Decizii pe ultima sută de metri, înainte de redeschiderea școlilor: Exectivul alocă 100 de milioane de lei pentru laptopuri și ia măsuri pentru conectarea la internet a 3.150 de unități de învățământ

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2020, 7:07 Actualitate | Esenţial


Cum se deschid scolile in alte tari europene
Foto: Pixabay
Deși școlile vor fi redeschise săptămâna viitoare, guvernul a decis abia acum alocarea a 100 de milioane de lei din fondul de rezervă pentru ca inspectoratele şcolare judeţene să cumpere laptop-uri şi materiale sanitare, constituind astfel stocuri de rezervă, pe care să le poată pune la dispoziţia unităţilor şcolare care solicită acest lucru. Exectuivul a mai aprobat și un memorandum care prevede măsuri pentru conectarea la internet a 3.150 de unităţi şcolare, din cele aproape 5.900 care nu au acces la internet în prezent.

Şeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă, a anunţat că, în şedinţa de Guvern de joi, au fost adoptate mai multe acte normative care vizează începerea în bune condiţii a anului şcolar, fiind alocate sumele necesare pentru acoperirea cheltuielilor în acest sens.

"A fost adoptată o hotărâre de Guvern pentru aprobarea programului naţionale Educaţie în siguranţă şi pentru alocarea unei sume din fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, o sumă de 100 de milioane de lei, pentru Ministerul Educaţiei şi Cercetării, în vederea constituirii unor stocuri de rezervă, la nivelul inspectoratelor şcolare, pentru perioada următoare. Practic, au fost alocate sumele necesare astfel încât inspectoratele şcolare să facă achiziţii de laptopuri, materiale sanitare şi dispozitive electronice, precum camere web sau table electronice, astfel încât personalul din învăţământ să poată să desfăşoare lecţii online, acolo unde situaţia epidemiologică impune un astfel de sistem", a afirmat Dancă, potrivit news.ro.

El a spus că, în situaţia în care unele unităţi şcolare vor epouiza stocurile de materiale sanitare sau nu vor avea tehnica necesară, acestea vor putea solicita alocarea de materiale şi dispiozitive electronice din stocurile de rezervă.

Dancă a adăugat că, tot pentru îmbunătăţirea accesului elevilor şi profesorilor la sistemul de învăţământ online a fost adoptat un Memorandum pentru asigurarea conectării la internet a unităţilor de învăţământ preuniversitar.

Prin acest memorandum, toate instituţiile implicate şi furnizorii de servicii vor face toate demersurile pentru a creşte numărul de unităţi şcolare conectat la internet, a spus Dancă. "Astfel, dintr-un număr de 5.882 de unităţi şcolare fără acces la internet în acest moment, potrivit acestui memorandum, în urma implementării măsurilor prevăzute, vor fi conectate la reţeaua de internet 3.150 de unităţi şcolare", a precizat el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3240 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Absolut tampiti (Vineri, 11 septembrie 2020, 7:13)

    Maspp [utilizator]

    In loc sa investeasca atatia bani in lucruri SF, mai bine ar cumpara separatoare sau viziere ca sa poata veni toti copiii la scoala. Degeaba legati scoala la internet daca copiii nu au acces la un internet de calitate. Internetul pe abonament GSM e foarte scump. Nu-si permite un copil de la tara care chiar daca are tableta, sa stea 4-5 ore online pe net pe abonamentul de telefon.
  • +1 (7 voturi)    
    Exact cand trebuia, ieri (Vineri, 11 septembrie 2020, 7:56)

    Fides [utilizator]

    Bine ca se face acum, ca doar porcul se ingrasa in trei zile.
  • +1 (7 voturi)    
    Cam tarziu (Vineri, 11 septembrie 2020, 8:36)

    1anonim [utilizator]

    Bine, daca se misca repede lumea, se poate face treaba. Dar o intrebare: Din cele 5800 scoli fara internet foarte, foarte multe pot accesa internetul wireless. De ce se considera ca doar accesarea prin cablu e completa? Ca aceeasi scoala, la votare a accesat internetul fara cablu, si nu s-a mai plans nimeni..
    • 0 (2 voturi)    
      hmm (Vineri, 11 septembrie 2020, 10:11)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      La votare sunt 10-20 de useri conectati in acelasi timp toata ziua?!

