Marcel Vela, după ce jandarmii au intervenit în forță la metrou împotriva unor ultrași: „Nu vom permite ca aceste grupări violente să pună stăpânire pe străzi”

de C.V.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 18:38 Actualitate | Esenţial


Interventie a jandarmilor la metrou
Foto: captura facebook
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, susține că autorităţile nu vor permite ca "grupări violente să pună stăpânire pe străzi, pe fenomenul sportiv", după ce vineri jandarmii au intervenit în forță la metrou, în stația Ștefan cel Mare, reținând circa 30 de suporteri steliști.

"Ieri, meciul dintre Dinamo 2 şi CSA Steaua era programat fără spectatori, dar anumite persoane, mânate, poate, de ură şi frustrare, au hotărât să transforme acest eveniment sportiv într-o luptă de stradă. Un suporter îşi susţine echipa favorită cu fair-play. El nu vine dotat cu cuţite şi pregătit de a crea dezordine socială şi haos la un meci fără spectatori. În primul rând, prezenţa acelor suporteri, în zona Ştefan cel Mare, la acea oră, nu era justificată sub nicio formă. Singurul motiv erau luptele de stradă şi dezordinea, pentru a-şi consacra poziţia de lideri în rândul huliganilor. Prezenţa Jandarmeriei Române în zonă a fost de a opri această răfuială. A fost o măsură preventivă, de a contracara orice formă de violenţă stradală", a scris pe Facebook ministrul Marcel Vela.

Vela spune că "în momentul în care huliganii s-au manifestat violent în zona staţiei de metrou, agresând doi jandarmi şi ameninţând alţi oameni, forţele de ordine nu au avut altă soluţie decât de a interveni ferm şi de a extrage din public persoanele violente".

"În acea zonă se aflau familiile, copiii şi prietenii noştri. Nu permitem şi nu vom permite ca aceste grupări violente să pună stăpânire pe străzi, pe fenomenul sportiv. Huliganilor le-am dat ieri un cartonaş roşu! Acest comportament nu trebuie tolerat într-o societate normală!", a mai scris ministrul de Interne.

Vezi și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5680 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    Foarte Bine (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 18:45)

    un domn [utilizator]

    Foarte Bine
  • +4 (18 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 18:52)

    ak33 [utilizator]

    In schimb e ok sa dai cu gaze lacrimogene in spatiu inchis , ce conteaza restul calatorilor
  • +6 (24 voturi)    
    daca erau infractori ar fi stabilit o intalnire (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 18:58)

    Kivek [utilizator]

    sefii politiei s-ar fi dus cu flori la intalnirea daca erau infractori dar fiind niste bieti suporteri, merita doar bastoane in cap

    s-a taiat si panglica?
  • +6 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 19:18)

    [anonim]

  • +9 (15 voturi)    
    Doar interlopii pe bune... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 19:38)

    gugurila [utilizator]

    ... au voie sa puna stapanire pe strazi?

    Eu propun ca jandarmii sa duca masti si grupurilor de huligani de fotbal... mi se pare echitabil.
  • +14 (20 voturi)    
    Cam timid, dar e un inceput (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 19:40)

    Mihail. [utilizator]

    Cocalari fara ocupatie, care-si pierd zilele pe la casele de pariuri. Adevarata problema e ca sunt bine hraniti, desi n-ar trebui...

    Oricum, vedeti aici cum se face:

    https://www.dw.com/image/41797930_101.jpg
  • -1 (11 voturi)    
    Interventia in forta a jandarmeriei, (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 21:11)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    aduce aminte de 10 aug!
    Cu aceasi promotori ai violentei!!
  • +4 (14 voturi)    
    Mare idiot esti ! Si cum au stabilit ei exact care (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 21:11)

    deval [utilizator]

    erau huliganii ? Si cum au stabilit daca huliganii au fost anterior violenti ? Si cu ce drept chiar daca ei ar fi fost anterior violenti , ii calcau in picioare ? ''Huliganii''nu au agresat lumea de pe strada si nici pe cei din metrou, ambuscatule !! Nu exista LEGE ? Cum sa dai cu lacrimogene in metrou, idiotule , cum ?? Daca fiul meu era in metrou intr-un tricou rosu cu albastru, sau negru, intamplator ? Iti dai seama ce pateai ?!!
    Sa-i spuna cineva astuia ca huliganii , nu sunt interlopii cu care fac politistii afaceri . Huliganii , pot fi amendati si a doua zi .
    Jandarmii ar putea incerca sa se bata intre ei ca sa-si satisfaca instinctele de primate , asa cum fac si unii dintre huligani..... Intelegi FaDoino, unii dintre huligani ! (daca prin huligani intelegem sustinatori virulenti ai echipelor de fotbal , care uneori pot sa se incaiere intre ei sau cu fortele de ordine)
    • 0 (0 voturi)    
      Caragiale (Duminică, 4 octombrie 2020, 20:41)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui deval

      "Uite, vezi! asta e cusurul lui - e magar!... si violent!... si n-are maniera!"
  • +6 (8 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 21:54)

    Alexa.99. [utilizator]

    clanurile au voie sa puna stapanire pe strazi.
    Jenibil om, Doamne....3 pensionare rupte de realitate l-ar putea aprecia pentru ineptiile astea si l-ar vedea zmeu. El are impresia ca suntem copii de gradinita.
    Mai are putin si se lauda cu eradicarea contrabandei cu patrunjel.
    Cand te gandesti ca el s-a ocupat de izolarea fortata a unei tari.....vai de capul nostru ce-am ajuns.
  • +3 (5 voturi)    
    Deci daca e PNL la putere, Vela saluta cu (Duminică, 4 octombrie 2020, 10:52)

    xrogo [utilizator]

    drag interventia si gazarea din metrou, ce vocali erau penelistii dupa 10 august, cum mai urla Rares Bogdan la Realitatea si infiera gazarea cu gaze de lupta a demonstrantilor pasnici, acum nu mai zice nici pas, ce mare caracter la cameleonul asta.