Prefectul de Sibiu îi cere scuze medicului căruia i-a reproșat că "face de minune" județul după ce a cerut mai multe paturi pentru pacienții cu COVID / Ce spune despre criticile din spațiul public

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2020, 19:20 Actualitate | Esenţial


Prefectul de Sibiu, Mircea Cretu
Foto: Facebook
După ce i-a reproșat unui medic care a cerut mai multe paturi pentru pacienții cu COVID-19 că "face județul de minune", prefectul judeţului Sibiu, Mircea Creţu, spune că i-a cerut scuze și califică totul drept o "situație regretabilă". Întrebat ce părere are despre reacţiile pe care le-a provocat ieşirea sa la adresa medicului, prefectul a dat un răspuns evaziv: ”Regret acest lucru. Acuma, întotdeauna dacă greşeşti, toată lumea o să îţi ceară maximul”.

Reamintim că în urmă cu o zi Mircea Creţu s-a arătat deranjat de apelul făcut de un medic de la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Județean pentru alocarea mai multor paturi pentru pacienții cu COVID-19. Medicul a spus, în şedinţa extraordinară a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, că pacienţii cu COVID nu mai pot fi internați din cauza lipsei paturilor. "Acum faceţi ca şi cum aţi fi de la presă, pe bune. Acum ştiţi pentru prima dată sau e prima zi când vă daţi seama că vă mai trebuie paturi?", a fost replica prefectului.

Marți seară, după o serie de critici în spațiul public, prefectul a anunțat, într-o conferință de presă organizată online, că i-a cerut scuze medicului Voichiţa Halmaghi, a catalogat totul drept ”o situaţie regretabilă” şi i-a mulţumit doctoriței ”pentru înţelegere şi profesionalism”.

”Eu, în calitate de prefect, nu pot reorganiza singur spitale şi nici nu pot lua decizii într-o instituţie pe care nu o conduc. E nevoie de implicarea tuturor oamenilor care pot contribui la îmbunătăţirea situaţiei în care ne aflăm”, a afirmat Creţu, citat de News.ro.

El a spus că le-a cerut managerilor de spitale, într-o întâlnire avută marţi, propuneri concrete pentru îmbunătăţirea situaţiei pe care a catalogat-o drept ”dificilă atât pentru medici şi pentru autorităţi, cât şi pentru cetăţeni”.

”Personal, voi face tot ceea ce ţine de mine pentru a pune în aplicare propunerile făcute de doamna doctor”, a susținut prefectul, menţionând că se referă la suplimentarea personalului medical din UPU din cadrul Spitalului Judeţean Sibiu şi la extinderea zonei unde stau pacienţii suspecţi de COVID-19.

Mircea Creţu a anunţat că la Spitalul Municipal Mediaş - unde un bărbat cu coronavirus a murit așteptând un pat de terapie intensivă - au fost alocate 20 de paturi pacienţilor cu COVID-19, iar internările au început. Două dintre acestea sunt paturi de ATI, însă este nevoie de trei medici de specialitate pentru ca acestea să funcţioneze în sistem de permanenţă.

Creţu a mai susținut că a fost începută procedura de achiziţie pentru o staţie de oxigen care să deservească şase paturi ATI situate în structura modulară din cadrul Spitalului Judeţean Sibiu şi au început angajările de personal pentru această structură, cele şase paturi urmând a deveni funcţionale în 14 zile.

