Controale sub acoperire. Polițiști în civil, trimiși să-i amendeze pe cei care nu respectă regulile anti-COVID / Românii, îndemnați să-i pozeze și filmeze pe contravenienți

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2020, 10:05 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Facebook
​Polițiști în civil vor efectua controale și-i vor amenda pe cei care nu respectă regulile anti-COVID-19. Decizia a fost luată la nivel guvernamental pe motiv că s-a constatat că anumite grupuri se conformează regulilor doar în prezența forțelor de ordine.

Potrivit unor surse guvernamentale, în aceste operațiuni vor fi mobilizați 20% dintre polițiști.

De asemenea, s-a luat decizia înființării unui telverde la care poate fi sesizată de către cetățeni nerespectarea măsurilor sanitare. Mai mult, reclamanții pot trimite și materiale foto/video necesare pentru aplicarea de amenzi, deschiderea de cercetări sau adoptarea altor măsuri sancționatorii. Numărul telverde este 0800.800.165.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















38077 vizualizari

  • +5 (77 voturi)    
    Sugestii pentru politisti: (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:11)

    Marionette [utilizator]

    Intrati in supermarketuri si veti vedea din belsug:
    -pensionari cu masca pe gusa ("ca nu pot respira").
    -pensionari cu nasul pe afara
    Amendati-i si filmati totul si dati la TV. NU amenda e importanta ci educatia.
    • -12 (34 voturi)    
      La Digi24 (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:18)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Canalul oamenilor inteligenți
      • -2 (16 voturi)    
        La Digi (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:47)

        Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        de prin vara dau poze si filmari de amatori cu oameni fara masti. Pana la nivelul asta s-a putut cobori Digi. Jenant.
    • +2 (18 voturi)    
      De asemenea.. (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:13)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ar trebui facute razii si in trenuri, acolo unde hoarde intregi de ghiolbani calatoresc fara masca pe fata, iar asta in timp ce vorbesc la telefon pe speaker.
    • -1 (15 voturi)    
      Si cu Parascheva cum ramane? (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:30)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nimic,nimic?Atunci le dau eu un sfat politiei si autoritatilor:bagati in catedrala mitropolitana in carantinaTOTI pelerinii si popii PE CHELTUIALA bor!Sa stea doua saptamani pe post si rugaciuni si,cine scapa pleaca acasa,cine nu,merge dupa caz fie la spital,fie la morga.Altfel nu se poate!Se imprastie hoarda de pupatori in toata tara,iar noua,celor care respectam masurile de prevenire,cine ne garanteaza sanatatea?bor?A,nu!Astia au interesul sa,,plece``cat mai multi ca la inmormantari sare banul din greu!Carantinarea catorva mii de cre((s)tini pe propria cheltuiala ar lecui bor-ul pe veci de paranghelii.....
    • +4 (18 voturi)    
      RUSINE! Ne intoarcem la tactici securiste? (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:46)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      .
  • -9 (91 voturi)    
    oho (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    ceausescu ar fi invidios. in china copiii isi denuntau si parintii care nu credeau in partid. hai, romania lui klaus, putem si noi!
    • -13 (45 voturi)    
      Au castigat toate alegerile pana acum (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:16)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sunt pe cai mari, se cred Dumnezeii Romaniei acolitii lui Klaus
      • +8 (20 voturi)    
        hehe (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:07)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Si vor castiga toate alegerile de acum incolo pentru 80 sau macar 120 de ani!

        Ciuma rosie sa va pregatiti valijoara pentru Rahova!
        • -4 (20 voturi)    
          Pregatiti-va pentru imbulzeala (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:48)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          De la alegerile parlamentare de pe 6 decembrie.
          La alegeri e voie sa se imbulzeasca lumea, dar pana atunci amenzi fara numar pentru a face bani la buget.
    • -1 (39 voturi)    
      VELA si Arafat vor sa fiti TURNATORI, ca ei (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:36)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      vreti sa fiti turnatori, de la secu?
    • -10 (28 voturi)    
      Lasa ca ne invatai ca Ceausescu e bun. (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:47)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Vrem ordine ca pe timpul lui Ceausescu! :))
  • -3 (75 voturi)    
    Cei care ne apără de dușmanul nevăzut (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:14)

    Mazeta [utilizator]

    Informatori, delatori și oameni în civil care ne asigură securitatea - parcă am mai trăit asta, nu?
    • 0 (38 voturi)    
      Unii nu au trait (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:24)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Problema e ca unii, mai tineri, nu au trait asta. Ei tocmai pun bazele revenirii societatii komuniste sub masca (sic!) motivatiei sanitar-medicale, la indicatia pretioasa a oficialilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Din 20 05 1990 (Miercuri, 7 octombrie 2020, 7:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai exact FSN prin Tine si alti Oameni “de bine”
  • +6 (76 voturi)    
    Visul Securitatii: sa ne turnam unii pe altii (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:16)

    CezarN [utilizator]

    Este pe cale de a se indeplini.

    La procesul nazistilor de la Nuremberg, curiosilor sa afle cum de a fost posibil ca poporul german sa accepte nazismul li s-a raspuns (de catre Goebbels, cred, dar nu conteaza) ca un popor cu frica in oase accepta orice.
    • -3 (37 voturi)    
      E clar ca doar un fost securist putea gandi asta (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:22)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      cine crezi ca a gandit aceste ilegalitati?

      un fost securist

      oricum eu astept o amenda cu poze facute de altii sau cu politistimin civil ca sa ii dau in judecata
    • +4 (38 voturi)    
      Degeaba (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:26)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cei care au trait acele vremuri au murit de mult. Acum a venit randul generatiei tinere ca sa ajute la construirea din nou a cosmarului de atunci.
    • +3 (7 voturi)    
      Culmea e (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:51)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ca si turnatorii de azi ca si cei din timpul impuscatului erau convinsi ca ei fac ceea ce trebuie. Astia suntem ca natie.
    • +1 (5 voturi)    
      Cam altul a fost.. (Marţi, 6 octombrie 2020, 21:50)

      Totorina [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Goebbels n-a beneficiat de drepturili vuomului made in stars'n'stripes, in orasul grandioaselor adunari naziste,caci si-a tras singur un glonte in teasta, dupa ce si-a otravit copiii si nevasta.
      • +1 (3 voturi)    
        Ai dreptate. Scuze pentru inexactitate! (Marţi, 6 octombrie 2020, 22:04)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

        :)
        Dar frica, tot prin propaganda s-a diseminat in populatie.
  • +17 (63 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:19)

    liviu_ [utilizator]

    total de acord!

    dar ce facem cu psd? care iar o sa declare amenzile ilegale si apoi o sa urla ca pnl nu a actionat corect?!
    • +10 (16 voturi)    
      Daca o amenda a fost data ilegal (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:03)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cred ca trebuie sa modifici legea, nu pe cel care reclama ca amenda a fost ilegala si nici pe cel care conform cu legea anuleaza amenda.

