Furie la Paris: Macron și-a rechemat ambasadorul din Turcia, după ce Erdogan a spus că are nevoie de un control psihiatric

de DG     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2020, 8:38 Actualitate | Esenţial


Emmanuel Macron
Foto: S. Caillet / BSIP / Profimedia Images
În premieră pentru relațiile Franța-Turcia, președintele Emmanuel Macron și-a rechemat ambasadorul de la Ankara pentru consultări, după ce Recep Tayyip Erdogan l-a insultat, afirmând că are nevoie de un control psihiatric, relatează BBC News.

Erdogan a spus că Macron ar trebui să își facă un control privind sănătatea mintală în contextul în care liderul de la Paris s-a angajat să apere valorile seculare și să lupte împotriva islamului radical. ”Nu vom renunța la caricaturile nostre”, a mai declarat președintele francez, a începutul săptămânii.

Macron a luat astfel atitudine față de decapitarea profesorului francez de istorie Samuel Paty, care a fost asasinat în plină stradă după ce arătase la cursuri caricaturile cu profetul Mahomed. De menționat totuși că inițiativa sa de combatere a islamului radical a fost lansată înainte de asasinat.

Palatul Elysée a denunţat afirmaţiile considerate "inacceptabile" ale preşedintele turc, care a pus la îndoială "sănătatea mintală" a preşedintelui Franţei din cauza atitudinii sale faţă de musulmani şi a menţionat "absenţa mesajelor de condoleanţe şi sprijin din partea preşedintelui turc după asasinarea lui Samuel Paty", la o săptămână după decapitarea acestui profesor de către un islamist într-o suburbie a Parisului.

"Afirmaţiile preşedintelui Erdogan sunt inacceptabile. Excesele şi grosolănia nu sunt o metodă. Îi cerem lui Erdogan să schimbe cursul politicii sale deoarece este periculoasă din toate punctele de vedere. Nu intrăm în polemici inutile şi nu acceptăm insulte", a comentat preşedinţia franceză pentru AFP.

Preşedinţia franceză a remarcat, de asemenea,"declaraţiile foarte jignitoare din ultimele zile" ale preşedintelui turc,"în special apelul la boicotarea produselor franceze".

"De la ofensiva sa în Siria, Franţa nu a încetat să denunţe comportamentul preşedintelui Erdogan, iar ultimele săptămâni ne-au dat dreptate", notează aceasta.

Palatul Elysée a mai cerut Turciei să pună capăt ”aventurilor sale periculoase” în Marea Mediterană şi în regiune şi a denunţat "comportamentul iresponsabil" al Ankarei în conflictul din Nagorno-Karabah.

”Care-i problema cu acest individ pe nume Macron?”

”Care-i problema cu acest individ pe nume Macron în ceea ce privește islamul și musulmanii?”, și-a început discrusul Erdogan referitor a inițiativele președintelui francez privind combaterea islamului radical, inițiativă care ar urma să fie concretizată printr-un pachet de legi și care a fost lansată înainte de asasinarea profesorului francez de la Paris, dar după un alt atac cu cuțitul care avusese loc în capitala Franței.

Erdogan a adăugat: "Macron are nevoie de tratament mintal. Ce altceva poți spune despre un șef de stat care nu înțelege libertatea religioasă și care se comportă în acest fel față de milioane de oameni care trăiesc în țara sa și au altă credință?”, a mai declarat Erdogan.

