BEC a decis clasarea tuturor cererilor de renumărare a voturilor - DOCUMENT

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 octombrie 2020, 21:11 Actualitate | Esenţial


Alegeri locale 2020
Foto: Agerpres
 documente
(02 Oct 2020) PDF, 3MB
Biroul Electoral Central (BEC) a decis, vineri seară, să claseze toate cererile de renumărare a voturilor, după ce Biroul electoral de circumscripţie al municipiului Bucureşti a hotărât vineri să-şi decline competenţa către BEC în soluţionarea contestaţiilor, şi anume soluţionarea solicitărilor de renumărare a voturilor la Sectorul 1 şi Sectorul 5. Cel mai probabil BEC va anunţa sâmbătă rezultatele finale, au precizat surse ale instituţiei pentru News.ro.

Astfel, BEC a emis o notă „privind luarea măsurii clasării cererilor de renumărare şi a sesizărilor primite de Biroul Electoral Central care vizează circumscripţiile electorale ale căror procese-verbale privind centralizarea rezultatelor votării au fost primite de Biroul Electoral Central în condiţiile art. 39 alin. (1) lit. g) din Legea 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare”.

„Având în vedere prevederile art. 95 din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare, care relgementează procedura de contestare a operaţiunilor de votare, de deschidere a urnelor, de numărare şi totalizare a voturilor, precum şi de înregistrare a rezultatului votării în procesele-verbale,

văzând procedura de întocmire, verificare şi predare-primire a proceselor-verbale privind rezultatele alegerilor prevăzută de Hotărârea BEC nr. 98/15/09/2020,

observând că cererile de «renumărare» a voturilor din circumscripţiile electorale ale căror procese-verbale privind centralizarea rezultatelor votării au fost primite de BEC în condiţiile art. 39 alin. (1) lit. g) din Legea 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare, au rămas fără obiect,

în baza art. 9 alin. (1) şi art 19 lit. e) din Regulamentul de organizare şi funcţionare a birourilor electorale constituite pentru alegerile locale din anul 2020, precum şi ale ordinului preşedintelui AEP 483/2020 privind desemnarea angajaţilor AEP care îşi desfăşoară activitatea în aparatul tehnic auxiliar al BEC, constituit la alegerile pentru autorităţile administraţiei publice locale din anul 2020, propunem următoarele:

1. Clasarea de către preşedintele BEC, la propunerea şefului departamentului legislativ al AEP, a cererilor de «renumărare» şi a sesizărilor primite de BEC, care vizează circumscripţiile electorale ale căror procese-verbale privind centralizarea rezultatelor votării au fost primite de BEC în condiţiile art. 39 alin (1) lit. g) din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare;

2. Referatele de clasare, cererile şi sesizările clasate vor fi menţionate de ordinea de zi la rubrica Lucrări clasate”
, arată nota emisă vineri de Biroul Electoral Central.

Biroul electoral al circumscripţiei electorale nr. 42 a Minicipiului Bucureşti a hotărât vineri să-şi decline competenţa către Biroul Electoral Central (BEC) în soluţionarea contestaţiilor, şi anume soluţionarea solicitărilor de renumărare a voturilor la Sectorul 1 şi Sectorul 5, au declarat surse ale instituţiei pentru agenția News.ro.

Decizia în şedinţa de vineri a biroului electoral municipal a fost luat cu opt voturi „pentru” şi şapte voturi „împotrivă”, au adăugat sursele citate.

Iniţial, Biroul Electoral Sectorul 5 decisese renumărarea voturilor în câteva secţii de votare, potrivit anunţului candidatului PNL şi USR-PLUS la Primăria Sectorului 5 Cristian Băcanu.

De asemenea, PSD depusese o solicitare de renumărare a voturilor la Sectorul 1. Social-democraţii au avut şi o cerere de anulare a alegerilor în Sectorul 1.

Cu toate acestea, BEC a respins joi solicitarea PSD de a fi anulate alegerile din Sectorul 1.

Mihai Drăgan, avocatul primarului în funcţie al Sectorului 1, Dan Tudorache, a anunţat că după ce vor fi consumate căile de atac la birourile electorale vor fi folosite căi de atac în instanţe civile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12856 vizualizari

  • +22 (44 voturi)    
    Deci gata: ne linistim acum , (Vineri, 2 octombrie 2020, 21:21)

    kokos [utilizator]

