Rusia acuză Statele Unite că orchestrează o „revoluție” în Republica Moldova - UPDATE

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2020, 16:17 Actualitate | Esenţial


Igor Dodon si Maia Sandu
Foto: Facebook
Serviciile rusești de informații externe au acuzat marți Statele Unite că „orchestrează un scenariu revoluționar” în Republica Moldova, cu ocazia alegerilor prezidențiale din 1 noiembrie, pe modelul Belarus și Kirgisztan, scrie AFP.

"Statele Unite continuă fără reținere să se amestece în treburile interne ale țărilor prietene Moscovei (...), astăzi vedem că americanii orchestrează un scenariu revoluționar pentru Moldova în noiembrie", a afirmat, într-un comunicat, șeful serviciului de informații externe al Rusiei (SVR) Serghei Narîşkin.


Principalii candidați la prezidențialele din Moldova sunt președintele în exercițiu, Igor Dodon, pro-rus, și fostul premier Maia Sandu, pro-european.

Narîșkin acuză departamentul american de Stat că încurajează opoziția să organizeze "acțiuni de protest în masă" după alegeri, iar ambasada americană ar fi vinovată de faptul că ar cere forțelor de ordine să nu intervină în caz de manifestații.

În comunicatul său, informațiile externe ale Rusiei mai acuză SUA că au încercat deja "să influențeze de manieră grosieră situația post-electorală din Belarus și Kirghizstan" în acest an.

Președintele belarus Alexandr Lukașenko se confruntă după prezidențialele din 9 august cu o mișcare de contestare fără precedent, pe fondul acuzațiilor de fraude electorale și a represiunii violente a opoziției. Minskul și Moscova acuză și aici Occidentul de orchestrarea protestelor.

Manifestații marcate de violențe au condus și la demisia președintelui pro-rus al Kirghizstanului Sooronbai Jeenbekov după alegeri marcate de acuzații de cumpărare de voturi. Acesta din urmă nu a acuzat forțele externe că s-au aflat în spatele căderii sale și a cedat locul unui politician naționalist cu o reputație îndoielnică, Sadyr Japarov.

Spațiul ex-sovietic a cunoscut numeroase revolte, revoluții sau mișcări de contestare de amploare după alegeri considerate frauduloase și care au favorizat regimuri autoritare sau corupte: Georgia (2003), Ucraina (2004-2005 și 2014), Kirghizstan (2005, 2010, 2020), Moldova (2009), Armenia (2008, 2018), Belarus (2020).

Moscova a numite aceste mișcări "revoluții colorate" și a acuzat sistematic intervenția occidentului, care ar încerca să destabilizeze zona sa de influență.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13453 vizualizari

  • +31 (39 voturi)    
    dodon out (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:19)

    mmmircea [utilizator]

    inapoi la moscova cu tine, sau saritura de la etajul 6, stii scenariul.
    • +12 (14 voturi)    
      Macar de s-ar baga SUA dar nu cred, e vrajeala KGB (Marţi, 20 octombrie 2020, 19:18)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      de la odiosul de Putler
  • +33 (41 voturi)    
    ihim (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:24)

    cont_nou [utilizator]

    „Agenturili străine"
  • +36 (42 voturi)    
    Asta-i un fel de "Hotul striga hotii".... (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:25)

    taro [utilizator]

    oricum credibilitatea Rusiei este zero si nu conteaza ce vorbesc.

    Sau cine stie poate Moldova isi orchestreaza singura o revolutie ca si oponentii lui Putin care se otravesc singuri.
  • -23 (55 voturi)    
    nu e nici prima nici ultima revolutie.. (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:25)

    demaGOGU [utilizator]

    ...orchestrata de unchiul sam.
    • +8 (8 voturi)    
      "țărilor prietene Moscovei" (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:28)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ��
  • +31 (37 voturi)    
    auzi la ei (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:26)

    mache [utilizator]

    ... tarile 'prietene' ...

