Monica Macovei vrea masuri radicale in justitie: judecatori dati afara si reformarea CSM

de D.T.     HotNews.ro
Duminică, 24 februarie 2008, 13:11 Actualitate | Esenţial


Fostul ministru al Justitiei, Monica Macovei, a declarat duminica la Sinaia ca este nevoie de masuri radicale in justitie, sugerand ca CSM ar trebui reformat din temelii si ca magistratii care se dovedesc incompetenti ar trebui dati afara din sistem. In opinia fostului ministru, Consiliul Superior al Magistraturii s-a dovedit ca nu este o solutie pentru reforma justitiei in Romania.

“In ce priveste CSM, care intre altele trebuie sa-si rezolve problemele de etica, nu sunt optimista. Nu si-a rezolvat o probleme de etica, dimpotriva, si-a adaugat si mai multe. Am incercat si solutia CSM dar nu cred ca este o solutie reala penru Romania. Eu sunt pentru o contestare generala, sunt pentru  masuri radicale. Nu cred ca, daca oamenii sunt corupti, vom face training cu ei si gata se vor rezolva problemele din justitie”, a declarat duminica Monica Macovei, in cadrul seminarului “Media si Justitia”, organizat la Sinia de Freedom House in colaborare cu Ambasada Olandei.

Macovei: daca oamenii gresesc, trebuie dati afara

Fostul ministru al justitie a mai spus ca este nevoie de o evaluarea a magistratilor din Romania. “Daca oamenii gresesc, daca sunt in conflicte de interese in continuare si nu se intampla nimic, mai trebuie sa fie si dati afara, nu? In Romania am facut invers: am spus ca toata lumea e independenta si inamovibila dar n-am verificat cine sunt care primesc aceste drepturi si aceste puteri. Decizia asta nu se ia asa peste noapte. Toti magistratii care au trecut prin Institutul National al Magistraturii raman. Dar poate ca pe toti ceilalti ii supunem unor verificari”, a explicat fostul ministru al justitie.

Ambasadorul Olandei: sper sa avem condamnari in marile cazuri de coruptie

Ambasadorul Olandei la Bucuresti, Jaap Werner, a declarat ca spera ca in Romania sa fie pronuntate si condamnari in marile dosare de coruptie. El a adaugat ca asteapta ca strategia ministerului justitiei va impulsiona si lupta impotriva coruptiei la nivel local. Ambasadorul Olandei a mai spus ca spera sa fie rezolvata si problema Codului Penal si a Codului de Procedura Penala dar si functionarea Agentiei Nationale de Integritate.

“Parlamentul nu a sustinut in ultimii ani masurile de reforma”, a mai declarat ambasadorul Jaap Werner. Monica Macovei a explicat ca modificarile operate in Parlament la Codul Penal si Codul de Procedura Penala, care reduc din atributiile procurorilor, afecteaza cooperarea judiciara in interiorul Uniunii Europene. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2438 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Monica Macovei treaza ? (Duminică, 24 februarie 2008, 13:36)

    Alex [anonim]

    Sint sigur ca avea un grad mare de imbibatie alcoolica aceasta individa, altfel nu putea sa debiteze asemenea aberatii.
    As vrea sa aiba sansa fiecare roman sa stie citi bani a incasat fiecare procuror care a anchetat " marii corupti " care nu au ajuns pina acum in spatele gratiilor. Ma refer la salariu si la alte avantaje. Sint procuriori care au pontate si 21 ore pe zi de munca.
    Asa ca stimata doamna, mai bine ai organiza Asociatia Alcoolicilor Anonimi impreuna cu derbedeul de Basescu sa ne scapam de lepadaturi ca voi.
    • +1 (1 vot)    
      Hai noroc, Alex! (Duminică, 24 februarie 2008, 15:12)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Alex

      "Stimate" Alex (sau cum te-o mai fi chemand!)
      Problema e ca dorinta nu ti se poate implini, deoarece marea majoritate doreste sa scape de voi, de-ale astia gata sa arunce cu invective cand vad ca le fuge pamantul de sub piciore! Macovei are dreptate si dreptate se va face pana la urma!
      Daca, dupa mintea matale, asa argumenteaza un om "cu grad mare de imbibatie alcoolica", atunci...Hai noroc si apuca-te de baut ca poate functionezi ceva mai coerent!!
    • +1 (1 vot)    
      Ai baut si tu cu Macovei un paharel? (Duminică, 24 februarie 2008, 15:14)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dupa modul cum comentezi,cred ca esti un pensionar frustrat,care se bucura de marirea pensiei
      si-l pupa pe bot pe Iliescu/Tariceanu.
      Hasta la vista,baby!
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns Anonimului alex (Duminică, 24 februarie 2008, 15:17)

      Barbu Grigore [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Esti incoerent, anonimule.
      Toata Europa a apreciat-o pe Monica Macovei pentru ce a facut fiind Ministrul Justitiei, tu o tratezi de betiva.
      Exista o replica celebra a lui Churchil care adaptata in cazul tau ar suna: Chiar daca ar consuma alcool Monica Macovei, dimineata ar fi treaza, pe cand tu esti idiot 24 h din 24!!
      Situatia din Romania de azi se datoreaza in buna masura unor anonimi ca tine care nu sunt capabili decat sa-i sustina pe acei care au dus Romania de RAPA: Ilici cu toti acolitii sai din FSN, PDSR, PSD si cum s-a mai numit in decursul celor mai bine de 18 ani de cand se invart in jurul puterii, profitand si umplandu-si buzunarele.