      Diferenta este ca TU nu il platesti pe cel care contesta amenda, insa in mod sigur il platesti pe cel care a facut (prost) legea. Il poti considera smecheras pe cel care contesta amenda insa cel care a facut legea, cel putin pe acel domeniu, este in mod cert incompetent.
  • +36 (52 voturi)    
    Cînd a fost fotografiat unul că aruncă mizerie, (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:26)

    Tayen [utilizator]

    judecătorii l-au taxat pe cel ce-a făcut poza/filmulețul. Țară prost făcută.
    • -8 (28 voturi)    
      pt ca a filmat fara acordul persoanei (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:23)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      asta se judeca acolo, fotografierea fara acord
      nu se judeca faptul ca ala arunca gunoiul

      pricepi?
      • +5 (13 voturi)    
        Pai n-are dreptate? (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:33)

        karryne [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Vezi o tampenie, vrei sa o reclami, iti trebuie o dovada evident, faci o poza ca sa ai dovada, dupa care tot tu ti-o iei pentru ca n-aveai voie sa faci rost de dovada impotriva acuzatului fara acordul lui in prealabil.
        Chiar este prost facuta.
      • +6 (6 voturi)    
        El vorbea de principiu (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:45)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Ca te indeamna sa faci ceva care e posibil sa contravina altor legi. Nu sunt toti experti pe juridic, asa ca daca filmeaza la indemnul autoritatilor si sunt amendati, nu iese bine.

        Deci, ce zice Tayen e vorba de principiu. Pricepi?
  • +7 (51 voturi)    
    e plin facebook-ul (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:26)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de la grupuri gen "fara botnita" unde puteti inflitra pe cineva si pe baza pozelor sa ii amendati pe toti care au "bravat" so breaveaza+inchidere grup, la live-uri de la nunti, evenimente, fara respectarea absolut niciunei reguli...si nu doar fb, ci si insta, etc...nici nu trebuie sa va deplasati, ii "culegeti" de pe net.
    Dati amenzi si se vor potoli imediat cu exhibarea nerespectarii regulilor, chiar impaunarea cu asta,drept acte de bravura...si sa nu mai fie exemple pt altii...
    • -6 (34 voturi)    
      tu esti gata (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:28)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      sa-ti torni parintii si neamurile, asa te vreau ostasul meu.
      • 0 (12 voturi)    
        aveti numai bubuli in cap (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:27)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        ce are a face o ilegalitate, care pune in pericol pe ceilalti cu turnatoria? mastile se poarta ca sa ii protejezi pe ceilalti, in special cei vulnerabili, e dovedit stiintific si chiar empiric asta.
        Deci, fa-m sa inteleg, ce treaba are turnatoria, cand spuneai organelor ca X a vb de rau Partidul/Conducatorul, etc, cu faptul ca unii comit ilegalitati? si se mai si lauda cu asta? asa, cam ca interlopii, gen..?1
        PS: daca parintii, neamurile etc isi violeaza copii (de ex fratii/surorile tele), ucid, etc, nu spui la Politie? adica ti se pare in regula sa ai neamuri sociopate criminale si tu sa le protejezi? e grav...najpa (lipsa) de caracter si de etica mai ai daca asa gandesti!
        • +1 (17 voturi)    
          Dovedit "stiintific"? (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:35)

          Constantin7 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          E dovedit o laie. Dimpotriva. E dovedit ca scaderea gradata a procentului de oxigenare in organism e calea sigura pentru aparitia cancerului in oricare din celulele corpului. Si cum suntem "extrem" de sanatosi si vitaminizati, poti sa iti dai seama cam ce efecte pot sa apara in doar cateva luni.
          Dar nu-i nimic purtati-va mastile inutile dragi compatrioti si o sa va dati seama poate cand e prea tarziu despre ce inselatorie s-a facut acum cu acest virus. Care este real insa nici pe departe nu asa de mortal, dar care a fost ales pentru a se face un mega experiment de control. In zeci de tari.
          Adevarul va aparea curand si ii va soca pe multi. Si se vor vindeca de sintagma "teoria conspiratiei"
          • +1 (11 voturi)    
            Asta de unde-ai scos-o? (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:15)

            This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui Constantin7

            "E dovedit ca scaderea gradata a procentului de oxigenare in organism e calea sigura pentru aparitia cancerului in oricare din celulele corpului." - te rog sa ne spui atunci cum se poate ca medicii si asistentele care poarta cate 10 ore masca atunci cand sunt intr-o operatie complexa nu lesina, nu o iau razna, nu fac cancer? Ce dovezi stiintifice ai? Spune te rog ce om de stiinta sau organizatie a facut aceste teste de s-a dovedit ca purtarea mastii are efectele pe care le-ai mentionat? Au fost publicate aceste rezultate undeva, au fost revizuite si aprobate de comunitatea stiintifica? Vezi, daca vreun contabil (nu am nimic cu contabilii, e doar un exemplu) s-a filmat pe Instagram ca i se face rau si acel contabil considera ca are dovada irefutabila ca a descoperit pericolul mastilor, nu inseamna ca este chiar asa.
            Pentru lectura personala, uite cum arata o cercetare stiintifica bazata pe date concrete si cu informatii pragmatice, si nu pe parerologie pe Facebook, YouTube sau Instagram: https://www.nature.com/articles/s41467-020-17922-x
      • +1 (9 voturi)    
        Care e problema? (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:46)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Au fost cazuri de parinti care si-au turnat copiii iresponsabili care erau "prea destepti" si stiau ei ca nu exista virus. Dai vina pe parinti ca educa un copil, dar copilul nu asculta si pune viata altora in pericol, iar parintii iau masuri?

        Esti extraordinar.
    • 0 (0 voturi)    
      Doamne dar putintei mai sunteti (Joi, 8 octombrie 2020, 17:32)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      daca coi credeti ca asta e motivul pentru care pandemia asta nu are inca nici o solutie in Romania
  • +18 (36 voturi)    
    respectare reguli (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:31)

    StoianCo [utilizator]

    Dar cu politistul care intra in magazin fara masca ce facem?!? Dar cu parlamentarii?!?
    • +6 (12 voturi)    
      dar (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:30)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui StoianCo

      Dar politistii jandarmii care stau in masini fara masca (or lucra numa in familie?). Dar cu anpcu,care au dureri in .. sa controleze ce se intampla (ar fi cei mai indreptatiti pentru servicii). Am trimis de 3 luni de cateva ori reclamatii ca in Auchan DT exista o zona de servire pateuri chiar langa scara de iesire si are zona de preparare a produselor la 1m de scara, si de nenumarate ori au fost puse produsle acolo si coapte si crude. Da imbecilii vor sa te duci tu sa te intelegi cu prestatorul. Ori cum eu nu-s papagal sa cumpar in conditiile astea n-am de ce.
    • -1 (13 voturi)    
      II POZAM! (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:39)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui StoianCo

      :)
  • +19 (31 voturi)    
    In primul si-n primul rand (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:32)

    HankRearden [utilizator]

    In primul si-n primul rand ar trebui sa mearga sub acoperire la institutiile statului. Cele mai multe focare sunt pe la Politii, Primarii, ITM-uri, samd.