    Huooo ba ca nu va vrea nici Xi alaturi d'apoi tarile dezlipite din fosta USSR...
  • -24 (48 voturi)    
    evident (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:28)

    numaiamnume [utilizator]

    Daca nu castiga cine vrea aripa Clinton-Biden-Soros, trebuie sa fie cu scandal. Ca asa functioneaza propaganda sorosista in toate tarile, inclusiv in USA. Stai sa vezi daca o sa castige Trump cum ies iarasi oile sa incendieze tara.
  • -11 (29 voturi)    
    Pentru ca Trump este supusul feudal a lui Putin (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:28)

    Lok [utilizator]

    Nu pricep de ce ar acuza SUA, stat vasal Rusiei de o astfelde ingerinta. E ca si o revolta, ironia fiind imposibil de ratat.
  • +27 (37 voturi)    
    Hoțu’ strigă “hoții!” (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:31)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică ce face Rusia in ultima sută de ani.
  • +27 (35 voturi)    
    Ar fi bine (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:32)

    fokerul [utilizator]

    dacă ar fi aşa, numai că ştirea provine dintr-o sursă rusnakă, deci fără credibilitate.
  • +21 (31 voturi)    
    unde n-o da Dumnezeu... (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:35)

    ccc745 [utilizator]

    Ca ai nostri conducatori nu fac nimic pentru Moldova si pentru o unire care ar fi cel mai normal lucru de pe Pamint...
    Oricum ar fi, numai sa-i scoti din ghearele rusnacilor
    • -5 (13 voturi)    
      Unirea... (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:19)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui ccc745

      ...la ora actuala, ar fi cea mai proasta alegere pt Romania.
      Cei 4 milioane de cetateni moldoveni ar veni la pachet si cu vreo 50 de senatori si 100 de deputati, din care peste 60% ar fi rusofili!
      Imagineaza-ti un parlament al Romaniei cu 600 de membri, din care 250 sunt PSD-isti si 100 slugi KGB-iste de peste Prut!
      Si poate te razgandesti in privinta unirii!
      • 0 (2 voturi)    
        Unirea inseamna si Constitutie noua (Miercuri, 21 octombrie 2020, 12:37)

        ccc745 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Pe care o poti face inteligent.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa ne luam noi Moldova inapoi (Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:42)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        ca pe urma ii raspopim noi pe rusi...
  • +25 (33 voturi)    
    "tari prietene" (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:35)

    liviu_ [utilizator]

    a se citi tari in care rusia si-a bagat spioni si in care rusia face tot posibilul ca sa distruga orice urma de democratie sau speranta
  • +22 (32 voturi)    
    Măcar de ar fi adevărat... (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:37)

    Amerlocu [utilizator]

    Că mai mult decât să-i pună cruce lui Dodon & Co + restul borâturilor sovietice ce altceva s-ar putea întâmpla?!
  • -18 (32 voturi)    
    nu e asa de rau (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:38)

    tahomir [utilizator]

    Caci situatia din Moldova e asa de proasta de atata amar de vreme incat nici macar americanii nu prea au cum sa o mai inrautateasca.
    Iar natangilor care o tot baga pe aia ca e vina rusilor o sa le spun sa se uite si ei cati romani sunt in Moldova si cati sunt rusi.
    Asa ca daca e bine, daca e rau, e fix meritul sau vina romanilor , ca sunt super majoritari.
    • +9 (11 voturi)    
      A cui este armata de ocupație din Transnistria? (Marţi, 20 octombrie 2020, 18:07)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Alioșa, Rusia menține trupe de ocupație pe teritoriul Republicii Moldova. Încearcă să mergi la Tighina sau Dubăsari să vorbesti în română/moldovenește cu "autoritățile" de acolo (chit că este una din cele 3 limbi "oficiale"). Cine finanțează regimul terorist?