În noiembrie anul trecut, preşedintele Turciei a mai pus o dată sub semnul întrebării sănătatea mintală a lui Emmanuel Macron, în replică la declaraţiile preşedintelui francez despre "moartea cerebrală" a NATO, invitându-l pe acesta să "îşi examineze propria moarte cerebrală".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20141 vizualizari

  • -35 (63 voturi)    
    Erdogan are dreptate! (Duminică, 25 octombrie 2020, 8:57)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...cele petrecute in Paris cu profesorul decapitat, chiar si Macron este de vina. Impreuna cu Merkel si Juncker au deschis portile Europei pentru migrantii islamisti, salafisti. Da Macron esti nebun, istoria nu te va uita.
    • +20 (30 voturi)    
      ce logica fracturata ai, bai baiatule (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:18)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      asa se discuta cu cei de teapa lui erdogan
      • -24 (32 voturi)    
        da... (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:43)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        l-am banuit de ceva in neregula la cap pe macron , cand am auzit ca a luat-o pe masa in loc s-o ia pe ficasa de nevasta , ceva nu e in regula in mansarda lui , doar n-o fi gerontofil !?
        • +9 (17 voturi)    
          o poza se poate (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:12)

          CNBC [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          cu sotia ta ? sa apreciem si noi celulita, spondiloza, artrita, etc, sa-ti spunem cum arata si cum ar fi trebuit sa arate.
        • +6 (16 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:24)

          [anonim] i-a raspuns lui muscha mbanana

    • +13 (33 voturi)    
      Esti dus cu pluta (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:47)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      O fi deschis ei portile Europei dar asta nu inseamna sa-ti bati joc de tara care te-a adoptat. Nu, nici Macron, nici Merkel nu sunt nebuni, sunt foarte destepti (calitate care lipseste la tine), ei au adus daca te uiti oameni calificati in meserii unde la ei era lipsa. Daca si noi aceam asa era mai bine avand in vedere deficitul de forta de munca.Problema este neimplicarea serviciilor de securitate interna.
      • +2 (16 voturi)    
        Oameni „calificați” (Duminică, 25 octombrie 2020, 15:14)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Numai astrofizicieni, biochimiști și chirugi pe creier a adus Merkel din 2015 încoace. :) Atunci a vândut poporului germnam imigrația ilegală promițând că „profesioniștii” din Asia și Africa vor plăto pensiile nemților în pericol din cauza declinului demografic.

        În primele 12 luni după primirea milionului de „experți” mai puțin de 60 își găsiseră o slujbă. Iar din ăștia 60, vreo 50 lucrau la poșta de stat germană ce are oricum personal excedentar și e falită.

        În primii 3 aji Germania a publicat costurile cu valul de migranți ilegali. După aia a încetat. Costul anual cel mai scăzut în 2016 a fost de 20€ miliarde. Bugetul german al educației și cercetării era în același an de 17€ miliarde.

        Milionul de ilegali primit în 2015-2016 a devenit vreo 3 milioane azi prin „întregirea familiei”. Sub 300000 din ei au un serviciu sau o afacere. În majoritatea zdrobitoare foarte prost plătite și care nu acoperă nici măcar propriile lor costuri sociale.

        În Franța situația e și mai rea. După 60 de ani de la primirea primilor migranți magrebieni, sub un sfert din ei lucrează. Majoritata trăiesc în ghettouri izolate și sunt temelia crimei organizate. Chiar și la a 4-a generație mai cer ajutoare sociale„pentru integrare”.
        • +1 (17 voturi)    
          Datele tale nu sunt deloc corecte (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:51)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Dar trecem peste, trebuie sa ai o propaganda care sa para educata.

          Hai sa discutam de ce si-au deschis granitele si pentru romani. Sau la noi e OK ca suntem ortodocsi, aka crestini.

          Caz in care rezulta ca esti un rasist, apanajul sociopatilor sau a ignorantlor cu 4 clase care cred in nationalismul de 2 lei propagat de Moscova. Si exact acest nationalism cu miros de sulf este contrar iubesteti aproapele. Il aplicam doar cand aproapele are cash, nu? Ce ne face sa fim daca asa gandesc unii ca tine?