    Dar nu, ca ei merg sa dea amenzi la terase....
  • +3 (55 voturi)    
    sunt instigati oamenii impotriva altor oameni (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:37)

    Kivek [utilizator]

    asta deja nu mai e ok.

    a se observa ca aceasta asmutire a fanaticilor mastii asupra celor care sunt mai putin convinsi nu si-o asuma nimeni, textul e cam asa: 'Românii, îndemnați să-i pozeze și filmeze pe contravenienți '

    CINE ii indeamna pe romani sa faca asta???

    Unde e partea de LIBERTATE, de INTIMITATE???

    parca era ILEGAL sa fii fotografiat fara acordul tau!!!
    • -2 (26 voturi)    
      se numeste spirit civic! (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:34)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Sa zi un bou /vaca ca nu respecta regulile si sa informezi organele abilitate e de bun simt si spirit civic. Sau vrei la fiecare colt cate un politist/ jandarm? Ai atatia bani? Ca daca tragi boul de maneca s-ar putea sa trebuiasca sa alergi f repede...
    • +1 (25 voturi)    
      E spatiu public. (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:41)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Da, este ilegal sa fii fotografiat in spatiul privat al tau. Tot ce este spatiu public poate fi filmat/fotografiat.
      Voi PSD-istii transnistreni nu mai stiti ce sa faceti de ciuda :))
      • +4 (12 voturi)    
        Este uimitor (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:40)

        Constantin7 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        cum oamenii inca cred in iluzia separarii politicienilor in partide.
        Chiar nu observati cei care comentati cu asa aplomb ca exista o SINGURA clica impartita de ochii lumii in mai multe partide?
        Cu ce se deosebeste PSD de PNL si de USR si de ceilalti? Prin sigle, prin discursuri sforaitoare. Pt ca in rest au EXACT aceleasi moduri de operare: furt, coruptie, ne vand strainilor pe noi, romanii si ungurii si toti care mai traiesc in tara asta!
        • -2 (6 voturi)    
          Da stim, totul e relativ. (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:02)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Constantin7

          Mai puțin dreptul PSD istilor de a fura. Când se leagă de borfasi relativizăm totul. Prosteala veche, prostitor nou? Nu aveți și voi tactici mai originale ceva?
    • +8 (16 voturi)    
      Pe strada nu e ilegal sa filmezi, e spatiu public (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:41)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Mai cititi legea...
      • 0 (12 voturi)    
        Excelent (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:43)

        StefanV [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Cum ar fi sa ma tin dupa tine pe strada ore in sir ca sa te prind sa iti fac o poza cum vreau eu. Sa merg asa la doi metri in spatele tau. Sa te astept cand iesi de la munca si sa tin scai de tine, sa vad unde te duci, ce faci, la ce ora te duci acasa..... Ca doar e spatiu public.
        Si sa fac asta zile la rand. Sa nu mai ai tupeul sa iesi din casa.
        • -5 (9 voturi)    
          Incearca (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:17)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui StefanV

          Te invit sa faci asta cel putin o zi, sa vedem cine e mai castigat la final.
          O saptamana rezisti?
          Iti dai demisia, iti iei la revedere de la familie, cand mananci?
          Pe mine nu m-ar deranja prea mult un robot care se tine dupa mine.
          • +4 (6 voturi)    
            Hmmm (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:09)

            Sah [utilizator] i-a raspuns lui karryne

            Ia gandeste mai bine: daca cineva se tine dupa sotia/prietena ta si o filmeaza non-stop ca ''poate va lasa masca sub nas'', iti convine?
            Ia sa vina niste obsedati, 4-5 si sa se tina cu telefoanele puse pe filmare/poze dupa sotia/prietana ta, vei mai spune aceleasi prostii ca au dreptul sa o pozeze/filmeze pe strada/in metrou/masina, etc?
            Gandeste...nu costa! ;)
        • -1 (9 voturi)    
          O nuca (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:16)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui StefanV

          Esti liber sa filmezi pe strada pe cine vrei atat timp cat cel filmat nu te roaga sa te opresti si/sau sa stergi inregistrarile. Din acel moment este ilegal ceea ce faci. Daca insa pe mine ma filmezi fara sa stiu, este legal ca tu persoana fizica sa pui acele inregistrari chiar si pe net. Daca ma prind insa, am dreptul sa iti cer sa le stergi iar tu din acel ai obligatia sa le stergi. Daca acele inregistrari imi aduc atingere (undeva, la ceva) am dreptul sa iti cer despagubiri. Dar asta numai DUPA ce tu le-ai facut deja publice. Nu am cum sa cer despagubiri in prealabil caci nu exista fapta. Iar daca tu ceri bani ca sa nu le publici se numeste santaj.

          Ca firma nu ai insa aceste libertati. Acolo trebuie sa respecti GDPR, adica ai nevoie de acordul meu prealabil.

          Asadar tine-te dupa cine vrei pe strada si filmeaza. E legal.
          • +5 (7 voturi)    
            Bine, bine, e legal (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:54)

            StefanV [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

            Dar cat de aiurea e!
            Si mai aiurea este cati oameni sustin ca este in regula cu asta. Oameni tineri si educati.
            • -1 (1 vot)    
              Dom-le (Miercuri, 7 octombrie 2020, 15:16)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui StefanV

              Ce consideri tu nu are nici un fel de relevanta cat timp o tara se conduce dupa reguli = legi. Daca nu iti convin acele legi ai doua cai: modifica-le sau pleaca. Stand nu inseamna decat ca le accepti implicit.

              PS: de cate ori ti s-a intamplat sa te filmeze cineva pe strada?
    • 0 (8 voturi)    
      Sunt convins (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:28)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Ca tu cand ai filmat la Paris muzeul Luvru ai cerut acordul cel putin verbal (daca nu cumva scris) al tuturor turistilor ce stau la coada. Ca persoana fizica poti filma pe oricine in spatiul public, atat timp cat nu iti cere in mod expres contrariul. Daca insa e organ public (pompier, politist, etc), daca e in timpul atributiilor de serviciu, AI VOIE sa il filmezi chiar daca iti cere sa te opresti. Singurul caz in care nu e legal este daca il impiedici sa isi desfasoare activitatea SAU daca nu e in calitate oficiala ci in afara serviciului.
    • -1 (9 voturi)    
      in esenta, da (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:03)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      "aceasta asmutire a fanaticilor mastii asupra celor care sunt mai putin convinsi nu si-o asuma nimeni"

      Pai imbolnavirea si posibil uciderea celor care se protejeaza si-o asuma cumva vreunul din cei mai putin convinsi cum zici tu?

