Orban despre cazul fostului preşedinte al Oficiului de Combatere a Spălării Banilor: Nu am avut informaţia legată de falsul diplomei

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:40 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a declarat sâmbătă că nu știa despre faptul că șeful Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor, Laurențiu Baranga, și-a falsificat diploma de Bacalureat. ”A fost evaluată această numire, am aplicat toate procedurile de evaluare a candidaturii”, a declarat Ludovic Orban.

"Ieri am avut demisia pe masă. Am solicitat Ministerului Finanţelor demisia pe masă. Şi-a dat demisia, el nu mai este preşedinte. (...) Era într-o funcţie publică. Nu cunosc detaliile, vă mărturisesc că nu am urmărit cu foarte mare atenţie. A fost evaluată această numire, am aplicat toate procedurile de evaluare a candidaturii. Nu am avut această informaţie legată de falsul în privinţa diplomei. Şi am înţeles că e vorba de toate diplomele", a precizat premierul, la finalul unei vizite efectuate la Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti, potrivit Agerpres.

Polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice-I.G.P.R., sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, au percheziționat casa din Râmnicu Vâlcea a lui Baranga într-un dosar de înșelăciune, după ce și-a falsificat diploma de Bacalaureat.

Prejudiciul reclamat până în prezent este de peste 640.000 de lei, reprezentând indemnizațiile brute încasate de la unii angajatori.

Baranga este audiat sâmbătă la sediul Inspectoratului General al Poliției Române.

Acesta și-a înaintat demisia joi la Ministerul Finanțelor Publice.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5422 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Si cine a verificat la prima angajare ce pateste? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:43)

    UnOarecare [utilizator]

    Incompetenti si corupti = USL
  • +11 (15 voturi)    
    parere de rau (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:57)

    traiang [utilizator]

    Imi pare rau ''nene'' dar se spune ca daca nu stii legea nu esti absolvit de pedeapsa daca ai incalcat-o Deci se trage o singura concluzie fie demisia ta sau a celui sau celora care l-au promovat in functii altfel vorbim ''discutii''
  • +1 (13 voturi)    
    el nu știa, normal (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:58)

    di livio [utilizator]

    da noi știam că el nu știe, știam dămult că nu știe nimic, el fiind șomer de lux...da cine știa, Cîțu?...dacă nici Cîțu nu știa, sînteți la fel ca peeseedee, jo napot...da dacă Cîțu știa, Cîțu trabă dat afară, urgent...părerea mea de simplu pupător de moaște
  • +9 (15 voturi)    
    nici la Unifarm n-a știut nimic despre corupție (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:59)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Nici despre Adrian Ionel habar n-a avut Orban, nici măcar că ar exista ceva suspiciuni n-a auzit Sică.
    De unde să știe premierul chestii d-astea, ce, serviciile îi comunică vreodată altceva decât prognoza meteo?
  • +9 (13 voturi)    
    Aiuritor! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 19:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar de sutele de „racolati” din psd, condamnati penal si inclusi pe listele pnl, nu a stiut? Despre autocarele cu șparanghelisti? Dar ce stie oare acest premier (care l-a viata lui a muncit doar cu gura si nu a facut nimic concret)?
  • +11 (13 voturi)    
    cautare pe Goagal (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 19:16)

    anion [utilizator]

    Daca facea asa pe calculator dupa ce servea tulburelul afla ca inca din 2018 un jurnalist a descoperit falsul. Acum sa-i dea afara pe consilierii care i-au soptit la ureche sa-l accepte dar nu cred ca se va intampla; sigur stia de ce hram poarta omul, altfel eu eram acum in locul spalatorului de diplome.
  • +11 (11 voturi)    
    bacul la 32 de ani (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 21:04)

    ananstef [utilizator]

    asta a sunat bine in cv??? si apoi a ajuns cu doctorat. premierul ar trebui sa dezvaluie cine l-a sustinut si promovat pe asta. e o problema structurala privind selectia oamenilor.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu știa ca e falsa (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 21:38)

    Pinochio [utilizator]

    Da’ ca si-a luat bacul la 32 de ani știa.
    Asta da proces de selecție.
    Bazat pe meritocrație desigur.
  • +10 (10 voturi)    
    wow infractorii tot premianti (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 22:02)