          Ca Erdogan este un aventurier care crede ca Turcia este puternica incat sa propage neo-otomanismul este un adevar. Ca Turcia de azi nu si-a pierdut partea vestica la greci, partea sudica la kurzi, partea nordica la rusi este doar meritul SUA, Franta, UK si Germaniei.
          • +10 (12 voturi)    
            hai sa discutam discutii (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:44)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

            UE nu "si-a deschis granitele pentru romani" cu a integrat Romania + Bulgaria in Europa unde isi aveau locul. Comparatia cu emigrantii de aiurea si libera circulatie a fortei de munca, crestina sau nu, in interiorul UE este de toata jena.
            Si da, este mult mai usor sa integrezi intr-o societate intemeiata pe valori crestine niste crestini decat niste musulmani.
          • 0 (4 voturi)    
            sunt gresite ca nu-ti convin tie (Luni, 26 octombrie 2020, 8:45)

            Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

            serios? comparam imigratia din africa cu faptul ca noi am intrat in UE? Noi avem si obligatii, si cam multe, pe cand africanii si cei din orintul mijlociu au zero obligatii. esti un comunist de 2 bani, un tiran rasist (nu-ti pasa tie de africani, ii vezi ca suboameni oricum), care ar vrea aplatizarea in mizerie a tuturora. Probabil esti si in aparatikul de stat, ca o casta privilegiata
  • +43 (49 voturi)    
    Cand nebunul ii crede pe ceilalti (Duminică, 25 octombrie 2020, 9:28)

    Bogdan_100 [utilizator]

    nebuni. Prin actiunile sale Erdogan se califica pentru un consult psihiatric. Se crede sultan si reface imperiul Otoman. Partea proasta ca cei din "salonul" lui il incurajeaza in delirul lui.
    • +2 (24 voturi)    
      Corect (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:50)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Asa este un Erdogan,gen Trump, mplicat in problema Nagorno-Karbag, este problema Europei.
      Amandoi ar trebui sa fie consultati de doctori.
      • -2 (8 voturi)    
        gen Trump?? (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Bine ca nu e gen- Za -ze-zi
  • +38 (46 voturi)    
    interesant (Duminică, 25 octombrie 2020, 9:46)

    hanu [utilizator]

    Macron isi da seama probabil ca daca nu vorbeste un pic despre adevarata problema da apa la moara dreptei. Problema e ca nu stiu cat de credibil mai este... Adevarul e ca vestul si islamul in forma sa actuala nereformata sunt pe pozitii ireconciliabile. Ori islamul se reformeaza si trece in secolul XXI(nu vad cum), ori dispare complet din vest, ori vestul trece la sharia. Nu vad alte variante?

    "Priveste pe cine nu ai voie sa critici ca sa vezi cine are putere asupra ta".
    • +1 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:27)

      [anonim] i-a raspuns lui hanu

      • +2 (2 voturi)    
        nu e deloc sigur (Duminică, 25 octombrie 2020, 18:37)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui

        oala fierbe la foc marunt, frustrarile se acumuleaza.
    • +2 (4 voturi)    
      Michel Houllebeque (Luni, 26 octombrie 2020, 8:47)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      a scris o carte interesanta : Supunerea in care prezinta un viitor posibil in franta, si merge pe varianta a 3 a
  • -30 (46 voturi)    
    cine vrea sa vada cum arata RO condus de USR (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:01)

    Je__ [utilizator]

    se uita la Macron si partidul lui de guvernamant

    apoi imparte totul la 3-4 ordine de prostie, si poate proiecta cum arata o guvernare a Romaniei de catre USR
    • +11 (25 voturi)    
      hehe (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:36)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ti-e frica Ciarli de democratie? Asa sunteti voi, astia crescuti cu biciul in Siberia.
      • -10 (16 voturi)    
        Mai Penibilule (ma rog, dincolo de penibil) (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:47)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Mai Penibilule (ma rog, dincolo de penibil)... ce "democratie" e la USR? Sincer. Nu e unul care sa nu fi iesit din scolile lui Soros, nu e unul care sa aiba "opinii"...
        ...in afara de circ, unde, intr-adevar, sunteti in competitie unul cu altul...nu ati adus nimic (poate niste bolsevism) nici in politica nici in societate.

