Curtea Constituțională a decis că alocațiile trebuie dublate

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2020, 12:48 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
Curtea Constituțională a României a respins, joi, sesizarea Guvernului și decis că alocațiile copiilor trebuie dublate și nu crescute etapizat, au declarat, pentru agenția Mediafax, surse judiciare.

Judecătorii CCR au decis respingerea sesizării Guvernului privind legea care respinge Ordonanţa de urgenţă ce prevede creşterea etapizată a alocaţiilor copiilor.

Astfel, alocațiile copiilor trebuie să fie dublate.

Ordonanţa de urgenţă adoptată de Guvern prevedea o creştere de 20% de la 1 septembrie, iar următoarele creşteri să fie făcute de două ori pe an: 20% pe 1 ianuarie şi 1 iulie, până în 2022.

Legea prin care urmau să fie mărite alocaţiile a fost promulgată pe 14 ianuarie de preşedintele Klaus Iohannis.

Alocaţiile trebuiau să fie dublate de la 150 de lei la 300 de lei, respectiv de la 300 la 600 de lei pentru copiii cu dizabilităţi începând cu 1 martie, dar Guvernul Orban a emis o OUG pentru a proroga termenul din cauza lipsei de bani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14966 vizualizari

  • -34 (90 voturi)    
    Unde e lege nu e tocmeală (Joi, 24 septembrie 2020, 12:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sper să o afle și guvernul Orban 1,2,3...
    • +24 (38 voturi)    
      . (Joi, 24 septembrie 2020, 13:31)

      TrueBlue [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sper sa ia banii de la tine si sa-i dea celorlalti.
    • +23 (37 voturi)    
      amice (Joi, 24 septembrie 2020, 13:40)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      daca prietenii tai din psd (fost pdsr, fost fsn) ar returna banii furati in ultimii 30 ani de ei si clanul lor, cu siguranta ar fi bani pentru dublarea alocatiilor copiilor si marirea pensiilor,
    • +22 (36 voturi)    
      daca da banii CCR e OK .... (Joi, 24 septembrie 2020, 13:46)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      daca da banii CCR e OK .... Dorneanu e plin de bani…..
    • +30 (40 voturi)    
      Dac-ar fi asa, ... (Joi, 24 septembrie 2020, 13:53)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... CCR n-ar fi dat o decizie care contravine clar constitutiei.

      Art. 138, punctul (5): Nici o cheltuială bugetară nu poate fi aprobată fără stabilirea sursei de finanţare.
      • -4 (8 voturi)    
        nu sunt bani? (Joi, 24 septembrie 2020, 17:13)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        eu vad numai vilane prin tara, si numai bmw-uri si mertane. In conditiile astea e greu sa gasesti 150 de lei in plus la alocatie?
      • -2 (8 voturi)    
        Ai citat exact, numai ca acest articol se (Joi, 24 septembrie 2020, 17:25)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        referă la executiv, atunci când prinde in buget o cheltuiala bugetară, CCR nu are atribuțiuni de-face sau desface bugetul, ea se referă strict la constituționalitate unei legi.
        • 0 (2 voturi)    
          O lege care specifica cheltuieli ... (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:25)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ... de la bugetul de stat, si nu specifica sursa de finantare, e neconstitutionala, conform articolului aluia din constitutie.

          Cand s-a incercat acordarea de pensii speciale alesilor locali, CCR a declarat legea neconstitutionala, printre altele pentru ca nu s-a specificat sursa de finantare. De ce-a fost articolul ala aplicabil pentru legea aia si nu-i pentru asta?
    • +13 (31 voturi)    
      Rezolvați pensiile speciale (Joi, 24 septembrie 2020, 14:00)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Și vor fi bani pentru cei care chiar îi murită.
    • +7 (25 voturi)    
      ba ce ipocrit esti (Joi, 24 septembrie 2020, 14:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      voi il aparati pe dracnea si acum "unde-i lege nu-i tocmeala"?!

      morti ba ipocritule!
    • +8 (24 voturi)    
      De facto CCR (PSD) conduce tara (Joi, 24 septembrie 2020, 14:21)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Guvernul, presedintele si parlamentul sunt cu toate in subordinea CCR si trebuie sa indeplineasca imediat ordinele venite de la acesta, ca sunt/nu sunt bani, ca se duce totul de rapa, asta nu mai conteaza!
      CCR conduce, dar daca iese cumva rau, nu are nicio raspundere. Toata raspunderea este la guvern!
      Dati-va fratilor demisia si lasati PSD sa faca guvern ca in conditiile astea oricum nu puteti guverna.
      Sa ne consolam ca daca ajungem la fundul prapastiei mai jos nu se poate!
      • -1 (3 voturi)    
        - (Joi, 24 septembrie 2020, 16:35)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Dar mult ti-a luat sa intelegi asta ...
      • +1 (3 voturi)    
        De asta trebuie iesit la vot (Joi, 24 septembrie 2020, 22:51)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Duminica trebuie sa scapam de PSD. Daca iesim masiv la vot, PSD pierde alegerile locale, daca le pierde pe cele locale are sanse mari sa le piarda pe cele parlamentare. Nu o sa aiba primari care sa oblige oamenii sa voteze PSD, si atunci daca scapam de PSD se poate schimba si constitutia pentru a reforma CCR. Totul depinde de alegerile locale.
    • +4 (10 voturi)    
      Pai tocmai asta e, ca nu exista asta in lege (Joi, 24 septembrie 2020, 15:09)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De fapt chiar mai mult, e vorba de Constitutie ca asta e treaba ccr si nu legile. Arata-mi articolul, paragraful din Constitutie unde spune cu cat trebuie marite alocatiile si voi fi de acord cu hotararea ccr daca cere respectarea acestui articol. Dar nu stiu sa existe in Constitutie asa ceva! Cel mult se prevede un drept la alocatie, dar NICAIERI si valoarea, cu cat trebuie marite, micsorate sau mai stiu eu ce. Asa ca, ccr se afla in treaba unde nu-i fierbe oala, ca de obicei. A ajuns stat in stat, face si desface, hotaraste tot. Ma mir ca nu hotaraste si ce sa mananc la fiecare masa, sa-mi zica ca nu e constitutional sa beau lapte la micul dejun! Ca la mintea lor (si a altora) incep sa ma astept si la asta.
    • -5 (17 voturi)    
      Copiii multumesc PSD-ului (Joi, 24 septembrie 2020, 15:42)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Copii multumesc PSD-ului.
    • +1 (5 voturi)    
      nedumeriri ... (Joi, 24 septembrie 2020, 17:46)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ....ca sant doua !!! Cum facusi ba ca si de data asta fusisi primul la comentarii si a doua ,ba nu te saturasi de cate flegme primesti zilnic peste tot pe unde iti misuna inteligenta !!!???
    • +2 (6 voturi)    
      Cainii latra (Joi, 24 septembrie 2020, 19:09)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Caravana trece
  • -18 (50 voturi)    
    - (Joi, 24 septembrie 2020, 12:56)

    tomlin [utilizator]

    Wow, s-a dus dreqului toata socoteala lui Popa BNR, iar l-am platit degeaba ! Poate a turnat ceva, sa-si justifice leafa !
    • +7 (35 voturi)    
      nu ba prostule (Joi, 24 septembrie 2020, 14:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

      stii ce o sa se intample?!

      o sa creasca deficitul bugetar si inflatia

      adica o sa mareasca alocatiile in teorit , dar in practica noi o sa avem o putere de cumparare mai mica!

      dar na... esti prea prost ca sa intelegi problema!
      • -2 (12 voturi)    
        - (Joi, 24 septembrie 2020, 15:28)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ai patit ca Plicusor Ban, ai epuizat repede fondul principal de cuvinte si ai trecut la injuraturi, ca orice birjar.
  • -24 (78 voturi)    
    Asta e (Joi, 24 septembrie 2020, 13:00)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă s-au găsit 3.9 mld euro pentru Patrioate, s-or găsi și 0,9 mld. euro pentru viitorii soldați, nu?
    • -14 (40 voturi)    
      Cine dă minus... (Joi, 24 septembrie 2020, 13:59)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... la comentariul cu Patrioatele, merită să trăiască in mizerie (fizică) și beznă (bezna minții).
      • +6 (14 voturi)    
        Dar (Joi, 24 septembrie 2020, 15:59)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        mai de graba in libertate, intr-o natiune unita, si nu sub calcaiul rusilor si dezmembrati! Oare cei care preferati sa dati banii de pe cresterile pensiilor pe salam, ati uitat de Basarabia si Bucovina de nord care pana si astazi raman separate de tara mama? Subdezvoltate si asaltate constant de politica ruseasca?!
        Bezna vine asa cum a venit mereu in ultimii 73 de ani, de la PCR-PSD!
        Singurul partid cu doi presedinti la puscarie, si al treilea cercetat pentru crime impotriva umanitatii!
        • -2 (10 voturi)    
          aham (Joi, 24 septembrie 2020, 17:17)

          Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          cine da 150 de lei in plus la alocatie e cu rusii.. okkk
        • -3 (7 voturi)    
          Rachetele Patriot (Joi, 24 septembrie 2020, 19:27)

          Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          ... nu sunt pentru apărarea României, să fim serioși.
          Scopul lor este de a aduce bani in USA, care nu mai produc decât armament și sancțiuni.
          Nu există niciun scenariu în care Rusia sau Turcia ar ataca România. De ce ar face-o? Ce are România în 2020 care nu se poate cumpăra cu petrol și gaze? Laserul de la Măgurele? LOL
    • +5 (9 voturi)    
      Motivare tipic PSD (Joi, 24 septembrie 2020, 14:29)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar 7+7 miliarde la anul si la anul urmator, 4-5% din buget? Deja s-a ajuns in prima jumatate a anului la 90% din buget sa fie cheltuit pe pensii, salarii bugetari, alocatii, ajutoare. De ce nu au marit cand guvernau ei daca era nevoie?
      In mai 2012 Ponta a venit la putere cu USL (majoritate de 70%) si alocatiile erau 42 lei din 2008 s-au marit la 84 de abia in iulie 2015 cand PNL a bagat un amendament la buget (se certasera).
      PSD a venit pe cai mari in 2017, dar alocatiile au stat tot asa pana in 2019 prin august si a fost cu scandal de vreo cateva luni, ca de la SRI, etc - s-au facut 150 lei.
      La 4 luni de la marire, prin decembrie inca o dublare, ca doar nu ii durea gura sa promita ...
      Degeaba ii dai 600 lei in primii 2 ani daca dupa aia nu ai crese, gradinite, scoli, capisci? Nu avem nevoie de mame eroine fara venituri sau educatie, ci de parinti care vor copii si sa vrea sa ramana in tara
    • -7 (7 voturi)    
      - (Joi, 24 septembrie 2020, 15:51)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vreau minusuri mai multe ca Mazeta (respect (cu asta reusesc)) !
    • +2 (10 voturi)    
      Bravo Mazeta (Joi, 24 septembrie 2020, 19:08)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Esti tu pro rus dar macar ai ceva creier, nu ca restul de nevertebrate de pe aici.
  • +24 (44 voturi)    
    justificarea/motivarea este exrem de importanta (Joi, 24 septembrie 2020, 13:02)

    ..13 [utilizator]

    Pentru ca daca statul intra in faliment canci alocatie deci in loc sa primesti o cresterea esalonata a alocatiei o sa iei zero...

