiar dacă vaccinul va fi autorizat în decembrie, de la momentul autorizării până la vaccinarea efectivă a celor care sunt în prima linie – personalul medical, pacienții cu comorbidități - este un drum care trebuie urmat și o organizare logistică care trebuie făcută. Eu aș vrea să îl rog pe dl Tătaru, decât să anunțe aceste termene – nu știu de ce tocmai decembrie va fi luna când acest vaccin va fi disponibil în România - să se gândească la logistica extraordinară care trebuie pusă la punct, a spus Rafila la Digi24.

„Acest vaccin va necesita organizarea, împreună cu Ministerul Apărării și Departamentul pentru Situații de Urgență, a unor centre de vaccinare. Nu e posibil ca medicii de familie să vaccineze în mod tradițional oamenii, pentru că acest vaccin, din momentul producerii până la vaccinare, rezistă doar 17 zile. El trebuie ținut la minus 80 de grade și în ambalajul cu gheață carbonică e păstrat doar 10 zile, iar în 7 zile trebuie administrat. Or, să vaccinezi milioane de oameni într-un timp scurt este o mare provocare. Dacă noi ar trebui să vaccinăm 7 milioane de persoane, vom avea nevoie de cel puțin 14 milioane de seringi, pentru că este un vaccin multidoză și asta necesită o logistică extrem de mare”, a adăugat el.

”În Statele Unite s-a discutat, este cea mai mare provocare din punct de vedere al organizării probabil de după al doilea război mondial, iar costurile în SUA sunt estimate la cel puțin 10 miliarde de dolari. Așa că dl ministru ar trebui să catagrafieze populația care trebuie să fie vaccinată imediat și să stabilească zonele de organizare a centrelor de vaccinare, circuitul logistic și mai ales personalul care va organiza acest lucru, pentru că fără personal toate aceste lucruri n-au niciun fel de sens”, a mai spus Rafila.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3106 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    >>>> (Joi, 29 octombrie 2020, 8:35)

    GemstonePig [utilizator]

    Manca el bors si inainte dar mai pe ascuns mai cu fereala dar de cand e in psd domnurafila mananca cu polonicul in vazul lumii la ore de varf
    • +3 (3 voturi)    
      Eu il intreb pe PSDist la care vaccin se refera? (Joi, 29 octombrie 2020, 15:01)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Apropo ce mare activitate stintifica are?
      Am mai intrebat (nu ma refer la manevrele cu Cercel cu fundatia aia de se scot milioanele cu cardul!)
  • +10 (18 voturi)    
    pute psdismul in el.. (Joi, 29 octombrie 2020, 8:58)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    pute psdismul in el..
    • +10 (14 voturi)    
      deh tacsu a fost la securitate .... (Joi, 29 octombrie 2020, 9:44)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      deh tacsu a fost la securitate .... din ce spun istoricii a maltratat partizani anticomunisti ….
  • 0 (6 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 29 octombrie 2020, 9:23)

    Maspp [utilizator]

    Parca vad ca iese un haos general in stilul tipic romanesc.
  • 0 (10 voturi)    
    Are temperatura (Joi, 29 octombrie 2020, 9:55)

    cim [utilizator]

    Tinut la -80 grade?! nu exista asa ceva
    • 0 (4 voturi)    
      Haha! (Joi, 29 octombrie 2020, 10:51)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui cim

      Ba chiar da!
  • +3 (9 voturi)    
    Si probabil doar pzd-ul (Joi, 29 octombrie 2020, 9:59)

    feroviarul123 [utilizator]

    poate sa facă aceasta organizare. Ne lași nene cu teoriile tale de 2 lei? Nu e ca și cum trebuie sa faci operație pe cord deschis la 7 milioane de oameni. Trebuie sa le faci o injecție odată si dupa 2 săptămâni alta. Durează 5 minute. Eu am fost vaccinat când eram mic de câteva ori și dura o zi sa vaccineze sute de copii.
    Dupa tine nici votarea nu s-ar putea face într-o zi ca e nevoie de organizare, de numărat voturi și transportat milioane de voturi de făcut baze de date etc. Si totuși se votează foarte simplu. Exista o baza de date electronica care te verifica daca ai votat de doua ori ( a murit pzd-ul când a pus-o STS-ul) .
    Da trebuie sa faci o organizare și un sistem de rezervare sa nu stam 5 zile la coada ca prostii. Dar se poate face să-ți iei un bon de ordine online si pentru cei care nu au posibilitatea de hârtie astfel ca sa nu stai la coada. Nu trebuie mâine. Ai 2 luni sa o faci.
    Daca vrei. Daca nu o sa iasă bătaie la spitale.
    Oricum la noi multi sunt contra vaccinului ca e cu cip si te controlează diavolu/Sorosh / Illuminati si alții de genul asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Poate nu 80 (Joi, 29 octombrie 2020, 11:39)

    Martinezu [utilizator]

    dar interesati-va inainte de a comenta. Unul din vaccinurile pe cale sa apara are nevoie de temperatura de stocare de - 70 C. Nici eu nu sunt de acord cu prostia lui de a se inscrie in partidul lui Ghita, Daniel Ghita si oana Lovin.
    • -1 (1 vot)    
      ? (Joi, 29 octombrie 2020, 14:01)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Daa, poate -7 grade... ne luminati si pe noi care i vaccinul care are nevoie de -70grade??? Stiti ce inseamna -70 grade? Se distruge tot flacon seringa.. e nevoie de Azot lichid, Zapada carbonic...
  • +2 (2 voturi)    
    Astia vor sa ne fure (Joi, 29 octombrie 2020, 12:01)

    CristianG [utilizator]

    si gradele din calorifer
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie la Dl Rafila (Joi, 29 octombrie 2020, 19:52)

    Jesper [utilizator]

    Oare stie cumva dl Rafila care este vaccinul care va fi adus in Romania? candidatii Astra Zeneca, Johnson & Johnson sau Sanofi-GSK nu necesita astfel de conditii. Chiar si cei care prevad temperaturi de 70 - 80 grade cu minus fac eforturi (si probabil vor reusi) sa stabilizeze vaccinurile pentru a le putea introduce in lanturile frigorifice actuale de -18 grade Celsius. O petarda. Este trist ca dansul isi pune in joc bruma de reputatie bagand batul prin gard atat de josnic.