Decizie a Mitropoliei Moldovei: Racla cu moaștele Sfintei Parascheva va fi scoasă miercuri în curtea Catedralei din Iași

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2020, 16:42 Actualitate | Esenţial


Procesiune cu moaștele Sf Parascheva
Foto: Facebook/ George Lazar
Racla cu moaştele Sfintei Parascheva va fi scoasă miercuri în curtea Catedralei Mitropolitane din Iași, a anunțat purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, Constantin Sturzu. Anunțul vine pe fondul unor critici dure la vârful Bisericii, în urma deciziei autorităților de a interzice pelerinajul de Sfânta Parascheva pentru cei care nu locuiesc la Iași.

Purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, Constantin Sturzu, a anunțat că miercuri se va sluji Sfânta Liturghie începând cu ora 9.00, pe podiumul amenajat pe Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, în dreptul Catedralei Mitropolitane din Iași.

Soborul de ierarhi, preoți și diaconi va fi restrâns, cel mai probabil la maximum 15 persoane. Nu vor fi ierarhi din străinătate sau din alte zone din țară, ci doar din zona Moldovei.
  • "În zona din fața acestui podium vor fi amplasate scaune plasate la doi metri unul de celălalt pe toate direcțiile, scaune ce vor marca locul unde vor sta credincioșii. Din păcate, având în vedere restricția impusă la nivel național, doar cei care au reședința în municipiul Iași vor putea pătrunde în acest spațiu, după principiul primul venit, primul care ocupă un loc. Tot aici, pe aceste scaune din fața podiumului, vor sta și cei aproximativ 50 de invitați ai Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, reprezentanți ai unor instituții sau personalități din domenii precum medicina, cultura sau educația.
  • Cei care nu vor putea pătrunde în acest perimetru vor putea să urmărească momentul solemn al Sfintei Liturghii pe două ecrane mari amplasate pe Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt - unul cu orientare spre Piața Unirii, celălalt spre Palatul Culturii”, a anunțat purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, conform Mediafax.
De asemenea, marți seara va începe împodobirea cu flori a baldachinului din curtea Catedralei Mitropolitane de către aceeași familie din București care îl înfrumusețează în fiecare an.
  • "Cel mai probabil, în această noapte sau mâine dimineață devreme se va scoate racla cu sfintele moaște ale Sfintei Cuvioase Parascheva și va fi depusă în acest baldachin. E un moment tradițional, datând de dinainte de 1989, ca măcar în ziua de 14 octombrie racla să fie scoasă din Catedrala Mitropolitană. În anii anteriori, racla era scoasă afară mai devreme de momentul prăznuirii, întrucât rândul pelerinilor era atât de mare încât nu putea fi gestionat doar în interiorul lăcașului de cult și în curte”, a adăugat Constantin Sturzu.
Sfânta Cuvioasă Parascheva, considerată ocrotitoarea Moldovei, este sărbătorită de credincioși în 14 octombrie, iar an de an mii de oameni participă timp de câteva zile la pelerinajul de la Iași. În acest an, din cauza pandemiei de COVID-19, autoritățile centrale au decis interzicerea pelerinajului pentru cei care nu locuiesc la Iași, decizie care a provocat reacții dure la vârful Bisericii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13301 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Nu mi-a raspuns nimeni inca: rugaciunile catre (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:49)

    UnOarecare [utilizator]

    Sf.Paraschiva au sau nu aceiasi valoare indiferent de locul unde le faci?
  • +12 (16 voturi)    
    sa fie bine la toți (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:53)

    iondelaafumati [utilizator]

    sa se dea cate un COVID de persoana sa ajungă la toată lumea !
    • -4 (6 voturi)    
      INSPublica: (Marţi, 13 octombrie 2020, 18:04)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      "Datele publicate marți de Institutul Național de Sănătate Publică arată că în România sunt 375 de focare de COVID-19,în creștere față de cele raportate săptămâna trecută. Cele mai multe - aproape 200 - sunt în spitale, în centre pentru copii și bătrâni și în instituții publice."
  • +5 (11 voturi)    
    Ne mai vindecam vreodata ??? (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:56)

    Plagarus [utilizator]

    De la "balul" religios,cale libera spre spitalul fara paturi suficiente.
  • +10 (16 voturi)    
    Putina logica este necesara (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:58)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Cei care nu vor putea pătrunde în acest perimetru vor putea să urmărească momentul solemn al Sfintei Liturghii pe două ecrane mari "

    Deci daca proximitatea nu e relevanta, de ce nu face un live pe YT sau Facebook? De ce trebuie in curte cu oameni???

