Șeful Autorității pentru Protecţia Consumatorilor: Litoralul românesc în vremea pandemiei, o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2020, 12:27 Actualitate | Esenţial


Paul Anghel
Foto: Facebook
Litoralul 2020 în România, în vremea pandemiei, este o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile, susține directorul general al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), Paul Anghel, într-un interviu acordat Agerpres. El vorbește despre "aceeaşi atitudine pro japcă, costuri nejustificate, personal nepregătit, extenuat şi irascibil, atitudine sfidătoare, patroni care nu înţeleg relaţia serviciu/cost/respect, prost gust generalizat și plastic peste tot".

El susţine că de ani de zile comisarii ANPC amendează comercianţii care vând aceleaşi "porcării" în staţiunile de la Marea Neagră, multe dintre ele fiind produse alertate de state membre prin sistemul rapid de alertă - RAPEX, însă tot de ani de zile apar alţi comercianţi cu aceleaşi produse. În opinia sa, "răul trebuie oprit de la rădăcină", ceea ce înseamnă ca toate containerele care vin din import cu astfel de produse să nu mai fie lăsate să intre în România.

"Există mirajul acesta de a cumpăra anumite produse, care sunt cel puţin dubioase unele dintre ele, şi de a le comercializa pe litoral pe foarte mulţi bani, pentru că există genul de consumatori care le cumpără, copii care şi le doresc în vacanţă, fiind ceea ce noi numim <<consumatori captivi>>. Sunt mulţi comercianţi care schimbă societăţile comerciale pe care operează, în aşa fel încât sunt foarte greu de urmărit. S-au luat nişte măsuri împotriva lor, dar nu foarte ferme şi vând în continuare pe faleza de la Mamaia de ani de zile aceleaşi porcării. Noi îi amendăm în continuare, am trimis către Poliţie înştiinţări, s-au făcut dosare penale pentru copie de marcă pentru că vând jucării şi haine contrafăcute, fake-uri", afirmă Anghel în interviul pentru Agerpres.

"Aceeaşi atitudine pro japcă"

Întrebat cum este litoralul românesc în 2020, Paul Anghel a spus că "sunt aceleaşi servicii care lasă de dorit, în unele cazuri".
  • "Din păcate, aş mai sintetiza: aceeaşi atitudine pro japcă, costuri nejustificate, personal nepregătit, extenuat şi irascibil, atitudine sfidătoare, patroni care nu înţeleg relaţia serviciu/cost/respect, prost gust generalizat, plastic peste tot. Nu suntem încă suficient de educaţi, din păcate, să nu stingem ţigara în nisip, îngropând-o ulterior discret rămânând "micul nostru secret". Capacul berii îl descoperim printre scoici, în nisip, cu orice alt rest/gunoi întregeşte tabloul de pe plajă.

  • Ce să vă spun despre atmosferă? Circ, bâlci, muzică de proastă calitate, ţipete, hăhăială, trotuare neterminate, străzi găurite, capace de canal pe post de jaloane, fructe expirate la preţ de trufandale, 80% din personal nu respectă nimic din ce ar trebui să reprezinte "bariera" anti-Covid.

  • Ce să vă spun despre meniul general? Multă shaorma, bere la pet combinată cu porumb fiert şi hamsii expirate, meniu de la supermarket pe post de masă în oraş. Dacă vorbim de cum arată plajele, toate sunt pline de cioburi, capace de sticlă sau multe scoici. Dacă intri în mare, până la genunchi sunt alge. Poţi să îţi pierzi foarte uşor copilul în alge, mai ales dacă e copil mic. Nicăieri în lume nu am văzut atâtea alge ca la noi. Oare chiar nu pot fi strânse de pe plaje şi din apă aceste alge?", a mai declarat șeful ANPC.
El spune că există şi oameni care înţeleg ce înseamnă turismul și care au muncit 30 de ani să dezvolte acest segment, dar "și aceştia au rămas tot excepţii".

Concluzia sa: "Litoralul 2020 în România, în vremea pandemiei, este o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile. Mi-a spus cineva că educaţia ratată, pierdută, a unui popor în atâţia ani nu se poate schimba decât în timp, iar noi nici nu am început schimbarea".