    Bai astia de la CCR isi doresc sa plece acasa fara nici un ban???

    Imi pare ca lucreaza ff tare asupra chestiei astia si le urez sa se mai gandeasca un pic inainte de a accelera puternic izbirea in zid.
    • -3 (19 voturi)    
      CCR dezbate consitutionalitatea nu fezabilitatea (Joi, 24 septembrie 2020, 13:32)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      E o distinctie importanta. Vrei sa te iei de careva pentru lege, vezi cine o propus si cine o votat.
      • +4 (8 voturi)    
        Asa ar trebui sa fie DAR... (Joi, 24 septembrie 2020, 15:12)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        1. vezi ce s-a mai spus mai sus: "Art. 138, punctul (5): Nici o cheltuială bugetară nu poate fi aprobată fără stabilirea sursei de finanţare."
        2. Unde in Constitutie se spune CAT trebuie sa fie (majorate) alocatiile?
        • -3 (9 voturi)    
          Citeste legea... eu nu ma voi obosi. (Joi, 24 septembrie 2020, 15:57)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          1. Am incredere ca niste unii platiti bine din banii statului au citit si au vazut daca sunt sau nu stabilite sursele de finantare in lege. E vorba de surse de finantare nu de existenta fizica a banului. Deci o fi acolo.
          2. CCR nu a stabilit cat sa fie crescut, cum s-ar intelege din titlul stirii ales, doar a spus daca legea este in concordanta cu constitutia. O fi.
          • 0 (4 voturi)    
            Pai am citit si nu am vazut asa ceva. (Joi, 24 septembrie 2020, 16:37)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Dar tu daca afirmi ca exista, prezinta dovada. Sau vorbesti doar ca sa te afli in treaba? Iar cu incdrederea in ccr, nu o mai am de mult...
            • 0 (0 voturi)    
              Din cate pot gasi e cam asa (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:35)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              CCR a respins o ordonanta ce afecta o lege ce modifica cuantumul in alta lege. Care din astea 3 trebuie sa prezinte sursa de finantare este de ei de stiut. Daca nu ar aparea in nici una ar fi interesant, iti inchipui ce tare ar fi sa se scoata alocatiile.
            • 0 (0 voturi)    
              Poti vedea raportul CCR aici (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:39)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              ...https://www.ccr.ro/wp-content/uploads/2020/09/Comunicat-de-presa-24-septembrie-2020.pdf
              Respinge o lege care respingea Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 123/2020 pentru modificarea art.3 din Legea nr.61/1993 privind alocația de stat pentru copii.
              Intreaba-te daca 61/1993 are sursele de finantare.
    • +7 (23 voturi)    
      Lol (Joi, 24 septembrie 2020, 13:37)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      CCR nu analizeaza sursele bugetare, prezenta sau lipsa banilor.

      CCR decide daca o lege este constitutionala sau nu.
      • 0 (12 voturi)    
        Nu ai cum cum sa discuti cu # (Joi, 24 septembrie 2020, 15:38)

        Big Data [anonim] i-a raspuns lui HP

        Pentru ei statul de drept nu, statul de drept, ci e JOS PSD
      • -2 (12 voturi)    
        Ba da (Joi, 24 septembrie 2020, 16:02)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui HP

        berbecule! Pentru ca in constitutie este un articol care precizeaza ca nici o masura care are impact bugetar nu poate fi aplicata fara indicarea sursei de finantare!
        • +2 (6 voturi)    
          Vocabular de USR-ist (Joi, 24 septembrie 2020, 20:14)

          Big Data [anonim] i-a raspuns lui Urzitoru

          Trebuie indicata sursa de finantare in anul curent, daca se aplica de anul viitor e treaba guvernului sa o cuprinda in planul bugetului de stat.

          Legea e votata de anul trecut deci nu trebuiau precizate surse de finantare.
        • +1 (1 vot)    
          Lol (Vineri, 25 septembrie 2020, 14:01)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          "Judecătorii CCR au decis respingerea sesizării Guvernului privind legea care respinge Ordonanţa de urgenţă ce prevede creşterea etapizată a alocaţiilor copiilor."

          Esti praf, nici nu stii ce se discuta aici.
    • +9 (23 voturi)    
      daca Parlamentu pesedizat voteaza mutarea (Joi, 24 septembrie 2020, 13:50)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      daca Parlamentu pesedizat voteaza mutarea Romaniei pe Luna iar guvernu sesizeaza CCR ce credeti ca va spune CCR? correct dorneanu si CCR vor spune ca Romania trebuie sa se mute pe Luna, pentru ca a fost votat constitutiona ! Cum se face asta ii doare la dos pe cei din CCR la fel daca sunt bani pentru toate maririle fortate de parlamentu pesedizat ….
    • -5 (11 voturi)    
      - (Joi, 24 septembrie 2020, 13:59)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      nu dati banii pe prostii, luati bombo la copii !
    • -1 (5 voturi)    
      Nici un stat nu intra in faliment! (Joi, 24 septembrie 2020, 19:41)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Asta e o prostie imensa iar primul sinistru care sustine asa ceva provoaca pagube economiei prin inducerea neincrederii investitorilor straini in capacitatea unui stat condus de astfel de "lider".
  • -18 (52 voturi)    
    hahah (Joi, 24 septembrie 2020, 13:03)

    mpx [utilizator]

    cum era aia m.. pnl si werner
    • +5 (23 voturi)    
      nu ba (Joi, 24 septembrie 2020, 14:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mpx

      e m.. romanilor!

      ca nota de plata o primim noi! noi ne procopsim cu taxe si impozite in plus si.sau cu o putere de cumparare mai mica!
      • 0 (4 voturi)    
        Pai nu vreti sa platiti pentru copii? (Joi, 24 septembrie 2020, 19:45)

        Pakam [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Cine dracu sa plateasca nota de plata pentru bunastarea copiilor? Nu romanii?
  • +27 (39 voturi)    
    lipsa reformelor are un cost imens! (Joi, 24 septembrie 2020, 13:03)

    wweesstt [utilizator]

    mi se pare normal daca sunt bani pt pensii speciale si petru salarii babane la 1,4 milloane bugetari, sporuri tikete, cursuri la mamaia, etc... sunt bani de pndl; si de salariile primarilor si baronilor atator comune cu tot cu neamuri si amante... pai nu?! de ce nu se pune problema acestor reforme?! mai bine crapa tara decat sa se desfinteze specialele si privilegiile bugetarilor! ...atunci daca-i bal bal sa fie! hai cu 'incapacitatea de plata' hai cu retrogradarea ratingului de tara' ! daca nu s-a taiat ce trebuia sa se taie, asta e... daca-i bal bal sa fie!
    • -1 (5 voturi)    
      AI DREPTATE DAR, ... (Joi, 24 septembrie 2020, 15:40)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      ... numai partial, in privinta salariilor babane dar, nu la 1,4 milioane de bugetari. Cel putin, la jumatate din angajatii administratiei publice locale, primarii si consilii judetene, salariile sunt chiar modeste si dezechilibrele si discriminarile salariale de la un consiliu judetean la alt consiliu judetean, pentru aceasi functie, vechime si aceleasi atributii sunt si de 2000-2500 de lei si nu in putine cazuri si de 3000 de lei. Adica, pentru aceasi functie, vechime si atributii la un consiliu judetean poti sa ai salariul brut de 5000 de lei si la alt consiliu judetean, salariul brut sa fie de 8000-9000 de lei. Sunt 15-20 de judete unde salariile bugetariilor sunt sub nivelul mediu de salarizare pe tara. Nu inseamna ca daca esti bugetar, in Romania, ai obligatoriu un "salariu baban", ca sa nu mai vorbim daca esti debutant ca salariul brut nu depaseste 2800-3000 de lei si salariul net, "in mana", este aprox. 1800-1850 de lei. Problema cea mai grava este cea a salariilor nemernic de "nesimtite" ale bugetarilor "de lux", a din ASF, BNR, autoritati, companii de stat, care depasesc orice limita a normalitatii si a bunului simt.
  • +5 (29 voturi)    
    adicăăăă... (Joi, 24 septembrie 2020, 13:03)

    cetatean in RO [utilizator]

    se platesc retroactiv din 1 martie????...uraaaaaaa
  • +2 (38 voturi)    
    FOARTE BINE!!! (Joi, 24 septembrie 2020, 13:05)

    Tayen [utilizator]

    Doar bugetarii s-o ducă bine? Doar haitele „pensionate” la 45 de ani? Doar pensionarii speciali ca Buboșel și Băsescu?
    • +3 (5 voturi)    
      Foarte bine (Joi, 24 septembrie 2020, 16:02)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Copiii sunt viitorul noatru iar cei 300 lei pt multi dintre ei vor fi mana cereasca.
      In schimb pensiile speciale tr sa dispara ,vrem egalitate pt toata lumea, cat ai contribuit atat primesti.
  • +14 (24 voturi)    
    Curtea a respins sesizarea. (Joi, 24 septembrie 2020, 13:08)

    Lok [utilizator]