    BEC anunta maine rezultatele finale , iar primarii depun juramantul si se apuca de treaba.
    • +16 (42 voturi)    
      Primarii PSD se apuca de furat (Vineri, 2 octombrie 2020, 21:33)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Nici nu s-au oprit.
      • +2 (8 voturi)    
        Sigur (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 8:58)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        ca se vor apuca de ,,treaba``.....Fiind sarcina de serviciu de la partid,musai- trube sa fure si pentru ,,amaratii`` ramasi fara CIOLAN.......Astept sa-i vad la impartirea prazii......
    • +5 (23 voturi)    
      Ce tara...totul se intampla pe ascuns! (Vineri, 2 octombrie 2020, 22:36)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Romania e o tara care nu functioneaza, nici macar niste simple alegeri unde trebuie numarate voturile nu suntem in stare sa tinem civilizat

      doar in tarile din lumea a 3-a se mai intampla sa existe circ cu sacii cu voturi.

      oameni care se voteaza si la numaratoare ies cu zero voturi iar cei care trebuie sa ancheteze asta se fac ca ploua.

      Sistemul Electoral e facut cu picioarele, e vreo lege in tara asta facuta cu cap?
      • +4 (6 voturi)    
        Stimate domn, (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 10:47)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        in piesa Titanic vals de Tudor Musatescu este o replica foarte graitoare.Citez din memorie:,,votezi cu cine vrei,din urna IESE CINE TREBUIE``Este replica din versiunea originala,neciuntita,a personajului Dacia Necsulescu........
      • -2 (4 voturi)    
        Chiar din lumea a 3-a a părut scandalul (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 10:56)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Probabil că legile care reglementează administrația publică nu au fost gândite să facă față unor clanuri de interlopi instalate în funcții publice.
        Mai degrabă noi votam cu picioarele.
  • +2 (16 voturi)    
    Tovarasul Foarfeca (Vineri, 2 octombrie 2020, 21:33)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Si cu Tovarasul Foarfeca cum ramane?
  • +7 (39 voturi)    
    Excelent! (Vineri, 2 octombrie 2020, 21:47)

    moima [utilizator]

    In prima saptamana se aresteaza firea si tudorache si pa larevedere!
    • +4 (24 voturi)    
      DUamna Gabi si a Zugravit Camarutza (Vineri, 2 octombrie 2020, 23:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui moima

      La Tirgshor
      • 0 (6 voturi)    
        Macar de-ar fi adevarat........ (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 10:48)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Doamne-ajuta!
        • 0 (4 voturi)    
          Dacă nu (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:56)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

          Atunci a ratat ocazia ( a avut timp pana pe 27 Septembrie )
  • +10 (36 voturi)    
    hehe (Vineri, 2 octombrie 2020, 21:51)

    transpenibilus [utilizator]

    Bun.
    Next one: PSD la parlamentare sub 5%. Nu va fi usor insa nu pot ei fura cat putem vota.

    Uite cum ajungem la miez: DESFIINTAREA PSD #ciumarosie!
    • -2 (8 voturi)    
      care parlamentare? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 9:12)

      EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      nu mai voteaza psd-ul alegereri prea curand :)
  • +15 (25 voturi)    
    mi se pare penibil (Vineri, 2 octombrie 2020, 22:41)

    g01an [utilizator]

    date fiind diferentele mari intre exit polluri si rezultatele provizorii, daca problemele cunoscute nu sunt rezolvate, problema clasarii va arata dubios. desi sunt sigur ca unele dintre acele solicitari nu au sens, alte probleme sunt super evidente si sper ca au fost remediate, altfel BEC isi pierde orice fel de credibilitate daca vine cu solutii ne-fundamentate.
  • +8 (32 voturi)    
    pai ce credeati? (Vineri, 2 octombrie 2020, 22:48)

    msdiapuie [utilizator]

    Cacealma marca PSD, faci scandal c-ai fost furat si depui contestatii dupa termen stiind c-o sa fie respinse. La renumarare oare nu se observau toate neregulile, nu numai la primarii, ci si la consiliul local? Oare cate pozitii au furat si-acolo? N-au iesit mai bine asa? Victime, furati de mafiotii USR. Mi-e sila cand ma gandesc ca inca sunt oameni care chiar ii plang.
    • +2 (24 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 0:09)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui msdiapuie

      La sectorul 5 pnl a cerut renumararea. Si astia au furat?
  • +7 (21 voturi)    
    Acoperim urmele (Vineri, 2 octombrie 2020, 23:11)

    patrunjel [utilizator]

    Acoperim urmele.
  • -7 (33 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 2 octombrie 2020, 23:35)

    Sah [utilizator]

    Gata, am inteles: presedntele are si ''BEC-ul meu''!
    • 0 (20 voturi)    
      nope (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 0:53)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      n-ai inteles nimic, stai linistit.
  • -1 (13 voturi)    
    Finalmente, (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 7:54)

    Nonidem [utilizator]

