FOTO Marcel Ciolacu și Mihai Tudose, surprinși la masă cu alte 10 persoane la o pensiune din Buzău, nerespectând măsurile de distanțare / Ce spune Ciolacu

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2020, 10:56 Actualitate | Esenţial


Marcel Ciolacu si Mihai Tudose la o masa cu mai multe persoanela o pensiune
Foto: USER UPLOADED
Liderul PSD Marcel Ciolacu și fostul premier Mihai Tudose au fost surprinși la o masă de la o pensiune din Buzău, nerespectând măsurile de distanţare. Polițiștii din Buzău s-au deplasat la pensiune pentru a face verificări și au sancționat angajații pensiunii pentru că aceștia nu purtau mască. Polițiștii mai spun însă că pe raza comunei unde se afla pensiunea este aplicabil „scenariul verde”.

FOTO - Imagini trimise de către un cititor HotNews.ro.




Ce spune Marcel Ciolacu:

„Eram la restaurant cu fiul meu, cu nepotul meu, cu prietena lui, cu fratele meu, eram în familie, cam 10 persoane. Era un eveniment privat. Mihai Tudose era în trecere spre București și s-a oprit și el acolo. Presupun că cine ne-a fotografiat a anunțat și la 112”, a explicat Marcel Ciolacu pentru Libertatea.

„A venit poliția acolo, au venit jandarmii și au văzut că eram despărțiți la trei mese când ne-am apucat să mâncăm. Am transmis astăzi dimineață la Poliție toate datele celor care au fost la masă pentru a se face anchetă”, a adăugat președintele PSD.

Ce spune Poliția:

„La data de 24.10, în jurul orei 23.45, urmare a unei sesizări, o patrulă de poliție din cadrul Secției de Poliție Rurală Merei-IPJ Buzău, s-a deplasat la o pensiune, de pe raza localității Monteoru, demarând verificări, sub aspectul respectarii normelor în vigoare pe linia prevenirii infectării cu virusul Sars-Cov 2. La momentul sosirii polițiștilor, au fost găsite 6 persoane (3 în interior și 3 în exteriorul locației).De asemenea, în interior au fost găsite trei mese, două cu câte trei tacâmuri și o a treia, cu două tacâmuri.

Facem precizarea că pe raza comunei Merei este aplicabil "scenariul verde" pe problematica indicată.

Declarativ, administratorul pensiunii a afirmat că sistemul de înregistrare video depistat nu poate fi vizionat la acest moment, decât de către administratorul de sistem, o firmă din București”, a transmis IPJ Buzău.

Potrivit polițiștilor, au fost sancționați 3 reprezentanți ai operatorului (patron,administrator și ospătar) pentru că se aflau în incinta restaurantului pensiunii și nu purtau masca de protecție.

Romașcanu (PSD): Am fost trei grupuri la trei mese. Poza e făcută când ne-am aşezat împreună la masă pentru scurt timp. A venit poliţia şi nu a constatat nereguli

Senatorul PSD Lucian Romaşcanu a declarat sâmbătă seara, la Realitatea PLUS, că de fapt este vorba de o cu totul altă situaţie faţă de cum se poate presupune din fotografia în care Marcel Ciolacu a fost surprins încălcând regulile de protecţie, potrivit News.ro.

Romaşcanu a explicat că şi el a fost prezent la întâlnire şi că persoanele care se văd în fotografie stând împreună la o singură masă erau de fapt cele trei grupuri care ocupau trei mese, iar fotografia a fost făcută exact în acele secunde în care toţi cei prezenţi au stat alături pentru scurt timp.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24696 vizualizari

  • +8 (28 voturi)    
    Sanctiunea trebuia data... (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:01)

    grongobar [utilizator]

    ...pentru ca erau vreo 10 la masa. Daca eu merg cu 10 persoane la un restaurant ne pune la 3 mese aflate la cate 2 metri distanta. Lipsa mastii in restaurant e fireasca, nu poti manca cu ea pe gura. Probabil ca amenda a fost data la misto, tocmai pentru a putea fi contestat motivul.
    • +6 (20 voturi)    
      personalul (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:37)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      personalul este obligat sa poarte masca! Clientii trebuie sa respecte distantarea si numarul maxim de persoane de la o masa.
    • -1 (13 voturi)    
      Unde-i mega stirea ?! (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:43)

      lalaverim [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Ce s-a intamplat acolo n-ar fi trebuit sa fie demn nici de Gazeta De Buzau.
      HN, asta e stire de tinut cap de pagina ?! WTF !
      • +3 (3 voturi)    
        problema nu e ca stau ei la masa (Luni, 26 octombrie 2020, 14:06)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui lalaverim

        problema e ca nu ne lasa pe noi. Valabil pentru orban & co.

