Anisie anunță schimbări ale scenariilor: Comitetul pentru Situații de Urgență București va revizui situația privind deschiderea unor școli -UPDATE

de DG     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2020, 8:51 Actualitate | Esenţial


Monica Anisie
Foto: Facebook
Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat că au existat unități de învățământ din București care au solicitat pe ultima sută de metri schimbarea scenariului pentru începerea anului școlar, urmând ca Inspectoratul pentru Situații de Urgență din Capitală să se reunească duminică și să decidă revizuirea scenariilor. Ministrul a precizat că situații speciale au apărut la Școala Centrală și la Grădinița Zâna Florilor din București.

La cele două unități menționate ar fi apărut cazuri de infectare cu Covid-19 în utlimele zile.

UPDATE 10.20: Întrebată câte școli încep în scenariul roșu în București, ministrul a răspuns: ”Nu noi decidem, ci Comitetul pentru Situații de Urgență. Au fost unele școli care au solicitat altceva decât au decis inițial”.

Anisie a mai spus că ea a venit la Inspectoratul General din București pentru a discuta cu colegii și a vedea cum poate ajuta.

Ministrul Educației a mai precizat că la discuții au participat prefectul Capitalei și șefa DSP București, iar situația a fost reevaluată. Potrivit lui Anisie, prefectul va convoca astăzi Comitetul pentru Situații de Urgență și acolo vor fi luate deciziile privind scenariile în care încep luni școlile din Capitală.

Ea declara în cursul dimineții că situația este într-o continuă dinamică, sugerând că oricând pot să apară modificări care necesită intervenția rapidă a autorităților, însă a adăugat că ”părinții trebuie să fie încrezători”.

----
Ministrul Educației, Monica Anisie, a făcut duminică dimineață un nou tur prin unități de învățământ, afirmând că le-a cerut autorităților locale să verifice scenariile propuse de conducerile școlilor și să dispună revizuirea acestora dacă este cazul. Ea a transmis din nou părinților că trebuie să fie ”încrezători” și că îi va primi luni pe elevi ”cu zâmbetul pe buze”.

”Au șervețele, este asigurată distanțarea socială, în fiecare sală sunt camere de luat vederi. (...) Ieri am avut o discuție cu dl. prefect și cu directoarea DSP și i-am rugat să verifice toate scenariile pe care le-au propus unitățile de învățământ și în felul acesta să decidă dacă este nevoie să revizuiască unele scenarii”, a declarat Monica Anisie, adăugând că o situație specială a apărut a Școala Centrală din București.

O nouă ședință cu inspectorii generali dar urma să înceapă la ora 9.

”"Suntem într-o dinamică, prin urmare, dacă se întâmplă ceva, trebuie să luăm decizii rapide, să intervenim acolo unde este cazul şi să-i primim pe copii în condiţii extraordinar de bune, pentru că ne preocupă siguranţa şi sănătatea copiilor, dar şi a profesorilor. Cu toţii trebuie să fim sănătoşi, ca să putem să desfăşurăm un act educaţional de calitate. (...) Mâine voi fi în școală și îi voi primi pe copii cu zâmbetul pe buze, cu încredere, am vorbit am vorbit cu părinții, părinții trebuie să fie încrezători”, a mai comentat Anisie, după o vizită la o școală din Măgurele.

(articol actualizat)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7209 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Parintii vor fi foarte increzatori la urna de vot (Duminică, 13 septembrie 2020, 9:00)

    galeo [utilizator]

    In ziua alegerilor, cand isi vor lua revansa fata de gasca PNL ce i-a tratat cu aroganta si dispret.
    • +7 (11 voturi)    
      ANisie: ”Nu noi decidem". De ce mai esti ministru (Duminică, 13 septembrie 2020, 10:39)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Femeia asta nu a spus niciodata: EU DECID, ministerul, e responsabilitatea mea

      De fiecare data cand vorbeste, Anisie spune ca e responsabilitatea altora, pt orice
    • -2 (6 voturi)    
      hehe (Duminică, 13 septembrie 2020, 11:02)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Deci chiar si postacii rusi au aflat ca USR va avea cele mai multe voturi?
      Fooooarteeeee bine, penalilor, #NUscapati !!!
    • -2 (6 voturi)    
      Corect.Si vor vota USR. (Duminică, 13 septembrie 2020, 11:21)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Pentru ca nici rusofilii antiromani de la partidul interlopilor si manelistilor PSD nu poate fi o optiune.
      • -1 (5 voturi)    
        Orice (Duminică, 13 septembrie 2020, 12:58)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Numai ciuma galbena PNL sa nu fie
        • +4 (6 voturi)    
          DUamna Anisie este Continuatoarea (Duminică, 13 septembrie 2020, 13:26)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          DUamnei Andronescu
          #aceeasiMizerie
    • -1 (3 voturi)    
      Corect (Duminică, 13 septembrie 2020, 14:42)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Va fi un scor bun pentru USR++.
  • +3 (9 voturi)    
    Sa fie increzatori ca vor lua CORONA (Duminică, 13 septembrie 2020, 9:01)

    patrunjel [utilizator]

    Parintii sa fie increzatori ca vor lua ei si bunicii pana la urma de la copii corona.
    Cu zambetul pe buze.
  • +9 (11 voturi)    
    Ii plang de mila (Duminică, 13 septembrie 2020, 9:14)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Nu are pe nimeni de incredere si/sau competent in subordine. Saraca, trebuie sa mearga ea insasi la fata locului, ca Pontutza cu barcutza la inundatii, sa vada ca e apa si sa bea un glass de Pepsi.

