Gest diplomatic fără precedent: Președinții României, Poloniei și Lituaniei își declară susținerea față de lupta pentru democrație în Belarus

de DG     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2020, 9:26 Actualitate | Esenţial


Iohannis
Foto: Presidency.ro
Într-un gest fără precedent, președintele Klaus Iohannis, alături de președinții Poloniei și Lituaniei au semnat o declarație comună de susținere a libertății și democrației în Belarus, făcând apel la comunitatea internațională să se alăture Uniunii Europene pentru a propune un pachet de măsuri care să sprijine țara în tranziția politică și economică către o societate liberă.

Redăm integral Declarația comună a președinților Lituaniei, Poloniei și României: Propunere pentru un Belarus Democratic

”Noi, Președinții Lituaniei, Poloniei și României, ca state membre ale Uniunii Europene:
  • susținând ferm libertatea și promovarea principiilor democratice,
  • evidențiind că alegerile libere, corecte și transparente sunt un drept democratic fundamental al oricărei națiuni,
  • recunoscând drept legitime rezultatele alegerilor doar dacă acestea sunt organizate în conformitate cu Pactul Internațional cu privire la Drepturile Civile și Politice și sunt monitorizate internațional,
  • admițând explicit că nimeni altcineva decât Poporul Belarusului are dreptul de a decide destinul pentru țara sa,
  • reasigurând asupra respectului nostru pentru o astfel de decizie realizată pe baze legitime,
  • înțelegând că un Belarus prosper, construit pe încredere socială și o viziune comună, este esențial pentru o Europă mai stabilă și mai sigură,

Ne declarăm voința să susținem Poporul Belarusului în construirea unui parcurs democratic, printr-o conducere de stat aleasă democratic, o societate civilă liberă, prin economie de piață și prin statul de drept;

Oferim expertiza noastră și know-how-ul pentru parcursul de reforme politice și economice, pentru construirea de instituții independente și pentru asigurarea unui mediu unde respectul pentru drepturile omului și libertatea de expresie sunt o normă fundamentală de neclintit a societății;

Credem că, în demersul de sprijinire a Poporului Belarusului, este util ca Uniunea Europeană - ca putere economică globală majoră - să propună un pachet de asistență pentru transformarea economică a Belarusului democratic.

Pachetul ar trebui să includă, inter alia: facilitarea comerțului cu Uniunea Europeană și asistență pentru negocierile de aderare la Organizația Mondială a Comerțului; un regim liberalizat de vize, atunci când vor fi întrunite condițiile necesare; asistență pentru diversificarea sectorului energetic și pentru securitatea energetică a Belarusului; acces la resursele financiare pentru restructurarea și lansarea economiei belaruse de tip liberal; prezență și activitate sporite ale Instituțiilor Financiare Internaționale pentru reformarea economiei belaruse și pentru sporirea investițiilor.

Adresăm un apel către Comunitatea Internațională de a se alătura Uniunii Europene și Statelor sale Membre în demersul de a pregăti o agendă pozitivă pentru Belarus, împreună cu un pachet de sprijin pentru tranziția politică, economică și socială a țării.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21212 vizualizari

  • -33 (47 voturi)    
    Face si Iohannis ceva util, in sfarsit (Luni, 21 septembrie 2020, 9:30)

    emil bobu [utilizator]

    ca pana acum doar s-a plimbat cu trenul si a fost sac de box pentru administratia corupta PNL.
    • -1 (7 voturi)    
      Liber dar vasal (Luni, 21 septembrie 2020, 15:04)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Inainte de '89 nu eram liberi in plan intern, dar eram liberi/suverani ca tara pe plan extern.

      Dupa '89 suntem liberi pe plan intern (pana se gandesc alesii nostri sa puna jandarmii pe noi), dar suntem vasali pe plan extern.

      Despre ce libertate se vorbeste? Se vrea eliberarea cetatenilor de sub Lukashenko, sai subjugarea Belarusului economic si politic sub FMI/Banca Modiala/UE?