    Toata treaba inteleg ca are o semnificatie solemna sa fii in prezenta sau sa atingi sau mai stiu eu ce. Dar tocmai ei spun ca exista monitoare. Cat despre partea cereasca (inclusiv sfinti sau persoane decedate canonizate care ajung in Rai), nu e vorba ca ingerii si Dumnezeu sunt omniprezenti si ca oricum ii porti in inima? Doar exista icoane sau poze cu diversi, corect?

    Deci din nou, care e scopul prezentei fizice acolo atunci?
    • +13 (17 voturi)    
      doua scopuri: (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:12)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      aratarea muschilor si colecta de bani. Aratarea muschilor se verifica prin „vedeti cat de multi au venit la chemarea noastra? suntem o forta, bai statule laic, teme-te de noi si nu iesi din cuvantul nostru”. Pt importanta colectei ajunge doar o cautare pe Google cu „Sfanta Parascheva pelerinaj incasari”, fara niciun alt comentariu.
    • -9 (17 voturi)    
      logica ta nu te ajuta aici (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:36)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      pentru ca ai foarte multe lacune .
      Daca chiar vrei sa intelegi (desi nu cred) cauta sa vezi ce inseamna "liturghia" in limba greaca atat cat poate fi tradus (pentru ca limba rmana e destul de saraca) si daca o sa afli , vei vedea ca incepi sa intelegi cate ceva. Tot asa din aproape in aproape dupa vreo cativa ani de stuidiu ai putea comenta in cunostinta de cauza. Beizrat Hasem!
      • +4 (8 voturi)    
        Pai incerc sa inteleg, dar cu ce contra-argumente? (Marţi, 13 octombrie 2020, 18:26)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

        Nu vad cu ce ma ajuta sa vad cadavre sau sa ma duc in Biserica... In Biblie oamenii il urmau pe Iisus, nu scira ca lua fonduri europene ca sa faca biserici. Dumnezeu este pretutindeni. Nici nu vreau sa intru in partea comerciala/financiara a ceea ce a ajuns BOR sau orice alt "grup" bisericesc.

        Cat despre povesti din trecut si vesnica "facem pentru ca asa a fost scris candva intr-u ntext religios acum mult timp" sau forma recenta "de ce faci asta?" cu raspuns "simplu: pentru ca asa se face" nu sunt argumente.

        Poate imi spune cineva pagina din Biblie unde imi spune ca tre' sa merg in jurul mesei de X ori, pe sub masa sau sa fac simbolul crucii cand trec prin fata bisericii. Sau de ce catolicii si ortodocsii faci simbolul crucii diferit dar functioneaza la fel. De ce nu arata simbolul thumbs up daca tot nu conteaza ce faci, ci ce simti?

        Spiritualitatea, credinta, religia si superstitia sunt lucruri diferite, dar lumea pune egal intre ele si refuza sa vada programarea codnitionata de catre preoti si religie in general.

        Si daca tot suntem la capitolul "pune mana si citeste" poate imi spui si mie cati dintre cei care merg la biserica au citit biblia cap-coada si o urmeaza la litera? Eu nu-mi aduc aminte de vreo acuzatie a cuiva care duminica a muncit, ca vorba aia, lumea se bucura ca magazinul/chioscul e deschis in weekend, nu?

        Deci despre ce vorbim? Ipocrizie? Asa ma gandeam si eu.

        Nu degeaba expresia este "fa ce zice popa, nu ce face el". Dar na, e mai simplu sa dai peste nas decat sa folosesti ratiune sau logica.

        Si ca sa inchei: "logica ta nu te ajuta aici pentru ca ai foarte multe lacune". Niste explicatii ar fi minunate. Eu am argumentat. Nu am zis doar "nu e asa". Dar deh, se pare ca trebuie sa ma apuc de greaca veche, latina si sa fac vreo 20 de ani de teologie liceeal si inclusiv post-universitar ca sa inteleg de ce trebuei sa ma prezint in fata bisericii ca sa vad moaste, pentru ca nu poate nimeni sa explice cu 2-3 fraze logice.