    Finalmente,circul declansat si intretinut de PSD a luat sfarsit!Asta stiu, asta fac: manipulare si scandal -cand manipularea nu le reuseste!
    • +4 (8 voturi)    
      n-as fi asa sigur (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 9:13)

      EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      mai urmeaza si alte plangeri, din cate am inteles...

      tudorache va da foc la totul inainte sa dea drumul fraielor
      • -3 (5 voturi)    
        nu mai are ce face (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

        chiar daca mai face 100 de cereri, restul merge inainte. el nu mai e primar.

        dar o sa faca totul ca sa discrediteze usr ... si sa-i planga ei de mila... aceeasi tactica de 30 de ani!
    • 0 (6 voturi)    
      nu chiar (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      respingerea cererilor e in dezavantajul usr...

      bec a facut jocul psd (nu se afla de furtul de la S5)
    • +6 (8 voturi)    
      Chiar nu ți-e jena, cine a început (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 17:36)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      circul cu frauda, madama aia care mai trebuie sa treacă pe la școala ca sa învețe limba romană, ea a strigat frauda și tot ea a strigat ca nu vrea renumărare!
  • +3 (17 voturi)    
    Tudorache are o mare si mirositoare problema (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 8:35)

    subcultura [utilizator]

    E disperat sa acopere cum a fost prins la furat si cum a iesit el sa zica ca are 200 de voturi mai mult decat Clotilde A cand la ora aia toate PV urile indicau un avans de 1000 si ceva de voturi in plus pentru Armand.

    Tot fumul si balciul e facut sa acopere frauda descoperita in flagrant in care Tudorache e prins si implicat personal si care probabil il va duce langa Dragnea la un moment dat. Se tot agita saracu, nu cumva sa inceapa sa vorbeasca oamenii lui ramasi fara acoperire si decuplati de la banul public acum ca nu mai e primar. Sa vedem cine e dispus sa faca puscarie pentru omul de paie al lui Vanghelie
    • -1 (7 voturi)    
      Bine punctat (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 10:35)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Tot scandalul asta este de fapt o contra-ofensiva. Tudorache a fost prins in flagrant cu probe clare. Si el a incercat sa fabrice un set de probe ca sa spuna ca i s-a inscenat totul. Numai ca nu i-a mers. DELOC.
      • -1 (3 voturi)    
        din pacate (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:42)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui moima

        cred ca i-a mers partial....
        pentru ca scopul era sa inversuneze si mai mult votantii lor. votantii lor nu se uita la dovezi.
        mai mult: CNA fiind practic inexistent ei o pot da in continuare cu mincnuna ca au fost furati si nimeni nu le face nimic!

        minciunile astea fofonate nu sunt pentru noi: sunt pentru votantii lor si pentru cei care sunt nehotarati (si nu f inteligenti) dpdv al preferintelor la vot!
    • +1 (5 voturi)    
      Pe asta (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:58)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      de prost ce e l-a luat gura pe dinainte!Acum va trebui sa explice de unde stia cu precizie de cele fix 200 de voturi favorabile lui!De,ce sa-ti fac,tata,daca,in loc de minte,ti-a luat-o gura pe dinainte?Nu era mai bine invers?Acum nu te durea capul,tantalaule!!
  • -4 (4 voturi)    
    Renumarare (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 9:44)

    Arkantas [utilizator]

    A fi Domn e lucru , iar la PSD n-are catare... a pierde cu demnitate e lucru
  • -3 (9 voturi)    
    asta (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:35)

    liviu_ [utilizator]

    a fost unul din motivele de scandal ale psdului
    sa nu se vada fraudele de la s5...

    BEC dovedeste inca odata ca este o institutie POLITIZATA! si favorabila PSD... numai asta dovedeste ca alegerile nu sunt corecte ...

    psd a furat de a rupt (diferenta intre sondaje si realitate e cel putin ciudata). si acum incearca sa-si acopere urmele. una din metode e sa ii acuze pe ceilalti de furat si sa impiedice renumararea (ceea ce au si facut cu ajutorul BEC)!

    PS: postacilor psd nu mai aud placa cu "d c nu vrea usr sa se renumere voturile" d c oare?! pai si voi faceti la fel ipocritilor. aud niste scuze?! evident ca nu. nici nu o sa recunoasteti!
  • 0 (6 voturi)    
    ca d eobicei (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:40)

    martel55 [utilizator]

    batista pe tambal s anu suparam pe nimeni, ca fiecare a furat pe unde a putut....mai are rost sa te duci la alegeri cand rezultatul e dat de cine fura mai eficient?
  • +4 (8 voturi)    
    BEC protejeaza hotiile (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:41)

    salvatore [utilizator]

    Mai ales useriste.