UPDATE Avocatul general al CJUE: Înființarea Secției speciale din Justiție, contrară legislației europene

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2020, 11:53 Actualitate | Esenţial


CJUE
Foto: Pixabay
Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție nu oferă destule garanții care să elimine orice inflență politică asupra funcționării și compoziției ei, afirmă avocatul general Michal Bobek în cadrul opiniei date ca CJUE să răspundă la mai multe solicitări făcute anul trecut de instanțe românești.

”Este dificil de afirmat că această creare a SIIJ a fost justificată într-un mod clar, fără ambiguități și accesibil”, spune Bobek.

”Legislația UE interzice înființarea unei secții de procurori speciale, cu jurisdicție exclusiv asupra încălcărilor legii comise de membrii ai sistemului de justiție, dacă crearea unei asemenea secții nu este justificată cu motive reale și suficient cântărite și dacă nu este însoțită de garanții suficiente, care să elimine orice risc de influență politică asupra funcționării și compoziției ei”, a explicat înaltul oficial al Curții de Justiție a Uniunii Europene, conform unui comunicat al CJUE.

De asemenea, Avocatul General spune că legislația UE interzice ca ”guvernele UE să adopte, prin derogare de la cadrul legal aplicabil în mod normal, un sistem de numire a unui interimar într-o poziție de conducere la o instituție ce se ocupă cu investigațiile disciplinare din cadrul justiției, având ca rezultat repunerea pe funcție a unei persoane al cărei mandat deja expirase”. Această opinie face referire la o decizie a lui Tudorel Toader privind conducerea Inspecției Judiciare.

Avocatul general mai arată că rapoartele Comisiei Europene în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV) nu sunt obligatorii din punct de vedere juridic, dar trebuie luate în considerare în mod corespunzător de către România.

”Avocatul general Bobek arată că rapoartele întocmite de Comisie nu sunt obligatorii, iar instanțele naționale nu se pot baza pe recomandările cuprinse în rapoartele MCV pentru a înlătura aplicarea prevederilor legislației naționale pe care le consideră contrare unor astfel de recomandări. România are dreptul de a-și concepe după cum consideră de cuviință instituțiile și procedurile naționale, însă trebuie să demonstreze modul în care acestea contribuie la realizarea obiectivelor de referință cuprinse în Decizia MCV”, se mai menționează în comunicatul CJUE.

Avocatul general a anunțat miercuri concluziile în primele procese intentate de instanțe din România privind modificările aduse de coaliția PSD-ALDE celor trei legi ale Justiției, controversata Secție specială și obligativitatea respectării recomandărilor din rapoartele MCV.

După prezentarea concluziilor de către avocatul general, CJUE ar urma să pronunțe deciziile în aproximativ o lună.

În 2019, Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE) a înregistrat mai multe solicitări ale instanțelor din România, între care Curțile de Apel Pitești, București și Tribunalul Olt, care au contestat modul în care a fost înfiintată și funcționează controversata secție de anchetare a magistraților și au cerut, printre altele, și să explice dacă România este obligată să respecte recomandările din rapoartele privind Mecanismul de Cooperare și Verificare (MCV) al Comisiei Europene.

De asemenea, a fost contestată și procedura de numire a conducerii Inspecției Judiciare, printr-o ordonanță de urgență promovată de fostul ministru al Justiției Tudorel Toader. Demersul la Curtea Europeană a fost inițiat de Forumul Judecătorilor din România, iar o parte din dosarele înregistrate au fost conexate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1988 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Nu e nevoie sa ne spuna CJUE ceea ce e clar (Miercuri, 23 septembrie 2020, 12:08)

    Kivek [utilizator]

    Sectia pt investigarea magistratilor a fost conceputa de PSD ca un instrument de pedepsire a Judecatorilor si Procurorilor care le condamna membrii de partid

    Sectia trebuia desfiintata imediat prin OUG de PNL, nu intel;eg de ce ministrul justitiei nu face nimic
    • +2 (10 voturi)    
      Pai vezi , (Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:23)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Tocmai de-aia e nevoie sa ne spuna CJUE si alte foruri ce sa facem , ca pe noi nu ne duce capul sau n-avem sange-n instalatie sa punem picioru-n prag .
  • -15 (25 voturi)    
    Avocatul CJUE...falsifica realitatea!!! (Miercuri, 23 septembrie 2020, 12:11)

    dragobete [utilizator]

