Toamna Patriarhului: Biserica Ortodoxă Română marchează astăzi 13 ani cu Preafericitul Daniel

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2020, 7:12 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
Biserica Ortodoxă Română (BOR) aniversează, miercuri, 13 de ani de la întronizarea ca Patriarh a Preafericitului Daniel.

"De la ora 9.00, se va săvârşi Sfânta Liturghie în Catedrala Patriarhală, iar la ora 11.00 va fi oficiată slujba de Te Deum, ca mulţumire plină de recunoştinţă adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate în viaţa Bisericii Ortodoxe Române şi a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel în cei 13 ani de slujire patriarhală", a informat Biroul de presă al Patriarhiei Române citat de Agerpres.

Vor participa membrii Sfântului Sinod, membrii Permanenţei Consiliului Naţional Bisericesc, membrii Permanenţei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Bucureştilor, reprezentanţi ai autorităţilor centrale şi locale și alte personalități.

Ceremonia de întronizare a Preafericitului Părinte Daniel ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe a avut loc la 30 septembrie 2007.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1642 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    La Un Intai Decembrie S a Marcat (Miercuri, 30 septembrie 2020, 7:21)

    un domn [utilizator]

    La Moscova
    https://basilica.ro/patriarhul-daniel-vizita-istorica-in-rusia-invitatia-a-fost-adresata-la-bucuresti-de-patriarhul-kirill/

    Si acel an se pune la 13 ?
  • +3 (5 voturi)    
    Mda (Miercuri, 30 septembrie 2020, 7:36)

    TheFaime [utilizator]

    Mobster Daniel..dupa Oprisan, asta e urmatorul Baron in functie..ce mai inseamna Biserica Ortodoxa in ziua de azi cu astfel de ''oameni''?!
    • +2 (2 voturi)    
      Ambasador al Producatorului auto de la (Miercuri, 30 septembrie 2020, 9:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Stuttgart, producatorul auto de la Mioveni ii pute
  • +3 (5 voturi)    
    Poate ar fi trebuit scris.... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 7:43)

    gigiN [utilizator]

    ...cu Prea-Generalul Daniel !!!
  • +4 (6 voturi)    
    Nu găsesc prea multe motive... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 7:53)

    Tutea [utilizator]

    ...de bucurie pentru a sărbători 13 ani cu cel mai lacom "vameș al eternității". Frăția BOR-PSD, de 30 de ani, una a jefuitorilor, a ținut România la nivelul Evului Mediu... pe alocuri nici măcar electrificat. Sunt creștin ortodox și voi rămâne așa până în ultima zi de viață dar realitatea este una singură și trebuie rostită și acceptată, oricât de mult ar deranja.
  • +1 (5 voturi)    
    preafericitul.... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:15)

    mctweety [utilizator]

    ...proprietar de prea-prosti.
    • 0 (0 voturi)    
      De prea (Miercuri, 30 septembrie 2020, 9:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mctweety

      Multzi Proshti