Primăria Urziceni a refuzat o librărie mobilă pentru că ”în localitate funționează” deja o bibliotecă

de DP     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2020, 13:48 Actualitate | Esenţial


Urziceni
Foto: http://primaria-urziceni.ro
Primăria Urziceni nu a fost de acord ca o librărie mobilă să fie amplasată șase ore în fața unui liceu din oraș pe motiv că în localitate există deja librării și biblioteci, scrie EuropaFM. Așa și-a motivat refuzul într-o scrisoare trimisă editurii Humanitas, inițiatoarea proiectului „Cartea pe roți“. Este vorba de o librărie mobilă care face opriri timp de o zi în mai multe localități din România în care comerțul cu cărți este în declin. Cei de la Humanitas au fost surprinși de răspunsul plin de greșeli de scriere primit prin poștă de la primăria Urziceni. Directorul librăriilor Humanitas, Ionuț Turpină, a pus pe facebook scrisoarea semnată de primarul Constantin Sava.







Iată răspunsul primăriei cu grafia originală: ”Urmare a adresei dvs. în care solicitati ampasarea unei rulote pentru comert ambulant de carte, va comunicam ca pe raza localitatii noastre functineaza librarii. De asemenea, in localitate funtioneaza o biblioteca municipala iar scolile si liceele au biblioteci proprii”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2383 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Nu e original (Joi, 10 septembrie 2020, 13:59)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Mai era unul caruia ii venea sa scoata pistolul cand auzea de cultura... se pare ca spiritul sau e viu pana azi.
  • +9 (9 voturi)    
    Adica, aveti grija ce alegeti, evitati analfabetii (Joi, 10 septembrie 2020, 13:59)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si pe acolitii lor, angajati in functii pe care nu le pot indeplini ca nu se pricep, nu sunt competenti, sunt mai analfabeti decat liderii....
  • +9 (9 voturi)    
    Cartea si educatia dauneaza grav (Joi, 10 septembrie 2020, 14:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acea scrisoare descrie clar ca nu este nevoie de oameni culti sau macar cu un minim de dorinta de educatie. Putem argumenta ca oricine poate gresi cand scrie, dar in documente formale, este chiar grav. Mai ales din partea unei institutii.

    Intr-un contract punand si in loc de sau, o virgula in minus sau exprimari vagi pot face diferenta intre castig de cauza intr-un proces.

    Desigur, "Noi muncim, nu gandim" este slogan deja inradacinat in acest popor.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce ne trebuie atata carte?? (Joi, 10 septembrie 2020, 14:03)

    ady77 [utilizator]

    Daca te duci in Urziceni, si stai langa un punct de schimb valutar, te minunezi ce oameni intra acolo, si nu stiu sa isi citeasca nici numele de pe anumite formulare.
    Si nu e singurul orasel in care se intampla asta din pacate.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce sa faci cu libraria mobila in Romania? (Joi, 10 septembrie 2020, 14:32)

    doz2018 [utilizator]

    Libraria mobila e utila cand cetateanul nu ajunge la carte si-i facilitezi accesul, nu cand e complet imbecil si nu citeste pentru ca oricum n-a citit niciodata o carte de beletristica. Noi nu suntem Marea Britanie, Franta, Germania , tari in care exista public avid de carte. Daca romanul dorea sa citeasca, in starea de urgenta ar fi trebuit sa explodeze vanzarea de carte online. Am auzit insa ca multe librarii online s-au inchis. Romanul nu citeste decat ziarul de sport si glumele din calendarul de pe perete, atat. Daca ar fi fost dornic de carte , tara asta ar fi avut un alt parcurs.
  • +3 (5 voturi)    
    cap (Joi, 10 septembrie 2020, 14:48)

    Rebecka [utilizator]

    au,minte(CULTURA)ce le mai trebuie?Votantilor psd le ajunge un mic si o bere.........
  • -5 (7 voturi)    
    Hehehe, Humanitas...adica Liiceanu (Joi, 10 septembrie 2020, 15:22)

    newlook [utilizator]

    Hehehe, Humanitas...adica Liiceanu. Sa manace si gura lui ceva de la fosta Editura Politica, luata/data cu japca. Si mananca, umfla matul bine de 25 de ani+ !
    • +1 (1 vot)    
      vei parasi planeta, iar in urma ta va ramane (Joi, 10 septembrie 2020, 20:38)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      o, +,

      si multe minusuri....
    • +1 (1 vot)