    Nu știu cine este acest Avocat dar...sa afirmi ca aceasta Sectie NU OFERĂ...suficiente garanții în privința ingerintei factorului politic...în contextul în care... conducerea și componenta este sub controlul 100% al CSM...garantul Independenței Justitiei...înseamnă ca esti de rea credință și falsificI realitatea...adică. ..dacă esti selectionat de Ministrul politic al injustitiei si numit de Presedinte toot politic...oferă suficiente garantii!!!... curat murdar Avocatule dar...las-o balta...nu ne prostesti cu fonctia ta de la CJUE...nu trebuie sa faci facultatea de drept ca sa intelegi...cum sta treaba...hai sictir!!!
    • +2 (10 voturi)    
      postacii psd (Miercuri, 23 septembrie 2020, 12:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      cand ue spune ceva in favoarea (macar putin) psd, Ue e bun, cand ue da bani, ue e bun, cand ue spune "ba v-am dat, dar mai respectati si voi legea", ue e rau...

      hai sictir postacule. se vede din ce vorbesti ca tu iubesti coruptia. Sper macar ca profiti de pe urma ei ca daca iubesti coruptia si nu te folosesti de ea, inseamna ca esti prost de bubui!
    • 0 (10 voturi)    
      PS: (Miercuri, 23 septembrie 2020, 12:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      "nu trebuie sa faci facultatea de drept ca sa intelegi." cu alte cuvinte nu stii cu ce se mananca dreptul dar tu-si dai cu parerea ca un postac credul, cuminte si sclav ce esti...

      cu finalul sunt de acord (doar directionat in alta parte): hai sictir!
      • -3 (5 voturi)    
        dar tu stii? (Miercuri, 23 septembrie 2020, 14:10)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ai habar cu ce se mananca dreptul? Ca te vad pe aici pe forum ca esti toata zua fixat pe tema asta. Sau esti si tu, la randul tau, un biet postac? Apropo, ce spune dragobete e plin de bun simt. ai vreun argument cu care sa-l combati? Sau doar jigniri? Cred ca acel sictir ti se cuvine, baiete!
      • -1 (3 voturi)    
        Liviu...cel toba...la drept!!! (Miercuri, 23 septembrie 2020, 14:14)

        dragobete [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Liviu...cum le știi tu pe toate...sa nu te deochi...cât de subtil poți fi...ești cumva cu ochi albaștri sau... acum se poarta...alta culoare...E ușor a scrie versuri...când NU ai nimic a spune...insirand cuvinte goale...ce din coada au sa Sune...deocamdată ai picat testul...înregistrezi restanță la...Logica...te aștept la o noua testare...fi pozitiv...poate reușești... perseverența este sursa...progresului...be happy!!!
    • +1 (9 voturi)    
      avocatul asta da sfaturi judecatorilor CJUE (Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:02)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      avocatul CJUE e de fapt cel care studiaza documentele si cazul dupa care formuleaza o opinie pt judecatorii Curtii Europene de Justitie

      Judecatorii iau decizia finala tinand cont de parerea avocatului dar evident ca studiaza si ei documente si cazul in sine
    • +2 (8 voturi)    
      Cel putin 4 din 19 sunt trimisi politic (Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:06)

      DanielSurpateanu [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      Reprezentantii societatii civile din CSM - 2 bucati - sunt trimisi de Parlament. Deci trimisi politic.
      Ministrul Justitiei - 1 bucata - om politic.
      Procurorul General al PICCJ - este ales de catre Ministrul Justitiei - trimis politic.
      Deci de unde ai scos 100% ala, cand cel putin 21% sunt trimisi politic?
  • 0 (14 voturi)    
    Din pacate, raspunsul e dureros. (Miercuri, 23 septembrie 2020, 12:34)

    Cataleya [utilizator]

    Reclamantii au cerut CJUE, printre altele:
    " să explice dacă România este obligată să respecte recomandările din rapoartele privind Mecanismul de Cooperare și Verificare (MCV) al Comisiei Europene"

    Raspunsul dat de avocatul CJUE este devastator:
    "„rapoartele periodice adoptate de Comisia Europeană în temeiul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV) ”nu sunt obligatorii din punct de vedere juridic”

    Acest raspuns le este mai mult decat suficient borfasilor care astazi domina Parlamentu, justitia si CCR.
    • +2 (8 voturi)    
      nici o problema (Miercuri, 23 septembrie 2020, 12:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      nu sunt obligatorii dpdv juridic... dar nici banii dati de UE nu-s obligatorii si parlamentul european tocmai a votat ca fondurile UE (cel putin cele pt redresarea covid) sunt conditionate de respectarea statului de drept...

