Reacţia catolicilor după ce ÎPS Teodosie a zis că e păcat să mergi ca ortodox la o biserică catolică

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 octombrie 2020, 23:46 Actualitate | Esenţial


Biserică catolică
Foto: Joe Ravi (CC-BY-SA 3.0)
Suntem surprinşi în mod neplăcut de o astfel de declaraţie, a spus purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romano-Catolice Bucureşti, după ce ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, i-a transmis unui ortodox că e păcat să meargă la o biserică catolică.

„Suntem surprinşi în mod neplăcut de o astfel de declaraţie, cu atât mai mult cu cât ceea ce se întâmplă în străinătate, situaţia este cumva specială, întrucât mulţi catolici care ar avea nevoie şi nu găsesc o biserică, noi îi îndemnăm să meargă la biserica creştină cea mai apropiată”, a afirmat Tarciziu Şerban, purtător de cuvânt al Arhiepiscopiei Romano-Catolice Bucureşti, citat de agenția Mediafax.

Acesta spune că „poate” ar fi nevoie de o reacție a Patriarhiei.

„În relaţiile pe care noi le avem cu Biserica Ortodoxă există un climat totuşi suficient de calm, de liniştit, şi poate aşteptăm o reacţie din partea Patriarhiei, poate o dezicere, vis-à-vis de această declaraţie a lui ÎPS Teodosie. În general, Biserica Ortodoxă cultivă românismul, naţionalismul, şi pe bună dreptate, dar o astfel de declaraţie, atât de tranşantă, parcă merge puţin cam departe”, a menţionat purtător de cuvânt al Arhiepiscopiei Romano-Catolice Bucureşti.

Reacția acestuia vine după ce ÎPS Teodosie a spus, în cadrul unei emisiuni realizate de radioul Arhiepiscopiei Tomisului, că este „mare păcat” să te rogi la o biserică catolică. Acesta a fost întrebat de un român stabilit în Anglia dacă este păcat să meargă la o biserică catolică, în contextul în care în zonă nu există nici o biserică ortodoxă. „E mare păcat să mergi la o biserică catolică. Duceţi-vă la o biserică greacă ortodoxă”, a fost răspunsul lui ÎPS Teodosie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















51192 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    Mai bine (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 0:16)

    Ozmo [utilizator]

    la catolici decat la greci!
    • +12 (24 voturi)    
      Dumnezeu e peste tot (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 9:34)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      nu trebuie cautat in biserici...cu atat mai putin in cele cu preoti hoti, lacomi si optuzi...
      • 0 (20 voturi)    
        O fi peste tot (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:13)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Dar nu peste tot se ajunge la cea mai buna comuniune. De obicei asta face o biserica, tot la fel cum atingi divinul dintr-un creatie muzicala la Ateneu.
        Cat despre restul afirmatiilor, daca nu sint probate cu condamnari de catre tribunal, se cheama ca sint calomnii. Deci cumva putin iti pasa tie de libertatea locului unde se manifesta credinta, cat sa nu se duca lumea la biserica si poate uita sa creada.
        Drumul catre iad e pavat cu bune intentii.
        • +2 (16 voturi)    
          E intr-adevar foarte,,buna comunicarea`` (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:18)

          Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          cand este conditionata de suma cat mai consistenta bagata cu fala si mandrie in buzunarul popii......Dar cum sta cu,,comunicarea``in cazul unui necajit care strecoara timid ultimii lui banuti in amintitul buzunar?Tot asa ,,buna``e?Astept raspunsul patriarhiei(intentionat cu litera mica)raspuns fara fatarnicie,minciuna si,mai ales,fara pomenirea Creatorului!In afacerile dubioase ale bor nu trebuie amestecat Dumnezeu!Nu cred ca El este mandru de cei care,pozand in,,slujitorii Lui, ii iau numele in desert!
      • -3 (19 voturi)    
        PS (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:17)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Si poate inveti sa scrii obtuzi inainte sa dai sfaturi de viata, de credinta si sa faci acuzatii.
        Daca vrei sa schimbi lumea, uita-te intai la tine.
        • -5 (9 voturi)    
          imi cer scuze (Duminică, 4 octombrie 2020, 0:16)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          se scrie obtuzi.
          Dar ingrijorarea ta va creste in cazul asta.
          Nu numai cei cu gramatica perfecta au vazut nemernicia popeasca, au vazut-o si cei mai putin eruditi ca mine...
          Maine o vor vedea si cei prostiti de secole...
          La MUNCA CU POPII !!
          • +4 (10 voturi)    
            Nu cred ca vorba de gramatica (Duminică, 4 octombrie 2020, 9:43)

