VIDEO Tudor Chirilă, mesaj către tineri: Ieși la vot, pentru că un oraș nu se construiește doar cu speranță

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2020, 11:20 Actualitate | Esenţial


Tudor Chirila
Foto: Facebook
Actorul și muzicianul Tudor Chirilă le transmite tinerilor un mesaj mobilizator de a merge duminică să voteze la alegerile locale, pentru că "un oraș nu se construiește doar cu speranță", pentru că "viitorul e mult mai aproape" decât li se pare acum. "Acuma, când ești tânăr, nu, nu te interesează, dar când orașul ăsta va deveni inamicul tău, va fi prea târziu și vei pleca să cauți un oraș mai bun în străinătate. Dar să nu uiți că orașul ăla mai bun s-a construit pentru că unor omaneni le-a păsat și au mers la vot", le transmite Chirilă tinerilor.



În mesajul video transmis pe pagina sa de Facebook, Chirilă le explică tinerilor de ce votul lor contează și de ce este important să voteze la alegerile locale.

Redăm integral mesajul muzicianului:
  • "Când eșți tânăr, lumea e a ta și poți ajunge oriunde pentru că speri. Viața ta se hrănește mult din speranță, din iubiri, ai sentimentul că lumea e doar a ta, visurile sunt realizabile , iar problemele nu prea au legătură cu orașul în care ești. Te gândeșți la ce o să faci în viață, la ce facultate vei merge sau de ce meserie te apuci, la ce party te duci sâmbătă sau dacă gagica aia care te obsedează o să iasă cu tine. Nu prea ai tu treabă cu spitalele, asta dacă ai un pic de noroc, nu plătești taxe, nu trebuie să mergi pe la diverse ghișee, să stai la cozi aplecat la ferestre mici, n-ai carnet, nu te deranjează nici transportul în comun pentru că ești mereu cu gândul în altă parte și oricum nu ai foarte multe drumuri de făcut.

  • Pentru că atunci când suntem tineri, viața noastră interioară este atât de bogată, încât ce se întâmplă în exterior pălește, iar pofta de viață și speranță a unor visuri împlinite e mult mai puternică decât realitatea înconjuratoare. Totuși, ce se întâmplă în exterior, în cazul nostru Bucureșți , ne influențează viața fără să simțim. Și ajungem să intrăm în viața reală, în viața aceea după facultate și să avem de-a face cu toate problemele pe care tinerețea noastră le-a neglijat și care acum ne lovesc frontal.

  • Când ești tânăr, nu te gândeșți că vei avea nevoie de orașul ăsta și că vor începe să conteze toate problemele nerezolvate până acum. Te vei lovi de trafic, de birocrație, îți va fi greu să-ti faci o casă, că o să stai doi ani după autorizație pentru că primăriile nu funcționează sau pentru că nu cunoști tu drumul șpăgii. N-o să găseși o școală bună chiar în cartierul tău, iar dacă ajungi într-un spital de stat trebuie să te gândeșți dacă n-o să pleci de acolo cu bacterii, căruciorul copilului tău nu va trece de mașinile care ocupă tot trotuarul, iar autoritățile vor fi plictisite de problema ta. Poluarea va începe să te afecteze direct, te vor trata mereu că pe un străin. O să plăteșți taxe și o să te enervezi că nu vei primi nimic de ele. Apoi o să te enerveziz și o să pleci din țară ca să găsești fericirea în alte locuri mai bune, unde, ghici, oamenii votează.

  • Votul este o chestiune democratică. De fapt, în fiecare zi votezi: cu ce să te îmbraci, la ce terasă mergi cu prietenii, votezi unde mergi în vacanță cu grupul sau cine trage primul la poartă. Votezi ca să poți să te înțelegi cu ceilalți. Când vine vorba de orașul nostru, tinerii nu votează pentru că sunt deconectați de politică, de viața civică, pentru că la școală nu le spune nimeni copiilor ce înseamnă să fii cetățean. Cetățean înseamnă să și votezi, iar dacă nimeni nu ți-a spus că ești cetățean asta nu înseamnă că tu nu ești.

  • Primarul Bucureștiului trebuie decis mai ales de tineri pentru că orașul ăsta va fi al lor și pentru că ei au dreptul la alt oraș. Doar că mersul la vot este descurajat, pentru că politicienilor le convine să-i scoată la vot doar pe cei care pot fi manipulați și care nu mai au nevoie atât de mult de alt oraș ca tinerii. Politicienii cred că pot cumpăra voturile oamenilor cu câteva pomeni electorale care să facă uitate adevăratele probleme ale orașului.