    Va dati seama cum ar arata sistemul nervos al unui mamifer daca ar functiona ca ministerul? Creierul ar fi nevoit toata ziua sa mearga de la stomac la ficat, de ma biceps la ploeapa, de la inima la plaman, pentru fiecare miscare. Va dati seama cum ar functiona mamiferul?!? Ei bine, se pare ca asa functioneaza ministerul educatiei.
  • +7 (9 voturi)    
    Inspectii (Duminică, 13 septembrie 2020, 10:00)

    Gigel-von-Scularie [utilizator]

    Ne-am linistit, daca merge in inspectii. Se rezolva toate. Merge cu alaiu' dupa ea nu? Ca sa apara la TV.
    Blestemat e invatamantul asta, numai compententi la conducere, unu si unu.
  • +4 (6 voturi)    
    O fi aceeasi Marie? (Duminică, 13 septembrie 2020, 10:02)

    Ulad [utilizator]

    Ori aceeasi Anisie?
    https://sindicatultinerilorprofesoriromania.blogspot.com/2011/06/bogata-inspectoare-monica-cristina.html?m=1&fbclid=IwAR07tkdXdSV3oJz5f1biirGYoq6DV0S38w6X3qifM-sAe7qh9zYOakS5Z1o
  • +5 (9 voturi)    
    abia astept (Duminică, 13 septembrie 2020, 10:02)

    martel55 [utilizator]

    sa vad ce se va inatmapla cu cei care sunt increzatori...perosnal nu am nici o incredere ca anul scolar incepe in MINME conditii de siguranta sanitara, cred ca va fi un dezastru medical cauzat de incompetenta guvernului si a autoritatilor locale care in 6 luni de zile nu au avut un minim lan de redeschidere a scolilor priin reozlvarea p8unct cu punct a problemelor (calse aglomerate, scoli aglomerate, spatii mici, materie prea incarcata)iar acum in loc de un mediu care sa inspire siguranta, vin cu indmenuri de genul aveit incredere ca va fi bine
  • +9 (11 voturi)    
    DUamna PepsiGlas Anisie (Duminică, 13 septembrie 2020, 10:28)

    un domn [utilizator]

    Cand va fi Revizuita la Guvern ?
    • +4 (8 voturi)    
      O analfabeta e ministru si profesor de romana (Duminică, 13 septembrie 2020, 10:52)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sunt atatia oameni educati in tara atsa, atatia oameni capabili si PNL pune o analfabeta ministru

      Anisie nu doar ca trebuie DEMISA din guvern dar ea trebuie scoasa si din invatamant, nu poti avea educatie cu profesori analfabeti
      • +2 (6 voturi)    
        E ministru (Duminică, 13 septembrie 2020, 13:00)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

        Pentru ca e o sclava obedienta fara personalitatea.
        Asta e "calitatea" pentru a ajunge ministru in Romania.
  • +1 (5 voturi)    
    Dresarea copiilor de catre sistem (Duminică, 13 septembrie 2020, 11:10)

    galeo [utilizator]

    E absolut infiorator sa vezi custile de plastic din jurul bancilor pentru elevi. Pe langa asta ii mai si obligi sa poarte masca multe ore in fiecare zi... Ingrozitor.

    Le suprimi personalitatea inca de mici, dresaj de mic copil, astfel incat sa inteleaga cum ca sunt doar niste sclavi ai sistemului, iar partidul suprem PNL decide ce e bine di ce nu in viata lor, inca de la primii anisori de viata.
  • +2 (6 voturi)    
    Cum de aleg astia ministri (Duminică, 13 septembrie 2020, 11:43)

    galeo [utilizator]

    Fix pe cei mai prosti si obedienti lingai de la partid.
  • +1 (5 voturi)    
    O proasta (Duminică, 13 septembrie 2020, 13:01)

    galeo [utilizator]

    Ce nu stie nimic si nu isi asuma nimic.
  • +1 (3 voturi)    
    zambet (Duminică, 13 septembrie 2020, 15:03)

    gpavel [utilizator]

    sper ca zambetul sa nu se vada,este sub masca!
  • -3 (3 voturi)    
    ba țăranilor! (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:04)

    adrhc [utilizator]

    Noi “este” guvernu! “Nu noi decidem”!

    bine ca de data asta mai exista si altceva de votat decât ciuma roșie sau galbena (portocalie in ultima vreme de la amestecul cu roșu)