        Aveti lipici la populatia analfabeta (functional) 50%+...ca traieste inca din ce-au facut ceilalti si are inca de mancare pentru ca Romanika nu se prabuseste (inca)...
        ...dar sa spui ca aceasta populatie inculta e stindardul democratiei e ca chiar dincolo de penibil (Transpenibil).
        • +9 (13 voturi)    
          domnule newlook (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:54)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Cred ca sunteti total pe langa. Si aceste noi perspective "new look" promovate de Russia Today sau masina de spalat creieri la idioti nu au ce sa caute intr-o tara care a fost furata de cei care fie va platesc, fie va impartasesc idei crete. Prin simplul fapt ca stiti sa puneti o virgula intr-un text ma face sa cred ca nu sunteti retard. Ci interesat financiar de ciuma rosie promovata.
    • +17 (23 voturi)    
      >>>> (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:42)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Hai domnu nu o mai da pe langa gard, spune ca cei mai mari patrioti sunt la partidu ecologist bahmutist
    • +12 (22 voturi)    
      PSD a distrus Romania si tu te iei de alti (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:52)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Esti politician, faci afaceri cu corupti de la stat, pensionar special sau faci parte din birocratie?
      • 0 (16 voturi)    
        Iar USR se înțelege ca un frate cu PSD (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:00)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Zilele trecute USReii au manevrat lucruile de o asemenea manieră încât ausigurat cvorumul pentru numirea pe viață a PSDistului Ciordache la consiliul legislativ. PSD și-a ținut partea sa din înțelegere și peste 100 de PSDiști l-au votat pe senatorul USR Dircă în poziția de adjunct pe viață al lui Ciordache
        • +1 (7 voturi)    
          Minti cat vrei, pana si Ciolanu a zis ca nu au (Duminică, 25 octombrie 2020, 20:30)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          avut treaba...nasol e ca lumea nu va mai crede minciunile si acusi e 6 decembrie...o sa o ia si PSDul tau iubit pe urmele lui Trumpila...
    • +3 (17 voturi)    
      Aberatii de psd-ist (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:53)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Voi, astia de la psd, ar trebui sa deschideti larg ochii si sa cereti reformarea profunda a propriului partid, ca sa nu mai fiti ciuma rosie a tarii asteia...
      Dar, deh, mai bine injurati pe altii...
    • -10 (18 voturi)    
      Este o blasfemie (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:09)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Sa compari guvernarea actuala din Franta cu o eventuala guvernare USR-ista!Este vorba de joc in alta liga,ba chiar in alta galaxie.Sa nu uitam ce pregatire are Macron si ce consilieri de nivel mondial il sfatuiesc.Nici nu are rost sa continuam comparatia.Ai o parere prea buna despre USR.
  • -20 (24 voturi)    
    totusi (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:15)

    codrean [utilizator]

    cat de indreptatit/intelept a fost Macron cand, in numele libertatii de exprimare, proclama "dreptul" la blasfemie ? Dupa mine, o provocare fara sens. Nici mie, crestin, nu mi-ar place ca Dumnezeul Meu sa fie batjocorit. Evident, nu as reactiona taindu-i capul, totusi ...
    Sa mai spun ca printre cetatenii francezi sunt cateva milioane de musulmani. Presupun ca nu le-a placut nici lor "indemnul"-toleranta ?- la. blasfemie. Si dintre milioanele astea s-a gasit unul, un cecen nascut la Moscova ... Si-acum sa-i blamam chiar pe toti ?
  • +17 (27 voturi)    
    daca vrem sa evitam un nou Hitler (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:20)

    cristi_an [utilizator]

    ar trebui sa stam in spatele lui Macron si sa sustinem demersurile lui.
    • +8 (12 voturi)    
      Imaginați-vă Nicosia aflată 100% sub jug turcesc (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:08)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Republica Cipru (cea adevărată, grecească) NU face parte din NATO, deci acest scenariu nu ar fi deloc surprinzător.
    • -9 (11 voturi)    
      si daca... (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:13)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      daca macron a mancat facole , cum mai stai in spatele lui ?raspuns : cu masca de gaze !
  • -5 (15 voturi)    
    Greseala mon cher (Duminică, 25 octombrie 2020, 10:57)

    democtrates [utilizator]