  • Dar eu cu cine votez? Asta e întrebarea. A fost o campanie murdară, cu atacuri la persoană, cu limbaj suburban, basculante puse să întrerupă conferințe de presă, acuze nedemonstrate, fără vreo dezbatere care să delimiteze candidații. A fost o campanie în care televiziunile obișnuite cu manipularea sau trunchierea adevărului și-au dat concursul că să creeze confuzie, să descurajeze și să se asigure că la vot o să meargă doar publicul lor.

  • A fost o campanie în care cel mai puțin s-a vorbit despre oraș, o campanie din care să reiasă că toți sunt la fel, nu? Pentru că se acreditează ideea convenabilă pentru ei că toți sunt la fel de incompetenți, de corupți, de indolenți, de nepăsători, că nu ai de unde alege. Dar un adevăr de bun simț este că nu, nu sunt toți la fel, pentru că oamenii nu sunt toți la fel, și micile diferențe fac diferența. Unii poate fură mai mult, alții mai puțin. Unii riscă mai mult, alții mai puțin. Alții sunt gata să arunce țara în aer pentru interesul lor, alții nu riscă atât, iar unii, deși fură, mai și construiesc, iar poate unii, bă, chiar nu fură! Diferențele astea contează, și tocmai pentru că ele contează, ei bine, ei vor să credem că toți sunt la fel, iar din spatele acestei propoziții să iasă cine le convine lor. Cine sunt acești ei, acești lor? Simplu, sunt cei care de 30 de ani au reușit să creeze o mafie politică și adminstrativă care a pus stăpânire pe România și pe orașele ei. Sunt cei care sunt indestructibili legați de un singur interes: banul public care poate fi băgat mai ușor în buzunar, eventual fără contract.

  • Doar votul, chiar dacă asta înseamnă să alegi răul cel mai mic, doar votul te aruncă în lupta pentru un oraș mai bun. Dacă nu votezi consimți la ce e mai rău. Acuma, când ești tânăr, nu, nu te interesează, dar când orașul ăsta va deveni inamicul tău, va fi prea târziu și vei pleca să cauți un oraș mai bun în străinătate, dar să nu uiți că orașul ăla mai bun s-a construit pentru că unor omaneni le-a păsat și au mers la vot.

  • Acuma, pentru că tinerii sunt deconectați de la viața orașului și prin indolența autorităților, și din lipsa educației civice din școli, și pentru că a fost o campanie murdară, se întreabă <<bun, dar eu cu cine votez>>? Bă, nu mi se pare atât de complicat. Uită-te în jur, la orașul în care locuiești, și întreabă-te dacă ți se pare ok. Dă un search pe google după numele candidaților și citește lucruri despre ei. Vezi trecutul lor, ce au realizat în viață, ce profesie au la bază, de unde vin, din ce partide, cum sunt partidele alea, ce au făcut, etc. Sunt absolut convins că un pic de documentare te va ajuta să te hotărăști. Nu e complicat.

  • Și nu uita, votul nu e un examen, ci doar un instrument. Dar, te rog eu, ieși la vot, pentru că un oraș nu se construiește doar cu speranță. Nu. Dacă vrei să ai ceva de spus despre orașul tău, ieși la vot. Și o veste nouă: votul tău nu e de ajuns. Trebuie să-l păzești și să-i tragi la răspundere pe cei care-ți înșeală încrederea sau nu-și onorează promisiunile.

  • Ieși la vot! Pentru că va veni o vreme când vei avea nevoie de orașul ăsta. Dacă nu tu, poate părinții tăi sau prietenii tăi care au rămas aici și cu care ai crescut împreună. Ieși la vot pentru că viitorul e mult mai aproape decât ți se pare acum! Ieși la vot pentru că orașul ăsta este al tău, nu doar al lor. Ieși la vot și apoi urmărește ce se întâmplă cu votul tău. Știi ce spun autoritățile în sinea lor despre cetățenii care n-au votat și se plâng de oraș? <<Dă-i, mă, în căcat, ce treabă am eu cu ei. Ăștia nici măcar n-au votat, de nu-i interesează, hai ciocu mic, ne vedem de treabă>>. Deci, ieși la vot".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3256 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    Foarte bun mesajul (Joi, 24 septembrie 2020, 11:30)

    Ephemeris [utilizator]

    dar nu stiu cati dintre destinatari au rabdarea si curiozitatea sa il asculte pana la capat si sa-l si inteleaga. Daca ar face mai multi ca Tudor Chirila ar fi mult mai bine.
    • +4 (12 voturi)    
      Se poate! Avem dovada la ultimele doua alegeri! (Joi, 24 septembrie 2020, 12:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Europarlamentarele si prezidentialele au fost castigate de dreapta, datorita prezentei mare la vot. Orice prezenta peste 45% spulbera PSD-ul cu tot cu madam Firea!
      Veniti la vot, e ca la supermarket, cu masuri chiar mai drastice! Votati pe cei cu sanse, nu iepuri bagati inainte ca sa rupa din voturile dreptei.
      Succes aliantei PNL-USR-PLUS si mai ales lui Nicusor Dan, caci toti rechinii imobiliari turci si tigani din Bucuresti sunt alaturi cu bani de Firea!
    • -1 (1 vot)    
      Decat la demonstratii mai bine la sectia de vot (Joi, 24 septembrie 2020, 23:02)