    Curtea nu a decis daca trebuie sa fie dublate sau nu. Asta a facut-o parlamentul.
    • +1 (13 voturi)    
      Corect (Joi, 24 septembrie 2020, 14:03)

      Arianrhod [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Se impune demisia guvernului daca nu poate sau nu vrea sa aplice legea.
      • -1 (5 voturi)    
        Nu cred ca e careva atata de prost (Joi, 24 septembrie 2020, 16:14)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Arianrhod

        Sa dea jos un guvern la asa scurt timp inainte de alegeri.....
  • +9 (35 voturi)    
    CCR (Joi, 24 septembrie 2020, 13:09)

    Martinezu [utilizator]

    A vazut clar in constitutie ca alocatiile trebuie dublate.
    E acolo un articol cu steluta, mic pe care nimeni nu il bagan in seama.
    Mai e unul cu doua stelute: Pensiile trebuiesc majorate cu 40%. Asta ca sa stim ce raspuns va da Dorneanu la contestatia guvernului.
    • -1 (17 voturi)    
      Nu, CCR a constatat ca legea privind (Joi, 24 septembrie 2020, 13:36)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      dublarea alocatiilor este constitutionala, si asta este menirea ei, ca are sau nu guvernul bani, ca poate sau nu, asta nu intereseaza curtea!
      • 0 (8 voturi)    
        Asta ar fi corect DACA: (Joi, 24 septembrie 2020, 15:19)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        in lege s-ar specifica clar ca alocatiile trebuie dublate imediat (sau intr-un termen) si intr-un singur pas. Dar nu cred ca se spune asa ceva, si deci si faptul ca se dubleaza etapizat inseamna ca se respecta si aplica legea, deci e tot constitutional. Evident ca daca ma insel, imi cer scuze, dar prezinta articolul din lege care spune asta.
        • 0 (2 voturi)    
          Daca nu crezi, citeste legea, nu mai presupune (Joi, 24 septembrie 2020, 20:16)

          Big Data [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

          Legea era votata de anul trecut si trebia sa fie cuprinsa in bugetul de stat de catre guvern.

          Nu e nimic daca nu stii si nu esti informat, dar puneti intrebarea daca asta nu stiai, ce alte opinii ti-ai format in mod eronat?
      • 0 (10 voturi)    
        Pai nu e constitutionala, caci nu se pot (Joi, 24 septembrie 2020, 15:47)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        stabili cheltuieli daca nu e stabilita sursa. Dar kgb-istul Dorneanu face ce-i porunceste stapanul lui de la Kremlin. Si-i dam la animalul asta tradator pensie speciala, din transpiratia si munca noastra. Ce fel de popor suntem ????
        • 0 (4 voturi)    
          Alt expert in constitutie. (Joi, 24 septembrie 2020, 20:23)

          Big Data [anonim] i-a raspuns lui cartofil

          Sunt sigur ca Kremlinul vrea sa dubleze alocatiile romanilor.

          Stau toata noapte si planuiesc cum sa le creasca alocatiile la copii romani.

          Daca doamne fereste cres cele mai mici alocatii din Europa, o sa fie o tragedie mondiala.
    • -1 (17 voturi)    
      si tu acum.... (Joi, 24 septembrie 2020, 14:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      nici nu prea pricep cum de se pronunta ccr pe lucruri care sunt, in final, probleme economice!

      practic ccr decide ceva de genu: daca noi dam o lege prin care spunem ca peste 10 ani trebuie marite de 20 de ori salariile, guvernul din 2030 TREBUIE sa-l mareasca, chiar daca romania e in razboi, faliment si are si o pandemie pe cap!

      ccr si psd vor distrugerea tarii...
      • -3 (5 voturi)    
        - (Joi, 24 septembrie 2020, 16:43)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Germania, ajutata de Olanda, Danemarca si Finlanda chiar au reusit distrugerea Romaniei. Culmea, ce coincidenta, toate aceste tari sunt legate la o conducta de gaz alimentata de catre Rusia ! Si uite asa se inchide cercul.
  • +2 (46 voturi)    
    Stat de drept (Joi, 24 septembrie 2020, 13:10)

    Fides [utilizator]

    Guvernul PNL sa aplice legea.
    • -4 (12 voturi)    
      ahahhaaha (Joi, 24 septembrie 2020, 14:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      si cand psd dadea de 2 ori cod penal neconstitutional era ok. nu?!

      ba ce va amintiti voi de statu de drept cand va convine, cand nu va convine: "sa omoara jandarmeria protestatarii, da-l dracud e stat de drept"
      • +1 (11 voturi)    
        CCR a decis bine in ambele cazuri (Joi, 24 septembrie 2020, 15:13)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Dvs. judecati stramb, CCR a decis de doua ca legea dublarii alocatiilor este legala. Acelasi CCR a stabilit prin vot ca legile penale sunt neconstitutionale. Nu inteleg de ce credeti ca statul de drept a fost incalcat? Va bazati pe faptul ca universul nu a achiesat dorintelor dvs.?
        PS. Daca va referiti la incidentele de la protestul din 10 august, va reamintesc ca dosarul exista, mai mult cei care au agresat si furat pistolul jandarmeritei au fost pedepsiti. Tot pe rol este si procesul Mineriadei, Revolutiei si Colectiv. Evident dureaza, treneaza, fiat justitia.
      • 0 (4 voturi)    
        Si ce mai uiti tu de statul de drept! (Joi, 24 septembrie 2020, 19:52)

        Pakam [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ce mai uiti de statul de drept cand iti convine!
        Deci daca psd a calcat statul de drept e cu atat mai mult dreptul ba chiar obligatia pnl sa faca la fel, nu? Se vede ca au fost inhaitati, pnl si psd, in USL! Sau ati uitat?
        PNL sunt la fel de rai si corupti ca si PSD dar in plus sunt si brute inumane fara respect fata de copii si seniori. Au respect doar fata de banul furat!
  • -5 (29 voturi)    
    Ce legatura au cuantumurile cu constitutionalitate (Joi, 24 septembrie 2020, 13:10)

    produsulinternbrut [utilizator]

    Ma, da' de cand se pronunta CC asupra cuantumurilor?

    De ce dublu si nu de 4 sau de 5 ori atunci, nu?

    Pai asa nici salariile prea mici nu sunt constitutionale, ca-s prea mici si nu poti trai cu ele.

    Nici alea prea mari nu sunt constitutionale, ca nu e normal ca un salariu sa fie cat alte 5-10 salarii si tot asa.
    • -2 (12 voturi)    
      ccr (Joi, 24 septembrie 2020, 14:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui produsulinternbrut

      e un fel de dictator...
      ala hotarasc tot in romania...
    • +4 (6 voturi)    
      Prevedere practica legislativa (Joi, 24 septembrie 2020, 14:32)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui produsulinternbrut

      Sa se specifice sursa de finantare, cum s-ar zice sa se spune de unde se taie. Dar se pare ca se aplica doar la amendamentele bugetare.
      CCR nu s-a pronuntat pe fond, ci ca nu e temei pentru plangerea de neconstitutionalitate guvernului.
    • +1 (1 vot)    
      - (Joi, 24 septembrie 2020, 19:47)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui produsulinternbrut

      citeste, daca stii, daca nu, taci: CCR a respins sesizarea gurvernului, atat !!!
  • +12 (30 voturi)    
    De ceva... (Joi, 24 septembrie 2020, 13:12)

    ElDiablo [utilizator]

    ... timp a devenit o moda in Romania ca aproape orice lege sau ordonanta de guvern indiferent de domeniul de aplicabilitate, sa treaca pe la CCR, ori sa fie atacata de avocatul poporului. Atunci pentru ce mai exista parlament si guvern? Sa le desfintam si sa lasam ccr sa conduca de facto ţara. Macar facem economie la buget ţinând cont ca la ccr nu-s decat 9 hoti speciali, nu o turmă întreagă ca in parlament.
    • +2 (10 voturi)    
      CCR nu face legi. (Joi, 24 septembrie 2020, 13:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Doar verifica daca sunt sau nu conforme cu constitutia. Trendul sesizarilor excesive la CCR este ceva mai nou si vizibil in anii astia. Dar daca nu sesizeaza te poti trezi cu legi care nu sunt constitutionale dar raman in efect. Cum a fost aia cu amenzile din pandemie.
    • 0 (14 voturi)    
      Am ajuns... (Joi, 24 septembrie 2020, 13:38)

      ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      ... ca in Iran sau Afganistan unde ccr = consiliul islamic sau consiliul talibanilor. Ce vomita cele nouă paiaţe in robe vişinii e literă de lege.
    • +4 (10 voturi)    
      E o situatie cretina acuma ... (Joi, 24 septembrie 2020, 14:03)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      ... cu parlamentul controlat de PSD si guvernul controlat de PNL. Unii tre' sa dea banii si sa asigure functionarea tarii pana la urmatoarele alegeri parlamentare, ceilalti se tem ca n-o sa mai pupe nici parlament nici guvern dupa alegerile parlamentare, asa ca le dau la gioale cat incape primilor.

      Asa ca strict din punct de vedere al interesului fiecaruia, pe moment cel putin PNL, care asigura guvernarea, e ala care actioneaza mai degraba in interesul populatiei.

      Exista o modalitate ieftina - si iresponsabila - de-a satisface cererile de mariri de toate neamurile, de alocatii, de pensii, de ce-o fi: devalorizarea monedei nationale si cresterea inflatiei. PNL se fereste ca dracu' de tamaie de solutia asta, ca e chiar daca ajuta pe termen foarte scurt, pe termen mai lung, mai ales in conditiile actuale, impinge economia in recesiune. Da' daca PSD tot insista, si pluseaza cu masuri din astea cretine, cum CCR e in buzunarul PSD, PNL o sa fie pus cu spatele la zid.

      De-aia-i important sa avem cat mai repede alegeri parlamentare, sa scapam odata de cretinatatea asta de adunatura de idioti si borfasi din parlament. Evident, n-o sa scapam cu totul, ca diferenta dintre PSD si PNL nu e mare, da' totusi, diferenta aia exista.

      In plus, parlamentul actual e de o cretinatate fara margini din cauza ca parlamentarii de la PSD si de la partidele satelit au fost alesi efectiv personal, pe spranceana, de Dragnea, dupa criteriul sau prostie fara margini sau supunere fara rezerve fata de Dragnea personal - in asa fel au fost facute listele electorale ca doar oameni de gen sa poata accede in parlament, din partea PSD.

