Va recunoaște Trump rezultatul alegerilor? Liderii republicani calmează spiritele: Va fi un transfer pașnic de putere

de DG     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2020, 7:43 Actualitate | Esenţial


Donald Trump
Foto: Brendan Smialowski / AFP / Profimedia
Liderii republicani au intervenit pentru a calma spiritele după ce președintele Donald Trump a refuzat în repetate intervenții să își asume clar un transfer de putere pașnic după alegerile prezidențiale din 3 noiembrie.

Liderul senatorilor republicani, Mitch McConnell, a insistat că va exista un transfer ordonat, în timp ce un alt aliat al președintelui, Lindsey Graham, a declarat că totul se va desfășura ”pașnic”.

Lideriil republicani încearcă astfel să calmeze temerile potrivit cărora Trump ar putea declanșa violențe în încercarea de a se agăța de putere dacă va pierde scrutinul în favoarea democratului Joe Biden, deși au apelat la declarații mai curând diplomatice și nu l-au confruntat direct pe președintele care candidează pentru al doilea mandat din partea partidului lor.

“Câștigătorul alegerilor din 3 noiembrie va fi inaugurat pe 20 ianuarie. Va fi o tranziție ordonată așa cum a fost întotdeauna, o dată la 4 ani, din 1792”, a transmis pe twitter Mitch McConnell.

De-a lungul campaniei, la fel ca în 2016, Trump a pus sub semnul întrebării votul prin corespondență, acuzând democrații că pun la cale fraudarea scrutinului. În acest context, întrebat dacă va accepta o eventuală înfrângere în alegerile din 3 noiembrie, Trump a refuzat constant să dea un răspuns clar. ”Vom vedea”, e replica lui favorită.

Ultima intervenție de acest gen care a generat un nou val de temeri că ar putea refuza să plece de la Casa Albă în eventualitatea unei înfrângeri a avut loc recent, în conferința de presă de la Casa Albă, de miercuri, relatează The Guardian și BBC News.

“Ei bine, va trebui să așteptăm să vedem ce se întâmplă. (...) Lăsați voturile prin corespondență și vom avea un transfer foarte pașnic... nu va fi niciun transfer, sincer vorbind, va fi o continuare”, a declarat Trump.

O afirmație interpretabilă, căci este posibil ca Trump să susțină că a sugerat că nu va fi nevoie de un transfer întrucât va câștiga alegerile. Dar o afirmație nu mai puțin riscantă și greu de conceput pentru liderul celei mai puternice democrații, însă foarte obișnuită pentru stilul deja consacrat al liderului de la Casa Albă.

Hillary Clinton a taxat imediat intervenția lui Trump: ”Refuzul lui Trump de a se angaja la un transfer pașnic de putere este tipic pentru comportamentul unui dictator aspirant disperat. E patetic. Însă pentru că este președinte trebuie să luăm în serios amenințarea sa”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2430 vizualizari

  • -12 (44 voturi)    
    priviti modelul de manipulare clasic de stanga (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:15)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... Trump se refera ca va fi o continuare, cum ca el e sigur ca va castiga alegerile.. si media stangista o da ca "vaai, trump nu vrea sa lase puterea.. vrea haos".
    Haos vreti voi, fiecare eveniment ati incercat sa-l politizati anti-trump. Antifa si belemistii sunt idiotii vostrii utili.
  • -11 (37 voturi)    
    asa (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:22)

    codrean [utilizator]

    o noua gaselnita anti-Trump !? Au inebunit "democratii" din America. Cine sustine financiar - din abundenta ! - campaniile astea ? Deci, s-a ajuns la o presupusa amenintare cu o lovitura de stat !!! Iti sta mintea !
    • -11 (31 voturi)    
      Intrebarea este de ce media da doar gaselnitele (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:20)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Anti-Trump? Si de ce si la noi in Europa unde cica noi am fi sefii nostrii in materie de stiri si alaniza poltiica. E ca meme-ul de pe net: "Do you feel in charge?"
  • +7 (31 voturi)    
    transfer? (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:07)

    drago [utilizator]

    Daca pierde alegerile va fi scos in suturi si colorat in portocaliu!
  • -11 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:19)

    [anonim]

  • -13 (29 voturi)    
    >>>> (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:26)

    GemstonePig [utilizator]

    Ce inseamna nu va preda puterea pasnic?! se va lega de scaun in biroul oval? se va lega de ghiveciul cu ficus ca Radu Vasile? se incuie in baie cu geamantnul nuclear in brate? nu preda insigna si pasul de la interfon? ascunde stampila si inelul cu sigiliu ?
  • -9 (21 voturi)    
    Ce manipulare de 2 lei (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:38)

    zizi_m [utilizator]

    De unde stiu ei in ca va fi un transfer de putere? Cum pot fi siguri ca Trump va pierde?
    Iar daca va pierde, ce va face? Transforma US intr-o dictatura?
  • +8 (22 voturi)    
    Vrajeala ieftina (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:48)

    enache22 [utilizator]

    Aceiasi republicani mincinosi spuneau in 2016 ca presedintele in ultimul an de mandat nu are dreptul sa numeasca la Curtea Suprema.Poporul sa decida. Acum au uitat de popor si se napustesc ca vulturii sa puna mana pe putere. La fel cum face PSD in Romania, curentul si motorul.

    De fapt ei pregatesc in amanunt lovitura de stat pe care o va da Trump
    https://www.msnbc.com/all-in/watch/-chilling-hayes-unpacks-trump-s-vast-and-ongoing-project-to-steal-the-election-92424773888
    • -8 (14 voturi)    
      ooo,nuu.. (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:21)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      ... si democRATii ce ziceau in momentul ala? nu cumva si ei se contraziceau? defapt nu se contraziceau, isi urmareau interesele.
    • -2 (4 voturi)    
      Treaba ar fi mai veche de atat (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:08)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      Si incepe cu schimbarea conditiilor pentru votul Senatului asupra nominalizarii care a fost facuta de Democrati. In 2016 Republicanii aveau o oarecare majoritate in Senat, asa ca puteau sa refuze orice nominalizare si au ales sa faca asta. Dupa 2016 Senatul a fost mai Republican si Presedintele si mai si. De unde si nominalizarea trecuta cu brio dupa.
  • +5 (15 voturi)    
    asa a procedat si Hitler (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:05)

    niponica [utilizator]

    s-a bazat pe tot felul de paraziti care au crezut ca pot sa-l controleze, in final i-au pregatit calea spre dictatura.
  • +5 (13 voturi)    
    Da..da (Vineri, 25 septembrie 2020, 13:36)

    boink [utilizator]

    RepubliKKKanii lucreaza pentru voi, asa cum au lucrat timp de 4 ani. Distrugerea democratiei americane este infaptuita de cei care se bat cu pumnul in piept ca sunt patrioti. Ei l-au sustinut pe Trump si o vor face pana in panzele albe. Trump mai presus de tara, asta e motto-ul lor.
  • -2 (4 voturi)    
    Promitem marea cu sarea (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:53)

    Setalcott [utilizator]

    Republicanii sa promita ceva cand vor promite democratii cu agitatorii lor din strada ca daca castiga Trump se duc tori cuminti acasa. La fel daca pune un judecator in locul lui RGB - deja asta e compromisa. Dar si atunci cuvantul stangistilor valoreaza 0.

    https://www.youtube.com/watch?v=-UVDdvTRDoE