      Rezistam [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Am fost cu totii oripilati de ceea ce PSD-ul si acolitii sai ALDE si UDMR au facut in ultimii 4 ani. Iesitul in strada, petitiile, injuraturile au fost degeaba daca ei castiga din nou primariile celor mai mari orase din tara. Exista o singura solutie, sa iesim masiv la alegerile care conteaza: locale si parlamentare. Trebuie sa scapam de mafia care se ascunde sub nume ca PSD, ALDE, Pro Romania sau UDMR.
  • +14 (26 voturi)    
    iesiti la vot ! (Joi, 24 septembrie 2020, 11:31)

    sfarleaza [utilizator]

    Bravo, fain mesaj ! Iesiti la vot si dati cu canaliile de pamant
    • -10 (22 voturi)    
      Aiurea, (Joi, 24 septembrie 2020, 12:14)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      un mesaj mult prea lung de la unu' care vrea sa fie si "cominicator". Aia cui I se adreseaza Chirila nu au rabdare sa il citesca...
      • +4 (12 voturi)    
        "Aia cui I se adreseaza" (Joi, 24 septembrie 2020, 12:50)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        La cum scrii, orice mesaj, oricat de simplu ar fi el, va fi greu de inteles pentru tine.
      • +1 (7 voturi)    
        adi... 69 (Joi, 24 septembrie 2020, 14:57)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Nu imi e prea simpatic acest domn Chirila dar are sens ce zice.

        Respect!
      • +1 (3 voturi)    
        tu ai .... (Joi, 24 septembrie 2020, 18:02)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        ...avut rabdare sau ai bagat textul conform meseriei alese !!!???
  • -8 (30 voturi)    
    Sa ies la vot sa ce?! (Joi, 24 septembrie 2020, 12:06)

    noi2013 [utilizator]

    Ies la vot de cand ma stiu ca sa votez raul mai mic... Cu doua exceptii, mereu acelasi rau mai mic care in final se dovedeste la fel de rau ca si raul cel mare...

    GATA! E cazul sa ne folosim votul inteligent si sa votam NUMAI cand avem convingerea ca votam binele!

    Numai asa vor intelege politicienii ca trebuie sa vina cu o oferta si niste oameni seriosi. Cand va ajunge prezenta 5% atunci s-ar putea sa se trezeasca.
    • +3 (11 voturi)    
      Asta isi si doresc! Sa voteze cat mai putini! (Joi, 24 septembrie 2020, 12:34)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Adica oamenii lor.
      Daca nu poti gandi, stai acasa, libertatea de a fi prost nu-ti da dreptul sa le si expui!
      Lasa tara asta in pace, pleaca, suntem satui de prosti!
    • +2 (10 voturi)    
      Gresit! (Joi, 24 septembrie 2020, 13:05)

      MBR [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Aveti o abordare cu totul gresita. Este adevarat ca multi dintre noi au iesit la vot de multe ori, poate chiar de fiecare data, si apoi au fost dezamagiti. Cu toate astea, va rog sa va ganditi cu cate voturi a fost ales actualul primar general al Bucurestiului. Si, oare ne place orasul nostru? O fi bine sa procedam asa? Stam acasa si apoi induram alti 4 ani... ca si cum am avea 10 vieti sau poate mai multe. Votul conteaza, chiar daca nu intotdeauna politicienii performeaza. Si eu sunt foarte dezamagita, dar voi merge la vot. Si de data aceasta, asa cum am facut-o, de fiecare data, din 1990. Poate nu e totul pierdut, poate mai putem face ceva,. Depinde de noi, iar anumiti politicieni chiar asta isi doresc: sa stam acasa! Cu cat nu ne pasa noua de nimic, cu atat le este lor mai bine. Oare asta ne dorim? Sa le dam satisfactie? Sa le facem viata mai usoara? Sa-i ajutam sa se ocupe, linistiti, de afacerile lor si sa ne arunce si noua cate o pomana din banii nostri????
    • +2 (4 voturi)    
      De ce ? (Joi, 24 septembrie 2020, 13:14)

      Canache [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Dacă eşti de bună credinţă explica-mi mai pe larg
    • 0 (6 voturi)    
      Sincer (Joi, 24 septembrie 2020, 15:03)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      nu imi amintesc sa fi avut un candidat mai serios decat Nicusor Dan pana acum.