    Coco Whistle [utilizator]

    altii si-au cumparat diploma ca sa fie 'legal', asta e prost facut gramada, ptr 2000 dolari era in legalitate. pina si sri si-a facut una de incasat banii si apoi santajat colaboratorii.
    • +1 (1 vot)    
      Am citit astăzi pe Net CV-ul lui (Duminică, 11 octombrie 2020, 17:18)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Florin Ciordache din Caracal.Scrie despre tot felul
      de facultăți și cursuri de doi lei,dar nu spune nimic
      despre ce liceu a absolvit,când și unde!?
      Se va găsi oare un jurnalist de investigații să afle
      ceva despre *studiile* ipochimenului,asasin al
      Legilor Justiției!?
  • +9 (9 voturi)    
    A (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 22:20)

    Gabr [utilizator]

    ce va recomanda ca prim ministru? nimic cu siguranta pentru ca habar nu aveti de tot ce se intampla
  • +9 (9 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 23:55)

    HP [utilizator]

    Probabil ca nu stiai.

    Pentru ca nu te intereseaza sa stii aceste lucruri.

    Pentru ca esti la fel, parte din sistem, un alt analfabet cu studii irelevante, diplome ciordite si caruia ii scriu altii mesajele publice.

    Si voi, si PSD, si PMP, si ALDE, si da, de ce nu, o parte din noii membri USR.

    Niste trogloditi imputiti si inapoiati.
  • +7 (7 voturi)    
    Sa fim impartiali (Duminică, 11 octombrie 2020, 0:55)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Daca semnatura sa nu se afla pe nici un act de numire, nu avem ce sa ii reprosam. Nu a stiut, nu a semnat.

    La Colectiv insa oamenii au fost (pe buna dreptate zic) condamnati pentru ca au semnat fara sa verifice. Unii vor spune: "cum sa verifice primarul toate localurile?!?" Just zic si eu. Nu are cum! Dar in acest caz, de ce trebuie sa semneze!?!? Cine nu este implicat in procesul de evaluare nu are de ce sa semneze! Dar daca semneaza, este partas la gresala! Pe un document trebuie sa semneze STRICT partle implicate iar daca sunt implicate direct, scuza "nu stiam" nu tine!

    Asadar: daca semnatura lui Orban nu e pe documente, chiar nu stia si vina o are subalternul sau. Daca insa numirea e semnata de el, faptul ca stia sau nu nu are relevanta, exact ca la Colectiv! Sa semnezi in calitate de sef al guvernului unui stat acte despre care nu esti sigur inseamna cel putin incompetenta. DAR, REPET, doar daca a semnat ceva.
  • +7 (7 voturi)    
    rusine (Duminică, 11 octombrie 2020, 8:46)

    sareta [utilizator]

    Pai daca a "luat " bacul la 33 de ani ce semnal a dat ? Daca a facut 19 CURSURI de diverse specializari (inclusiv doctorate) in decursul a 14 ani (invatand cu spor chiar si noptile )nu s-a prins nimeni ? Concluzie trista :- NIMENI ,dar nimeni nu beleste ochii prin CV-ul lepadaturilor ..... si NIMENI absolut nimeni nu purcede la desfiintarea Universitatilor si Academiilor de tot rahatul ,aparute din initiativa hotilor
    • +2 (2 voturi)    
      Aproape toate CV-urile celor care ocupă (Duminică, 11 octombrie 2020, 13:14)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      funcții publice sunt profund mincinoase,toaletate
      cu talent,pentru a da bine.Am verficat de pe Net
      CV-urile unor ipochimeni pe care îi cunosc(unii au
      fost sau sunt miniștrii) și am văzut cum impostorii
      mint cu nerușinare,asumându-și studii și realizări,
      fără nicio bază reală.De asta Statul Român este
      în degrigoladă și în sărăcie.
  • 0 (0 voturi)    
    ha,ha,ha, (Luni, 12 octombrie 2020, 15:42)

    muscha mbanana [utilizator]

    de aici se vede cat de "inteligent " e sica mandolina de care ne-am cam saturat !si de pnl !!!
  • +1 (1 vot)    
    Eu sunt mic... (Marţi, 13 octombrie 2020, 0:10)

    Olyx [utilizator]

    nu stiu NIMIC ! Sa i-o spui lui mutu' d-le Orban...Stii TOTUL numai ca trebuie sa te achiti pentru tradarile PSD-istilor/ALDE-istilor care v-au adus la guvernare. Perpetuand IMPOSTURA si INCOMPETENTA in varful functiilor publice...Si fara nicio remuscare fata de cetatenii tarii asteia care v-au votat si or sa va mai voteze pentru inca un mandat...Atat, ultimul...! Batjocura cu NEMILUITA : cu L.Baranga, cu S.Campeanu si multi altii...