Chestionat de ce crede că românii continuă să aleagă litoralul românesc, șeful ANPC a răspuns: "Pentru că este captiv (consumatorul român-n.r.) perioada aceasta. Dacă alege Grecia anul acesta, pentru patru persoane îl mai costă cel puţin 1.200 de lei, în cel mai bun caz, testele Covid, iar mulţi profită de faptul că românul nu poate să plece şi fac japcă. În luna septembrie, vom face publice datele finale pe toate controalele efectuate la mare în această vară, dar şi la munte. Anul acesta am făcut şi foarte multă consiliere, atât pe litoral, cât şi pe Valea Prahovei, cu autorităţile locale şi operatorii economici în special pe zona de alimentaţie publică, de cazare şi primire turistică, dar şi pe cea de entertainment".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6966 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Alo, domnu! (Duminică, 30 august 2020, 12:49)

    un_comentator [utilizator]

    Acum mi-am amintit ca am facut o plangere la ANPC Ilfov ACUM UN AN DE ZILE.
    - nu am primit niciun raspuns
    - nu raspunde nimeni la telefon. La niciunul.
    - nu raspunde nimeni la email

    Am incercat de mai multe ori, in ultimul an, sa iau legatura cu cineva de la ANPC Buc/Ilfov. Call-centerul acela e inutil. Oamenii care raspund acolo la telefon nu stiu nimic decat sa iti dea alte numere de telefon la care nu raspunde nimeni.


    Nu stiu ce faceti voi acolo in birouri toata ziua la Bucuresti/Ilfov, dar as vrea sa stiu in fata cui raspundeti pentru "treaba" pe care o faceti.
    • +8 (8 voturi)    
      Am patit-o și eu (Duminică, 30 august 2020, 14:07)

      cilli [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      9 luni a durat toată treaba, s-a rezolvat doar cu intervenția Poliției. ANPC nu au făcut decât să îngreuneze recuperarea prejudiciului.
      Dacă vă gândiți să depuneți plângere la ANPC, adresati-va direct Direcției Economice din cadrul Poliției.
      Va spun din experiența, interacțiunea cu ANPC București a fost cea mai frustranta, dezamăgitoare și consumatoare de timp dintre toate pe care le-am avut cu orice instituție de stat.
      Dacă insiști cu telefoanele, la un moment dat, pur și simplu nu îți mai răspund.
      Nu au o aplicație de management a sesizărilor sau nu știu să o folosească, sau le e lene sa o faca. De fiecare dată trebuie sa explici situația, care nu a fost tocmai simpla in cazul meu.
      Varza totala.
      • -4 (6 voturi)    
        Asta si pentru ca (Duminică, 30 august 2020, 16:15)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui cilli

        Noi, romanii, suntem reclamagii. Ajung la ANPC toate tampeniile posibile, la care sunt obligati de lege sa raspunda
    • +1 (1 vot)    
      un politruc.. (Luni, 31 august 2020, 0:14)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      de doi lei...
  • +10 (16 voturi)    
    Prostii nu pier niciodata ci doar se rotesc ! (Duminică, 30 august 2020, 12:58)

    Plagarus [utilizator]

    Un prost cauzează pierderi unei alte persoane sau grup de persoane fără să aibă un câștig, ci chiar pierderi în urma acțiunilor sale. (Cimpolla, a treia lege a prostiei)
    Sunt patru categorii de oameni: inteligenți, escroci, proști și neajutorați
    Prostii sunt cei care distrug o civilizație, cei care cer totul, dar nu dau nimic în schimb, iar prin acțiunile lor nesocotite ajung să genereze un rău inutil și greu de contracarat prin lipsa lui de logică. De ei nu te poți feri, pentru că sunt insidioși și iresponsabili, te folosesc și te aruncă, deși apoi pier și ei sau lumea li se fărâmițează sub picioare și îi aruncă în hăul întunecat
    • +3 (7 voturi)    
      Ultima lege a lui Cimpolla e cea mai faina. (Duminică, 30 august 2020, 16:33)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Prostul este o persoana extrem de periculoasa!
  • +8 (10 voturi)    
    In vorbe pare bine intentionat si pregatit. (Duminică, 30 august 2020, 13:02)

    danduta [utilizator]

    Sa asteptam, cu rabdare, raportul din septembrie.
    Si ar mai fi doua indicatoare:
    - suma totala si amenda medie;
    - inbunatatirea serviciilor si macar, mancare neexpirata si toxica, dar acest indicator se poate numai aprecia, neavand unitate de masura, decat poate localuri food ok/total localuri food.
  • +20 (22 voturi)    
    tara gunoaielor (Duminică, 30 august 2020, 13:05)

    Coresponedntu [utilizator]