      Asta cu binele si raul... cum arata binelele?
      Banuiesc ca e ceva legat de biserica.

      Conform teoriei tale, ce se intampla cand solutiile sunt de compromis (precum 99.9% din situatiile reale din viata).

      Personal cred ca atunci cand STII SIGUR ca o solutie e perfecta, ca e BINELE, te inseli si vei avea parte de o deziluzie.
      Suna cunoscut ce zic?
    • +2 (4 voturi)    
      ca sa nu .... (Joi, 24 septembrie 2020, 18:05)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      ...mori tot asa cum socotesti !!!!
  • -10 (26 voturi)    
    Un orb (Joi, 24 septembrie 2020, 12:15)

    Un cititor [utilizator]

    se face călăuză altora.
    • +2 (10 voturi)    
      ahahaha (Joi, 24 septembrie 2020, 12:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      poti sa te justifici?! sau e doar o acuza gratuita pt ca nu te duce mintea sa zici altceva?!
  • -3 (13 voturi)    
    Cu cine? (Joi, 24 septembrie 2020, 12:18)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Daca erau conditii normale ieseam sa anulez (cum am anulat si turul 2 cu vasilica si chiolhanes) da rin conditii de pandemie nici nu mai mai obosesc. Sa conduca cum vor cat vor...rezultatul este ace3lasi...de zeci de ani. Nu mai dati credit unor nemernici.
  • -2 (12 voturi)    
    cum fratelo (Joi, 24 septembrie 2020, 12:27)

    Mary80 [utilizator]

    nu e periculos? nu ne putem infecta? Anul asta nici lumina de la voluntari n-am primit de Paste din cauza riscurilor, iar acum punem mana pe o stampila pe care au pus mana mii de oameni, ne inghesuim la cozi acolo...
    • +4 (10 voturi)    
      Nu, fratelo! (Joi, 24 septembrie 2020, 14:21)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Nu te poti infecta:
      poarta masca si manusi, pe care le arunci imediat ce votezi!
      Dupa aia poti da si cu dezinfectant, daca vrei!

      Nu e ca la popi, unde primiti "impartasania" cu aceeasi lingurita si pupati aceleasi icoane.

      Nu fiti mai prosti decat prevede legea!
  • -1 (13 voturi)    
    La ultimele era cu "Stam acasa" (Joi, 24 septembrie 2020, 12:46)

    Emma Heart [utilizator]

    Sunt bulversat.
    • +2 (10 voturi)    
      Acum iesi la vot! (Joi, 24 septembrie 2020, 14:22)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Emma Heart

      Nu esti bulversat, esti prost gramada.

      Nici atunci, nici acum , nu intelegi nici miza nici motivatia!

      Sau tu o inlegeti doar pe aia de la PSD.
  • +3 (11 voturi)    
    Avem ocazia sa scapam de PSD (Joi, 24 septembrie 2020, 12:47)

    Zimbru [utilizator]

    Am iesit in strada luni de zile, iarna, acum putem scapa de mafie daca iesim pur si simplu la vot.
  • -2 (14 voturi)    
    nu tot el facea apologia Boicotului? (Joi, 24 septembrie 2020, 12:50)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    deci?
  • -2 (12 voturi)    
    Zero barat (Joi, 24 septembrie 2020, 13:00)

    stani [utilizator]

    In prezent Tudor Chirila mai poate influenta cel mult o mana de puberi, iar cum puberii nu au drept de vot, scopul final al mesajului este nul.
  • -3 (13 voturi)    
    Intrebarea este (Joi, 24 septembrie 2020, 14:01)

    44ce [utilizator]

    Cati bani a luat chirila pentru concertele organizate de primarii si consilii locale? El e de dreapta dar ii place banu de la stat...Vai de capul lui.
    • +1 (7 voturi)    
      Corect (Joi, 24 septembrie 2020, 15:07)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui 44ce

      Nici mie nu imi place personajul dar ce zice e cat se poate de pertinent, o atitudine care merita incurajata.

      Pana la urma e artist, trebuie sa traiasca, nu cere nimanui sa il voteze pe el ci cere tinerilor (cata influenta are - e discutabil) sa voteze.

      Bravo lui - chiar daca e un act de PR - mie imi place mai mult decat activitatea lui artistica - unde pana la urma e un artist, un trubadur si un actor - care isi castiga painea
    • -1 (5 voturi)    
      poate ne spui ..... (Joi, 24 septembrie 2020, 18:11)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui 44ce

      ...asa de un pamplezir ,tu de unde iti ei simbria !!!! Traiasca PSD si seful lor Ciolacu !!!