Întrebat ce părere are despre reacţiile pe care le-a provocat ieşirea sa la adresa medicului Halmaghi, prefectul a dat un răspuns evaziv: ”Regret acest lucru. Acuma, întotdeauna dacă greşeşti, toată lumea o să îţi ceară maximul”.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3097 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Avem podul plin de scuze (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:27)

    TheFreeOne [utilizator]

    Era mai bine sa-si dea demisia.
    Sau, si mai bine, sa fie demis.
    • -10 (12 voturi)    
      Avem podul plin de impertinențe. (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Să ceri paturi la ATI urgent este ușor.,Să le procuri este mai greu.Cine vorbește de paturi la ATI care să se rezolve peste noapte,habar nu are cum arată un pat ATI.În plus,România nu are personal medical specializat pentru ATI suficient,așa că paturi suplimentare și lipsă personal,nu rezolvă nimic.Adevărul este că ne apropiem de faza în care scapă cine are organismul mai rezistent și asta din cauza unor binevoitori insistenți care susțin teoria conspirației COVID.Nu știu cine-i îndeamnă,dar ar trebui o lege care să pedepsească această propagandă criminală.Personal am întâlnit asemenea oameni și toți folosesc aceleași lozinci.Nu cred că-i întâmplător.
      • +2 (2 voturi)    
        @asavreau (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:02)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu a cerut nimeni paturi suplimentare ATI, peste noapte asa cum iti inchipui tu!
        Situatia era cunoscuta de la inceputul pandemiei...Prefectul trebuie sa fie preocupat de rezolvarea situatiei pe care o stia inca din primavara!
        Sunt ONG-uri care au facut rost de bani si au achizitionat paturi ATI si chiar spitale mobile, prefectul judetului de ce nu s-ar implica sa stranga bani de la agentii economici din judet si de la populatie pentru a rezolva problemele ridicate de medici?!

        Cand esti un politruc birocrat bineinteles ca nu suporti intrebarile incomode, nu suporti sa ti se atraga atentia la lipsurile din spitale, de fapt nu-ti place sa ti se spuna nimic negativ, preferi sa ascunzi mizeria sub pres...te complaci in autosuficienta si in a alege calea cea mai simpla, aceea de a te lamenta si nu a face nimic.
        Se plange ca nu are cadre medicale in judet, dar a facut ceva in a-i atrage si aduce inapoi pe cei plecati in afara tarii?!

        Singurii vinovati sunt vechii si actualii guvernanti care au platit degeaba hoarde de inalti functionari publici!
    • +6 (6 voturi)    
      N-ai sa vezi asa ceva de la USListul asta zaharisi (Marţi, 27 octombrie 2020, 22:03)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      t....tipic!
      Si-a cerut scuze de fatada ca a aparut in presa...
  • +10 (16 voturi)    
    An electoral (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:28)

    vlad.pe [utilizator]

    L-a fortat Orban sa isi ceara scuze
  • +10 (12 voturi)    
    Daca.... (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:08)

    danton68 [utilizator]

    Daca erai tanar erai iertat . La varsta asta nu mai ai voie sa faci asa ceva. Asa ceva intra la categoria nomenclaturism, comunism, securism.
    • +4 (4 voturi)    
      "La varsta asta", (Miercuri, 28 octombrie 2020, 7:31)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui danton68

      dupa cum arata, in poza, stimabilul Prefect, trebuia sa stea acasa si sa-si vada de stranepoti, eventual de Parkinson...!
  • +8 (10 voturi)    
    zxzxzxz (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:49)

    solar [utilizator]

    Aroganța a toate știutoare i-a făcut festa distinsului dom prefect ! ȘI FĂCUTĂ RĂMÎNE !
  • +7 (7 voturi)    
    Dle Mircea Cretu (Marţi, 27 octombrie 2020, 22:02)

    constan [utilizator]

    Atitudinea si reactia dvs intr-o situatie atat de critica,ma fac sa-mi amintesc de vremurile de demult in care tovarasii Prim secretari taiau si spanzurau(altceva nici nu stiau sa faca).Dvs nu ati gresit,dvs nu intelegeti economia de piata,nu intelegeti ca trebuie sa creati plusvaloare nu sa puneti pumnul in gura celor care nu va canta melodia preferata.Banuiesc ca ati trecut demult de varsta pensionarii si puteti pleca linistit,va roaga un vechi alegator al PNL.