      Saracii, oare stiu cei din Belarus cat de lungi o sa fie listele cu cerinte ale FMI, cate fabrici autohtone vor trebui sa inchida pentru a face loc celor din vest, sau sa le cedeze direct vestului, cat de mare va ajunge somajul, cati vor pleca in vest sa-si caute de munca, pentru ca in tara nu o sa mai fie, cat de scumpe o sa fie casele si cati vor ajunge sa stea toata viata in chirie, cat va creste datoria tarii...
  • -9 (31 voturi)    
    Ce sa spun ?!! :)) (Luni, 21 septembrie 2020, 9:51)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai dupa pozitia luata mai inainte de UE in chestiune, ce mare vitejie o mai fi si asta ?!

    PS. Doar e vorba de niste "prietene" istorice ale Rusiei ! :))))))
    • +20 (38 voturi)    
      Este foarte bine ca au luat pozitie. (Luni, 21 septembrie 2020, 10:41)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Rusii sunt niste culegatori. Dupa ce "fragezesc" tarile cu postacii lor de 2 lei ( o sa ii cunoasteti aici, in subsolul articolelor, mai ales cele ca acesta ), vor sa isi extinda influenta fara prea mari costuri, adica tarile respective, "satule" de atat occident, sa le sara in brate. Uite asa au ajuns romanii verzi si anti-masca sa faca temenele la Ambasada Rusiei, cei care ne-au furat tezaurul si Basarabia.
      Noi ar trebui sa luam exemplul tarilor baltice. Tari mici, de 5 milioane de locuitori, care in '89 aveau trupe rusesti pe teritoriul lor. Acum sunt membre UE si Nato pentru ca le-au spus rusilor "pe aici nu se trece". Si rusii au iesit cu de acolo cu coada intre picioare.
      Daca vreti un exemplu de "asa nu", uitati-va la Republica Moldova. Cu fundul in doua luntrii, vor sa suga de la 2 ori, UE,si Rusia, dar mai mult Rusia, si se scalada intr-o saracie lucie, chit ca stau cu capul plecat...
  • -21 (31 voturi)    
    Sa fie sanatosi! (Luni, 21 septembrie 2020, 10:08)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Declara, dar cate divizii au?

    Pe diktator il sustine Mujicistanul, care are peste 30.000 de blindate.
    Cate tancuri avem noi, polonezii si toate tarile baltice impreuna?!
    • +14 (20 voturi)    
      Hmm (Luni, 21 septembrie 2020, 11:07)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Cine a vorbit ceva de razboi?
      • -5 (11 voturi)    
        Nimeni! (Luni, 21 septembrie 2020, 12:02)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        Desigur ca nu a vorbit nimeni despre razboi.

