Coaliția anti-avort inițiată de Trump: SUA au semnat o declarație alături de 30 de guverne iliberale

de DG     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2020, 10:06 Actualitate | Esenţial


Mike Pompeo
Foto: REX / Shutterstock Editorial / Profimedia
SUA au semnat joi o declarație anti-avort, alături de un grup de 30 de guverne iliberale sau autoritare. Singurele state europene care au semnat documentul sunt Polonia, Ungaria și Belarus.

Anul trecut, Administrația Trump cerea recrutarea de noi membri ai coaliției conservatoare însă acest demers s-a soldat cu un eșec, potrivit The Guardian.

”Declarația privind Consensul Geneva” face apel la state să promoveze drepturile femeii și sănătatea, însă fără a permite accesul la avort, iar inițiativa este parte a unei campanii a Administrației Trump, condusă de secretarul de stat Mike Pompeo. Campania a fost gândită ca o reorientare a politicii externe a SUA într-o direcție mult mai conservatoare din punct de vedere social, chiar cu prețul răcirii relațiilor tradiționale cu aliații occidentali.

Cei mai hotărâți suporteri ai declarației, nucleul dur al grupului, sunt Brazilia, Egipt, Ungaria, Indonezia și Uganda, printre semnatari figurând însă și Polonia, Belarus (unde autoritățile încearcă să suprime o mișcare de protest condusă de femei) Arabia Saudită, Bahrain, Emiratele Unite Arabe, Irak, Sudan, Sudanul de sud și Libia.

Majoritatea semnatarilor sunt state care figurează în topul celor 20 de țări în care este cel mai greu să fii femeie. Singura țară din UE, alături de Ungaria, care a semnat declarația este Polonia, unde Curtea Constituțională a decis interzicerea avortului, aproape în totalitate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2445 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Gizas Akbar (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:19)

    tudor74 [utilizator]

    Sharia crestina prinde viteza!
  • -2 (10 voturi)    
    Cel mai "conservator" continent e Africa (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:32)

    xolv [utilizator]

    concureaza cu fertilitatea de 5-6 copii /femeie.
  • +16 (22 voturi)    
    Deci, sa intelegem ca (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:39)

    moka [utilizator]

    Ceausescu era un vizionar dpdv social???
  • +16 (28 voturi)    
    alinier (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:06)

    drago [utilizator]

    Tarile cu care s-au aliniat Statele Unite in acest demers spune foarte mult despre ce a devenit America sub presedintia lui Trump!
  • -13 (23 voturi)    
    nice (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:11)

    an_drei [utilizator]

    Felicitari! Viata are prioritate, ma bucur sa vad ca valori fundamentale sunt promovate inclusive de super puteri.
    • +13 (17 voturi)    
      Da, eu zic ca poti sa te muti (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:56)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

      In super-puterea Sudan! Cam acolo te regasesti la nivel de mentalitate
      • -6 (8 voturi)    
        wrong! (Vineri, 23 octombrie 2020, 20:23)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Nu stiu ce ai citit tu, dar eu am citit ca e vorba despre SUA.

        Mentalitatea nu are nimic de a face cu subiectul. Daca esti asa de rasarit si capabil sa discuti pe argumente si nu pe curente si mentalitati putem discuta.

        Ai putea incepe cu definitia fiintei umane, acolo cred ca e totata contradictia. Nu cred ca nimeni e deacord sa omoare o alta fiinta umana. Daca un embrion nu face parte din specia umana din ce face parte? Daca te legi de marimea lui sau lipsa lui de dezovoltare, abilitati etc, aceiasi comparatie o poti face si cu un bebelus. E mic si incapabil in comparatie cu un adult. Oricum o introrci, cand vrei sa definesti fiinta umana, ca si fiinta vie nu ai cum sa te opresti la un anumit numar de saptamani sau o dimensiune. Viata, noul ADN, grupa sanguina, toate apar la momentul conceptiei.
  • -13 (17 voturi)    
    Nu e interesant? (Vineri, 23 octombrie 2020, 12:34)

    Setalcott [utilizator]

    Cand e vorba de promovat LGBT, prestigiul moral trebuie sa curga dinspre SUA spre tarile "iliberale". Cand e vorba de apararea vietii, trebuie sa curga invers. In loc sa laudam tarile care apara viata ca au un aliat ca SUA, gasim termenul sperietoare sa denigram SUA.
  • -13 (17 voturi)    
    Deci cine e pro-moarte e iliberal (Vineri, 23 octombrie 2020, 12:40)

    Un cititor [utilizator]

    Aia da!
  • +11 (15 voturi)    
    confunzi (Vineri, 23 octombrie 2020, 13:00)

    ras-putin [utilizator]

    valorile fundamentale cu cele fundamentaliste!
    • -13 (15 voturi)    
      Adevaratul fundamentalism extremist iese la iveala (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:28)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      Purtatorul de cuvand al umanismului a grait: dreptul la viata e un drept fundamentalist.
  • -6 (6 voturi)    
    Eh (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:30)

    Imperialistu [utilizator]

    China e pro-avort, tovarasi. China e un stat totalitar, nu doar autoritar. Apara femeile?
  • +8 (8 voturi)    
    Valorile conservatoare (Vineri, 23 octombrie 2020, 20:38)

    demetru [utilizator]

    Arabia Saudita, Irak, Sudan :)))