      Asa ca chiar daca clasa politica e aia care e, si mare lucru e irational sa te astepti sa se schimbe peste noapte, o corectie semnificativa in bine tot va exista, cu Dragnea la puscarie si cu tensiunile actuale din PSD. Si cu cat mai multi iesim la vot, cu atat mai mare va fi diferenta asta.
      • +5 (9 voturi)    
        La noi... (Joi, 24 septembrie 2020, 14:59)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ... a fost o situatie cretina, aproape permanent din punct de vedere politic. Sa nu ne ascundem dupa deget, si in PNL exista uscaturi destule, nu sunt sub nici o forma imaculati, dar cu poticnelile inerente generate si de situatia cu pandemia au reusit sa mentina totul pe linia de plutire. E de remarcat ca, dupa mult timp, s-a acordat atentie investitiilor (nu pomenilor care nu aduc nici un beneficiu, (poate doar pe termen scurt) au fost scoase din sertare si semnate/demarate proiecte de autostrazi, s-au elaborat si pus in practica scheme de ajutor pentru IMM, fermieri, etc. si toate astea in plina pandemie si "beneficiind" permanent de sabotajul psd&acolitii +ccr+av. poporului.
        In schimb psd a facut ce stie mai bine, nu degeaba sunt urmasii de drept ai pcr avand aceleasi tactici de guerilla la adresa adversarilor politici si aceeasi gandire economica de inspiratie comunista, punand bete in roate la orice initiativa buna sau rea a guvernului.
        In rest, total de acord, am spus-o si eu, toata lumea la vot si... Sa votam in mod responsabil, pentru ca viitorul Romaniei depide de asta.
      • -3 (3 voturi)    
        E simplu si des intalnit in democratie (Joi, 24 septembrie 2020, 20:03)

        Pakam [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Este guvern minoritar si e obligat (ca orice guvern, chiar si majoritar) sa respecte legile pe care le da parlamentul. Crede ca nu poate sa le aplice? Foarte bine, isi da demisia. Parlamentul numeste alt guvern caruia ii da mandat sa guverneze. Clar?
        Nu poti guverna ignorand parlamentul (care este reprezentantul ales al poporului) intr-o democratie!
        Daca faci asta se cheama abuz de putere si trebuie sa raspunzi in fata... legii, ca sa vezi! Adica nimeni nu e mai presus decat legea, nu!?
    • -4 (10 voturi)    
      stai putin! (Joi, 24 septembrie 2020, 14:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      pai acum nu conduce CCR tara?!
      • 0 (8 voturi)    
        CCR nu face legi. Nu poate sa faca legi. (Joi, 24 septembrie 2020, 14:35)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ei doar dezbat constitutionalitatea unor legi facute si votate in parlament. Dezbat doar daca sunt sesizate de vreunu care poate face asta, Avocatu poporului, Presedinte, etc.
        Avem astazi destule legi care nu respecta constitutia dar nefiind sesizate, raman in efect.
    • 0 (2 voturi)    
      Greu cu democratia (Joi, 24 septembrie 2020, 19:56)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Parlamentul face legile (care nu au voie sa incalce Constitutia, aici are treaba CCR) iar guvernul este obligat (prin Constitutie) sa le aplice daca sunt constitutionale!
      Simplu, nu?
      • +2 (2 voturi)    
        Greu... (Joi, 24 septembrie 2020, 21:43)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui Pakam

        ...cu democratia de vreo 30 de ani incepand cu regimul fsn, continuand cu psdr si pana in zilele noastre la actualul psd. Foarte greu.
        Din ce gauri iesiti fratioare toti spalatii pe creier?
      • +1 (1 vot)    
        Cu o mica corectie (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:33)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Pakam

        Chiar si parlamentul e legat sa legifereze in concordanta cu constitutia. Cata vreme CCR aplica constitutia in mod diferit la sesizari diferite, obligatia aia nu mai e respectata. CCR a invocat punctul 5 al articolulului 138 din constitutie (obligativitatea specificarii sursei de finantare pentru orice cheltuiala bugetara) ca sa declare alte legi neconstitutionale, da' acuma l-a ignorat. Din nefericire, constitutia extrem de slaba pe care-o avem acuma, facuta la repezeala de Iliescu si acolitii lui securisti si comunisti, nu ofera nici o posibilitate de corectie a situatiei.

        Lacuna majora a constitutiei e ca parlamentarii sunt in multe privinte - mai ales in privinta legiferarii - mai presus de lege, chiar si de CCR, cata vreme exista o complicitate intre CCR si parlament. Cata vreme cinci din noua judecatori ai CCR sunt vanduti, si-n parlament au majoritate hotii, tara e captiva, si nu se poate face nimic legal pentru a schimba situatia.

        De-aia, atat cat ma duce pe mine mintea, problema e cronica, si n-o s-o indrepte nici un partid politic, pentru ca nu poate. Singura solutie, atat cat ma pot io gandi, e o revizuire temeinica a constitutiei, facuta de oameni de meserie, nu de politicieni, care sa ofere mecanisme de control pentru oricare dintre institutiile statului, si sa nu mai puna absolut nimic mai presus de lege.
  • +5 (23 voturi)    
    urmeaza (Joi, 24 septembrie 2020, 13:17)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    falimentu ...
    • +1 (9 voturi)    
      Da, urmeaza falimentul (Joi, 24 septembrie 2020, 13:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      guvernului meu, nu stiu, sa invete, nu pot, sa plece!
    • -3 (9 voturi)    
      care (Joi, 24 septembrie 2020, 14:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      o sa fie din vina pnl si UE ... for some reason... gaseste gadea si ciolacu motive, nici o problema!

      oricum votantii lor nu pricep ca dublaraea alocatiilor si pensiile marite cu 40% baga tara in kkt rau de tot... care ne vor costa PE TOTI!

      sa fim seriosi.... nu putem avea pretentii de la analfabetii functionali care voteaza psd sa inteleaga economie (chiar si aia de clasa 0)
      • +1 (7 voturi)    
        UE cere sa fim mai de stanga. (Joi, 24 septembrie 2020, 16:05)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Asa ca orice vei vota intr-acolo ne indreptam. E o chestie de unitate. Ca doar nu vorbeste UE de elicoptere cu bani sau venit minim garantat degeaba. Asta vor si asta vor impune cu sau fara voia ta.
        • 0 (0 voturi)    
          Venitul minim garantat e daca vrea economia (Joi, 24 septembrie 2020, 22:21)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          si mai ales daca POATE ...
          Dar normal ar fi fost sa incepem cresterea exploziva a pensiilor dupa ce apare o chestie de genul cresterea exploziva data de salariul minim garantat (parca se discuta de 60% din mediu).
          La noi sunt 2-2.5 milioane pe salariul minim (sub 2500 asta ar duce la cresterea acestora la minim 3200, cu mai multe variante:
          - somaj
          - norme partiale (fictive sau nu), dar oricum cu probleme pe termen lung daca nu pot gasi ceva in completare (vechime, bani fata de media in tara)
          - inflatie
          • 0 (0 voturi)    
            Pai nu au crescut salariile bugetarilor? (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:28)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Deja de mult si cu valori care imi par personal nesimtite. Pensiile ar trebui sa urmeze acelasi trend mai ales ca nu cred ca reprezinta un impact la fel de mare in economie.
      • 0 (4 voturi)    
        Deci UE e condusa de analfabeti functionali! (Joi, 24 septembrie 2020, 20:12)

        Pakam [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        UE spune ca vom iesi din criza prin "elicopterizarea" banilor catre populatie dar ei sunt prosti (analfabeti functionali), nu?

        Romania primeste 80 miliarde euro de la analfabetii functionali din UE dar nu are bani pentru cresterea pensiilor si alocatiilor!
        Corect nu? Are bani doar pentru sifonarea bugetului catre patronii firmelor peneliste, sub directa indrumare a politicienilor corupti penelisti care mai nou propovaduiesc din nou AUSTERITATE! Dar austeritatea e pentru restul populatiei nu pentru ei!
  • +8 (24 voturi)    
    O singura iesire exista (Joi, 24 septembrie 2020, 13:19)

    Leo55 [utilizator]

    Guvernul PNl sa-si dea demisia si Johannis sa numeasca urgent un guvern PSD si acesta sa se descurce cum poate.
    La asa votanti...asa guvern!
    E o poveste treaba ca pensionarii voteaza PSD. Eu sunt pensionar si n-am votat nicio data PSD.
    Apropo, "panaramele" sunt tinere si sustin PSD-ul cu toata anatomia lor (au donat banii facuti pe LiveChat).
    • +1 (5 voturi)    
      Mai era o varianta. Sa fi lasat PSD la guvernare. (Joi, 24 septembrie 2020, 13:35)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      Poti sa iti inchipui cum cadeau la vot de aveau ei pandemia sub centura? Cum putea PNL sa strige ca omoara batranii, adica baza electorala PSD? Ar fi fost macel. Dar nu... le-a trebuit sa puna Comisarul european cerut de UE.
      • +1 (1 vot)    
        Aia ar fi fost ... (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:43)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ... cea mai buna solutie, politic vorbind. Doar ca avea doua bube majore.

        Unu la mana, daca nu le iesea spectacolul cu iesirea de la guvernare, ar fi guvernat un an si ceva dupa principiul dupa noi potopul, si am fi ajuns mai rau ca Grecia, dpv. financiar. Dupa care prinde orbu' scoate-i ochii.

        Doi la mana, daca PSD ar fi gestionat epidemia, acuma eram la de zece ori numarul de morti.

        Tre' sa intelegem ceva. Nu PSD e raul cel mare. PSD e doar un efect. Cata vreme avem suficienti prosti in tara asta ca sa sustina populismul, escrocii vor gasi totdeauna o cale de-a aduna capital politic cat sa fure, si sa saboteze orice incercare de intarire a democratiei.