        Si atunci se mira de ce exista negationisti. Pai daca ai un risc atat de mare, tu ca politician, care esti cel mai bine informat, de ce nu te protejezi ? Inseamna ca nu te temi, ceea ce ridica multe semne de intrebare.
  • +20 (32 voturi)    
    Punct de Lucru - Ciuma Rosie (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:03)

    un domn [utilizator]

    Care diatribuie Covid 19
  • +21 (33 voturi)    
    Ce te poti astepta de la mincinosii PSD (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:11)

    UnOarecare [utilizator]

    Macar Orban si-a platit amenda, administratia psdizata din RO a facut pe ea si nu a indraznit sa amendeze sefutii
    • +9 (15 voturi)    
      Minciuni gen Ponta (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:49)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Minciuni avocățești. Mintea lor e sucita. Pentru ei succesul in viața este să aibă replica cea mai bună astfel încât să ți de-a cu legea peste nas.
    • -14 (20 voturi)    
      tu nu intelegi ca Orban (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:22)

      alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      a platit amenda de fatada dupa ce a aparut fotografia. Altfel nu platea nimic...
      • +6 (12 voturi)    
        ca tine (Duminică, 25 octombrie 2020, 14:44)

        dihania [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

        Cand postezi minciuni pe hn si nu te prinde nimeni te amendeaza cineva pentru calomnie / defaimare?
      • +5 (5 voturi)    
        Asa, si? Ciolanu si Betivu nu sunt in foto? (Duminică, 25 octombrie 2020, 20:38)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

        10 la masa! Amenzile lor unde-s?
        Ciudata logica ai!
  • +24 (30 voturi)    
    pai, (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:12)

    Cezy [utilizator]

    evident legea e pt. boi, cateii si dulaii...dar se stie!
  • +23 (35 voturi)    
    Abia astept sa vad postacii (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci PNL a gafat grav cand Orban a fost prins petrecand fara masca. Bun. Touche. A fost atacat mediatic, de postaci si de PSD.

    Partea tare e ca exista Karma. Intrebarea e daca postacii PSD vor gasi scuze pentru PSD si ce felde scuze. Probabil "s-a patat masca de vin si era pusa la uscat".
    • +18 (22 voturi)    
      Si mai are... (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:43)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ...si deviatie de sept...S-o fi lovit cu vasla cand il ducea pe Dragnea cu barca...
    • +12 (16 voturi)    
      scuza (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      a găsit-o instant ciolanu.
      A susținut că era în familie.
      Ce s-a făcut că nu bagă în seamă este faptul că oriunde în lege specificația la familie este făcută la membrii fasmiliei care locuiesc la aceeași adresă. Să înțelegem că ciolanu stă sub același acoperiș cu toate persoanele alea de acolo, inclusiv cu prietena fiului sau nepotului?
      • +10 (14 voturi)    
        ? (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:36)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Familie sau FamiGlie ? :)
      • +1 (7 voturi)    
        In Simileasca este posibil! (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:46)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Si nu numai in Simileasca..........
  • +17 (23 voturi)    
    Nea Ciolane, nea Ciolane... ! :))) (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai daca la mata acasa unde esti Baron te-ar fi sanctionat politia locala ar fi insemnat ca se rastoarna rosturile lumii ! :))))))

    PS. Dar e tare "scuza" sclavetilor" de la politia locala in legatura cu "zona verde" !