        Eeste vorba doar "pe ce ne bazam":
        Putin il sustine pana la capat pe dicatator, si il sprijina cu toata puterea de de care dispune.
        Pentu ca declaratiile nostrea sa aiba macar o umba de influenta, ar trebui sa avem CEVA care sa putem contrapune formidabile forte armate a ciolavecior.
        Alatfel, ce importanta, ce semnificatie are declaratia de sustinere?!
        • +1 (1 vot)    
          Deci dupa opinia dvs (Luni, 21 septembrie 2020, 16:54)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          Daca nu vrem sa ne batem cu rusii ar trebui sa tacem din gura?
          In plus, comunicatul este de sustinere pentru democratia si democtratizarea Belarusului nu impotriva Rusiei!
          In rest, legenda cu cele 30.000 de blindate sovietice e cam rasuflata. Sa fim seriosi, si armata Romaniei comuniste avea mii de blindate, marea majoritate stateau in parcuri reci ca sa le pozeze satelitii americani. In caz de conflict nu stiu cate ar fi iesit pe poarta cazarmii!
    • +1 (5 voturi)    
      prea multe fake-uri intr-o fraza (Luni, 21 septembrie 2020, 16:36)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      my friend, hai sa facem putina educatie
      1. pe diktator direct nu-l mai sustine nimeni. Putin tre' sa-l inghita cu pastile antivoma altfel se teme de o codita NATO la 2 pasi de Moscova, sunt vechile spaime ale rusilor de pe vremea imperiului cum ca sunt prea mari si prea bogati iar lumea le vrea raul si ruperea tarii. Altfel n-ar risca el antipatia poporului din belarus (printre ultimii rusofili din lumea mare) ca sa-l tina pe dezaxatul ala la putere.
      2. indiferent ce soarta va avea Belarus, n-ai sa vezi vreun nou joculet de blindate prin regiune asa ca lasa fanteziile a' la world of tanks. Alea se tin fie sa faci vreo invazie, fie sa te aperi de una. Nimeni nu vrea sa invadeze pe nimeni, aici e vorba de sfere de influenta, nu peste ce ruine luam pranzul
      3. 30,000 din clipurile postate pe youtube care includ si alea facute piese de schimb sau prin muzee. Daca vrei sa documentezi subiectul, fa-o ca lumea cu surse adevarate (sunt o gramada), nu mai arunca cu zecile de mii.
      Fara sa vrei ai dreptate, raportul de blindate dintre noi+polonezi+baltici si rusi ne este net inferior insa cifra ta n-are nicio legatura cu realitatea si vezi pct 2 mai sus, inainte de orice
  • -15 (37 voturi)    
    o vizita in Bucuresti (Luni, 21 septembrie 2020, 10:13)

    tahomir [utilizator]

    E suficient ca manifestantii din Minsk sa faca o vizita in Bucuresti si data viitoare iese Lukasenko cu 95% din voturi nu doar cu 80% ca acum.
    Pai voi ati vazut cum arata Minsk-ul si in general Belarus in comparatie cu dezastrul asta de Bucuresti si Romania? Ce sa le oferim? Coruptie, distrugerea totala a industriei, pierderea a 20% din populatie prin emigrare, droguri, umilirea politiei de catre interlopi,datorii colosale, dependenta totala de capitalul din alte tari, Firea si Oprescu si Baluta la primarii, manelizare si tembelizare generalizata?Lituania a pierdut si ea enorm de multa populatie dar acolo e relativ OK. Polonia a beneficiat de o diaspora extremd e puternica si mai ales de stergerea de datorii de zeci de miliarde de euro, ca altfel erau mai rau ca la noi.
    Deci? Hai sa-i lasam pe aia din Belarus sa se descurce singuri, useristoplusisti isterici de la ei o sa se calmeze, manifestatiile sunt mult mai mici deja. E treaba lor, nu avem ce model de societate sa promovam decat la categoria asa nu.
    • +6 (24 voturi)    
      Oooooo (Luni, 21 septembrie 2020, 11:29)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Trebuia sa apari si tu :)))) cum arată Minsk ul? E la fel de frumos ca Iakutsk si Novosibirsk, dar nu ca Phenianul, nu? 'ai de capu' nostru! Să lauzi penultima țară din Europa ca sărăcie si să spui că este peste România! Intreg Belarusul are PIB ul cat Bucureștiul, dar tu lauda Minsk! Apropo, de ce nu te muți tu acolo? Sau mai bine, la Phenian, ai văzut cum arată? :))))
    • +3 (3 voturi)    
      bifez (Luni, 21 septembrie 2020, 18:38)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      si am mai spus-o: lukashelul asta a lor e un fel de ceasca care trebuie dat jos, dar chestia cu instaurarea democratiei si economiei de piata, eheiii, e cu totul altceva. belarusul asta va deveni piata de desfacere, amerlocii isi vor muta radarele acolo, toti din fabrici si uzine vor devei soferi de taxi si tiruri sau la cules castraveti la merkeleti pe juma de pret ca romanii ... si pe burta ..
      - restul comentariilor de sustinere sunt nonsens atata vreme cat in cazul kashogi ala nu a fost nici o reactie, iar piuitul din ce in ce mai mic, mic, mic de tot, in cazul turciei nimic (niste nemernici), in cazul raketilor cu bastroe si distrugerea deltei, NIMIC .. si cate de astea cu democratia mai vreti ..
  • +14 (26 voturi)    
    la Turcia nu se face la fel ca e mare ? (Luni, 21 septembrie 2020, 10:28)

    unu_de_aiurea [utilizator]