        Daca vrem o schimbare, aia tre' sa vina de la nivelul populatiei. Tre' sa investeasca oricine poate, cat poate, in educatie. A lui si-a celor din jurul lui, indiferent ca-s copii, parinti, sau prieteni. Tre' sa se formeze o ravna de-a vota, si de-a vota informat, ca cei care pot sa contracareze influenta celor pe care nu-i duce mintea. Schimbarea n-ar fi peste noapte, da' in timp asta ar forma un cerc virtuos care sa intareasca democratia si sa elimine baza electorala din care se alimenteaza escrocii.

        Pana atunci insa, tre' sa traim cu ce avem - cu toti prostii, si cu toti escrocii sustinuti de prosti pe cap. Sa-i lasi pe astia in fata fara sa te opui, mai ales in situatii de criza, nu e doar necumsecade, ci e criminal de-a dreptul. Nu doar chestii gen Colectiv omoara oameni. Saracia, lipsa de educatie, spitalele prost dotate si medicii slab pregatiti, politistii/jandarmii slab pregatiti si aserviti politic, toate astea omoara oameni.

        De-aia, singura atitudine civica, responsabila, e sa te implici si sa faci ce poti chiar si-atunci cand stii ca ceea ce poti face e prea putin ca sa schimbe directia, in felul asta reducand macar pagubele.
    • +3 (13 voturi)    
      nu sunt doar pensionari care vote4aza psd (Joi, 24 septembrie 2020, 14:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      sunt in general oamenii oamenii prosti, care nu vor sa munceasca, ci sa fure, etc....
      se spune ca-s pensionarii pentru ca, de cele mai multe ori, ei sunt mai usor de manipulat (din cauza nivelului de trai precar) si un partid plin de psihopati cum este psd o sa se foloseasca de disperarea oamenilor
      • -1 (5 voturi)    
        Psihopati! (Joi, 24 septembrie 2020, 20:22)

        Pakam [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Psihopatii si prostii sunt in PNL care se opune imbunatatirii situatiei categoriilor cele mai defavorizate adica copiii si pensionarii. Cat de psihopat trebuie sa fii sa-ti dusmanesti copii si parintii si bunicii.
        • 0 (0 voturi)    
          Matale cam ai demonstrat ... (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:47)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Pakam

          ... agirmatiile lu' liviu_.

          Nu imbunatatesti in nici un fel situatia copiilor si a pensionarilor cata vreme le dai bani fara valoare. Daca maresti alocatii si pensii doar tiparind bani, in loc sa-i scoti din ceva taxe si impozite, dintr-o crestere a productivitatii muncii sau din crestere economica, nu faci decat sa cresti inflatia. Scrie mai mult pe fluturasul de pensie, da' puterea de cumparare ramane tot acolo, sau chiar scade. Pensionaru' ala va face la fel foamea cu o pensie de 10 lei cand painea e 1 leu ca atunci cand pensia e 20 de lei da' painea se scumpeste si ea la 2 lei.

          Mai concret: matale, pentru ca nu esti in stare sa faci un calcul aritmetic care se face la clasa 1 la scoala, pui botu' la aberatiile populiste ale PSD. Cu alte cuvinte, sustii PSD pt. ca esti prost.
    • -1 (3 voturi)    
      Si eu sunt pensionar (Joi, 24 septembrie 2020, 20:18)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      Si nu am votat niciodata PSD.
      Dar in anul asta am vazut ca PNL-istii de azi sunt mai rai(dusmanesc copiii si seniorii), mai hoti (incalca flagrant legile votate chiar de ei) si mai mincinosi(va amintiticand spuneau ca au bani prevazuti in buget, ca nu e drept ca pensionarii sa plateasca pandemia etc.) decat PSD. Asa ca pentru prima oara in viata mea voi vota PSD , nu pentru ca imi plac ci pentru ca e singurul mod in care pot reactiona impotriva guvernului cel mai incompetent, corupt si hot din intreaga istorie a Romaniei.
  • +11 (27 voturi)    
    mai (Joi, 24 septembrie 2020, 13:20)

    nikita11 [utilizator]

    1. E destul de criminal sa faci maririle de pensii/alocatii in conditiile de acum
    2. Tara ARE banii necesari, dar nu cu structura actuala de cheltuiele/furtisaguri. Tara avea banii si acum 10 ani.
    3. Salarii/pensii/alocatii trebuie reglate, trebuiau demult dar nu dand teapa economiei sau imprumutand bani.
    • -1 (5 voturi)    
      corect (Joi, 24 septembrie 2020, 14:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      mult noroc sa regandesti pensiile si salariile cu aia din psd care nu vor decat sa fure si cu aia din ccr care nu vor decat sa aiba o pensie speciala (cere nu e privilegiu conform rusofililor din ccr), marita de 100 de ori!
      • +3 (3 voturi)    
        eu cred ca (Joi, 24 septembrie 2020, 16:16)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nu trebuie regandit decat partea cu calculul lor corect si aruncat la gunoi chestiile 'speciale'. In rest trebuie gandite cheltuielile. cum ar fi sa dea afara 30% din bugetari(ca e loc pe piata libera), sa-si regandeasca onest si transparent cheltuielile curente si sa informatizeze la greu ca e mai bine si pt stat si pt angajat si pt cetatean. Nu am vorbit de investitii, alea tre sa mearga dupa planul si cu bugete separate - nu ca ce ramane dupa droaia de cheltuiel merge la investitii. investitiile nu sunt un tampon din care tragi bani sa acoperi alte gauri doar pt ca nu vrei sa te lasi de furat. Vedem la alegerile locale, acolo unde vor iesi echipe bune vor fi bani pt tot.
  • +7 (29 voturi)    
    dezastru (Joi, 24 septembrie 2020, 13:21)

    zigot [utilizator]

    cel mai mare pentru Romania este psd, alde , ponta,
    udmr impreuna cu parlamentarii lor sau ccr?
    la care putem adauga fara sovaiala si avocatul
    poporului;
    mergeti la vot pe 27 si apoi la parlamentare pentru a putea fi mai increzatori in viata noastra din Romania.
  • +4 (16 voturi)    
    Mda (Joi, 24 septembrie 2020, 13:21)

    TheFaime [utilizator]

    Si uite asa, se dezbina o tara...
    • 0 (4 voturi)    
      Daca statea tara in juma de alocatie (Joi, 24 septembrie 2020, 14:04)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Atunci poate merita sa crape.
  • -5 (31 voturi)    
    Era unica soluție la sesizarea aia proasta (Joi, 24 septembrie 2020, 13:24)

    salvatore [utilizator]

    Rezistocilor, ciufutilor scoateți banii ca dacă nu, va aghezmuim din zori și până-n seara. Mai încet cu hoțiile din pandemie și dublați alocatiile de stat.
  • +8 (40 voturi)    
    PSD+CCR=PCR! (Joi, 24 septembrie 2020, 13:24)

    transpenibilus [utilizator]

    QED
    Nu cred ca se mai indoieste cineva.

    PSD trebuie desfiintat de urgenta, iar CCR refondata cu reguli schimbate din temelii. ACUM!
    • -1 (5 voturi)    
      Nu acum, mai (Joi, 24 septembrie 2020, 13:40)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      hat!
    • -2 (6 voturi)    
      Si mai trebuie verificat (Joi, 24 septembrie 2020, 13:43)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      daca Hitler are vreun nepot, stranepot ceva, poate vrea un post de PM in Romania...
    • 0 (6 voturi)    
      Trebuie de fapt ... (Joi, 24 septembrie 2020, 14:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      ... o revizuire foarte temeinica a constitutiei. Constitutia actuala e facuta de Iliescu si gasca lui, si asa cum e facuta face imposibil controlul reciproc intre institutiile statului. De-aia se si aduna in parlament toti borfasii, pentru ca odata ajuns in parlament, asa cum e facuta constitutia, esti deasupra legii.
    • -1 (13 voturi)    
      Terminati cu lozincile (Joi, 24 septembrie 2020, 14:15)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Daca CCR ar fi dat castig de cauza Guvernului atunci ar fi insemnat ca Guvernul este mai puternic decat Parlamentul in ceea ce priveste actual de legiferare.

      Sunt curios daca au fost si judecatori care au votat in favoarea Guvernului insa in mod normal nici-un jurist normal la cap nu ar fi facut lucrul asta.

      Legile de respingere a ordonantelor nu au cum sa fie pe fond neconstitutionale. Doar daca s-a incalcat ceva la procedura de adoptare.
      • +3 (3 voturi)    
        sursa de finantare (Joi, 24 septembrie 2020, 15:48)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        Asta reclama guvernul.
        De unde tai sau ce taxe cresti ca sa ai bani de alocatii marite? Doar ca cica se pare ca se sustine doar la amendamentele pe buget. Ceea ce e penibil, daca e macar stiut de la inceputul anului poate reusesti la un moment dat, reduce guvernul niste programe. Dar cand apare legea de azi pe maine (nu e cazul de fata sau la pensii), e clar o problema de a scoate banii de undeva.
        • 0 (0 voturi)    
          Legea nu a aparut de azi pe maine (Vineri, 25 septembrie 2020, 14:10)

          adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Legea care dubleaza alocatiile copiilor a fost promulgata de Iohannis pe data de 14 Ianuarie 2020. Deci Guvernul stia de la inceputul anului ca trebuie sa faca aceasta dublare. https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/alocatiile-pentru-copii-se-dubleaza-klaus-iohannis-a-promulgat-legea-1245061

          CCR insa nu s-a pronuntat pe legea dublarii alocatiilor care a fost promulgata in Ianuarie. CCR s-a pronuntat doar pe legea care respinge ordonanta guvernului care modifca legea promulgata in Ianuarie.

          Daca CCR ar fi dat castig de cauza Guvernului atunci ar fi insemnat ca Guvernul poate sa oblige Parlamentul sa adopte sau sa aprobe o anumita modificare legislativa.

          Guvernul nu poate sa puna pumnul in gura Parlamentului si sa il oblige sa aprobe legislatia pe care o doreste.

          Legea a fost promulgata in Ianuarie si doar Parlamentul o mai poate modifica fie aproband o ordonanta a Guvernului fiind adoptat un proiect de lege.