            Anges [utilizator] i-a raspuns lui rov

            ...ci de cultura. Nu poti sa ai nivelul 2 clase mai mult ca trenu’ si sa emiti judecati de valoare despre altii. Dar de fapt asta ne arata cine lupta cu biserica. La fel cum activistii cu 2 clase educau masele in anii ‘50. Dar cine nu stie istorie e condamnat sa o repete.
  • +17 (31 voturi)    
    Nu va uitati la asta ! (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 1:17)

    danmarian [utilizator]

    Este un HOT care scapa de justitie repetat - dar continua cu escrocheriile ! Acum si-a grohait si "cujetarea din putzul gandirii " Regret este o rusine a Bisericii Ortodoxe Roame ! Ce face Patriarhul Daniel ? De ce tace si nu ia masuri ? Trimis in surghiun la o manastire !cu post greu si mii de metanii ! Doar or iesi dracii din el ! Dar nu mai cred ca se poate !
    • -11 (29 voturi)    
      Cata ipocrizie ai in tine... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 9:29)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

      Adica tu acum ai descoperit ca intre ortodocsi, catolici si protestanti nu exista comuniune liturgica, ca slujbele si practicile sint diferite!? Parca pana acum catolicii erau aia cu Inchizitia care au ars pe rug si au facut cruciade, dar daca zice un ortodox ceva de ei ne intoarcem cu 180!? Parca pana acum era gresit ca preotii catolici sint casti si deci cum ar putea sa sfatuiasca o familie despre viata? Brusc au devenit calificati cand interesul de partid o cere...
      Numai in mintea voastra marxista, pentru care oricum credinta e ceva abstract si neinteles, poti sa te rogi oriunde la orice fie el Buda rasturnat, copac, sau naveta extraterestra.
      Teodosie a raspuns foarte normal; nu tin sa te duci la un lacas ortodox romanesc, dar du-te macar la unul cu care avem comuniune liturgica, unde e sigur aceeasi invatatura despre cum sa practici credinta.
    • +3 (15 voturi)    
      Uitati-va cu (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:19)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

      atentie la jigodia asta si spuneti daca recunoasteti talcul zicalei: ,,Prostul se cunoaste dupa vorba iar SIRETUL(smecherul)DUPA OCHI``Loaza asta este cel mai graitor exemplu pentru intelegerea proverbului,iar poza patriarhului cea mai buna ilustrare in acest sens......Va intreb:Cu ASA arhierei,popi,patriarhi va mai vine sa credeti in ceva?Cand insusi Dumnezeu ii rabda sa-i foloseasca numele in interes propriu?Daca SUNTETI cinstiti,hai!Recunoasteti!EU m-am dumirit demuuuult de ce le poate pielea!
      • +4 (6 voturi)    
        Scuze ca te intreb (Duminică, 4 octombrie 2020, 11:48)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

        Dar daca tie tot nu iti pasa de identitatea ortodoxa si nu suferi BOR de ce te intereseaza ce spune Teodosie!? Cineva caruia ii pasa i-a pus o intrebare si a primit un raspuns asa cum a crezut Teodosie ca e bine...
        Tu care nu esti de acord, te duci la orice biserica vrei tu, te rogi cum vrei tu sau pur si simplu nu te rogi deloc daca nu crezi. De ce e nevoie de toata balacareala asta si agresivitatea asta? E crestineste asa!? E corect moral!?
        Pariez ca o sa raspunzi, da’ nu stiu care popa nu stiu ce a facut si atunci o sa fie clar la toti ca scopul e de fapt scandalul in sine.
    • -2 (10 voturi)    
      Ce face Daniel? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:24)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

      Asteapta cotizatia!Asta face!,,Banii n-au miros``a spus imparatul roman(din ROMA) Vespasian in urma cu mai bine de 2000ani....
      • -4 (8 voturi)    
        Ce ( mai ) face Dani? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:30)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

        Cand a montat asa numitele vespasiene, primele wc-uri publice,niste cabine partial deschise, unde se vedeau, din afara, picioarele si capul utilizatorului!!!
        • -2 (10 voturi)    
          .........Iar cand fiul lui (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 18:07)

          Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui gillda_47

          i-a atras atentia ca este rusinos sa taxezi intrarea la acele toalete,Vespasian i-a tinut o moneda sub nas spunand,,Non olet!``Adica:Nu pute(miroase).De aici vine expresia ,,Banii nu au miros``O seara frumoasa va doresc!
  • +2 (18 voturi)    
    rugati-va pe unde puteri si in gura de sarpe (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 5:34)