    USR a castigat multe voturi la alegerile locale, desi sunt un PNL-ist , ca de multe ori PNL-ul este condus de un om care nu stie sa vorbeasca cu oamenii. In schimb USR-Plus are oameni care vorbesc cu oamenii si nu m-as mira sa castige alegerile. De ce ? Echipa PNL este erodata cu lupta anticovid, se vrea ceva nou, ori PSD-ul cu miscarea imagistica cu inrolarea unor doctori, nu a schima nimic din contra .Deci lumea vrea ceva nou.
  • +23 (27 voturi)    
    Aoleu (Duminică, 25 octombrie 2020, 11:29)

    Akylas [utilizator]

    S-a ofticat sultanul neo-imperialist.... Ce sa-i faci, are atatea probleme acasa incat trebuie neaparat sa distraga atentia publica prin provocari pe plan extern, Franta, Grecia + Cipru etc etc....
  • +8 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 octombrie 2020, 12:24)

    [anonim]

  • +12 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:30)

    [anonim]

  • -13 (13 voturi)    
    ... (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:49)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nici nu/i sigr ca nu are dreptate Erdogan! Nu cred ca mai exista un caz in care un stat din perioada moderna sa isi retraga ambasadorul pentru ca seful statului a fost jignit. Nu Franta a fost atacata de Erdogan ci Macron, iar pentru asta sa rechemi ambasadorul, parca este cam multa tafna! Si apoi, Macron a cam justificat ironizarea Profetului, ceea ce in sufletul musulmanilor este grav.
  • +9 (9 voturi)    
    NU CRED CA E CEVA SERIOS (Duminică, 25 octombrie 2020, 14:37)

    dmnt [utilizator]

    Daca era intr-adevar indignat, MACRON intervenea sa mute fabricile franceze din TURCIA in ROMANIA......
    • +8 (8 voturi)    
      mdea, iar fabricile franceze sareau in sus la (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

      Comanda.
      Tu chiar crezi ca un presedinte al unei tari cu apa calda poate "interveni" ca niste companii private sa isi mute productia dupa cum vrea el?
      Nu vorbim aici de Putin sau Li Peng fiindca KIm cel gras nu are industrie pe care sa o mute.
      Morile domnului macina incet deci daca turcaletii vor continua cu tampeniile vor vedea niste industrii mutandu-se prin Ucraina sau prin alte parti. Dar asta nu fiindca Macorn sau altii vor "interveni" ci fiindca va deveni ineficient economic pentru investitori.
      • -3 (5 voturi)    
        ORICE E POSIBIL (Duminică, 25 octombrie 2020, 18:11)

        dmnt [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        cu un nebun la conducere.
        Daca moneda turca se prabuseste, investitiile acolo vor fi MAI profitabile, atata vreme ce piata nu scade semnificativ.
        Are grije SULTANU.....
  • +6 (6 voturi)    
    libertatea religioasa ... (Luni, 26 octombrie 2020, 0:29)

    zarzare [utilizator]

    Cat tupeu pe Erdogan ... sa ceara respectarea libertatii religioase in Franta? Ca ce? Sa poata injunghia si ataca extremistii in voie?

    Mai bine isi vede de respectarea libertatii de opinie si religioasa din Turcia! Inainte sa comenteze ceva despre Europa!

    Hai mars!