          PARLAMENTUL NU POATE FI OBLIGAT SA APROBE O MODIFICARE LEGISLATIVA FACUTA DE GUVERN PRIN ORDONANTA DE URGENTA. Cam despre asta este vorba aici.
  • -1 (15 voturi)    
    modest, dar macar e un inceput (Joi, 24 septembrie 2020, 13:26)

    tahomir [utilizator]

    Alocatiile trebueisc dublate la fiecare 2 luni si nu doar cand are PSDul chef.
    De asemenea pensiile trebuie sa aiba o crestere ca 10% lunara iar salariile bugetarilor trebuiesc aduse la o medie de 5000 euro net dar concomitent cu scaderea la o treime a timpului de lucru si la angajarea a inca 2 milioane de lenesi, spagari si analfabeti isterici plus rudele lor.
    Bani sunt pentru aceste lucruri si chiar mult mai mult dar nu vor Orban si Johannis. Daca nu credeti uitati-va la Haznaua 3 si RRomanika TV, cele mai smechere si mai adevarate posturi TV care se exista.
  • +4 (8 voturi)    
    Astia (Joi, 24 septembrie 2020, 13:28)

    Jar [utilizator]

    care dubleaza,tripleaza.... pot sa-mi spuna si mie cat se va devaloriza leul,cat vor creste preturile,cat de saraci vom fi in urma acestor majorari?
  • +9 (11 voturi)    
    Asa ca avem si raspunsul la (Joi, 24 septembrie 2020, 13:31)

    kokos [utilizator]

    sesizarea pe marirea pensiilor cu 40% : este constitutionala! Deci urmeaza falimentul , Grecia a fost mic copil fata de ce vom fi noi.
  • +6 (6 voturi)    
    Uraaaa! (Joi, 24 septembrie 2020, 13:43)

    spirache [utilizator]

    Sa vezi încasări acum la uzinele de păcănele.
  • +6 (10 voturi)    
    eu nu mai inteleg (Joi, 24 septembrie 2020, 13:53)

    marcone [utilizator]

    Deci daca parlamentul da o lege care nu poate fi aplicata nu exista nici o modalitate de a respinge legea? Daca vine maine parlamentul si voteaza ca fiecare parlamentar primeste 100 milione de euro ce se intampla?
    Si inca un lucru. Cum se poate ca o lege care mareste pensii/alocatii/salarii e constitutionala dar una care sa le micsoreze sau sa elimine pensii speciale sau alte drepturi ale catorva categorii de angajati la stat nu e?
    • -2 (4 voturi)    
      e simplu, acea lege discrimineaza... (Joi, 24 septembrie 2020, 14:34)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui marcone

      ...intre pensionari, taind doar de la anumite categorii!

      educati-va oamenii sa scrie legi constitutionale.
      • +1 (1 vot)    
        Discutia e cu dreptul primit (Joi, 24 septembrie 2020, 17:12)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Care se considera definitiv.
        Mno, pana la decizia contrara, peste o sapt vedem si la speciale ...
      • 0 (2 voturi)    
        Cine a inventat specialele? USL (Joi, 24 septembrie 2020, 17:23)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        PNL a introdus pt magistratii, PSD a mai bagat si pilotii comerciali de parca ar fi muncit pe nasturi (mai ales astia care ies acum la pensie), apoi Curtea de Conturi, etc.
        Anul trecut cand cica se discuta despre impozitarea pensiilor speciale peste un prag, PSD si PNL au bagat pensii speciale si la baronii locali (primari, sefi CJ si vici), platite din banii localitatilor pe care le-au FURAT si tinut in SARACIE.
        Iar apoi a venit PSD si a marit salariile curente si categoriile care aveau pensiile in functie de salariile curente au primit pensii de 3 ori mai mari, plus diversi care au speculat chichite din lege (gen ala cu 75 mii pe luna), sporuri, drepturi din urma, concediu neefectuat.
        Apoi a venit PSD care a anulat contribtuia de sanatate, apoi a ridicat plafonul de impozitare, apoi si a scazut procentul - si s-a ajuns la aberatia ca se iau pensii mai mari decat salariile din in timpul activitatii, multe peste 20 mii lei (salariu BRUT al presedintelui, teoretic cel mai mare venit pt un bugetar, practic o batjocura).
        Sa vedem daca macar plafonarea care se discuta peste o saptamana tine, dar slabe sanse ca ii afecteaza chiar pe judecatori (CCR) - in mod normal ar trebui sa se recuze. Nu aduce multi bani la buget, dar macar mai se taie aberatiile.
  • +1 (13 voturi)    
    Hotararea CCR este corecta (Joi, 24 septembrie 2020, 14:02)

    adrian_83 [utilizator]

    Conform Constitutiei Parlamentul este unica autoritate legiuitoare a statului.

    Guvernul nu poate legifera decat in situatii exceptionale dar PARLAMENTUL ARE DREPTUL SA RESPINGA ORICE MODIFICARE A LEGISLATIEI FACUTA DE EXECUTIV.

    Daca CCR ar fi dat castig de cauza Guvernului atunci ar if insemnat ca Guvernul este mai puternic decat Parlamentul in ceea ce priveste actul de legiferare.

    Ca regula generala: LEGILE DE RESPINGERE A ORDONANTELOR NU POT FI VERIFICATE PE FOND PRIVIND CONSTITUTIONALITATEA LOR. Doar eventual daca s-a incalcat ceva pe partea de procedura a adoptarii legii de respingere, CCR ar putea sa declare respectiva lege ca fiind neconstitutionala.
    • -2 (6 voturi)    
      Nu, nu este corecta (Joi, 24 septembrie 2020, 15:25)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      Citeste ce am spus mai sus, de ex lui "xrogo" (la 13:36).
      • +2 (2 voturi)    
        Mai facut sa-ti caut commentul, lucru total (Vineri, 25 septembrie 2020, 13:49)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        neelegant, cu atat mai mult cu cat cele spuse de tine lui @xgroho sufera din doua puncte de vedere :

        1. sustinerile tale sunt cel putin neserioase (lucru de altfel remarcat de @Big Data) intrucat te pronunti pe o lege pe care nici macar nu ai citit-o. Spui tu cu referire la legea in discutie , "dar nu cred ca se spune asa ceva... ! :((( In momentul asta trebuia sa te las balta dar am hotarat ca e mai bine sa iti raspund ca sa nu ai impresia ca "bajbaielile" tale pe chestiunea in discutie au vreo valoare. Deci, discuti despre ceva despre care habar nu ai

        2. Legea nr 14/2020 care a aprobat Ordonanta de urgenta prin care alocatiile au fost dublate spune clar la art. II : "Prezenta lege intra in vigoare la data de intai a lunii urmatoare celei in care aceasta se publica in Monitorul Oficial."

        PS. Cred ca ar fi bine - e o simpla sugestie - sa nu mai fi categoric pe lucruri pe care nu le stapanesti (cu atat mai mult cu cat chiar tu iti recunosti ignoranta) ! Nu de alta dar devii ridicol !

        PPS O zi buna
      • +1 (1 vot)    
        Sa recapitulam (Vineri, 25 septembrie 2020, 14:23)

        adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        In Ianuarie Iohannis a promulgat o lege. Legea se referea la dublarea alocatiilor insa putea sa fie orice lege nu are importanta.

        Guvernul a adoptat o ordonanta prin care a modifcat unele prevederi din legea promulgata.

        Parlamentul a respins ordonanta.

        Nici legea in sine si nici ordonanta care a modifcat-o nu au fost supuse contrulului de constitutionalitate deci faptul ca nu exista sursa de finantare sau alte comentarii pe marginea legii si ordonantei sunt total irelevante. Nu de asta s-a ocupat CCR.

        CCR doar a trebuit sa verifice constitutionalitatea legii de respingere a ordonantei. Atat. Continutul legii sau cel al ordonantei sunt total irelevante. Continutul legii de respingere a ordonantei a fost supus controlului. Si e constitutional pentru ca Parlamentul are dreptul sa respinga ordonantele Guvernului.

        CCR probabil ca ar fi luat aceasta hotarare indiferent de continutul legii si ordonantei. Exista cel putin inca o hotarare asemanatoare pe care am gasit-o de pe vremea cand Basescu era inca presedinte.
  • +7 (11 voturi)    
    Here we go again.. (Joi, 24 septembrie 2020, 14:02)

    contondent [utilizator]

    Astept ca cei pt care "toti sunt la fel" sa confirme asta dupa ce va incepe iar fuga salariu->inflatie+curs+dobanzi, astept ca pensionarii care sunt convinsi ca cresterea cu 40% e o masura buna si necesara sa fie si dupa ce aceasta va fi "topita" aproape in intregime de cele enumerate mai sus (in principal prima pt ei, evident, ceilalti se vor "bucura" si de restul:) ). Acum CCR si-a facut de fapt incalzirea pt cresterea pensiilor, salva de tun a fost data. CCR-ul nu mai surprinde pe nimeni, de fapt tot ce face e impotriva bunului simt si a logicii, in masura in care chiar sunt calificati sa se pronunte. De fapt eu raman cu 2 intrebari: cum ar putea CCR declara neconstitutionala o lege care cel mai probabil nu are nimic de-a face cu Constitutia, ci cu mai degraba cu o situatie si un context economico-social si a doua e retorica: cui ma adresez eu? Pensionarilor de acum care au trait acele vremuri in care inflatia anuala se masura in valori cu 3 cifre tot datorita unor astfel de masuri populiste dar nu au inteles nimic din asta? Tinerilor care nu au trait acele vremuri dar vad ca celor putin mai mici li se mareste alocatia si bunicii le spun PSD e singurul partid caruia ii pasa de ei? Asistatilor social avizi de informatie si preocupati de situatia economica sau de notiuni ca viitor, stabilitate, predictibilitate? Tot ce sper e ca multi dintre cei indecisi (optiuni sau prezenta la vot) sa isi imagineze inca 4 ani cu PSD si CCR pe baricade.
  • +3 (7 voturi)    
    perfect... (Joi, 24 septembrie 2020, 14:09)

    liviu_ [utilizator]

    in cazul asta sa decida taierea pensiilor speciale ca sa fie si bani...

    am uitat tre dublate si pensiile speciale. de unde se face rost de bani nu e problema lor!

    o bataie de joc la adresa oamenilor care muncesc! degeaba dublezi alocatiile daca bagi economia tarii in kkt!

