Poliția Capitalei l-a adus la audieri pe bărbatul care l-a amenințat pe Facebook pe ministrul Vela / Bărbatul este Viorel Gongoi, reprezentant al Staborului Ţigănesc-surse judiciare

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2020, 20:12 Actualitate | Esenţial


Viorel Gongoi
Foto: Facebook
Poliția Capitalei anunță că s-a sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de incitare la ură sau discriminare, ”în urma unei postări pe o rețea de socializare” făcută de un bărbat de 60 de ani care a fost depistat și condus la audieri. Surse judiciare au declarat pentru HotNews.ro că este vorba de Viorel Gongoi, cunoscut drept fiul Mamei Omida, un reprezentant al Staborului Ţigănesc, care i-a acuzat de corupție pe polițiști.

În cuprinsul actului de sesizare din oficiu reiese că în data de 24.08.2020, în spațiul virtual a fost lansată o sesiune video "în timp real", pe durata căreia, un bărbat utilizează în mod frecvent expresii și opinii ce se pot constitui ca acte de incitare la discriminare la adresa unor categorii sociale și profesionale, la adresa statutului și instituțiilor sale, dar și a poporului român.

Bărbatul de 69 de ani, identificat, a fost depistat și condus la audieri.

Cercetările sunt continuate de Serviciul Investigații Criminale din Poliția Capitalei, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de incitare la ură sau discriminare.

Viorel Gongoi, considerat a fi un reprezentant al Staborului Ţigănesc, i-a transmis un mesaj lui Marcel Vela:

"Deci dacă vrei despre departamentul ăsta al Poliţiei Capitalei, întrabă-mă pe mine, că îţi spun eu. Nişte **** care se vinde pe 200 de dolari. O să îţi dau un dosar din care reiese...băi, Vela... probe indubitabile (...) Băi treziţi-vă băi la realitate. Voi nu sunteţi de FBI. Sunteţi nişte **** miliţieni, bă! Ce antiterorism? Băi, câţi oameni cu bombe ai descoperit tu în România? Băi, Vela! Ce mari terorişti aţi descoperit, mă? (...) Păi tu, dacă se bate doi jegoşi, doi ţigani, un cioban şi un ţigan, tu îi ridici la rang de clan?", a declarat Gongoi într-un clip preluat de Antena 3.

Viorel Gongoi a șters prima înregistrare în care îi acuză pe polițiști că sunt corupți și a postat o nouă înregistrare în care își motivează gestul de a ataca Poliția deoarece o consideră vinovată pentru arestarea unuia dintre băieții săi care a decedat în penitenciar ulterior.

De asemenea, Gongoi acuză Ministerul de Interne și mass-media că atacă toată etnia rromă folosind cuvântul clan atunci când se referă la orice scandal care împlică și rromi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14092 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    Adica nu s-a intalnit noaptea cu el? (Vineri, 28 august 2020, 20:27)

    mircea112 [utilizator]

    Pai daca o sa iasa cu scandal acum? Nu trebuia sa se intalneasca noaptea ca sa discuta, sa incearca sa previna? Vai, vai, vai, ce lipsa de procedura.....
    • +5 (23 voturi)    
      Tigan, netigan, unde a gresit? (Vineri, 28 august 2020, 22:50)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Tigan, netigan, unde a gresit?

      - a gresit unde spune ca militienii "se vinde" pe 200 de dolari? Pai, 3/4 din cei de HN spun acelasi lucru, chiar daca nu dau suma exacta. De ce pe ala il arestati si pe cei cateva sute de mii de cetateni care SPUN - in esenta -acelasi lucru ii treceti cu vederea?

      - a gresit unde spune ca militienii locali NU sunt FBI? Are dreptate; diferenta e ca intre roata de lemn si elicopterul de atac Apache. Chiar de nu ar fi asa, il arestati pentru opinie?

      - greseste unde spune ca toti analfabetii cu sapca si pulan au ajuns "antiteroristi"? Ca nu ar fi in stare sa deosebeasca un EID de o sticla de lampa, ca sa nu mai spunem despre interventie? Asta-i nivelul puisorilor militieni...si chiar de ar gresi, il arestati pentru opinie?

      - greseste unde spune ca militienii "umfla" rapoartele si raportarile ca sa impresioneze si sa-si justifice cresterile masive de salariu si burta? Nu-i adevarat? Dovediti prin fapte, nu arestand un cetatean pentru opinie.

