Zeci de români au scăpat de examenul auto cumpărându-și permise de conducere din Congo, pe care le preschimbau în România - anchetă DIICOT

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:58 Actualitate | Esenţial


Permise auto
Foto: AGERPRES
Zeci de permise de conducere falsificate provenite din Congo au fost preschimbate în România, beneficiarii plătind sume cuprinse între 2.000 şi 3.000 euro către membrii unei grupări, potrivit DIICOT. Procurorii spun că permisele de conducere emise de autorităţile din ţara africană erau expediate în România printr-o firmă de curierat, iar românii care intrau în posesia permiselor de conducere străine obţinute fraudulos se prezentau la serviciile judeţene ale Direcţiei Regim Permise de Conducere sau la SPCRPCIV Bucureşti, unde documentele eliberate de autorităţile străine erau preschimbate cu permise de conducere româneşti.

Potrivit DIICOT, în această anchetă procurorii și polițiștii au făcut miercuri 41 de percheziții în București și în 19 județe, la locuințele unor persoane suspectate de aderare la un grup infracțional organizat, instigare la fals intelectual, participație improprie la fals intelectual, dare de mită, instigare la dare de mită, participație improprie la acces ilegal la un sistem informatic, participație improprie la fals informatic, uz de fals și complicitate la uz de fals.

Conform procurorilor, o parte dintre membrii grupării se ocupau de intermedierea obținerii permiselor de conducere eliberate, fără îndeplinirea condițiilor legale, pe numele unor cetăţeni români, de către autoritățile competente dintr-o țară africană. Surse judiciare au precizat că este vorba despre Congo.

O altă parte a membrilor grupării se ocupau de racolarea românilor interesați să obțină astfel un permis de conducere. Astfel, români care nu aveau competențele necesare pentru a dobândi legal în România dreptul de a conduce au obținut permise de conducere pentru diverse categorii, inclusiv C, D sau E.

Cum funcționa gruparea

Potrivit DIICOT, cei interesați să obțină astfel un permis de conducere le dădeau membrilor grupării datele lor personale, o fotografie tip buletin (sau după caz se lăsau fotografiate de membrii grupării cu un cearceaf alb sau cu un perete alb în spate), un specimen de semnătură, precum și diferite sume de bani, de regulă cuprinse între 2.000 și 3.000 de euro (sau echivalent în alte monede). Banii erau transferați prin serviciile de transfer monetar de către membrii rețelei infracționale care acţionau pe teritoriul țării africane. În continuare, erau întocmite în fals documentele necesare obținerii permisului de conducere, iar cu sprijinul liderului grupării au fost obținute permise auto emise de autoritățile din acest stat, dintre care o parte au fost preschimbate cu permise de conducere româneşti, autentice.

Permisele auto din Africa ajungeau în România printr-o firmă de curierat

Permisele de conducere emise de autoritățile competente din țara africană erau expediate către România prin intermediul unei firme de curierat. Românii care intrau în posesia permiselor de conducere străine obținute fraudulos se prezentau la serviciile judeţene ale Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor sau la S.P.C.R.P.C.I.V. Bucureşti, unde permisele eliberate de autorităţile străine erau preschimbate cu permise de conducere românești.

"Se ajungea astfel la situaţia în care date informatice nereale, care atestau aparenta dobândire licită a unor permise de conducere străine, să fie implementate în bazele de date ale Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, cu consecința creării unor date informatice false legate de aparenta dobândire a dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Ulterior aceste date false stăteau la baza preschimbării permiselor de conducere străine cu permise de conducere românești, rezultând un înscris autentic care nu reflecta realitatea. Pe această cale, funcţionarii publici competenţi din cadrul Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor îşi depăşeau fără vinovăţie limitele autorizării la momentul accesării sistemelor informatice ale instituţiei şi implementării datelor nereale în bazele de date româneşti", afirmă procurorii DIICOT.

În anchetă sunt vizate 48 de persoane, cetățeni români, membri ai grupării care au sprijinit rețeaua infracțională prin operațiuni de transmitere a datelor care urmau să fie înscrise în permisul de conducere și persoane care au obținut fraudulos permise de conducere.