      Adica in ultima instanta ce preferi: INTIMITATEA prostilor sau VIATA celor care n-ar fi murit altfel?
      what the f*ck...
      • +3 (13 voturi)    
        Nicaieri in Europa nu exista asemenea masura (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:38)

        StefanV [utilizator] i-a raspuns lui karryne

        Nu inteleg de ce noi trebuie sa facem asa si nu cum fac ceilalti.
        Deja mi se face frica. Si nu doar de covid.
        • +1 (7 voturi)    
          Nu e adevarat (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:04)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui StefanV

          In primul rand de ce nu putem sa facem si ce credem noi mai bine in privinta asta? N-avem incredere in noi nici macar atat? Daca nu copiem pe altcineva ni se face frica?

          Iar legat de restul Europei, aveam discutia asta cu un amic din Austria acum cateva luni bune, la noi inca nu venise. :)

          Cat de fricosi, incapabili de decizie si short sighted ti-ai dori sa fim, asa in general?
          • +4 (6 voturi)    
            Gata, ba baieti, aveti dreptate (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:31)

            StefanV [utilizator] i-a raspuns lui karryne

            Nu va mai contrazic. M-ati convins. Si eu care pana mai ieri radeam de oamenii de varsta a treia ca il iubeau pe Ceausescu. Uite-i si pe nepotii lor. Si ei il iubesc. Doar ca ei nu ii soun pe nume
          • 0 (4 voturi)    
            Cine zice - ala este! (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:10)

            marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui karryne

            O zicala din popor.
  • +3 (41 voturi)    
    Atât pe Facebook cât și pe Strada (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:37)

    un domn [utilizator]

    Credincioșii P$D sunt cei care nu poarta masca
    • -4 (24 voturi)    
      Mă-ta o poartă? (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:11)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sau o dă jos in circumstanțe intime „speciale”
  • +1 (49 voturi)    
    Citat din titlu (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:39)

    PetricaGhezea [utilizator]

    "Românii, îndemnați să-i pozeze și filmeze pe contravenienți".

    Da-i pe mana "organelor abilitate".Nu vad nici o diferenta intre fostii securisti si cei care vor face treaba asta
    • +1 (19 voturi)    
      O mare diferenta (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:28)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Fostii securisti primeau privilegii in urma muncii prestate, actualii turnatori nu vor beneficia de nimic.
    • +1 (7 voturi)    
      Si totusi exista (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:13)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Diferenta e ca atunci era in interesul partidului vs cetateni, acum e in interesul cetatenilor vs virus.

      Daca nu esti multumit nu mai vota cu virusul la urmatoarele alegeri. Ah, stai ... nu e acelasi lucru ... uite inca o diferenta.
      • +2 (2 voturi)    
        Și acum tot interesul partidului (Marţi, 6 octombrie 2020, 23:24)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui karryne

        Niciuna dintre măsurile de până acum nu sunt despre virus.

        Virusul e real, dar povestea din jurul lui (cu care se justifică dictatura) nu e deloc reală. Ci narațiune pentru a justifica suprimarea libertăților cetățenești.

        Și acum tot despre interesul Partidului (Național Liberal în cazul ăsta) este explicit împotriva cetățenilor.
  • -1 (35 voturi)    
    Dam amenzi, dar Renate Weber doarme ? (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:41)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Le ataca iar la CCR si "salveaza" toti oropsitii amendati de politisti...

    Pentru ce a facut dupa perioada de stare de urgenta, merita sa fie demisa de Parlament cu huiduieli...

    Nesimtitii amendati au ras in nasul celor care au respectat regulile si uite asa am ajuns de la sub 100 de cazuri pe zi, la peste 2000.
    Romanul, pana nu e amenintat sau infricosat de ceva, nu respecta nimic, ca e "smecher".
    • +1 (11 voturi)    
      Daca eu ti-as da amenda (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:05)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Ca nu ai aripi si nu zbori, as fi eu nebun ca am dat amenda pe ceva ilegal de amendat sau tu nebun ca ai contestat-o? Fa legea cum trebuie si apoi da amenzi in conformitate cu ea. Nu poti? Te inteleg - nici eu nu pot. Dar las pe altul sa faca aceasta treaba. Eu unul sunt incompetent pe acel subiect legislativ.
    • +2 (6 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:13)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Intelegi greu, mai ales cand nu citesti.
      Amenzile erau neconstitutionale pentru ca nu se prevedeau norme/motivele pentru care se dau diferentiate.
      Adica, un politist putea sa iti de amenda de 500 lei sau 10000 lei cum voia el fara sa o poata motiva.
      La conducere exista reguli clare: amenda este in functie de viteza, de alcoolemie, etc. nu da politistul cat vrea el, in functie de cat are el chef atunci!
  • +9 (27 voturi)    
    Mda (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:48)

    TheFaime [utilizator]

    Romanii nu trebuie sa ii pozeze pe altii, trebuie voi doar sa va faceti treaba pentru care sunteti platiti. Ca doar de aia v-ati angajat la stat, ca sa fiti in slujba cetateanului, nu-i asa? Mama voastra...statul la stat..Iesiti ma pe teren, faceti ordine daca asta vreti, nu vrajbiti romanii ei intre ei, gata cu intinsul mainii. Eu daca am o pb cu un cetatean care nu poarta masca, ii spun, nu ii fac poza ca sa va ajut pe voi..ce-s securist??? Iar veniti cu deprinderi din astea ceausiste?
  • +3 (43 voturi)    
    Era un serviciu de stat numit (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:52)

    mmagic [utilizator]

    SECURITATEA care taia libertatile individuale, nu aveai voie sa vorbesti ce vroiai tu pentru ca erai un pericol pentru regim.

    Acum dupa ce au criticat fostul regim comunist cu propaganda cat de rau si cu o lovitura de stat numita revolutie ni este impun alte reguli mai draconice.

    Acum nu ai voie nici sa respiri cum vrei tu ...

    ---------------------

    Isi mai aminteste cineva imnul romaniei in care libertate e sfanta?

    Macar daca vreti sa taiati libertate individului schimbati imnul, ca una spunem si alta facem.

    "Viaţa-n libertate ori moarte!" strigă toţi.
    ...
    Dar noi, pătrunşi la suflet de sfânta libertate,
    ...
    Deviza-i libertate şi scopul ei preasfânt.
    • -4 (4 voturi)    
      si comunistii (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:13)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      aveau internationala "sculati voi oropsiti ai vietii"
  • +8 (38 voturi)    
    Așa s-a civilizat și vestul... (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:56)

    samuraijack [utilizator]

    Ar fi utilă metoda asta și pentru alte tipuri de încălcări ale legii. Adevărul e că societatea românească e destul de primitivă și needucată ca să conștientizeze motivul respectării legilor, adică bunăstarea comunității ca întreg.

