Stimulent de risc de 2.000 de lei pe lună pentru poliţiştii locali, în contextul pandemiei - proiect inițiat de deputați PSD

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2020, 18:08 Actualitate | Esenţial


Poliția Locala a Municipiului București
Foto: Facebook
Doi deputați PSD și deputatul Dorel Căprar, trecut de la PSD la partidul fondat de Dan Voiculescu, au depus la Senat un proiect de lege prin care este propusă acordarea unui stimulent de risc de 2.000 de lei pe lună, pentru poliţiștii locali şi de 1.000 de lei pentru funcţionarii publici cu funcţii generale şi personal contractual din Poliţia Locală, pe perioada stării de urgenţă şi a stării de alertă.

Proiect de lege inițiat de deputaţii PSD Adrian Todor şi Vasile Cocoş și de Dorel Căprar completează art. 7 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului 43/2020 pentru aprobarea unor măsuri de sprijin decontate din fonduri europene, ca urmare a răspândirii coronavirusului COVID-19, în perioada stării de urgenţă, prin introducerea a două noi alineate, potrivit News.ro.

Ce prevede proiectul:
  • "(8) Se aprobă acordarea unui stimulent de risc în cuantum de 2.000 lei, pe lună, pentru funcţionarii publici cu funcţie specifică de poliţist local din cadrul Poliţiei Locale, şi 1.000 lei, pe lună, pentru funcţionarii publici cu funcţii generale şi personal contractual din cadrul Poliţiei Locale, pe perioada stării de urgenţă şi a stării de alertă, din fondul de salarii al unităţii angajatoare, prin transferuri de la bugetul de stat, de la titlul VI «Transferuri între unităţi ale administraţiei publice» sau de la alte titluri unde sunt bugetate sume cu această destinaţie, prin ordonatorul principal de credite, sau din fonduri europene".
  • "Stimulentul de risc acordat nu se cuprinde în baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale, contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, respectiv al contribuţiei asiguratorii pentru muncă, reglementată la titlul V «Contribuţii sociale obligatorii» din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare”.
Iniţiatorii precizează în expunerea de motive că cei de la Poliţia Locală se află în subordinea şi coordonarea MAI, după emiterea decretului privind declararea stării de alertă de către preşedintele Klaus Iohannis şi după emiterea OUG care prevede că "din 15 mai lucrătorii Poliţiei Locale execută misiuni specifice stării epidemiologice din România".

Prin urmare, spun iniţiatorii, funcţionarii publici" cu funcţie specifică de poliţist local din cadrul Poliţiilor Locale sunt însărcinaţi cu atribuţii pe linia stopării răspândirii epidemiei cu SARS-CoV-2, menţinerii controlului situaţiei epidemiologice, verificării persoanelor aflate în carantină şi izolare, precum şi asigurării ordinii publice în localităţi carantinate, aşa cum prevăd Deciziile/Hotărârile Comitetelor Locale pentru situaţii de urgenţă, precum şi Legea 136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătăţii publice în situaţii de risc epidemiologic şi biologic, republicată”.

Proiectul de lege a fost înregistrat în procedură normală la Senat, prim for sesizat, decizională fiind Camera Deputaţilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17560 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    cei care au dus Lumina de Paste (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:10)

    un domn [utilizator]

    sa duca votul la P$D ?

    aveti grija Nea Vela ! va ia caimacul ciolacul !
    • +9 (9 voturi)    
      In loc sa-i desfinteze sare nocivul PSD cu pomana (Marţi, 27 octombrie 2020, 22:33)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Inca una ca nu facusera destule din bugetul anemiat tot de ei!
      Votez USRplus ca m-am saturat de 30 de ani de coruptie, incompetenta si rautate fata de Romania!

      PS: pensii speciale nu le dai mai PSDule?
  • +19 (19 voturi)    
    Da (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asta era prioritatea. PSD doar asa isi face electorat. Ii cumpara din banii nostri.
  • +18 (18 voturi)    
    Ok... (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:22)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Si identificarea surselor financiare conform constitutiei?!...