La sediul DIICOT ar urma să fie duse la audieri 48 de persoane. În acest caz au avut loc descinderi și la începutul lunii iulie, iar procurorii DIICOT Ploiești au întocmit până acum trei rechizitorii prin care au fost trimise în judecată 52 de inculpați.

Printre liderii grupării s-ar afla Romeo Ursu, cunoscut sub numele de ”Boenică”, dat în urmărire în urmă cu 12 ani, fiind acuzat de înşelăciuni în domeniul imobiliar, şi care se află în Iordania, scrie News.ro.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















95847 vizualizari

  • +20 (32 voturi)    
    Dar, desigur (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:14)

    BartSimpson [utilizator]

    Cel mai mare numar de morti in accidente auto este doar din cauza infrastructurii .. si nu pentru ca suntem o natie de hoti inconstieni si lipsiti de orice empatie si simt de raspundere ..
  • +24 (30 voturi)    
    Lasati-i deocamdata pe aia.... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:29)

    Cataleya [utilizator]

    ...care se ocupau cu procurarea permiselor in Congo, ca oricum nu-i prindeti.
    Luati-i in primul rand pe ticalosii din Romania, aia de la birourile care preschimbau permisele congoleze in permise valabile romanesti.
    Ce gluma buna "îşi depăşeau fără vinovăţie limitele autorizării"
    • +2 (18 voturi)    
      Aici gresesti (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:08)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      De unde sa stie, sau cum sa dovedeasca cei de la directiile judetene ca permisele congoleze au fost obtinute cu spaga ? In baza la care lege ar fi trebuit sa refuze ? Ei sunt obligati sa le preschimbe in momentul in care detinatorul locuieste in Ro. Probabil ca tocmai ei au alertat DIICOT'ul ca se se poata face ancheta...
      • +7 (7 voturi)    
        Oare (Miercuri, 14 octombrie 2020, 20:42)

        idna [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Și noi ne-am preschimbat permisele românești în Germania, pentru că locuim acolo și la expirare ești chiar obligat să le preschimbi, nu să te duci în țară după altele românești. Dar a durat aproape o lună de zile procedura birocratică, din câte îmi amintesc, tocmai pentru a verifica legalitatea celor românești (corespondență deci între cele două instituții).

        Nu știu cum au decurs lucrurile în cazul de față, poate au decurs tot așa și în acest caz într-adevăr chiar nu ai ce să le impuți românilor, mai ales că permisele congoleze înțeleg din articol că sunt autentice. Dacă doar au presupus asta și le-au preschimbat pe loc, lucrurile se complică.

        Cine i-a dat în gât? Poate e cum spui tu, poate s-au dat chiar singuri în vileag, lăudându-se cui nu trebuie (suspectez existența informatorilor în aceste grupări infracționale, mai ales că sunt menționate diverse brigăzi de combatere a crimei organizate).
      • +2 (2 voturi)    
        Sunt obligati sa verifice (Joi, 15 octombrie 2020, 12:15)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        daca ai obtinut permisul de conducere intr-o alta tara decat cea in care ai cetatenia pentru ca este o metoda clasica de obtinere a documentelor false.
          #showComment
  • +14 (18 voturi)    
    Obtinute fraudulos.OK. Dar redobandirea ? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:48)

    il_gattopardo [utilizator]

    Citez ''români care nu aveau competențele necesare pentru a dobândi legal în România dreptul de a conduce au obținut permise de conducere pentru diverse categorii, inclusiv C, D sau E''.

    Ei neavand ''competentele necesare'' se presupune ca sunt des implicati in evenimente rutiere provocate din culpa lor si li se suspenda dreptul de a conduce.
    Sistemul ii obliga sa dea examen pentru redobandire.
    Cum promoveaza examenul de redobandire daca NU AU COMPETENTE?
    Cumva se intampla de isi mentin permisul si inca foarte, foarte multi caci SUNT PLINE SOSELELE de analfabeti evidenți. Frapanți.Clari.
    Nu abordez anularea permisului pentru ca.. Africa... altul.
    Dealtfel.
    Daca este plina administratia statului de posesori de diplome false, liceale,universitare..., pe sosele ar fi anormal sa nu umble cohorte de guițătoare.
    • +5 (7 voturi)    
      nu sunt neaparat recidivisti (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:14)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui il_gattopardo