    Desigur, nu vorbesc despre legi abuzive sau prost făcute, mai există și din acestea, însă românii care se cred "deștepți" (acele persoane care s-au educat din diverse articole care circulă pe Facebook) se folosesc de acest pretext să nu respecte nici o lege care nu le convine.
  • +4 (38 voturi)    
    sa turnam? (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:57)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    PNL ne indeamna la asta?
  • +7 (35 voturi)    
    Mi se pare corect! (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:58)

    MisuG [utilizator]

    Am avut recent un deces in familie, Covid luat cel mai probabil din piata :(. Am dat o tura ieri prin piata Progresul, de unde s-a luat virusul si am constatat ca la parter, destul de multi vanzatori de carne si mezeluri nu poarta masca sau o poarta la misto, sub barbie!
    • -3 (35 voturi)    
      E ILEGAL sa filmezi oameni fara acordul lor (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:10)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui MisuG

      vreau sa vad cum se numeste cel care asmute oamenii impotriva altora pt ca si asta e ilegal

      si politistii in CIVIL NU au dreptul sa amendeze cetateni. si asta e ILEGAL.

      de fapt aici toate propunerile sunt ILEGALE de aiai nici nu sunt atribuite cuiva
      • +5 (17 voturi)    
        Tu esti ala cu aerosolii si masca. (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:44)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Daca nu ti-a reusit sa raspandesti compostul "aerosolii trec prin masca chirurgicala" acum incerci compostul "e ilegal sa ii fotografiezi". Este perfect legal sa faci fotografii in spatiul public.
        In lumea ta de comunisti si capatana ta retardata, da, este ilegal, singurul lucru legal este ca PSD sa fure. Din fericire asta este doar in tartacuta ta.
      • +10 (16 voturi)    
        in tara asta (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:54)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        infractiunile au ajuns legale iar sa te aperi e ilegal...

        dupa tine probele video nu pot fi niciodata folosite pentru ca niciodata hotul/violator/pedofil n-o sa fie de acord sa-l filmezi..
  • +3 (41 voturi)    
    COVID-1984 (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:58)

    Tescovin [utilizator]

    Ceaușescu ar fi mândru de voi, tovarăși ! Trăiască turnătoria !
    Între timp, adevărații infractori se vor putea mișca în voie, cât timp au mască și nu umblă în grupuri mari.
    • -3 (13 voturi)    
      Exact (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:30)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Este faza "baba cu leusteanul" aplicata la COVID.
    • 0 (14 voturi)    
      Pana acum il laudai pe aici! (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:45)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Acum te dezici de Idolul tau? Ai covid? :))
      • -3 (5 voturi)    
        Mă onorează atenția... (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:28)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        ...cu care pare că îmi urmăriți comentariile. Țin totuși să vă anunț că aveți grave probleme - ori cu memoria, ori cu vederea - deoarece nu l-am lăudat niciodată pe Ceaușescu.
  • +19 (21 voturi)    
    ... (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:59)

    Y [utilizator]

    La asta nu mai trebuie camera conforma si alte aberatii?
    De ce nu se poate face la fel cu masinile parcate pe trotuar sau care incurca circulatia?
    • +1 (5 voturi)    
      Ca sa ii filmezi nu (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:10)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Y

      Ca sa fie amendati insa cel mai probabil da, in abesenta unor martori terti.
  • +10 (36 voturi)    
    Eu zic sa-i filmam (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:01)

    CristianG [utilizator]

    si pe turnatori. E mai profitabil pentru societate pe termen lung.
  • +16 (26 voturi)    
    pentru masca politia face ture pe strada (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:11)

    Mary80 [utilizator]

    cand au iesit insa un grup de romi la mine pe strada, si-au scos masutele si au pus-o de-un barbut cu mici, muzica si galagie, nici tipenie de politist, desi masina de politie a trecut prin apropiere.
    • +6 (12 voturi)    
      Da, o problema reala: (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:46)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      De ce militienilor le este frica de romi?
      • +1 (3 voturi)    
        Ei sunt spaima oamenilor (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:24)

        Victtor [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Cum sa se teama ei de cineva ? Lumea trebuie sa se teama de ei si pentru asta sa le plateasca salarii mari.
    • -2 (6 voturi)    
      Ce are sula cu prefectura (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:28)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      folosesti comparatii diversioniste, ca sa atragi sustinatori. Una-i una, alta-i alta. Ideea e foarte BUNA
  • +3 (19 voturi)    
    Turnatorie (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:15)

    galeo [utilizator]

    Fix ca in comunsim, impotriv celor care nu se supun sistemului.
  • +2 (20 voturi)    
    Mda (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:16)

    feroviarul123 [utilizator]

    Numai intre infractori exista omerta, codul tacerii, snitches get stiches. Iti dai seama cati pzd-isti sunt pe aici ca-i vezi cum se ataca când cineva le face poze când încalcă legea. Când vom ajunge la 10 000 de cazuri pe zi o sa ne dam in cap pe strada ca nu ai masca. Atâtă doar ca atunci deja va fi prea târziu.
  • +3 (19 voturi)    
    Mda (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:19)

    IulicaSutica [utilizator]

    V-ati trezit toti cu securitatea si cu libertatile, dar nu sunteti in stare sa respectati doua reguli simple: purtatul mastii si distanta fizica fata de necunoscuti...

    Mergeti un pic pe afara sa vedeti cum fac aia reclamatii de zici ca stau cu tine in casa ca altfel nu ar avea de unde sa afle ce ai facut. In Anglia poti sa filmezi masinile care merg tare si politia ii amendeaza pe soferi, asa ca nu mai vedeti voi secu acolo unde nu e.
  • +2 (10 voturi)    
    Plata intretinerii cash, la coada, fara masca (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:23)

    biancamaria [utilizator]

    Multe asociatii de locatari, desi exista de 2 ani legislatie care impune existenta unui cont bancar in care sa se faca platile online, nu se conformeaza si proprietarii sunt obligati sa mearga personal si sa plateasca cash, in spatii foarte mici si inchise, in intervale scurte de timp, unde multi nu poarta masca (uneori nici administratorii). Din motive de comoditate sau avantaje personale ale administratorilor, acestia refuza sa infiinteze conturile, asa ca, vrei nu vrei, trebuie sa iesi din casa si sa scoti bani cash ca sa vii si sa stai la coada sa platesti, inclusiv in perioada de urgenta. Am sesizat numarul verde mentionat inca din vara, de cand exista, de fapt, acestia m-au directionat catre Politia locala Brasov, apoi Politia catre site-ul unde sa explic situatia, si dupa saptamani bune nu s-a intamplat nimic. Asa ca mai lasati-ne cu eforturile Politiei de a amenda situatiile astea cand de fapt nici legislatia deja existenta nu se aplica, nu mai mentionez cazurile acestea punctuale.
  • -6 (16 voturi)    
    :)) (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:28)