      Cum, pe voi, pe militieni va deranjeaza cuvantul "cetatean" pentru ca este tigan? D'asta ii spuneti "reprezentant al Staborului Ţigănesc"?
      Eh, sunteti si voi ca tot romanul "impartial" si impotriva discriminarii...negrilor din U.S. La Romanika nu se pune ca e discrimatoriu comportamentul talibanilor locali, cu sau fara epoleti, fata de (la fel de localii) tigani, dar vai ce rai E albii din America!
  • +8 (16 voturi)    
    curata nerusinare (Vineri, 28 august 2020, 20:46)

    nash pandelica [utilizator]

    pai si cna ar fi cerut dovezi.
    politia e intruchipare cinstei si onoarei.
    toto inainte @
  • +8 (20 voturi)    
    wow (Vineri, 28 august 2020, 20:53)

    maiorulmura [utilizator]

    de unde stii tu ba ca politistii sunt corupti, ce, esti adevaratul fiu al mamei omida?
  • +10 (24 voturi)    
    totusi.. (Vineri, 28 august 2020, 21:03)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... pare destul de real si adevarat ce a zis garoiul in postarea aia.
    • +1 (11 voturi)    
      Pai (Vineri, 28 august 2020, 22:38)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      de-aia l-au si ridicat si dus la cercetari. Au vrut sa-l intimideze si sa vada daca chiar are dovezi ptr, ceea ce sustine. Poate chiar e real, daca i-a speriat pe militieni.
      • +3 (5 voturi)    
        poate.. (Sâmbătă, 29 august 2020, 8:08)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui unins

        .. dar eu ma asteptam macar sa zica ca ii fura geaca lu vela.
  • 0 (20 voturi)    
    In van... (Vineri, 28 august 2020, 21:04)

    spirache [utilizator]

    Astea-s niste farse. Degeaba se chinuie polițiștii sa faca dosare. Judecătorii își vor bate joc de munca lor si nu il vor condamna.
  • +5 (17 voturi)    
    hehe (Vineri, 28 august 2020, 21:18)

    transpenibilus [utilizator]

    Se clatina baza pesedelei... Maine poimanie o sa fie legat si cap de pluta Codrin si baietii care-l iubeau la nesfarsit pe Dragnia cand era dus la audieri.
    By by, pizideauo!
  • +15 (19 voturi)    
    "Politia e corupta" e discriminare? (Vineri, 28 august 2020, 21:26)

    camik [utilizator]

    Haide Vela trimite un politai noaptea sa negocieze cazul.
  • +19 (25 voturi)    
    Unde e amenintarea? (Vineri, 28 august 2020, 21:34)

    subcultura [utilizator]

    Ca din ce zice Gongoi asta pare ca ar vrea mai degraba sa denunte incalcari ale legii.
    Nu era mai normal sa fie invitat la DNA sa faca denunturi complete?
    • +6 (10 voturi)    
      amenintare (Vineri, 28 august 2020, 22:43)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Pai ce, asta vrem noi, denunturi complete?
  • +10 (14 voturi)    
    ma asteptam la o amenintare directa :))) (Vineri, 28 august 2020, 22:11)

    cristi_an [utilizator]

    dar ...pare a fi cam adevarat ce zice asta

    ""Deci dacă vrei despre departamentul ăsta al Poliţiei Capitalei, întrabă-mă pe mine, că îţi spun eu. Nişte **** care se vinde pe 200 de dolari. O să îţi dau un dosar din care reiese...băi, Vela... probe indubitabile (...) Băi treziţi-vă băi la realitate. Voi nu sunteţi de FBI. Sunteţi nişte **** miliţieni, bă! Ce antiterorism? Băi, câţi oameni cu bombe ai descoperit tu în România? Băi, Vela! Ce mari terorişti aţi descoperit, mă? (...) Păi tu, dacă se bate doi jegoşi, doi ţigani, un cioban şi un ţigan, tu îi ridici la rang de clan?""
  • +5 (15 voturi)    
    Pai si unde a gresit? :O (Sâmbătă, 29 august 2020, 1:53)

    Codruta N [utilizator]

    Ce a nume nu-i adevarat din ce-a zis?
    Si in CE consta "amenintarea"? In aia ca face publice oarece dosare? Da' CE o fi in ele, de este asta considerata "amenintare"? >:
  • -1 (3 voturi)    
    incitare la ura si discriminare (Sâmbătă, 29 august 2020, 5:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    cred ca au inversat rolurile. oricum metoda intimidarii continua. militienii nu te pot invita la sectie pe acest motiv. de aia avem procurori. sa-i faca un denunt ceva, dar ce spune gagiul e parte din adevarul crunt al romaniei stiute numai de ei si banuita de noi toti. oricum mai e unul tare in sinaia care baga tunul cu chimicale contra corona si a imbolnavit juma de strada. pe ala cind il leaga? nu se autosesizeaza nimeni? pe cind militia se ocupa de lucruri mai interesante ca sa protejeze cetateanul?
  • +3 (5 voturi)    
    Politia corupta? Spaga? Politistii care se vand? (Sâmbătă, 29 august 2020, 8:13)

    hentara [utilizator]

    Doamne fereste, politistii sunt niste ingeri. Sa fie arestat pentru jigniri si calomnii.
  • +2 (6 voturi)    
    Niţel pe lîngă subiect (Sâmbătă, 29 august 2020, 8:40)

    Canache [utilizator]

    Lămuriţi-mă şi pe mine; există Stabor ŢIGĂNESC sau ţigani ? Nu e Stabor RRomanesc ? Şi Romi ?