    Calitatea serviciilor, raportul calitate pret nu reprezinta cele mai mari dezavantaje ale turismului romanesc. In mod sigur mizeria, gunoaiele, peturile arucate peste tot, din apa Marii Negre, pe marginea drumurilor , in parcari, pe terenuri virane si pana in varfurile muntelui , aceasta este imaginea de tara a Romaniei. Gunoaiele pot fi sesizate la primul contact viziual cand te intorci in tara in concediu din alte tari europene, cum a fost si cazul meu vara aceasta. Gunoaiele sunt omniprezente in toate locurile de altfel frumoase si salbatice cum nu exista in alte parti pe continent. O risipa totodata tinand cont ca gunoaiele reprezinta bani in alte state in care se recicleaza totul si unde ceea ce nu se poate recicla, se arde si se obtine energie. Cauze? nepasarea autoritatilor si lipsa de educatie a oamenillor. Pacat de frumusetea Romäniei deteriorata de locuitorii ei.
  • +20 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 30 august 2020, 13:09)

    [anonim]

    • -3 (3 voturi)    
      Foarte tare! (Duminică, 30 august 2020, 19:02)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui

      Deci printre putinii care mai fac niste bani sunt "smecheri".
      Dar statul care a avut persoane angajate sa nu se intample aceasta pandemie si nu a facut nimic este "bun".
      Pai daca horeca iti da mancare expirata 10 fac diaree 3 zile si le trece.
      Daca autoritatile care sunt responsabile sa inchida tara cand o boala ucigasa vine iau bani cu toptanul ani de zile degeaba si cand vine tot nu fac nimic mor 3500 oameni pana acum.
      Intre autoritati si horeca mult mai "smekeri" mi se par leprele incompetente angajate de state! Nu doar de statul roman. Si de cele din UE si de SUA.
      Singurle state functionale sunt Coreea de Sud, Taiwan, Noua Zeelanda. Restul mimeaza guvernarea ca sa ia bani degeaba!
    • 0 (0 voturi)    
      N-as fi prea sigur.. (Luni, 31 august 2020, 16:31)

      cilli [utilizator] i-a raspuns lui

      Eu unul, nu cred pana cand nu vad o schimbare.
      Si anteriorul presedinte APNC anunta ca reformeaza toata institutia.
      Am trimis zeci de mailuri, inclusiv pe adresa lui, si tot nu s-a intamplat nimic. Nici un raspuns, fie el cum o fi.
      TOTI sunt numiti politic si TOTI mananca acelasi r***t inainte de campanie. Daca sunt in functii, taie si spanzura, daca nu sunt, jura ca vor tai cand vor castiga alegerile. Dupa aceea, liniste totala 3 ani si 10 luni. Si tot asa.
      Doar votand ce trebuie vom putea schimba ceva in adunaturile de corupti / lenesi gen ANPC.
  • -8 (18 voturi)    
    Adevarat dar nu in totalitate (Duminică, 30 august 2020, 13:40)

    Gryphus [utilizator]

    am fost eu pe litoral si la Mamaia NU erau alge deloc

    dar in rest erau alge la OLIMP in fata acelui hotel de 5 stele al unui arab.

    erua alge si la vama veche si in eforie

    15 RON colac unguresc proaspat si bun facut de unguri

    hamsii 10 RON 100grame dar avand in vedere ca era cerere mare erau proaspete plus ca ei sigur le iau de la METRO ca toate hamsiile aratau preparate la fel in fiecare statiune.

    la autoservire o masa pt 2 persoane e cam 80 RON cu de toate.

    sezlongul si cazarea e sunt scumpe pt jegul de tara
  • +8 (20 voturi)    
    Problema fundamentala a Romaniei (Duminică, 30 august 2020, 13:42)

    emil bobu [utilizator]

    e ca e locuita de romani. Popor mai nevrednic, mai incapabil, nu am vazut.
  • -4 (8 voturi)    
    probleme : (Duminică, 30 august 2020, 15:15)

    codrean [utilizator]

    - sezonul scurt de la noi, perioada in care investitorii trebuie sa-si recupereze investitiile si sa mai faca si (ceva) profit. Ca de aia-s acolo !
    - in conditiile astea e si greu sa gasesti personal suficient si calificat. In alte tari muncile astea sezoniere le fac elevii si studentii; la noi legislatia muncii e rigida, stufoasa, inadecvata.
    - e si o moda asta cu marea, mai ales la bucuresteni; vezi week end-urile astea supra-aglomerate . Si-ar fi atatea locuri linistite si mult mai ieftine ...
    - comparatia cu preturile din Grecia si Bulgaria n-are sens; ei au sezon mai lung si investitiile lor sunt amortizate de decenii !
    - daca tot e moda asta, ce-ar fi ca statul sa faca ceva : sa extinda infrastructura , sa faciliteze investitiile. Loc ar mai fi ! Terminati cu "ecologismul de bulevard"!