      Este adevărat că mulți basarabeni au trădat în favoarea kremlinului: politicieni, funcționari, *jurnaliști* sputnik detașați pe forumuri, cetățeni simpli cu minte și memorie puțină etc. Totuși, asta nu îi incrimineaza pe toți.
  • -22 (34 voturi)    
    Vor avea același succes în R.M.... (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:45)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pe care l-au avut în Belarus!
    • +7 (9 voturi)    
      hehe (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:07)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Excelent ati punctat Yefreytor Nikola1!
      Upa, upa, upa!
      • -2 (4 voturi)    
        Vezi că ai scris greșit (Marţi, 20 octombrie 2020, 21:30)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        YPA ! <- așa e corect!
  • +19 (27 voturi)    
    "Tarile prietene Moscovei..." (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:55)

    qwerasdf [utilizator]

    no shit... cum era cand le-ati impus sanctiuni moldovenilor? Nu erau prietenii vostri si atunci?
  • +8 (12 voturi)    
    Oamenii se plictisesc (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:07)

    fanegr1ja [utilizator]

    Ucrainienii, georgienii, cecenii, moldovenii probabil o duc atat de bine incat ies la proteste cu sutele de mii din cauza de plictiseala. Alta explicatie nu exista.
    Toata lumea stie ca tarile prietene Rusiei o duc extraordinar de bine, nvelul de trai e comparabil peste media UE iar drepturile si libertatile din aceste tari nu sunt incalcate.
    In mod sigur SUA sunt de vina. Pentru ca se amesteca. Ajungi sa te intrebi cum un ambasador poate scoate in strada o tara intreaga avand in vedere cat de bine se traieste in Belarus, spre exemplu.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce sa faca si americani (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:39)

    sipu [utilizator]

    au invatat de la profesionisti” ........ se impute treaba pt bolsevici .
  • +4 (4 voturi)    
    Sa-ti fie rusine Putin! (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:42)

    omul din castelul inalt [utilizator]

    Dusmanul extern vine peste Putin...Haloween revenge!
  • -7 (11 voturi)    
    - (Marţi, 20 octombrie 2020, 18:00)

    tomlin [utilizator]

    Prevad o imbulzeala de basarabeni la urne sa voteze cu Maia (lgbtq+).
  • +10 (10 voturi)    
    Si in acelasi timp (Marţi, 20 octombrie 2020, 18:52)

    MrMeisenshi [utilizator]

    https://www.g4media.ro/igor-dodon-este-ajutat-in-cursa-alegerilor-prezidentiale-de-consultanti-din-serviciul-de-securitate-al-rusiei-ancheta-dossier-rise.html ;-)
  • +8 (8 voturi)    
    Are legatura cu dezvaluirile recente Rise Moldova (Marţi, 20 octombrie 2020, 23:00)

    Falx_D [utilizator]

    care arata ca Dodon sub pseudonimul Kremlinovici ar fi furnizat constant informatii secrete de stat chiar acestui serviciu de informatii externe al Rusiei (SVR), respectiv generalului Vladimir Cernov, prin intermendiul unui "Departament pentru Moldova” care exista in administratia Rusiei. Si tot recent Rusia a trimis in Republica Moldova cativa oameni care sa se alature stafului de campanie al lui Dodon, printre care si un agent FSB
    https://www.jurnal.md/ro/news/ffc2064569ffc8de/igor-kremlinovici-dodon-presedintele-rm-pasibil-de-inalta-tradare-de-stat-a-transmis-documente-secrete-moscovei.html
  • +4 (6 voturi)    
    poate ca Rusia (Miercuri, 21 octombrie 2020, 9:59)

    mongolul [utilizator]

    ar trebui sa lase "Moldova" in pace.
    Sa ne dea un semn -si noua- de "mila mariei sale".
    Granitele Rusiei sunt destul de departe de Nistru, sa nu mai viseze la cai verzi pe pereti, chiar daca au omuleti verzi.
    Pe urma se intreaba de ce Romania are o pozitie rece fata de Moscova.....
  • +3 (3 voturi)    
    Moscova nu crede în... democrație (Miercuri, 21 octombrie 2020, 13:22)

    Vruum [utilizator]

    Adică, „neprietenii” Moscovei îi instigă pe proștii care nu (prea) iubesc Rusia să facă „revuluții contra”. În timp ce deștepții - care iubesc Rusia - nu pot, domne, s-o iubească nestingheriți! Occident rău de tot, Rusia, drăgăstoasă și grijulie! Huooo răilor!