Nicușor Dan: Din pacate preluarea mandatului meu va mai intarzia 7-10 zile

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2020, 23:08 Actualitate | Esenţial


Nicusor Dan
Foto: Agerpres/EPA
Primarul ales al Capitalei, Nicuşor Dan, anunţă că preluarea mandatului său va mai întârzia 7 - 10 zile, din cauză că, potrivit Codului administrativ, edilul general trebuie să preia mandatul odată cu Consiliul General, însă acesta nu a fost validat încă de instanţă.

”Codul administrativ spune că primarul general îşi preia mandatul (depune jurământul) odată cu Consiliul General. Şi primarul şi Consiliul trebuie validaţi anterior de instanţă. Codul administrativ are o formulare uşor neclară asupra instanţei competente pentru Bucureşti: primarul şi consiliul sunt validaţi de judecătoria în raza căreia se află circumscripţia în care au avut loc alegeri”, a explicat Dan pe pagina sa de Facebook.

Deși, scrie acesta, mandatul lui a fost validat acum câteva zile, azi, printr-un alt complet, Tribunalul Bucureşti a trimis dosarul de validare a consilierilor generali la Judecătoria Sector 1.

”După motivare (peste 1 - 2 zile), dosarul va ajunge la Judecătoria Sector 1. Probabil Judecătoria va trimite la Tribunal. Se va constata conflict de competenţă şi dosarul va ajunge la Curtea de Apel, care va trimite la Tribunal. După asta vom mai aştepta două zile pentru un eventual apel", a scris Nicuşor Dan, miercuri seara, pe pagina sa de Facebook.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9977 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Măcar și din acest motiv... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 23:14)

    Tutea [utilizator]

    ...mă aștept să aflăm adevărul despre jaful de la Primăria Capitalei, indiferent de nume, funcții, partide! Disperarea Gabrielei Firea și susținătorilor acesteia a atins cote paroxistice. Ar face orice să-și întârzie drumul spre eșafodul justiției.
    • -10 (12 voturi)    
      legea electorala facuta cu picioarele (Joi, 15 octombrie 2020, 1:15)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      stam 2 saptamani sa nmere astia niste voturi

      unii sunt calare pe saci, ii scot si ii baga in camera cu voturi

      asta nu reuseste sa fie numit primar nici astazi pt ca ????


      stie cineva de ce
    • -5 (7 voturi)    
      De firmele ilegal infiintate, mai zice Nicusor cev (Joi, 15 octombrie 2020, 7:42)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      ?
      • -6 (8 voturi)    
        - (Joi, 15 octombrie 2020, 9:41)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        tu crezi ca o firma ilegal infiintata functioneaza ? Defapt daca ai crezut povestea cu pixelul albastru nu trebuie sa ma mai mire ceva.
        Apropo, vezi ca Nicusor, ala cu toba, a zis ca pastreaza mare parte din firmele alea.Pai, ce ai votat mai nene ?
        • +3 (7 voturi)    
          pe ce (Joi, 15 octombrie 2020, 11:29)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

          lume trăiești?
          Nu știi că există hotărâre judecătorească definitivă care a declarat ilegal înființate cele 22 de companii municipale ale lui Firea? Și totuși ele au funcționat nefiind desființate de ”mândria” administrațiilor orășenești, madam fierea.
          • -1 (3 voturi)    
            - (Joi, 15 octombrie 2020, 12:40)

            tomlin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            si cum de nu este executata o hotarare judecatoreasca definitiva sau ai fost pacalit iar ?
          • -1 (3 voturi)    
            - (Joi, 15 octombrie 2020, 13:10)

            tomlin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            cine ti-a raportat, Roxi (wring) ?
  • +14 (24 voturi)    
    Lol (Miercuri, 14 octombrie 2020, 23:22)

    mitg [utilizator]

    Asta e tragere de timp de actualii "edili" cu speranta ca pot arde suficiente documente, sterge destule fisiere si forta destui lucratori incat sa nu fie intemnitati pe vecie.
    • +8 (16 voturi)    
      mda (Joi, 15 octombrie 2020, 0:13)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      As incepe o verificare in primul rand pentru perioada de la alegeri pana la preluare. Sa vad ce s-a facut la disperare si pe ultima suta
  • -6 (10 voturi)    
    Unania Salveaza Romania ! (Joi, 15 octombrie 2020, 6:48)

    tomlin [utilizator]

    In titlul de la stire este o greseala de editare: 7-10 ani, nu zile !
  • +1 (11 voturi)    
    Nicusor e o sansa de care avem nevoie (Joi, 15 octombrie 2020, 8:23)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    S-au aliniat planetele.
    E timpul ca NIcusor sa puna in practica toata experienta sa acumulata din lupta pentru a ajuta Bucurestenii.
    E timpul sa dovedeasca.