    Gabr [utilizator]

    asta'i gluma diminetii...abia astept sa imi iau amenda pentru tampenia asta, primul lucru direct proces, doi nu platesc nici o amenda iar inversunat chiar ca nu o sa port vreodata carpa aia.
    parca erau ilegale pozele si filmarile... alo, GDPR pe unde e?
    • -2 (8 voturi)    
      tu si cei ca tine sunteti vinovati (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:49)

      AndreiBCO [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      pentru tot ce se intampla in tara asta.
      • -1 (5 voturi)    
        :)) (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:31)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui AndreiBCO

        stai in casa . Nu'i vina mea ca esti tu fricos si panicat. Imi vad linistit de treaba si nu bag in seama toate aberatiile.Stai calm ca in 7 luni nu am purtat nimic si nu am patit nimic si nici nu o sa patesc.
  • +2 (20 voturi)    
    ma uit pe acest forum (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:33)

    liviu_ [utilizator]

    si observ ca si la 2k + imbolnaviri / zi nu prea iubiti restrictiile....

    oare la 3k? 4k? cand o sa ne invatam minte?!
    sau cand o sa fie suficient de multe o sa injuram guvernul (ceea ce dealtfel vrea si psd)!

    singurele dati cand postacii psd primesc mai multe + decat - e cand injura "botnita"
    of... tare needucati si prosti mai suntem ca popor...
    • +3 (5 voturi)    
      SARS-Cov-2 (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:17)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Acest virus arata adevarata stare de sanatate a oamenilor.
      Sunt unii infectati care sunt si raman asimptomatici.
      Alti infectati au forme usoare.
      Alti infectati au forme moderate.
      Toti cei de mai sus reprezinta 90% din total infectii.
      Restul, au forme severe sau grave.
      O buna parte din cei infectati se vindeca, adica la un test ulterior, nu mai au virusul, au doar anticorpi care sunt dovada ca au trecut prin boala.
      Virusul exista, e activ, dar imensa majoritate a oamenilor au un sistem imunitar functional. Restul, nu.
      Pandemie sau PLANDEMIE?
    • +1 (1 vot)    
      De ce aș iubi dictatura? (Marţi, 6 octombrie 2020, 23:26)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nici la 150,000 de îmbolnăviri pe zi n-aș iubi fascismul sanitar pe care PNL se chinuie să-l instaureze pentru a suprima drepturile și libertățile cetățenești.

      Viruși au tot fost și or să mai tot fie. Folosirea lor pentru a instaura dictatura trebuie însă penalizată.
  • +1 (21 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:36)

    Sah [utilizator]

    Guvernul acesta este sinistru.
    Reinvie practicile securiste si ale turnatorilor, ba inca ne si indeamna la asta!
    Sinistru guvern...
    Cum sa vina un om in civil si sa spuna ca ma amendeaza? Nu are dreptul legal la asta, asa ca povestea cu ''politistii in civil'' poate se refera la securistii multi platiti regeste care se plictisesc prin birouri.
    Cum sa ma filmeze/pozeze cineva fara acordul meu? Nu sunt persoana publica...este ilegal.
    Guvernul acesta anticonstitutional, indeamana lumea sa incalce drepturile altora si Constitutia!!
    Mizeria pnl a ajuns la putere!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Plata intretinerii cash la coada (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:37)

    biancamaria [utilizator]

    Numarul verde exista din vara. Am semnalat ca foarte multe asociatii, inclusiv a mea, obliga proprietarii sa plateasca intretinerea cash, pentru ca nu vor sa respecte legea care exista inca din 2018 si care impune existenta unui cont bancar si posibilitatea platii online. Ca urmare, trebuie sa ne ingramadim toti spatii mici si inchise, in intervale limitate de timp si sa platim cash, multi dintre administratori si chiar proprietari neavand masca. Am sunat la telefonul verde si m-au redirectionat la Politia locala, Politia locala m-a pus sa fac o petitie pe site si ghici ce? Nu a raspuns nimeni pana acum, desi e o incalcare flagranta a situatiei. Daca se lua cineva la bataie la coada poate veneau, dar pentru masca nu e cazul.
  • -3 (17 voturi)    
    tot comunisti ati ramas (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:39)

    alfa1 [utilizator]

    nu o sa va schimbati nciodata....
  • 0 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:39)

    [anonim]

    • 0 (10 voturi)    
      :)) (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:25)

      Gabr [utilizator] i-a raspuns lui

      nici nu port si nici nu o sa primesc amenda... restul aberezi
  • +3 (17 voturi)    
    Divide et impera (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:49)

    galeo [utilizator]

    Mai actual decat oricand
    • -2 (10 voturi)    
      Asta e ordinul vostru? (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:47)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      De la Komisariat-ul General FSB?
  • +7 (17 voturi)    
    nicio sansa la noi (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:59)

    alex34 [utilizator]

    romanii mereu fac scut pentru cei ce nu respecta legea, urasc politia si dupa urla ca e o tara de rahat plina de infractori...
  • +4 (22 voturi)    
    Nicio legătură cu Securitatea (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:05)

    CatalinFrancu [utilizator]

    Comparația cu Securitatea este irelevantă. Securitatea îndemna oamenii să se pîrască unii pe alții pentru „delicte de gîndire”. Evident era un sistem tiranic. Aici vorbim de oprirea unui pericol concret: inconștiența în fața unei boli contagioase. Deci scenariul din articol trebuie judecat pe baze proprii, nu printr-o comparație găunoasă.

    Iată un scenariu concret: merg cu autobuzul (în București) de 2-3 ori pe zi și văd minim 1 și maxim 3, 4, 5 oameni care poartă masca sub nas. Ocazional (cam la o săptămînă) văd oameni care nu poartă deloc mască.

    Ce poate face poliția aici? Dacă se urcă în stație, oamenii o văd și-și pun mască. Să dedice cîte un polițist în fiecare autobuz, troleibuz, tramvai, metrou? Timp de 16 ore pe zi, deci două schimburi? Vorbim de niște mii de polițiști.