    PS: fix inainte de alegerile locale... mai sa fie! ce coincidenta!
    • -3 (5 voturi)    
      in cazul acesta, (Joi, 24 septembrie 2020, 15:27)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca sa fie bani, plateste si tu impozit pe salariu, ca toti oamenii care muncesc. tu de ce sa fi special, scutit de taxe si impozite ca eroii muncii socialiste?
      te bagi? sau doar altii, la altiii...
      btw, ziceai odata ca emigrezi.....
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt maxim 100 mii de IT-isti, 70 mii fara impozit (Joi, 24 septembrie 2020, 22:38)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        cu venituri la vedere, pe carte de munca. Se pot muta veniturile prin tot felul de subterfugii legale - actiuni la firma, dividende, ESPP etc, dar si ilegale pentru firme dubioase - plata in cryptomonede sau pe carduri emise in alta tara etc.
        In acelasi timp sunt 500 mii de "constructori", care nu platesc: impozit, contributii de sanatate, cota de pilon 2
        Basca multinationale care apeleaza la Kurzarbeit ca sa nu disponibilizeze (sau ca sa para ca sunt profitabile in fata actionarilor).
        Majoritatea corporatistilor si multi IT-isti au asigurare medicala deci platesc degeaba 10% din brut.
        Cei 2 milioane cu salariul minim platesc doar jumate din impozit ca au diverse deduceri personale. O buna parte platiti la gri.
        PFA-urile si patronii sunt tot oameni care muncesc, dar multi platesc taxe modice: PFA-urile la norma sau la minim pe economie, inclusiv cu deduceri pentru asigurarea "intrarilor". Un patron de SRL-D plateste 1-2-3% la cifra de afaceri, nu 16% la profit, daca face o invarteala pe consultanta - marcheaza tot mormanul profit. Patronii de firme mici pot cumpara masini sau yachturi ca DD, electronice si uneori chiar si aparatura prin casa.
  • +1 (11 voturi)    
    Era cert ca se va intampla asa ceva (Joi, 24 septembrie 2020, 14:19)

    Susufler0 [utilizator]

    intrucat NEOPORTUNITATEA UNEI LEGI NU ECHIVALEAZA CU NECONSTITUTIONALITATEA EI !

    PS. Desi guvernul a dat o OUG de amanare a aplicarii legii de dublare a alocatiilor, aceasta fusese prinsa in bugetul pe 2020, deci, indirect se recunoscuse ca exista sursa de finantare a acestor cheltuieli sociale.
    • -3 (3 voturi)    
      Neoportunitatea unei legi (Joi, 24 septembrie 2020, 14:38)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Neoportunitatea unei legi de multe ori este ceva subiectiv.

      In unele cazuri majoritatea oamenilor pot spune ca o lege este neoportuna. In alte cazuri insa parerile pot fi impartite aproape de 50-50%.

      In cazul de fata e clar ca multi parintii vor spune ca legea e oportuna la fel ca pensionarii care se asteapta la marirea pensiilor cu 40%. Cei ce se asteapta insa la investitii din partea statului vor spune ca aceste legi (care maresc pensiile si alocatiile) nu sunt oportune.

      Nu e treaba CCR sa stabileasca aceste lucrurii indiferent de care e sustinerea populara pentru legi. Deci da aveti drepate NEOPORTUN NU ESTE EGAL CU NECONSTITUTIONAL.
      • 0 (2 voturi)    
        Daca nu e vorba de referendum, acolo unde (Joi, 24 septembrie 2020, 16:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        oamenii decid in mod direct ci este vorba de un act normativ (lege, ordonanta de guvern, ordonanta de urgenta sau Hotarare de guvern), oportunitatea o hotaraste ori Guvernul ori Parlamentul, asa ca chestiunea devine covarsitor de subiectiva aproape, pt ca sta la mana unui grup mai mic sau mai mare de oameni (indiferent ca acestia reprezinta pe cei si mai multi decat ei) care i-au votat !
        Pe de alta parte in legislatia romaneasca din ultimii ani au existat o sumedenie de legi OPORTUNE dar neconstitutionale !

        PS. Al naibi paradox, nu-i asa ?!! :))))
        • -1 (1 vot)    
          Nu e paradox (Joi, 24 septembrie 2020, 20:42)

          adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          E stat de drept si drepturile oamenilor.

          De exemplu unii oameni vor spune ca e oportuna pedepasa cu moarte pentru anumite cazuri insa standardele ce privesc drepturile omului in Europa si Constitutia Romaniei interzic aceasta pedeapsa.

          Altii ar considera oportuna interzicerea dreptului de vot pentru someri si asistatii social, de ce sa aiba drept de vot atat timp cat nu contribuie la buget?

          Si cate si mai cate astfel de exemple. Insa societatea a evoluat si multe lucruri care pot parea oportune nu mai sunt acceptate.
          • 0 (2 voturi)    
            Eu vorbesc despre cu totul altceva ! (Joi, 24 septembrie 2020, 22:45)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

            Despre legi necesare dar neconstitutionale (in prima faza, pana la controlul de constitutionalitate al CCR) si despre legi nenecesare, neoportune, despre mofturi, cum a fost acea lege al carei initiator a fost Liviu Dragnea, lege constitutionala altfel, care a fost trecuta prin comisii si votata de cele doua camere in timp record (parca in 6 zile), dar care a fost o lege total inutila !

            PS. Asta-i paradoxul romanesc privind legile !

            PPS. Sau mai pe sleau : modificarile codurilor penal si de procedura penala, dorite doar de Dragnea si de un grup mic de comilitoni ai sai si nedorite de marea majoritate a populatiei , deci modificari inoportune au fost in covarsitoarea lor majoritate constitutionale, in schimb multe din dispozitiile codurilor lucrate sub coordonarea lui Catalin Predoiu, au fost dorite de majoritate, deci oportune, in schimb au fost in mare parte neconstitutionale ! Sper ca acum m-am facut inteles ! :)
            • 0 (0 voturi)    
              Inteleg dar (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:00)

              adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Dragnea a avut si el sustinatorii lui, chiar daca nu foarte multi, asa ca legile promovate de el au avut sustinatori. Legile de dublare a alocatiilor si marire cu 40% a pensiile sunt convins ca unst considerate oportune de foarte multi oameni.

              Nu stiu despre ce legi promovate de Catalin Predoiu vorbesti insa daca te referi la implicarea SRI in anchetele penale Constitutia nu permite asa ceva.

              Sunt convins ca multi oameni ar dori condamnarea asa zisilor penali fara ca acestia sa aiba drept la aparare eventual cu probe de la SRI, oricum numai ca acestia sa fie inchisi. Constitutia nu permite lucrurile astea asa ca legile considerate de multi oportune sunt intr-adevar neconstitutionale.
              • -1 (1 vot)    
                Ma refer la modificarile masive aduse codului pena (Vineri, 25 septembrie 2020, 14:08)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

                si codului de procedura penala (inclusiv codului de procedura civila) in anul 2009 in timpul guvernului Boc, de catre ministrul Justitiei de atunciCatalin Predoiu si colectivul de lucru de la minister. Legea de modificare a acestor coduri a trecut prin asumarea raspunderii, avand destule hibe de neconstitutionalitate despre care a vorbit si fostul ministru al Justitiei Tudorel Toader !

                Nu, nu ma refer la chestiunea implicarii SRI in anchetele DNA!

                Pur si simplu vreau sa iti spun ca oportunitatea unei legi sau alteia o decide guvernul si/sau Parlamentul, fiind greu de stabilit, de cuantificat cat de oportuna este o lege sau nu ! Se apreciaza ca puterile statului actioneaza cu buna credinta si adopta doar lucruri necesare,, lucruri care raspund interesului public iar nu unui interes de grup sau chiar individual (singular) !

                Singurele situatii in care exista certitudinea oportunitatii unei legi sunt atunci cand legile se adopta prin referendum ( ca la elvetieni).
                In antichitate in grecia antica si in Sparta legile se adoptau in Piata prin aprobarea tuturor cetatenilor.

                In cazul nostru, fiind vorba de o democratie indirecta iar nu participativa daca o lege se voteaza in Parlament de catre reprezentantii poporului se presupune pana la proba contrarie (abrogare) ca ea este oportuna !

                PS. Cam asta este ! O zi bunma !
                • 0 (0 voturi)    
                  2009? am memoria prea scurta (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:28)

                  adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Memoria mea e cam scurta nu mai tin minte legi din 2009 :) Te rog sa ma scuzi.

                  In ceea ce priveste oportunitatea legilor poporul are un mijloc de control si anume alegerile.

                  Nu ti s-au parut oportune legile adoptate de niste partide politice votezi data viitoare cu alte partide. Simplu.
    • +4 (6 voturi)    
      Bugetul a fost facut la inceputul anului , (Joi, 24 septembrie 2020, 15:45)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      pe crestere economica de 4.1% , acum avem scadere de PIB.
      • -1 (5 voturi)    
        Ghinion!!! sa citez pe unu. (Joi, 24 septembrie 2020, 16:07)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Toti am luat-o in barba cu inchiderea economiei, s-a o ia si ei un pic la vot.
        • +1 (3 voturi)    
          Pai tocmai, ca in barba tot noi o luam (Joi, 24 septembrie 2020, 18:10)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          N-o sa vina nimeni din guvern sau parlament cu bani de-acasa sa plateasca cheltuielile irational crescute de parlament si PSD. Consecinta o sa fie inflatie si devalorizarea leului, care tot in populatie o sa dea. Indiferent de cum iese votul.
          • 0 (0 voturi)    
            Pe termen lung, nu o sa aiba bani pentru (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:43)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            cheltuieli, dar asta este dicutabil. Asta inseamna ca vor imprumuta sau vor scade din investitii sau vor da afara din bugetari (Doamne da!), orice ar fi ii forteaza la masuri ce ii vor afecta la vot.
            • +1 (1 vot)    
              Peste tot guvernarile de dreapta (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:31)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              trebuie sa aibe politici (si au !) care duc la cresterea PIB-ului pt ca guvernarile de stanga care le succed sa faca uneori prea multe cheltuieli sociale !