      Asta in timp ce tu si altii ca tine care ii sustin orbeste va scobiti in buzunare sa mai gasiti un banut, doi, cu care sa cumparati mancare la copii.

      Sau poate esti unul din cei care au profitat, daca ar fi asa ai fi mai putin de plans pentru ca macar iti aperi interesul
  • +1 (1 vot)    
    rasu plansu (Duminică, 24 februarie 2008, 13:44)

    palinca penala [anonim]

    ar fi si cazul, ca e jale mare: vezi cazul de la suceava in care 2 judecatori au judecat acelasi caz si au dat verdicte total diferite .. te umfla rasul .. cititi
    http://www.monitorulsv.ro/Local/2008-02-22/Au-judecat-de-doua-ori-acelasi-dosar-si-au-dat-decizii-total-diferite
    si apoi
    http://www.monitorulsv.ro/Local/2008-02-23/Judecatorii-explica-cum-s-a-putut-judeca-aceeasi-plangere-de-doua-ori-si-cu-sentinte-total-diferite
  • +3 (3 voturi)    
    surpriza (Duminică, 24 februarie 2008, 14:35)

    SG [anonim]

    Surprinzator nu doar ea vrea asta :)

    ps: @Alex: imi place cum comentezi fondul articolului fara atacuri la persoana[e] /sarcasm off
  • 0 (0 voturi)    
    Excelente idei (Duminică, 24 februarie 2008, 15:54)

    corbul [anonim]

    Toti care gresesc trebuie dati afara. Ce nu inteleg eu e: unde au disparut procurorii , de au ramas doar saracii judecatori pomeniti in titlu?? Doamna Macovei vorbea de toti magistratii.....
  • +1 (1 vot)    
    CSM si reforma (Duminică, 24 februarie 2008, 17:01)

    directia 5 [anonim]

    in componenta actuala a CSM este o utopie sa asteptam reformarea justitioei ,iar daca privesti modul cum se alege componenta lui ,este sigur ca reforma justitiei nu este sprijinita din interior,si nici incurajata de executiv si legislativ
  • -1 (1 vot)    
    Saraca... (Duminică, 24 februarie 2008, 17:39)

    dan [anonim]

    De unde dracu a mai aparut si asta? Parca era plecata din tara? Nici cei din afara nu o mai doresc? Cind a scos asemenea perle pe gura s-a gindit mult?
  • -1 (1 vot)    
    Kosovo (Duminică, 24 februarie 2008, 18:50)

    Procuroru" [anonim]

    Doamna draga, daca tot esti treaza, vezi ca in Kosovo tocmai s-a infiintat un post de ministru.
    • -1 (1 vot)    
      cu (Duminică, 24 februarie 2008, 20:56)

      pro [anonim] i-a raspuns lui Procuroru"

      kosovul tau de pacalici patrician ce jignesti, ca si conducerea pnl, liberalismul! pofta buna la ciolan! tot o sa muriti, ca toate vietuitoarele! de ce traiti? ca sa dormiti? biete ierbivore....
  • +1 (1 vot)    
    Monica Macovei (Duminică, 24 februarie 2008, 20:47)

    Peter Badesco [anonim]

    Doamna Macovei ramane singurul Ministru al Justitiei din istoria moderna a Romaniei care a vrut intradevar sa faca ceva. Din pacate s-a lovit de oameni care in opinia mea sunt corupti ca Iorgovan, Bolcas, Andon si Nicolicea ( sa nu uitam de Ponta si Serban Nicolaecare au facut mai mult rau decat bine tarii.
  • +1 (1 vot)    
    afaceri profitabile in suferinta (Duminică, 24 februarie 2008, 23:03)

    cristian [anonim]

    In cei doi ani cat a fost ministru, Monica Macovei a creat mult discomfort marilor nostri "manageri" specializati in transferarea banului public in buzunarele proprii. Multi dintre ei simteau fiori reci pe sirea spinarii si se trezeau noaptea cu inima batand cu putere in urma unui vis in care le apareau niste haine in dungi. O groaza de afaceri care anuntau profituri substantiale au trebuit abandonate deoarece incapatanatul procuror ceausist refuza sa dea aviz de legalitate unor legi si OUG. Din fericire aceasta epoca de groaza a trecut. "Ai nostri" sant iarasi la putere. Iar mai recent cand a rasarit din nou chipul surazator al lui Ilici tinandu-l strans ll piept pe Bombonel, cand Dinu Paturiciu face turul televiziunilor etaland triumfator banii rusilor am inteles ca o noua epoca de aur se va revarsa asupra unora din concetatenii nostrii.
  • +1 (1 vot)    
    Nu doar in Europa este cunoscuta (Luni, 25 februarie 2008, 1:46)

    Florin [anonim]

    Recent am povestit amicilor mei americani manifestarile nesimtite ale Noricai. Ei au fost tare nedumeriti, intrucat stiau ca Romania are o ministra a justitiei foarte apreciata pentru competenta si eficienta, care practic a "condamnat" Romania la apartenenta in UE.
    Ce-am mai putut face altceva decat sa le spun ca acum guvernul are un alt ministru competent, si le-am povestit toata tarasenia care a dus la numirea lui Dacian Ciolos la Agricultura. Ei fiind cititori de Economist, stiau de slabiciunea romanului in general pentru "porcarii" gen carnati, caltabosi, jumari si alte alea. Ca rasplata am fost initiat in bucataria Cajun din Louisiana, unde am redescoperit multe dintre cele de mai sus, plus aspic, toba, si altele.
    Ca o coincidenta, Louisiana pare a fi cel mai corupt stat al SUA.