    Cand Turcia foreaza in apele Ciprului nu mai iau pozitie, ca Turcia e mare, cu influenta economica puternica, ca da drumul la emigranti, etc....E nevoie de autobuze ieftine, de spagi relevante. Uitam ca suveranitatea unui stat membru UE este incalcata prea usor.
    Cu Belarus suntem lei! Ca oricum Belarus nu prea conteaza...
  • -4 (10 voturi)    
    excelent! (Luni, 21 septembrie 2020, 11:18)

    ..13 [utilizator]

    Bine tinta declaratia.
  • +5 (7 voturi)    
    No'ashee.. (Luni, 21 septembrie 2020, 11:48)

    ipolitic [utilizator]

    M-am plictisit de declaratiile MAE cu "...urmarim situatia cu ingrijorare..." si in josul paginii desenat zambetul tamp a lui Melescanu
  • 0 (10 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 21 septembrie 2020, 13:13)

    pahar-nicu [utilizator]

    Sa le aratam prietenilor Polonezi ca in probleme de securitate se pot baza pe Bucuresti nu pe Budapesta.
  • -2 (10 voturi)    
    Pe polonezi si lituanieni ii inteleg, (Luni, 21 septembrie 2020, 13:30)

    xrogo [utilizator]

    au granita comuna cu Belarus, dar pe Johann nu-l inteleg, s-a bagat si el ca musca stiti voi unde!
  • -4 (8 voturi)    
    Am venit aici ... (Luni, 21 septembrie 2020, 13:33)

    Eu the first [utilizator]

    ... doar sa vad cat de importanta stirea pentru trolii pro-rusi. Am fost surprins. O fi insemnand aia ca rusii, in ciuda declaratiilor, s-au cam impacat cu gandul ca Lukasenko nu mai sta mult pe scaun? Sau doar au vrut sa fie discreti, si sa nu genereze dezbateri? Om trai si om vedea.
  • -1 (9 voturi)    
    Hmmm (Luni, 21 septembrie 2020, 15:32)

    Sah [utilizator]

    Politica externa a Romaniei merge pe principiul: ''Ce ii lipsea chelului?''
    Inteleg poziatia Lituaniei, Poloniei, dar nu stiu ce cautam noi in aceasta ciorba?
    Am auzit ca desi ne plangem de bani, noi vom sponsoriza opozitia din Belarus!!!
    Tara mica, sclav mare!
    • +1 (1 vot)    
      Asa este... (Luni, 21 septembrie 2020, 19:24)

      LuzhinAcademy [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      ele au granite comune, desi asta nu le-ar da oricum niciun drept sa se amestece. Nu am auzit ca Belarusul sa fi spus ceva de alegerile din Polonia sau Lituania, ca si Belarus are granita cu ele, nu? :)
      Dar bine, intr-un fel e de inteles, niste tari pe care nimeni nu le prea asculta defel sar si ele intr-o problema in care spera sa fie "lidere de actiune", orice ar insemna asta (probabil nimic, pana la urma).
  • 0 (2 voturi)    
    Iohannis (Luni, 21 septembrie 2020, 20:50)

    Ibit [utilizator]

    A fost si in Piata Universitatii la o demonstratie impotriva Guvernului Romaniei - guvern legal !
    Putem sa ne asteptam la orice , numai nu la relatii bune cu vecinii .