VIDEO Zeci de locuitori din Deveselu s-au dus la mormântul primarului care a câștigat alegerile deși a murit acum zece zile: ”Să știți că o să fiți mândru de noi”

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2020, 10:38 Actualitate | Esenţial


Mormantul lui Aliman
Foto: Captura Facebook
Mai mulți locuitori din Deveselu s-au dus, după închiderea urnelor, la mormântul lui Ion Aliman, primarul PSD care a primit cele mai multe voturi la alegerile locale de duminică, deși a murit în urmă cu zece zile de Covid-19.

Zeci de localnici s-au dus la cimitir și au aprins lumânări la locul unde este înhumat Aliman, decedat la 57 de ani, în timpul campaniei electorale în care încerca să obțină al treilea mandat de primar în Deveselu.

”Să știți că o să fiți mândru de noi. Știu că de acolo, de sus, ne vegheați. Dumnezeu să vă odihnească în pace”, spune un localnic, după care se aud aplauzele celor prezenți pentru Aliman.



Primarul decedat al comunei Deveselu, Ion Aliman, a fost votat de 63,9% dintre alegătorii prezenţi la urne, potrivit datelor parţiale publicate de Autoritatea Electorală Permanentă.

Rezultatele alegerilor în cele trei secţii de votare din comuna Deveselu arată că Aliman, primar al localităţii şi candidat PSD, care a decedat pe 17 septembrie, a fost votat de 1.057 de alegători.

Pe locul al doilea în ce priveşte alegerile pentru funcţia de primar la Deveselu s-a clasat candidatul PMP, Dumitru-Manuel Nica (388 de voturi) şi pe locul al treilea s-a clasat candidatul ALDE, Ion Păun (207) voturi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12923 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Zombi 2.0 (Luni, 28 septembrie 2020, 10:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Mai suportă încă pământul idioți...
    • +11 (11 voturi)    
      tara prostilor... (Luni, 28 septembrie 2020, 12:01)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      tara prostilor...
      • +9 (9 voturi)    
        Parca e (Luni, 28 septembrie 2020, 13:31)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        o scena din serialul ala nesuferit "Las Fierbinti"!
        Ei voteaza PSD de 30 de ani, din principiu, nu conteaza ca omul e mort... conteaza ca ei sunt PSDisti in orice situatie, la propriu!
        Astea in timp ce tot ce e bun la ei in comuna este facut de armata americana, care "se bucura" de atacurile propagandistice ruse, rusi care totodata inchid cercul ironiei prin faptul ca sustin PSD prin mecanismele lor de dezinformare, ca Sputnic si infinite pagini de Facebook!
  • +20 (22 voturi)    
    ...minte putina si bolnava... (Luni, 28 septembrie 2020, 11:09)

    dekar [utilizator]

    Un sat plin de prostovani, lingatori de moaste proaspete.
  • +15 (17 voturi)    
    ? (Luni, 28 septembrie 2020, 11:19)

    sim18 [utilizator]

    Mare ti-e gradina!!!!
  • +15 (17 voturi)    
    Nu pot sa nu ma intreb (retoric fireste) (Luni, 28 septembrie 2020, 11:21)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Daca un om mort are dreptul legal sa fie ales, pe baza carei legi li se poate interzice oamenilor morti sa aleaga?!? De ce li se restrang astfel postum drepturile cetatenesti?!? Deci pentru ce anume s-a iscat scandalul cand mortii votau?!?
    • +8 (8 voturi)    
      mortii cu mortii (Luni, 28 septembrie 2020, 12:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      si vii cu vii - asta ar fi un motiv.

      Al doilea este ca mortii s-ar tulbura odata cu alegerea catindatului pentru care ar vota - si nu este mare pacat sa le tulburi linistea asa degreu castigata dupa a viata plina de zbucium???

      Iar daca ar fi sa fie ales un mort primar asta ar insemna sa il chemi practic inapoi si oare se face chestia asta cand se zice sa nu te uiti inapoi si sa mergi mai inainte???

      zic ca s-ar mai gasi si alte argumente dar cu forta boborului/mafiotilor te poti pune???

      Doamne ajuta ca am scapat ieftin la aceste alegeri locale..

      Mai am doua hopuri si zic ca o sa fie un pic mai bine!!!

      Acum merita sa vedem care se intareste, care se mai raceste pana la urmatoarele alegeri!!!!
  • +17 (19 voturi)    
    pacat (Luni, 28 septembrie 2020, 11:28)

    dcotoara9 [utilizator]

    si imi pare rau de moartea omului, insa,e langa asta votul de acolo exprima exact calitatea nivelului de trai si de materie cenusie!
    • +10 (10 voturi)    
      Eu nu cred ca e vorba de cenusa (Luni, 28 septembrie 2020, 11:53)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

      Ci mai degraba de zgura.
  • +19 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 septembrie 2020, 11:29)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Mai ceva decât la ,,proverbialul”... (Luni, 28 septembrie 2020, 11:54)

    periscop [utilizator]

    ...Caracal !
  • +8 (8 voturi)    
    Aici este vorba despre educatie (Luni, 28 septembrie 2020, 11:58)

    blacksheep [utilizator]