    In acelasi timp, tinand cand ca exista un consiliu general, tinand cond de aparatul birocratic imens, va fi o munca fantastica.

    Ma bucur insa ca am auzit ca vrea sa fie concentrat pe caldura, trafic si poluare.
    E important sa stim ce a facut Firea, si sa raspunda, dar mai important e ca Nicusor sa se concentreze pe ce are de facut.
    • -6 (12 voturi)    
      - (Joi, 15 octombrie 2020, 9:28)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      ce astepti tu de la un individ care pana la 51 de ani n-a facut decat sa rezolve probleme de olimpiada, nici macar prenumele nu l-a schimbat, rade lumea de el. Pana acum mi-a dovedit ca habar nu are ca circulatia pe un drum este o problema de debit (fizica), deci, la o suprafata de deplasare neschimbata, viteza de circulatie o sa scada, daca vrei cursivitate. O sa va prindeti peste 4 ani cand il veti vota din nou.
      Pentru apa calda in B l-au impuscat pe unul (si pe ea) si problema ramas la fel:
      - a venit apa calda ?
      - a venit, dar e rece !
      Oricum, un pas inainte, pentru aceste bazaconii s-a gasit un nume: nicusorisme.
  • -6 (8 voturi)    
    Din păcate? (Joi, 15 octombrie 2020, 8:25)

    Un cititor [utilizator]

    De ce din păcate?
    • -2 (2 voturi)    
      - (Joi, 15 octombrie 2020, 11:56)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      pentru ca vorba de zile, nu de ani !
  • +1 (11 voturi)    
    Ne grabim? (Joi, 15 octombrie 2020, 8:51)

    IoPaNet [utilizator]

    Lasati-o, ma, pe Firea, inca 3-4 luni, sau 3-4 ani, de ce sunteti rai?
    Daca CCR a stabilit ca Parlamentul isi poate prelungi mandatul, in principiu, cat timp vrea el, ce, Firea are muci in freza sa o matrasim asa repede?
    • +2 (8 voturi)    
      Nu e acelasi lucru! (Joi, 15 octombrie 2020, 9:28)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      parlamentul isi poate prelungi mandatul ptr ca inca nu s-au oranizat alegeri parlamentare si nu avem alt parlament ales. La primarie am avut alegeri, avem primar desemnat, deci e ilegal sa se prelungeasca mandatul lui Firea si al vechiului consiliul general.
      Parerea mea este ca ea mai trage de timp doar ca sa isi stearga urmele furtului si ilegalitatilor comise..cred ca acum se formateaza la greu harduri de calculator la primarie.
      • +1 (3 voturi)    
        Era o gluma, desigur (Joi, 15 octombrie 2020, 11:22)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu este normala aceasta tragere de timp. Niciodata nu a mai durat o luna pana cand noul primar sa isi preia mandatul.
        • 0 (0 voturi)    
          Era o gluma??? (Joi, 15 octombrie 2020, 15:45)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          V-ati intrebat de furturile USR-istilor la alegerile pentru Primaria Generala a Capitalei si S1, atarna foarte greu in justitie!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Cand e vorba sa plece PSD-ul (Joi, 15 octombrie 2020, 10:34)

    Ephemeris [utilizator]

    de undeva, se intarzie. La parlament, vreo 3 luni (pentru inceput!), cu ajutorul CCR=PSD, la primarie Firea nu se lasa dusa, cu ajutorul justitiei PSD.
    Ca sa nu mai spun ca PSD a furat de-a rupt la alegerile locale, nu doar in Bucuresti, ci peste tot.
    Daca nu furau, nu luau ei 30% pe nicaieri, hai sa fim seriosi.
    Abia astept postacii pesedisti sa ne spuna ca nu e asa, ca de fapt asta e normalitatea, statul de drept.
    • 0 (2 voturi)    
      Stimate domn, (Joi, 15 octombrie 2020, 12:16)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      tocmai astea au fost trecute pe,,fisa postului´´fiecarui necioplit incult din parlament!,,Maurul si-a facut datoria,maurul poate sa plece´´N-au reusit sa indeplineasca porunca suprema;sa-l scape pe Dragnea de puscarie,acum, tot din porunca lui Dragnea,pleaca cei pe care se baza.......Dar daca madam Firea tine cu dintii si nu se poate dezlipi in niciun chip de scaunul de la primarie,dati-i scaunul,si cumpar eu din banii mei un scaun noului primar!
    • -1 (1 vot)    
      Cand e ... (Joi, 15 octombrie 2020, 15:47)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Sa mori tu ?