    Coco Whistle [utilizator]

    parca erau surori pina nu demult. putin probabil sa ma rog intr-o constructie de 400 mil de dolari cind romania nu are spitale si scoli la nivelul 2020 dar avem stadioane si constructii mamut iar popii pacatuiesc indobitocind prostimea si ne pierd ca neam. caile sint nenumarate si neintelese, nu e doar una care duce la adevar.popa are minte ingusta, e nevoie se pocainta si izolare.
    • -7 (7 voturi)    
      Rugati-va......si in gura de sarpe (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:40)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Asa sa fie oare? Mai repede siretenie si lacomie!!!
  • +15 (25 voturi)    
    La ce te poti astepta..... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 5:42)

    gigiN [utilizator]

    ...de la un escroc ordinar,pe care "vajnica"justitie romaneasca trebuia sa il bage in puscarie inca de acum 20 de ani ???
  • +13 (23 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 8:01)

    blacksheep [utilizator]

    De ce BOR nu exclude din randurile sale un asemenea IPS daca se dovedeste prin afirmatiile sale ca nu prea are legatura cu credinta, toleranta si care are si multitudine de probleme penale.
    Protejand asemenea oameni sa nu va mirati ca toata casta preoteasca este considerata corupta de catre majoritatea populatiei.
    • +2 (14 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:25)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Pentru ca COTIZEAZA!Si inca la greu....Nu da bor(intentionat cu litera mica!)punga plina din mana de dragul unor principii!Unde si cand s-a mai pomenit asa minune???????
    • -3 (9 voturi)    
      Șantaj. (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 21:51)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Probabil.
  • +13 (25 voturi)    
    dar sa furi nu e pacat mai mare? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 8:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... dar spaga nu e pacat sa o iei?
    bine, stim ca e pacat si sa n-o iei, dar totusi...
    • 0 (12 voturi)    
      Pentru jigodiile (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:35)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      de teapa astora spaga nu este un pacat...dar daca totusi e,atunci se rezolva foarte usor:cateva cruci facute in batjocura si de ochii lumii,cativa stropi de apa de unde s-o nimeri si gata!din punctul lor de vedere Dumnezeu-i mare si iertator!Cum o scoate la capat Ziditorul cu ei,este treaba Lui,dar NOI,oamenii,nu trebuie sa-i iertam si sa-i taxam la adevarata lor valoare!
  • +2 (20 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 8:39)

    codyrocco [utilizator]

    or fi avand conventie de rambursare reciproca doar intre ortodocsi, asa...
    ia nu mai carcotiti si dati banu' la sfanta biserica, ca acu' vine rata la SLK
  • +2 (10 voturi)    
    zice (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:03)

    hanu [utilizator]

    si el ce il duce mintea.
  • -2 (14 voturi)    
    Teodosie Spagoveanu... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:18)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Nu va mai luati de bietrul omulet pentru ca-i dus cu pluta. Dupa atata ARGHIROFILIE,Cel de Sus i-a incurcat circuitele si bietul popa nu mai stie ce vorbeste in habotnicia lui.VADE RETRO SATANA !
  • 0 (12 voturi)    
    Cred că nu știe ce spune: (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:08)

    nick24 [utilizator]

    “ Teodosie a zis că e păcat să mergi ca ortodox la o biserică catolică”
    În Italia toți românii care vor să meargă la biserică, merg la una catolică.
    De ce?
    Pt că au primit clădiri de biserici de la catolici și preotii ortodocși țin slujbele acolo.
    • -4 (10 voturi)    
      Poate ti-a scapat (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 20:54)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Biserica e comunitatea si comuniunea, nu cladirea.
  • -3 (9 voturi)    
    Duceți-vă la o biserică ortodoxă, greacă sau.. (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 20:52)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...undeva la carciuma. Unde ne trimiti ma nene ma sa ne spalam pacatele !? :)
  • -4 (8 voturi)    
    Bine, bine (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 21:00)

    Setalcott [utilizator]

    Dar ce te faci cand persoana in cauza are o biserica catolica aproape de casa si o biserica rusa sau sarbeasca putin mai departe?
    Ce te faci cu toti comentatorii de pe Hotnews care se declara mari credinciosi ortodocsi, dar s-ar duce la o biserica catolica din alt oras, nu din mare credinta, ci doar sa-i faca in ciuda lui Teodosie?
    Ce te faci ca si catolicii, cand e sa dea impartasania la protestanti, zic "nu"?
  • -3 (5 voturi)    
    dA (Duminică, 4 octombrie 2020, 16:04)

    Babilou [utilizator]

    Lucrurile trebuie privite in context. Primul lucru pe care l'au facut ortodocsii cand au preluat bisericile de la greco-catolici, in 1948, a fost sa le sfinteasca....Ca si cum.....