    PPS. Ce te faci insa daca, auzind o astfel de chestie, vor incerca si altii (ordinary people) sa faca precum Ciolanu si mare le va fi mirarea cand vor afla inainte sa plateasca amenda ca "masurile de distantare" sunt obligatorii si trebuiesc respectate chiar si in "scenariul verde"? !
    • +9 (15 voturi)    
      Zona verde (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:06)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      in centrul zonei rosii.
      Analizand fotografiile, e clar ca au masca dar nu se vede. E vorba de micro-masca, conform principiului: la ciocul mic, masca mica.
      • +8 (10 voturi)    
        Bingo ! :)))) (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        PS. Sau, spus altfel, pe intelesul conservatorilor : Aferim ! :))
    • +7 (9 voturi)    
      Unde a rămas oprisan fără permis in 2017 ? (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In județul Buzău
      Orice Coincidenta este Pur Întâmplătoare )))
      • +6 (6 voturi)    
        Ha-ha-ha... Haide domnule, de ce nu poti (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        sa admiti ca a fost vorba chiar de o coincidenta re-gre-ta-bi-la ! :))
      • +2 (4 voturi)    
        Ha-ha-ha... Haide domnule, de ce nu poti (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        sa admiti ca a fost vorba chiar de o coincidenta re-gre-ta-bi-la ! :))
  • +14 (20 voturi)    
    In locul lui Ciolanu' eu l-as sanctiona drastic (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:32)

    Susufler0 [utilizator]

    pe prostovanul de Romascanu care s-a trezit vorbind neintrebat si l-a scos de mincinos pe sefu-su al mare ! :))))))))))
    • +6 (8 voturi)    
      Romascanu avea manifestări pms (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In acea perioada )))) circumstanțe atenuante )))
      • +6 (8 voturi)    
        Se confirma deci ce spun gurile rele despre (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:50)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        el cum ca tipul e androgin !

        PS. Dovada vie e faptul ca incercand din proprie initiativa sa ii ia apararea lui Ciolacu a sfarsit prin a si-o traga singur, creandu-i sefului o situatie si mai grea !

        PPS. Acum nu e exclus sa i-o traga si Marcelica luandu-i functia de purtator de vorbe al PSD ! :))))

        PPPS. Om vedea !
  • +15 (23 voturi)    
    Penibile si scuzele de scolar corijent ale lui MC (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:41)

    Susufler0 [utilizator]

    Oricum, este de vazut daca de acum incolo Ciolanu va mai avea tupeul sa il prezinte pe Orban drept Incalcatorul de Reguli Anti-Covid !

    PS. Cunoscand nesimtirea funciara a pesedistilor inclin sa cred ca da !

    PPS. Dar cea mai tare faza a fost presupunerea lui Ciolanu cu privire la cine a anuntat la 112 incalcarea regulilor. Mesajul este : "Eu am scapat, dar tu nu o sa scapi" ! :)))0
    • +7 (11 voturi)    
      Pentru Cioicacuu 112 (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Este doar un serviciu Mafia )))) nu anti Mafia ))))
      • +1 (5 voturi)    
        :))) (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:51)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        :)))))))
        • +2 (4 voturi)    
          Off topic (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:58)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Azi Ar Fi Fost Ziua de Nastere al Lui
          Mihai de Romania
          • +3 (5 voturi)    
            Si Ziua Armatei, nu ? (Duminică, 25 octombrie 2020, 20:32)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Apropo, custodele Coroanei si cu Raducu ce mai fac ?

            PS. Cred ca sunt cuminti de frica sa nu le taie Catu stipendiile pe care le acorda statul roman casei Regale !
            • +2 (4 voturi)    
              Aia Sunt Venetici (Duminică, 25 octombrie 2020, 21:13)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Nu Urmasi ai lui Mihai
              • +2 (2 voturi)    
                Dar aprig mai esti domnule ! (Luni, 26 octombrie 2020, 3:54)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                Ai ajuns sa o excluzi si pe Margo ! :)))))))
                • -1 (1 vot)    
                  Cherchez la famme (Luni, 26 octombrie 2020, 6:57)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Se spune ))))
  • +12 (18 voturi)    
    Tocmai se asezasera impreuna (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:41)

    holdup [utilizator]

    ...ce mincinosi, si Ciolacu, si politistii; in foto se vede clar ca aveau fiecare hainutele asezate pe spatarele scaunelor, deci hainutele impreuna, tacamurile la 3 mese sau 3 afara, 3 inauntru, ridicoli...si proprietarul, psd ist si ala; alt mincinos, cum sa n ai acces la imagini, asta i gogonata rau pt cei ce n au sistem video de supraveghere(politistii s au facut ca inteleg)
  • +10 (18 voturi)    
    In Cehia (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:43)

    Idi O'Tool [utilizator]