    Asta este nivelul de cultura si civilizatie in Romania. Deci nu va mirati de nivelul clasei politice.
    Educatia precara sau lipsa acesteia isi spune cuvantul.
    Sigur acei localnici considera ca votul dat unui mort este un semn de corectitudine morala respect si buna cuviinta. Nu cred ca realizeaza ca procesul de votare va fi repetat, alti bani alta distractie.
    Acum se doreste inplementarea invatamantului online.
    Mai mult se dau legi pentru a obliga cadrele didactice sa predea online.
    Deci cam toti copiii vor fi autodidacti iar o buna parte ditre ei vor fi telepati, cei care nu au conexiune la internet. Evident va fi nevoie si de profesori telepati.
    Stupid si penibil
  • +10 (10 voturi)    
    l-au votat (Luni, 28 septembrie 2020, 11:58)

    alex34 [utilizator]

    sa puna si el o vorba buna acolo sus pentru ei, cine stie cand ajung si ei acolo si n-au vrut sa-l supere votand pe altcineva, lingaii tot lingai...
  • +12 (12 voturi)    
    ! (Luni, 28 septembrie 2020, 12:03)

    tudorr [utilizator]

    Ok, s-au distrat, acum taranetii analfabeti sa plateasca urmatorul tur de scrutin!
  • +6 (8 voturi)    
    nostalgia... (Luni, 28 septembrie 2020, 12:04)

    ..13 [utilizator]

    La romani, ca si la rusi, se manifesta acut nostalgia...

    Unii voteaza mortul pus in pamant de 10 zile.
    Altii voteaza detardatii inca vii - vezi pmp-ul in bucuresti
    Unii voteaza puscariasul, in anumite situatii ca in MM, in mod repetat, just for what???
    altii, si mai interesant, de bucuria victoriei ii lasa puterile si se duc odata cu votul aruncat pe apa ...

    Nu am iubit si nici nu pot sa iubesc clasicii rusi dar astia din materialul video par desprinsi din romanele lui Dostoievski - ma scuzati ca poate i-am inaltat prea tare pe romanii nostri...
  • +11 (11 voturi)    
    de ce ne miram? (Luni, 28 septembrie 2020, 12:05)

    Mag@ [utilizator]

    De ce ne miram ca la Deveselu a fost votat un mort? Dar de ce la 3 sectoare din Bucuresti au votat bucurestenii cum au votat? Ma refer la sectoarele 3, 4 si 5.
    Este o munca colosala sa incercam, fiecare dintre noi, sa convingem oamenii, altfel va trebui sa asteptam pana vor muri cei care ii voteaza pe cei ca Negoita, Piedone, Vanghelie si altii ca ei.
  • -6 (12 voturi)    
    Nu intelegeti nimic (Luni, 28 septembrie 2020, 12:09)

    danut1 [utilizator]

    Omul a fost un primar foarte bun si oamenii l-au votat ca sa-i aduca un ultim omagiu. Constienti ca omul a murit si ca alegerile o sa fie reluate.
    Nimic special!
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Luni, 28 septembrie 2020, 16:22)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui danut1

      Costurile cine le suporta, nu noi? Imi si imaginez ca platesc taranii aia milioane de euro impozite pe an! :))))
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Luni, 28 septembrie 2020, 12:12)

    SoulSearcher [utilizator]

    explica-le fomistilor si activistilor de partid ca degeaba au votat cu mortu`

    ca acum procesul electoral trebuie reluat acolo la ei, deci alti bani.. alta distractie

    ghici de unde ? din bugetul local al lor

    deci in loc sa investeasca in scoli, apa curenta.. si sa scape de budele din fundul curtii.. acum se vor da alti bani pt reluarea alegerilor

    dar na.. unde nu`i minte.. vai de picioare...
  • +7 (7 voturi)    
    lol (Luni, 28 septembrie 2020, 12:17)

    liviu_ [utilizator]

    alegatorii nu prea stiu cum sta treaba:
    EI tre sa fie mandrii de primar, NU invers!
  • +8 (8 voturi)    
    ca sa ne aducem aminte mai exact (Luni, 28 septembrie 2020, 12:19)

    ..13 [utilizator]

    Asta era localitaatea in care satenii intrau cu oile pana dincolo de zona de protectie a bazei militare???

    jocuri puternice de zona ca si cretinii lui Simion din PV
  • +6 (6 voturi)    
    Să-l declare sfânt. (Luni, 28 septembrie 2020, 14:54)

    asavreau [utilizator]

    Îl dezgroapă,fiecare ia acasă câte o bucățică din el,ca moaște care să-i apere de oameni,că se vor infecta cu COVID și sigur merg pe urmele lui.Doamne ajută !
  • +6 (6 voturi)    
    ce urmeaza (Luni, 28 septembrie 2020, 15:28)

    prepeleac [utilizator]

    La alegerile locale di 2016, la Satu Mare parca, au votat un primar in inchisoare. Acum au votat unul mort. Ma intreb ce surprize ne asteapta peste 4 ani?
  • +3 (3 voturi)    
    Eu nu cred ca sunt chiar asa de prosti , (Luni, 28 septembrie 2020, 22:31)

    kokos [utilizator]

    eu cred ca au fost invatati de pesedisti sa voteze mortul ca sa se anuleze alegerile si sa poata psd sa-si puna alt candidat la reluarea alegerilor , altfel psd ar fi pierdut primaria.