      acum sa repetam in cor: "adio 30 miliarde euro"
      • -1 (3 voturi)    
        Liviu...cel a toate știutor! (Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:56)

        dragobete [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Te rog sa definești Statul de Drept...în Germania Procurorul General este demis de...Ministrul Justitiei...direct...fără argumente/comentarii...în Romania de...Președintele României...după lupte seculare cu...Parlamentul...CCR...uneori cu CSM...pe baza de fapte....unde este Statul de Drept?...în Romania sau în Germania!!!...ha...ha...ha...și scutiti-mă cu asocierea mea cu un postac psd-ist...gândiți pozitiv...logic...cu caputul vostru...nu mai susțineți nutrețurile concentrate ...prefabricate...primite pentru manipulare...de la instituții externe cărora le atribuiți calificativul...bun de livrat...gugustiucilor!!!
      • -2 (4 voturi)    
        Chiar ca nu-i bai... (Miercuri, 23 septembrie 2020, 14:00)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Oricate blocaje ar pune UE pe banii europeni, alde Ciolacu sau Firea vor gasi mereu surse de bani (ca banii vin din Rusia, Turcia sau China, nu mai intereseaza pe nimeni. Pt populism intotdeauna se vor gasi bani. Bancile - mai mult sau mai putin serioase - abia asteapta sa imprumute tari ca Grecia si Romania. Dobanda e oricum tinuta la secret)

        In alta ordine de idei, nu cred ca UE poate impune sanctiuni pt nerespectarea de catre Romania a unor recomandari europene care nu sunt obligatorii, prin lege.
  • -2 (8 voturi)    
    Adica prezenta respectivei sectii in (Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:43)

    xrogo [utilizator]

    cadrul DNA prezenta mai multe garantii ca politicul nu o influenteaza, pai sefa DNA, numita politic, procurorii DNA, numiti pe ochi frumosi de catre sefa DNA, unde-i independenta avocatulle?
  • 0 (4 voturi)    
    Ce spune Constituția în România? (Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:57)

    asavreau [utilizator]

    Toți oamenii sunt egali în fața legii,toți sunt obligați să respecte regulile de conviețuire.De ce ne trebuie Inspecții pentru unii și nu suntem egali?Orice român poate fi anchetat dacă sunt suspiciuni și eu văd problema altfel.Dacă sunt anchetat și se constată în justiție că nu sunt vinovat,să primesc compensații valorice suportate de cei vinovați.În rest articolul face jocul PSD,a lui Dragnea,că trebuie magistrați specializați să te judece pentru infracțiunea făcută.Este o tâmpenie.Dacă ai ajuns magistrat judecător înseamnă că știi legile din România.știi să le aplici,ești OM și știi să judeci,iar asta nu înseamnă că vei recompensa infractorii în dauna păgubiților,cum vrea PSD.PSD de aia a făcut SIIJ,să impună infractorii față de păgubiți.Concluzie-statul nu ne apără.Urmările-ceva groaznic.
  • -2 (4 voturi)    
    asa este (Miercuri, 23 septembrie 2020, 14:07)

    El Ciupacabra [utilizator]

    Bine ca oferea DNA, mai ales ala al lui kovesi, garantii ca este lipsit de influenta politica. Ce noroc pe Romania, zau! UE, mai exista pe acolo vreun functionar cu ceva creier, coloana, respect pentru lege si adevar etc??
    Mai devreme sau mai tarziu, mizeriile astea le vor bubui in fata chiar marilor oficiali ai UE care le permit, nu-i bai, roata istoriei se invarte.
  • -1 (3 voturi)    
    AVOCATUL GENERAL MICHAL BOBEK (Miercuri, 23 septembrie 2020, 14:08)

    jidanul [utilizator]

    Avocatul general al CJUE, sa nu critice infiintarea SIIJ si sa ne spuna concret ce institutie juridica sa infiinteze Romania, ca acei procurori si judecatori care au dat sentiinte care au eliberat interlopi, care au nenorocit sanatatea si viata a mii de romani, procurori si judecatori care au comis erori si orori judiciare sa fie pedepsiti si abuzurile si incalcarea dreptatii si a legilor sa dispara definitiv. Sa dea solutii pertinente si viabile dl. Avocat general Michal Bobek., nu sa critice aiurea.
  • +1 (3 voturi)    
    Avocatul General (Miercuri, 23 septembrie 2020, 16:26)

    Ibit [utilizator]

    Nu vrea sa comenteze si acordul secret dintre DNA si SRI din punctul de vedere al prevederilor legislatiei europene ?