Rafila: Vaccinul anti-COVID ar putea costa între 5 euro și 20 de euro

de DP     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2020, 7:57 Actualitate | Esenţial


Alexandru Rafila
Foto: Agerpres / Digi 24
Vaccinul anti-COVID ar putea costa între 5 euro și 20 de euro, iar primele doze ar putea să apară până la finalul anului. Sunt afirmațiile lui Alexandru Rafila, făcute sâmbătă seara la un post tv despre tratamentul așteptat de toată lumea, scrie Mediafax.

Reprezentantul României la Organizația Mondială a Sănătății, Alexandru Rafila, a vorbit despre companiile care sunt pregătite să ofere un vaccin anti-COVID-19, dar și despre momentul în care în România vor fi livrate primele doze.

Vaccinul anti-COVID ar putea costa între 5 euro și 20 de euro, a spus Rafila la postul de televiziune.

„Cred că până la sfârșitul anului, vor ieși cel puțin două vaccinuri. Prețul unei doze de vaccin ar putea costa între 5 euro și 20 de euro. Nu este un preț de nesuportat. Cu precizarea că vor fi două doze de vaccin. Al doilea vaccin se va face la un interval de 30-60 de zile”, a declarat Alexandru Rafila.

Rafila a vorbit și despre despre companiile care sunt pregătite să ofere un vaccin. Potrivit acestuia, în decembrie 2020 ar putea să apară cel puțin două vaccinuri, produse de cele patru mari companii AstraZenaca, Sanofi GSK, Moderna și Pfizer.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5934 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    Își dă cu părerea. (Duminică, 11 octombrie 2020, 8:35)

    asavreau [utilizator]

    Atâta timp cât nu este finalizat procedeul de producție nu poate fi stabilit un preț.Rafila vrea să arate că face și el ceva.De fapt încurcă treburile.Face ce face și OMS,diversiune.
  • -1 (7 voturi)    
    - (Duminică, 11 octombrie 2020, 9:04)

    cenzura va umple gura [utilizator]

    care da mai mult ?
  • -1 (15 voturi)    
    Nu pretul e problema. (Duminică, 11 octombrie 2020, 9:07)

    Marionette [utilizator]

    Problema este ca avem un vaccin la care există zeci de producători. Un vaccin pe care îl cunoaștem de o sută de ani. Este vaccinul antigripal. Care în România nu a ajuns la N I M E N I. Daca nu ești din sistem sau norocos sigur nu ești vaccinat antigripal.
    Ce speranța sa mai avem ca odată pus pe piata vaccinul anticovid va ajunge la populație?
    Da, poate va ajunge dar peste vreo 5 ani așa
    Poate sa fie și 100 euro și tot nu va ajunge
    • -2 (8 voturi)    
      vezi ca e la farmacie (Duminică, 11 octombrie 2020, 12:50)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      am cumparat vaxigrip pentru parintii mei
      • -1 (5 voturi)    
        Vezi că nu e. (Duminică, 11 octombrie 2020, 15:39)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Era în ziua în care ai cumpărat. Atât. Și ești norocos. Alții nu sunt.
  • -9 (19 voturi)    
    AstraZeneca... (Duminică, 11 octombrie 2020, 9:28)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...huzurul angajatilor pe banii pacientilor !
    • +9 (13 voturi)    
      Amice (Duminică, 11 octombrie 2020, 11:30)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      AstraZeneca e o companie privată, huzurul angajaților e pe performanța lor. Dacă era subvenționată de stat, probabil avea sens propoziții ta. Dacă firma ar fi una de cacao, stai linistit ca ni era vreun huzur al angajaților. Ei pot face ce vor cu banii lor, ca nu ați pus bani împreuna pentru cercetare și dezvoltare. Dacă nu îți place de ei, poți cumpara medicamente de la orice alte companii farmaceutice, alternative sunt.
    • -5 (5 voturi)    
      Dar nu te vaccina prietene. (Duminică, 11 octombrie 2020, 15:40)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Fa tu o firma, inventează vaccinuri și da și vaccinurile și bani din bunătatea sufletului tau.
  • -3 (11 voturi)    
    Vaccinul AstraZeneca (Duminică, 11 octombrie 2020, 11:50)

    lazarus101 [utilizator]

    In caz ca v-a scapat stirea testarea in faza 3 a vaccinului Oxford-AstraZeneca a fost suspendata temporar deoarece unul dintre subiecti a dezvoltat o afectiune neurologica grava, nu s-au dat detalii despre conditie, ca doar ce nevoie e de transparenta la un vaccin atat de anticipat, dar se crede ca ar fi vorba de mielita transversa o afectiune in urma careia o treime din cei afectati raman tetraplegici pe viata.
    Dar interesul e foarte mare asa ca s-a trecut peste acest efect secundar ingrozitor si testarea vaccinului continua!
  • -8 (12 voturi)    
    haha (Duminică, 11 octombrie 2020, 11:57)

    Gabr [utilizator]

    adica nu ajunge unul , trebuie doua... cat credeti ca ne prostiti?
    nenea asta si-a pus intrebarea oare cati se vaccineaza??
    eu unul nu fac deloc.
  • -1 (5 voturi)    
    Philipe ??? (Duminică, 11 octombrie 2020, 12:27)

    ciuma.rosie [utilizator]

    0 lei taxe pe profit platite in Romania
    Team building-uri in cele mai scumpe locatii dupa planeta
    Sediu in cel mai scump mp din Bucuresti
    Buget de spagi ptr promovare medicamente
    Parc auto exclusiv hibrid
    Salarii nesimtite...
    Plus...facilitati si compensari la pretul medicamentelor date de stat din banii mei platiti ca taxe si impozite
    Asa ca ...hai sictir corporatistule !
    • -3 (3 voturi)    
      :)) (Duminică, 11 octombrie 2020, 15:43)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Dacă ești pe bune indignat nu te vei vaccina.
      Ești supărat că nu doar securiștii borfasi își permit acum cel mai scump mp in București? Ci și oamenii deștepți?
  • -1 (9 voturi)    
    Gresit (Duminică, 11 octombrie 2020, 13:02)

    Almudena1925 [utilizator]

    Cred ca,domnul Rafila a vrut sa spuna ca "vaccinul anti-Covid va aparea peste 5 ani si va costa 20 de euro"
    • -1 (3 voturi)    
      Trebuia să complectezi. (Duminică, 11 octombrie 2020, 15:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Almudena1925

      Că vaccinul se va face celor carte vor supraviețui,semn că au organismul rezistent și va rezista și vaccinului.Sincer,eu sper în succesul unui tratament și nu în speranța unui vaccin.De ce?Este o poveste lungă,dar am urmărit zilnic simptomele acestui virus care nu ucide,dar face ca omul să moară ucis de propriul sistem imunitar.De aia spun că Rafila face diversiune.A făcut de la început.