      Cred ca sunt tolomacii aia care nu reauseau in nici un fel sa treaca examenele ca sa obtina permisul. Probabil la asta se refera pasajul ''români care nu aveau competențele necesare pentru a dobândi legal...". Ceilalti care au pierdut dreptul de a conduce sunt in sistem, i'ar fi depistat automat daca
    • +6 (8 voturi)    
      Nu-i așa (Miercuri, 14 octombrie 2020, 19:51)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui il_gattopardo

      Permisele auto din peste 100 de țări se preschimbă automat în permise românești dacă posesorul are o adresa stabilă în România. Mă mir doar că au mers până-n Congo pentru ele. Se putea rezolva mai aproape și mai ieftin de exemplu de la autoritatea palestiniană:)
    • +5 (5 voturi)    
      eu intreb: Cum de nu isi PIERD carnetul? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 22:12)

      il_gattopardo [utilizator] i-a raspuns lui il_gattopardo

      1.deci il obtin din Wakanda

      2. il preschimba in Ro

      3. circula cu el
      DAR EI NU AU ABILITATI DE CONDUCERE SI NU CUNOSC LEGISLATIE

      ca daca aveau '' competențele necesare '' isi luau carnetul avizati de fostii colegi ai lui mrs. M. Godina

      4 incalca REPEDE si la greu regulile de circulatie, ca sunt varza si li se suspenda carnetul

      5. cum de isi recupereaza locul al volan?
      ca dau examen pentru recuperare

      Pe scurt
      Wakanda le da carnete
      RO le preschimba
      Ei fac repede buba si li se suspenda carnetul
      EI sunt varza la ''sala si oras'
      Ei raman fara carnet?

      NU!

      Caci ne ranjesc zilnic din conservele lor cu flatulenta pe patru esapamente, trei false si una cu Turbo noise
  • +5 (5 voturi)    
    Nu zau (Joi, 15 octombrie 2020, 0:08)

    Cetateanu [utilizator]

    Pai cand cumparau permisu de la "targu" din Pitesti, precum numitu primar ales Piedone cum era? Da organili abilitate ce fac: ca toti aia care luara permis acolo ar trebui sa aiba un pasaport cu viza pentru Congo! Da de ce sa fie deranjati infractorii de alde sorici? Cat priveste fonctionarii de la permise: sa moara ma-sa aluia de a luat ceva pe speta? Cine stia de posibilitatea asta?... etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Info (Joi, 15 octombrie 2020, 3:34)

    isus si hristos [utilizator]

    "cei interesați să obțină astfel un permis de conducere le dădeau [...] între 2.000 și 3.000 de euro", pai, in rromania, nu e mai mica spaga, pentru obtinerea frauduloasa a permisului?! Prin presa citeam de cateva sute de Euro, maxim...
  • +2 (2 voturi)    
    Pai, de ce nu se coreleaza datele (Joi, 15 octombrie 2020, 10:14)

    clint [utilizator]

    1. Ce scoala au absolvit. Probabil multi nu au 4 clase ?
    2. Au calatorit vreodata in Congo?

    Statul roman are aceste data, dar in alte institutii care nu comunica intre ele.

    Daca nu indeplinesc condititile de mai sus, e clar ca nu puteau obtine permisul in tara respectiva. Concluzia: fals si uz de fals -> dosar penal.

    Eu le-as da un termen de gratie sa se autodenunte si sa renunte de buna voie la permis, fara urmari legale. Celorlalti le-as da pedeapsa maxima prevazuta de lege.
    • +1 (1 vot)    
      6 luni cu suspendare (Joi, 15 octombrie 2020, 12:19)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ca sa nu se faca tam-tam prea mare si sa iasa din nou la suprafata si alte situatii similare de oameni care si-au luat permisul desi nu indeplineau nici un fel de conditii..
  • +1 (1 vot)    
    hm (Joi, 15 octombrie 2020, 13:59)

    codyrocco [utilizator]

    pai oare ce culoare sa fi avut aia care si-au facut permise in congo? ca ar putea fi o scuza, zic, n-au inselat chiar asa tare...
  • 0 (0 voturi)    
    Congo ? (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 13:09)

    the [utilizator]

    Mă mir.
    Ciad-ul era mai potrivit.
    Are tricolorul identic...