              PS. Unii strang, altii "risipesc" !
      • +2 (4 voturi)    
        Din pacate asta nu-i un argument juridic (Joi, 24 septembrie 2020, 16:46)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        sustenabil in lumina disp. art. 138 alin. 5 din Constitutie !
  • +6 (8 voturi)    
    HAIDETI LA VOT!! FARA PSD! (Joi, 24 septembrie 2020, 14:38)

    Ephemeris [utilizator]

    singura solutie. Si acum, si la parlamentare, in decembrie. Doar asa putem scapa de mizeria numita PSD
  • -1 (5 voturi)    
    SE IMPUNE, URGENT ... (Joi, 24 septembrie 2020, 14:56)

    jidanul [utilizator]

    Obligatoriu si neconditionat, guvernul trebuie sa reechilibreze bugetul tarii. Problema nu este ca nu sunt bani pentru dublarea alocatiilor, cresterea salariilor si a cresterii punctului de pensie, problema este ca tot felul de legi care dezechilibreaza extrem de mult bugetul care a creat privilegiati si "speciali". Aceste legi care au dezechilibrat liniaritatea si ierarhizarea sistemului de salarizare si de pensii trebuie defiintate. Cum sa ai pensii 20000-30000 si de 70000 de lei cand ai pensia sociala de 600 de lei sau pensii de 1000-1500 de lei provenite din sistemul bugetar ? Cum poate Statul Roman sa plateasca doua venituri si salariu si pensie, cumulat ? Cum poti sa ai salarii nemernic de "de nesimtite" in anumite institutii ale Statului Roman, autoritati si companii de stat ? Nicio pensie, provenita din sistemul bugetar, nu trebuie sa depaseasca, cu nici um leu si nici un ban maxim 10000 de lei, nici un salariu de baza in absolut nicio institutie a Statului Roman nu trebuie sa depaseasca salariu de baza al presedintelui Romaniei, nicio persoana angajata intr-o institutie a Statului Roman nu trebuie sa i se plateasca doua venituri, salariu si pensie sau indemnizatie si pensie, ori salariu, ori pensie si daca lucreaza dupa varsta de pensionare sa primeasca numai salariu si dupa ce iese la pensie sa i se recalculeze pensia si sa i se plateasca doar pensia. Aceste privilegii si legi speciale dezechilibreaza, extrem de mult bugetul, produc discriminari socio profesionale extrem de grave. Trebuie eliminate privilegiile legislative anti-sociale si discriminatorii, aceste legi "speciale" si banii sa fie redistribuiti de jos in sus. Un exemplu ar fi Suedia unde salariile in sistemul lor bugetar cuprind 10 trepte salariale si 5 trepte de pensii, provenite din sistemul bugetar al institutiilor de stat. In Romania trebuie reinstaurat echilibrul, liniaritate si ierarhizarea sistemului de salarii si pensii pana la ultimul detaliu, fara privilegiati si fara "speciali".
  • -1 (5 voturi)    
    PNL are un ,,dinte” impotriva pemnsionarilor! (Joi, 24 septembrie 2020, 15:06)

    Entiu [utilizator]

    Nu majorarea pensiilor bazate pe contributivitate va retrograda ratingul suveran, ci pensiile speciale si celelalte privilegii nesimtite si nemeritate, platite unor impostori.
    Cand guvernul plateste milioane de euro lunar, pentru niste salarii, pensii si indemnizatii nesimtite si nemeritate, nu poti spune ca nu sunt bani pentru majorarea pensiilor.
    Sa majoreze de trei ori, de patru ori sau de cinci ori salariile parlamentarilor, ale primarilor si ale consilierilor au putut.
    Atunci nu au pus in pericol ratingul suveran ?
    Pentru ei s-a putut imediat, fara nicio discutie, fara nicio amanare, fara nicio tergiversare.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu guvernul a decis pensiile speciale (Joi, 24 septembrie 2020, 18:14)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Guvernul plateste ce zice legea, asa cum a fost ea facuta in parlament, sa fie platit.

      In parlament, PSD a initiat masurile si PNL s-a opus de forma la faza cu pensiile speciale. Singurul partid care s-a opus pe bune, si a incercat sa faca ceva pentru a elimina pensiile speciale, e USR. Doar ca USR are parlamentari putini, si n-a putut face mare lucru.

      Mai mult, USR a sesizat de fiecare data cand cate vreun partid mai mare a propus (de forma) cate-o masura pentru desfiintarea pensiilor speciale, ca exista probleme de constitutionalitate, si de fiecare data cand vreo lege de desfiintare a pensiilor speciale a trecut de parlament a fost anulata de CCR. De fiecare data, sesizarile facute de USR si propunerile de amendamente pentru a face legile constitutionale nici macar n-au ajuns sa fie discutate in plen, PSD si PNL fiind complici la faza asta.

      Asta doar ca sa punem corect in perspectiva responsabilitatile.
    • 0 (0 voturi)    
      diferenta de cuantum (Joi, 24 septembrie 2020, 22:53)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Pensiile fortelor de ordine si represiune sunt aproape imposibil de desfiintat, ei nici nu platesc contributii. Cel mult se pot diminua cele ale magistratilor, parlamentarilor si baronilor locali, dar sumele sunt cel mult 1 miliard pe an (din care o parte e contributiva)
      Nu prea poti nici sa speri ca aduni parlamentari onesti platindu-i cica cu 1000 euro luna,
      Marirea salariilor bugetarilor (si a celor de varf) se poate vedea totusi pe termen scurt ca o subventionare a bugetului de pensii - asa a functionat suveica lui Dragnea de anii trecuti.
      Toate pomenile promise de PSD sunt 65 miliarde in plus pe an, inca 25% din buget. Bani care sigur nu exista.
  • +3 (11 voturi)    
    In luna august cheltuielile cu pensiile (Joi, 24 septembrie 2020, 15:20)

    Bradisor [utilizator]

    si cu salariile din sectorul public reprezentau 96,3 %din veniturile fiscale si din contributiile sociale la buget.Incepand cu luna sertemgrie ,dupa majorarea pensiilor ,practic aceste cheltuieli depasesc veniturile la buget .Toate celelalte cheltuili pe care le face statul se fac din imprumuturi la dobanzi care cresc pe masura ce apar noi legi care objiga guvernul la noi cheltuieli.
    Nu trebuie multa carte ca sa intelegi ca daca se continua asa se ajunge la faliment si la blocarea dezoltarii tarii pt. o lunga peroada re timp
    • 0 (8 voturi)    
      Cine a inchis tara? (Joi, 24 septembrie 2020, 16:19)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Sa isi asume. Aveau datele cu rata de infectie si ocuparea spitalellor din martie. Stiau ca nu e atata de groasa, sa aliniem mortii pe trotuare, dar au ales sa mentina starea de urgenta. Faptele au si consecinte.
      • +1 (1 vot)    
        Ce dovada ai ca nu se aliniau mortii? (Joi, 24 septembrie 2020, 23:02)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Nu prea existau masti, dezinfectante, combinezoane nici in spitale (de aia nu s-a zis de la inceput ca mastile ar fi obliatorii ).
        Daca aveam 2000 de bolnavi din aprilie, cat crezi ca se putea tine deschis?
        Oricum lumea ar fi rarit-o la mall-uri si localuri.
        Dupa cum vezi toate economia globala e pe piuneze, lumea e reticenta sa mai cheltuiasca banii ceea ce gripeaza anumite sectoare de activitate: sectorul auto care e jumatate din exporturi a scazut enorm si toata industria orizontala, in turism la fel e deranj ca si in HoReCa
        • 0 (0 voturi)    
          Spitalele pline, dar doar 10% (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:46)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          In plina pandemie. Nu zic, la pur inceput nu prea stiam cat de grav o sa fie, dar dupa o luna, hai doua, datele astea erau in fata tuturor politicienilor, cei mai informati dintre informati.
          Practic ne permiteam la sistemul nostru prost sa o lasam deschisa.
    • -3 (5 voturi)    
      Asa o fi dar (Joi, 24 septembrie 2020, 18:44)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Nu prea e treaba CCR-ului sa se pronunte pe aceste aspecte. O lege care are potentialul de a duce tara la faliment nu e automat neconstitutionala.

      Mai mult daca Parlamentul n-ar putea sa respinga o ordonanta de urgenta atunci ar rezulta ca Guvernul e mai puternic decat Parlamentul in ceea ce priveste legiferarea. Acest lucru insa ar incalca clar Constitutia.

      De fapt problema e ca Guvernul nu are sustinere parlamentara reala si e normal ca partidele din asa zisa opozitie sa doreasca sa exploateze electoral situatia.

      Iohannis nu ar fi trebuit niciodata sa il impuna pe Orban premier stiind ca guvernul nu va avea sustinere si opozitia majoritara ar putea profita in acest mod.

      Vina o poarta in egala masura Iohannis si toate partidele din Parlament inclusiv PNL.
  • +1 (3 voturi)    
    alocatiile se vor dubla, dar dupa alegeri... (Joi, 24 septembrie 2020, 18:25)

    villa [utilizator]

    vor taia in sange din banii bugetarilor, eu asa as face. si din posturi,. dar numai dupa alegeri, ca altfel pierde PNL %%%
    • 0 (0 voturi)    
      Dupa alegeri crezi ca o sa mai fie guvern PNL? (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:47)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui villa

      Intreb si eu. Ca alegerile schimba multe.
  • 0 (0 voturi)    
    trebuie (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:27)

    MARA_MU [utilizator]

    marite alocatiile (dar puse restrictii sa nu se poata lua bautura pe ele!), salariile profesorilor (celor care au performanta si nu isi bat joc de scoala la ore ca sa-i oblige pe copii sa vina la meditatii!), si pensiile celor care au contribuit ( si nu pomenile elctorale acordate leprelor care resping munca!)!
    banii ar fi din salariile nesimtite acordate bugetarilor care taie frunza la caiini, pomenile acordate putursilor, salariile si pensiile acordate magistratilor care lucreaza pentru borfasi si interlopi platitori de spagi, eliminarea comisioanelor la acordare lucrarilor publice si mai ales confiscarea extinsa a averilor dobandite ilicit!
    si ar fi bani sa se alinieze pensiile si salariile corect stabilite la nivelul celor din vest! problema este ca nu se doreste acest lucru!
    in rest este aceeasi mizerie aruncata periodic in ochii prostilor cu ocazia alegerilor!