      Si pentru afaceri, firmele cu trafic intens au net pe cablu.
      • +2 (2 voturi)    
        Crezi că în localități nu-i cablu? (Vineri, 11 septembrie 2020, 10:36)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Primăriile de ce nu au legat la internet școala?Sunt convins că Primăria,Locuințele primarilor și consilierilor locali sunt legate la internet.Eu cred că inventăm scuze.Chiar dacă se mai găsește câte o școală care nu-i legată la internet,nu-i o problemă care să nu poată fi rezolvată de pe o zi pe alta.
  • 0 (6 voturi)    
    Achizitiile publice au licitatii de 30 de zile! (Vineri, 11 septembrie 2020, 8:54)

    Miky60 [utilizator]

    Pai cand sa fie achizitionate pana incepe scoala? Legal, licitatia trebuie sa dureze 30 de zile, dureaza timp pana incepe se fac actele pt licitatii (7 zile minim), 37 pana acum. Apoi contestatii/acordarea contractului (15 zile) 52 zile pana acum. Apoi livrarea, transportul (minim 15 zile). Deci MIMIN 62 de zile! Asta daca nu se ajunge in instanta cu contestarea licitatiei cum se intampla in 90% din licitatiiile publice. Deci MINIM 2 luni pana ajung laptopurile la scoli. Deci, de ce s-a luat atat de tarziu? Este doar un anunt electoral!
    • +1 (3 voturi)    
      ESTE Si ELECTORAL ... (Vineri, 11 septembrie 2020, 10:13)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ... dar, mai e ceva, nu s-au inteles cat e șpaga si cat de repede o primesc si e campanie si costa.
  • 0 (2 voturi)    
    100 de milioane de lei pentru laptopuri și ia măsu (Vineri, 11 septembrie 2020, 9:54)

    blacksheep [utilizator]

    Cu toate ca era absolut previzibil ce se intampla acum cu scolile din Romania, nu a fost luata nici o masura coerenta pentru imbunatarirea conditiilor din scoli si accesul la invatamantul "gratuit".
    Se aloca 100 de milioane de lei pentru laptopuri abia acum cu o saptamana inainte de a incepe scoala.
    Guvernul "ia măsuri pentru conectarea la internet a 3.150 de unități de învățământ" - nu este clar ce masuri, sunt alocate fonduri pentru conectare sau nu, s-a luat legatura cu firmele in cauza?
    Pe de alta parte se aloca 625 de milioane de lei pentru organizarea alegerilor parlamentare din decembrie.
    Acestea sunt prioritatile guvernului.
    Oricum indiferent de partidul care era la putere situatia putea fi diferita doar in rau.
    Acesta este clasa politica pe care o avem.
  • -1 (5 voturi)    
    se loveste tot in parintii muncitori (Vineri, 11 septembrie 2020, 10:05)

    wweesstt [utilizator]

    sunt parinti cu copii la scoli si gradinite in in toata tara, carora li se impune sa vina doua saptamani la scoala doua spatamani acasa! in aceste cazuri cum reusesc parintii sa faca fata unui asemenea program? cine va sta cu micutii acasa doua saptamani? ca de platit nu se plateste 75% sa poata sa stea un parinte acasa! cine obliga la acest program?! guvernul prin inspectorate respectiv inspectorii numiti politic?! sa isi asume ‘pe fata’ guvernul sau cine a hotarat acest program! pai de ce platim taxe si impozite? ca sa mai platim si bone, sau after school cate doua sapatamani? pai e gratuit invatamantul in romania sau doar doua sapatamani e gratuit si doua sapatamani nu?!