        Asa e. E vina mea.
        • 0 (0 voturi)    
          pari mai rasarit decat ceilalti (Miercuri, 14 octombrie 2020, 12:49)

          doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          iti promit ca-ti explic foarte concis si-ti raspund la toate intrebarile de mai sus si o sa vezi ca erau fatete ale lucrurilor pe care nu le observai. Asta doar pentru ca pari un tip rezonabil.
      • +4 (6 voturi)    
        ca bine zici (Marţi, 13 octombrie 2020, 18:32)

        Vecin [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

        Ziarul Lumina ne invata asa:

        ”Termenul "Liturghie" întrebuinţat în Biserica Ortodoxă este de origine greacă (λειτουργια), fiind folosit şi înainte de era creştină, dar cu un alt înţeles. Pentru început, cuvântul "Liturghie" desemna orice serviciu sau slujbă publică, orice acţiune sau lucrare în interes public sau comun, altfel spus, orice activitate depusă de un slujbaş al statutului în interesul poporului sau în interesul general al cetăţenilor unui stat.”

        Definitie care lumineaza corect misiunea celor care se ocupa cu liturghia: o actiune publica in interesul general al cetatenilor. Interesul general al cetatenilor este ca pandemia sa se termine, nu sa se amplifice prin comportamente imprudente, ceea ce inseamna ca actiunile publice ale ierarhilor trebuie sa urmareasca si ele acest scop. Orice preot care si-a transmis vreodata slujba online, de exemplu spre folosul spiritual al romanilor din diaspora, stie perfect ca liturghia isi pastreaza caracterul comunitar si in absenta prezentei fizice a credinciosilor. Doar ca trebuie sa fii de buna-credinta ca sa accepti asta.
    • -5 (9 voturi)    
      logica pelerinului (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:54)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Pt credincios, apropierea de racla este la fel ca prezenta langa un membru de familie(mama, tata, sotie, copil) care isi sarbatoreste ziua. Sigur, pt unii e suficient un sms, un telefon sau privesc la poze ..
      • +2 (6 voturi)    
        desigur (Marţi, 13 octombrie 2020, 18:53)

        Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        este ca atunci cand vine baiatu din Spania si se pupa cu familia reunita, fiindca nu poate fara ei si nici ei nu pot fara el. ce mai conteaza ca peste o luna mama si sora insarcinata au murit si alte patru rude s-au infectat si ele? dragostea nu merge decat cu prezenta fizica si pupat, altfel nu e dragoste!

        https://ziarulromanesc.es/o-tanara-de-33-de-ani-insarcinata-a-luat-virusul-de-la-fratele-ei-intors-din-spania-si-a-murit-mama-ei-a-murit-din-aceeasi-cauza/
        • -3 (5 voturi)    
          INSP (Marţi, 13 octombrie 2020, 19:58)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

          Datele publicate marți de Institutul Național de Sănătate Publică arată că în România sunt 375 de focare de COVID-19,în creștere față de cele raportate săptămâna trecută. Cele mai multe - aproape 200 - sunt în spitale, în centre pentru copii și bătrâni și în instituții publice."
    • +1 (5 voturi)    
      prozeletism cu accent pe money talks (Marţi, 13 octombrie 2020, 18:39)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      cam atat.

      Sigur ca exista si orbita politica - care duce fara putinta de indoiala la autocratie/dictatura.

      La altii esti liber sa crezi ce vrei si chiar sa nu crezi.

      La noi este inca valabila formula esti cu noi sau impotriva noastra. Si daca nu esti connvins de avantajele care iti sunt oferite poti sa suferi si oarece reeducare.
  • +9 (13 voturi)    
    Cum care? (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:36)

    Rebecka [utilizator]

    Cutiile milei,cele fara fund!
  • +2 (6 voturi)    
    Revin cu o completare. (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:51)

    Rebecka [utilizator]

    Nu conteaza pentru bor daca se contrazice ori nu:pupatorii chiar daca citesc,oricum nu inteleg,iar cei care inteleg,oricum nu pupa!Chiar daca popii le-ar spune povestea,de pilda, Scufita Rosie sau cu cocosul rosu, n-ar conta:nu asculta CE zice popa,ci se inghesuie la miruit,impartasanie,pupat icoane,racle......Predica?Un moft!Popa zice,popa aude! Vajnicii enoriasi ,,da-i si lupta!Si lupta si da-i´´inainte la pupat!