    Nu sînt fan să cooptăm populația într-o misiune ingrată, zic doar să căutăm soluții practice. Iar realitatea e că 10% din populație (poate mai mult?), prin nepăsarea ei, îi pune în pericol pe ceilalți 90%. Este o scară mult prea mare pentru un aparat de cîteva mii de polițiști.
    • 0 (2 voturi)    
      gresit 90% nu au nimic de la virus (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:20)

      MBA [utilizator] i-a raspuns lui CatalinFrancu

      deci nu ar trebui sa se protejeze. Cei 10 % ar trebui sa se protejeze, dar nu cu sacrificarea celorlalti 90% sanatosi !
  • +1 (29 voturi)    
    Pentru năucii de pe aici (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:08)

    fokerul [utilizator]

    Voi n-aţi înţeles nici până acum pentru ce trebuie purtată masca? N-aţi înţeles că restricţiile sunt pentru limitarea răspândirii virusului şi nu pentru limitarea drepturilor şi libertăţilor? Trebuie să vă deseneze cineva ca să pricepeţi? Eşti în spaţiu public închis, porţi mască peste bot şi nas, ce e aşa de greu? Nu vrei să porţi mască în transportul în comun, mergi pe jos sau cu maşina personală şi nu intra în spaţiile publice unde este obligatorie purtarea măştii. Nu porţi mască pt că te sufoci, mergi la doctor, poate ai o problemă respiratorie. Nu pricepi lucrurile astea, mergi la psiholog sau psihiatru.
    • 0 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:23)

      [anonim] i-a raspuns lui fokerul

    • -3 (13 voturi)    
      aha (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:29)

      Gabr [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      da ca tu porti si eu nu port cine risca mai mult? nu contaminez pe nimeni pentru ca nu sufar de nimic, nu am niciun fel de problema. de ce sa fiu obligat sa port o carpa ca iti este tie frica. stai acasa.
      • 0 (14 voturi)    
        de unde stii tu ,ma ,ca nu contaminezi ? (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:43)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

        Tocmai pt faptul ca nu te protejezi ,ai un risc mai mare de infectare .Si-i poti contamina si pe altii . Dar cum poti fi atat de egoist sa nu-ti pese de altii ? Ori esti prost ,ori nesimtit !!! Stai draq' departe de oameni , ca n-au nicio vina ca existi tu ,buricu' lu' peste . Pai ,mai prostule , nu mai bine porti carpa aia nenorocita in loc sa risti sa-ti pierzi jobul ? Daca situatia scapa de sub control si trebuie luate masuri drastice ?Daca de altii nu-ti pasa ,nici de bunastarea ta nu-ti pasa ? Doamne , cat de limitat esti !
        • -1 (9 voturi)    
          :)) (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:36)

          Gabr [utilizator] i-a raspuns lui festina

          de unde stii tu ce'i in corpul meu? Tu nu vezi ca ati luat-o razna si considerati pe oricine suspect ?? atat de limitat esti?? Nu sunt egosit dar nu cred in prostiile astea. Vorbeste normal ca eu nu am jignit pe nimeni. NU PORT ce e greu sa intelegi .Nu'i treaba ta de bunastarea mea. Am chiar de toate, nu duc lipsa de nimic. Nu stiu care din noi e limitat si spalat pe creier. Nu ai tu ani cata scoala am eu.
          • -1 (5 voturi)    
            imi cer scuze (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:53)

            festina [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

            Intr-adevar ,nimic nu justifica jignirile , dar m-ai scos din sarite si mi-am pierdut cumpatul .Asta nu inseamna ca in afara de jigniri - pe care le regret - imi schimb opinia despre cei care nu poarta masca . Oi fi tu un super-norocos care nu s-a imbolnavit ,dar scoala in care invata fii-mea s-a inchis din cauza imbolnavirilor , un bun prieten a murit din cauza Covid-ului si multi alti prieteni s-au imbolnavit . Asa ca de-aia insist cu purtatul mastii . Daca conving macar unul s-o poarte , , sunt bucuros
    • -3 (13 voturi)    
      Sau la Gulag unde un komissar ca tine (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:36)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      te poate reeduca urgent.
    • 0 (12 voturi)    
      Vai (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:57)

      Ce.site [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Dvs. ați consultat un psiholog în ultima perioadă?
    • +1 (15 voturi)    
      Am inteles tot, stai linistit (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:32)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Masca trebuie purtata pentru a permite unui sistem corupt, ineficient, lipsit de orice compasiune si condus de niste paraziti sa treaca cu bine, adica fara schimbari de esenta, si peste aceasta criza.

      E vorba de sistemul de sanatate, bineinteles.

      Delatiunea trebuie incurajata pentru a permite altui sistem corupt, ineficient, lipsit de orice compasiune si condus de niste paraziti, sa-si indeplineasca sarcinile si atributiile pe care altfel este incapabil sa le duca la bun sfirsit.

      E vorba de sistemul de ordine publica, bineinteles.

      Circula pe vremuri un banc, in comunism vor mai exista Militia si Securitatea? Raspuns, nu, nu vor mai exista, cetatenii vor sti cum sa se aresteze singuri.
      • -1 (11 voturi)    
        n-ai inteles nimic ! (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:15)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui n4c

        Dupa tine , a nu purta masca va forta sistemul corupt sa se schimbe ! Hai ca esti simpatic ! De parca ii pasa "sistemului" ca ne imbolnavim .Asadar hai sa ne imbolnavim cu totii ,ca sa se schimbe Tataru,Arafat s.a . Uiti un lucru : acesti domni care ne conduc vor gasi intotdeauna un loc la spital sau ATI daca se imbolnavesc , plus medicatie adecvata ..Pe cand noi ... Masca trebuie purtata ca sa nu ne imbolnavim PUNCT !
        • +1 (9 voturi)    
          w (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:37)

          Gabr [utilizator] i-a raspuns lui festina

          sanatate... poart-o tu 10 ani de acum incolo
      • +1 (9 voturi)    
        Cred că îţi este greu (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:35)

        fokerul [utilizator] i-a raspuns lui n4c

        să citeşti şi să nu înţelegi sensul cuvintelor, este? Ai cumva impresia că dacă sistemul ar fi perfect n-ar mai fi nevoie de protecţie? Greu cu logica asta pt unii.
        • +2 (8 voturi)    
          Buna intrebarea! (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:24)

          n4c [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

          Daca sistemul ar fi perfect, evident ca n-ar mai fi nevoie de protectie.

          Corolar, daca protectia ar fi perfecta, n-ar mai fi nevoie de sistem.

          In ciuda eforturilor de prozelitism panglossian depuse de Candide, traim intr-o lume imperfecta. Cu protectie imperfecta si sistem imperfect. Sint perfect constient de asta.

          Ce ramine, atunci, e compromisul, echilibrul lui Pareto, ala in care nimeni nu poate trage mai multa spuza pe turta lui fara sa ia de pe a altora.

          Opinia mea de covidiot coronasceptic (deci dublu damnat!) e ca ne aflam DEPARTE de acest echilibru, in defavoarea celor care-s pentru responsabilitate individuala si libertatea individului si in favoarea ipohondrilor, a muritorilor de grija caprei vecinului si a mentalitatii de bunker.

          E o opinie formata dupa 39 de ani de "socialism", doi ani de serviciu militar pe timpul gripei asiatice din '68 (~1-4 milioane de morti in 2 ani) si in curind 70 de ani de experienta de viata.