    Ca asa imi vine si mie o idee ca fiecare cetatean sa primeasca un milion de euro (o bag in referendum...O sa zica unul nu?!..)
  • +15 (17 voturi)    
    Pleaca politistii locali din tara ca medicii? (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:29)

    CezarN [utilizator]

    Hai sa fim seriosi!
  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:33)

    [anonim]

  • +14 (16 voturi)    
    Batjocura PSDista (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:41)

    PrivireCritica [utilizator]

    In primul rand ar trebui retrogradati la gardieni publici. In al 2lea rand mai usor cu pomenile nemeritate. Sunt in slujba primarului de sector nu a cetatenilor, nu isi merita banii
    • -3 (3 voturi)    
      hehe (Miercuri, 28 octombrie 2020, 0:49)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Wow, ati intors armele postacii #ciumarosie?
      Mwuahahahaha!
  • +8 (10 voturi)    
    Eu propun ca cele 80 de miliarde, dacă vor veni, (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:42)

    prec [utilizator]

    să fie date toate celor care s-au „luptat” cu „pandemia”.
    CIUMA ROȘIE ESTE NORMALĂ LA CAP????
    Nu au făcut o grădiniță, una, dar vor să arunce cu bani în stânga și în dreapta!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Atat astepta militia locala (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:43)

    ady77 [utilizator]

    Or sa acorde acest stimulent, si la femeia de servici, care freaca birourile.
    In cursuri de buna purtare, de relationare fara aere de superiorotate nu ar investi.
    Din pacate multi dintre ei, au o clasa mai mult ca trenul.
  • +7 (7 voturi)    
    tipic PSD (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:56)

    bogdan1477 [utilizator]

    Hai sa mai dam ceva la unii, poate ne voteaza. Cum alt motiv sa ne voteze oricum nu au, ca suntem niste hoti agramati si prosti gramada, promitem si noi o pomana. Si cum la aia cu un minim nivel de IQ nu mai tine cu pomanageala, incercam la comunitari, fostii smardoi de cartier care au primit o uniforma si-un job de taiat frunze la caini
  • +4 (4 voturi)    
    romaneste (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:08)

    zicsieu [utilizator]

    ingrasam porcii in ajun de alegeri. pe astia ii taie COVIDU la datorie dar macar vor avea niste banuti de mici.
  • 0 (6 voturi)    
    Se pare ca are loc un concurs in interiorul (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:14)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    USL, care partid dintre cele doua, pezde sau penelezde ofera mai multe pomeni bugetarilor.
    Sa va fie rusine ! Da' stiu ca n-aveti rusine, aveti obrazul mai gros ca interlopii.
    Da' care va fi partidul care va oferi cate minim 1000 de euro pt. toti privatii care sustin economia ?
  • +7 (7 voturi)    
    Ce mai uemeaza de la psderbedeii iresponsabili ? (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:21)

    Plagarus [utilizator]

    Doamnei iarta-i,ca-s pe dric in decembrie 20 - 20 + Viorele pe campii.
  • +7 (7 voturi)    
    Politia locala trebuie desfiintata (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:31)

    Mihail. [utilizator]

    E o institutie parazitara.
  • +3 (3 voturi)    
    Cheltuieli aiurea (Miercuri, 28 octombrie 2020, 6:37)

    BEDE [utilizator]

    Am văzut în vară minunații polițiști locali plimbându-se prin Herăstrău cu mașinuță electrică din acelea folosite de golferi pentru a le căra crosele. Cât a costat? Cine a cumpărat aceea ar trebui să o plătească din averea lui personală, că este 100% risipă pentru că ajută numai ca polițiștii locali să fie niște borțoși, incapabili să alerge după cine ar comite o infracțiune.
    Și tot așa. Hai să le dăm bani, că practic tot nu fac nimic.
    Câți infractori au surprins în flagrant acești polițiști? Câte arestări au operat? Că de tot felul de tâlhării și alte infracțiuni cu violență comise se aude mai peste tot prin țară...
  • +1 (1 vot)    
    fmm de lepre! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:38)

    codyrocco [utilizator]

    nu le ajunge ca au salarii imense pentru calificarea de paznici comunali / gardieni publici pe care o au [sau cu cel mult un spiru haret facut la repezeala], degraba rupatori de amezi [pe care le anuleaza orice tribunal, ca-s scrise asa, analfabet] si incalcatori ale drepturilor persoanelor... acum mai vor si sporuri de covid [in conditiile in care exista personal medical care nu a vazut asa ceva].
    dati-le, ba, gecile alea visinii si inapoi la paza cu ei, pe 1500 lei maxim [la paritate cu plata din privat]!