    Ministrul sanatatii - Roman Prymula - care a inchis restaurantele (ca functionare in situ, functioneaza insa doar ca sa iei mancarea acasa) a fost surprins intr-un restaurant ce nu era inchis, fara masca, discutand cu angajatii. Se pare ca legile ni se aplica doar noua in timp ce in fruntea statului, din cauza aerului rarefiat, nu ajung nici virusul si nici efectele legilor.
  • +7 (13 voturi)    
    ha (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:47)

    Gabr [utilizator]

    normal ca legea e pentru fraieri :))) gargara
    asta e facuta drept sperietoare pentru multi.Bine ca nu respect circul cu virusul vedeta.
  • +8 (14 voturi)    
    Asta e (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:54)

    Arkantas [utilizator]

    Acuma , Ciolacule , te-a prins la fundul gol , ciocul mic si capu-n jos, ca asa este frumos......
  • +5 (11 voturi)    
    jenanta precizarea cu 'scenariul verde' (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:00)

    don Semaca [utilizator]

    Facem precizarea că pe raza comunei Merei este aplicabil "scenariul verde" pe problematica indicată.
    Eventual, se poate mentiona ca respectivii au fost si un pic bolnavi cand au fost mici.
    Adica ce vor sa spuna, ca avem reglementari nationale, dar le aplicam selectiv, de la caz la caz? Doar daca trebuie, si atunci cu multa indulgenta? Ca doar n-o sa aplicam dulailor aceeasi lege ca pentru grivei. Ne mai uitam si la om, poate e niscai sef mare, ceva scula pe bascula...
    In definitiv, ei sunt pezedisti, in local pzd, in fief regional pzd, si ii cam doare la bascheti de reguli si legi.
  • +2 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:08)

    [anonim]

  • +3 (9 voturi)    
    ciuma rosie in splendoarea sa (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:11)

    Atlantic [utilizator]

    Vedeti ipocrizia retoricii ciumei rosii si cum au explicatii
    pentru toate mizeriile?Fotografia ar trebui trnsmisa la televizor(inclusiv la latrine!) cateva zile,la o ora de maxima audienta.
  • +5 (9 voturi)    
    Era omu'... (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:19)

    Mrrr [utilizator]

    cu fiul, cu nora, cu nepotu', etc...
    Famiglia, ce mai...
    De fapt era o adunare cu viitorii parlamentari psd, ii prezenta lu' asociatul, sa vada si el ce "fauna" vor avea in Parlament: numai unu' si unu', de incredere, ca-s neamuri!
    Sila eterna!
  • -4 (6 voturi)    
    vax (Luni, 26 octombrie 2020, 1:58)

    srpc [utilizator]

    slugoii lui Joianis, care au distrus PSD, merita mult mai rau decat o amenda
    • +1 (1 vot)    
      )))) ciolacuuu )))) slugoiul hotzilor )))) (Luni, 26 octombrie 2020, 8:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Johanis are alti slugoi ))))
  • 0 (0 voturi)    
    Vai ce problema mare (Luni, 26 octombrie 2020, 17:08)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    Dincolo de faptul ca a fost Ciolacu, ca a fost Orban, sau x, sau y de la nu stiu ce partid etc etc, se observa ca rapoartele actuale ale politiei sunt comparabile cu cele ale securistilor, a se vedea detaliile mentionate: "au fost găsite 6 persoane (3 în interior și 3 în exteriorul locației). De asemenea, în interior au fost găsite trei mese, două cu câte trei tacâmuri și o a treia, cu două tacâmuri". Cum ziceam, pana la urma nu conteaza cine a fost, important e ca acest tip de comportament, de panditor la petrecerile altora, ca nu e bine sa te asociezi om cu om, nu va duce la un comportament normal al rasei umane. Deja am ajuns la a ne feri unul de celalalt, la a ne uita urat la unul care nu poarta masca, de parca nu stiu ce infractiune face, de a ne dezinfecta tot timpul pe maini .... efectele acestei "izolari" individuale le vom vadea peste 1 an. Masurile absurde si aberante care sunt date in momentul de fata vor genera mult mai multe efecte secundare decat o libera circulatie si alegere a felului in care ne protejam!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa și? (Luni, 26 octombrie 2020, 18:32)

    salvatore [utilizator]

    Securiștii hastagisti se ocupa de lucruri din ce în ce mai mizerabile, se ocupa în continuare, ca în perioada comunista, de filmarea oponenților politici în situații așa-zis compromițătoare. Măcar ăștia beau la o cârciumă, nu în sediul Guvernului ca Lucovid & trepanatii lui.