          Poate n-o fi suficient pentru dumneata, dar e suficient pentru mine.
          • +1 (3 voturi)    
            Cu alte cuvinte, (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:39)

            fokerul [utilizator] i-a raspuns lui n4c

            dacă sistemul ar fi perfect (adică cel medical şi de ordine publică, cele la care faceţi referire), virusul s-ar simţi intimidat de atâta perfecţiune şi nu s-ar mai răspândi. Cu tot respectul pt vârsta şi experienţa pe care pretindeţi că le aveţi, această logică nu stă în picioare.
            • -2 (2 voturi)    
              Cu alte cuvinte, (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:16)

              n4c [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

              daca sistemul ar fi perfect, raspindirea virusului ar fi irelevanta intrucit toti cei infectati ar beneficia de tratament prompt si eficient, prin definitie.

              Am putea chiar sa spunem ca e doar o gripa banala....
              • 0 (0 voturi)    
                Cu alte cuvinte (Miercuri, 7 octombrie 2020, 8:48)

                fokerul [utilizator] i-a raspuns lui n4c

                aţi îmbătrânit degeaba. Este inutilă orice conversaţie logică cu unul ca dvs.
  • 0 (10 voturi)    
    Pentru trolii pesedisti revoltati (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:24)

    Ephemeris [utilizator]

    nevoie mare. Cand l-ati inregistrat pe Nicusor Dan era totul Ok, nu?? Democratic, si perfect in regula?
    Acum nu va mai place. Cum e cu dubla masura, mai marc.andreilor, banatilor pentru adevar etc??
    Atunci mi s-a raspuns ca orice proba este buna daca duce la aflarea adevarului.
    Acum CUM E trolilor pesedisti??
    oamenii care respecta LEGEA, pentru ca e LEGE, care trebuie respectata, nu au de ce se teme. Cei necinstiti, care se furiseaza ca, vezi doamne, ii pacalesc pe ceilalti, sunt singurii care trebuie sa se teama. E NORMAL!!
  • +4 (10 voturi)    
    "s-a constatat că anumite grupuri se conformează " (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:32)

    raz_ [utilizator]

    "s-a constatat că anumite grupuri se conformează regulilor doar în prezența forțelor de ordine"
    Atat v-a luat sa va dati seama ca asa functioneaza totul in Romania?
  • -1 (7 voturi)    
    Io as face poze cu desteptii fara masca... (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:37)

    gugurila [utilizator]

    ... dar mi-e ca ma scoate pe mine vinovat politia.
    • -2 (12 voturi)    
      :)) (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:19)

      Gabr [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      stai in banca ta si nu te apuca de asa ceva ca nu stii peste cine dai.Eu unul nu port si nu o sa fac nimic celui care eventual ma filmeaza dar altii pot reactiona ciudat.
      • +1 (11 voturi)    
        daca te prinde (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:45)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

        bulanosu sa vezi ce amenda iti iei ca te satura de nepurtat si infectat altii
        • 0 (6 voturi)    
          lasa-l bre (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:47)

          alex34 [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          de saptamani de zile comenteaza intruna ca el nu poarta masca, cum vrei altfel sa scuipe semintele?
        • -3 (7 voturi)    
          :)) (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:38)

          Gabr [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          abia astept
  • 0 (12 voturi)    
    PNL (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:48)

    Imperialistu [utilizator]

    Politisti in civil, numar de telefon pentru denunturi? Te-ai gandi ca o tara cu un trecut asa urat ar fi guvernata de politicieni capabil sa inteleaga a ce suna toate astea. Dar PNL respecta libertatea asa cum respect eu PSD-ul: deloc.
  • +2 (12 voturi)    
    Vai (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:55)

    Ce.site [utilizator]

    Majoritatea comentatorilor de aici sunt atat de toxici incat ar trebui debranșați de la internet și să le fie interzis atât dreptul de a împrăștia ura, cât și dreptul de vot.
    • 0 (10 voturi)    
      Nu vreti (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:09)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui Ce.site

      sa-i si bateti? Macar sa stim o treaba....
    • 0 (6 voturi)    
      + dreptul de a respira (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:23)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Ce.site

      Ah, dar ... stai!
      Dreptul de a respira tocmai dispare odata cu obligativitatea purtarii mastii.
      Deci, o rezolvare simpla!
  • 0 (14 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    romanu doar cu amenda si cu biciu se lasa civilizat.
  • -2 (14 voturi)    
    despre (Marţi, 6 octombrie 2020, 13:18)

    costelo999 [utilizator]

    suntem stat de drept / suntem. deci sa se respecte legile, cine nu are masca sau masca la misto, .... la brutarie, la brutarie, ce atitea vaicareli cu turnatori si alte chestii, in germania e la fel, te toarna la politie de nu te vezi, la americutza te raporteaza imediat la 911, pina si daca ti-ai schimbat masina, asa se civilizeaza populatia, cu amenzi grase, sa vezi rominashii ce respecta legile in vest de nu te vezi ca vine bulanosu si iti arde o amenda de care culmea nu scapi nici in romanica, deci amenzi grase, repetate si sa vezi neamule de turnatori civilizatie si bun simt dup aia, stat de drept, si etc
    • +3 (9 voturi)    
      CEDO si masca (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:26)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      sau... masca si CEDO.

      Azi se inregistreaza un fapt istoric, ce marcheaza un precedent.

      CEDO a decis ca obligativitatea purtarii mastii incalca drepturile omului.

      CEDO.

      E clar?

      Orice lege care ia omului drepturi fundamentale este NULA, de drept.
      • -2 (2 voturi)    
        mai detaliaza (Marţi, 6 octombrie 2020, 23:02)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        unde, cindcum cu lux de amanunte ca si trump poarta masca
  • +3 (7 voturi)    
    Si Gestapo iti facea favoruri pentru turnatorii (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:43)

    MBA [utilizator]

    Refacem greselile trecutului, acum sub alta motivare. Gestapo o avea pe a sa, Securitatea ceausista pe a sa, etc... De data asta insa, intentionat. Sacrificam pofta de viata si de creatie a 99% din populatie pentru a proteja 1% care fac forme mai grave si din care au decedat dupa aproape 1 an de pandemie cam 1 Mil oameni pe tot globul - cam 0.15% dintre noi. Din care doar 2% au murit "de covid" si fara alte comorbiditati. Deci 0.003% din populatie... Astia chiar ne cred prosti. Dar bine fac, pentru ca le merge!

    Nasol e ca suntem cobai atata timp cat ne varsam naduful pe net si forumuri si nu in strada la proteste pentru a ne trai viata in demnitate si nu in frica.

    Eu nu port masca pe nas, dar o port pe gura - ca sa ii respect pe cei speriati sau cu riscuri. Trebuie sa avem liberul arbitru altfel nu mai suntem oameni.
    • +1 (1 vot)    
      Neclaritate (Miercuri, 7 octombrie 2020, 12:41)

      Totorina [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      Domnu' Maistru de Afaceri, daca masca pe muian protejeaza de covrig, de ce se tem cei care o poarta de cei care nu o poarta?!
      • 0 (0 voturi)    
        ca sa se emita mai putine (Miercuri, 7 octombrie 2020, 13:08)

        MBA [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

        picaturi infectate, cica...