Noua Zeelandă: Sentința pentru cel care a ucis 51 de musulmani anul trecut, la Christchurch, a fost decisă

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2020, 7:27 Actualitate | Esenţial


Brenton Tarrant
Foto: Twitter
​Un judecător din Noua Zeelandă l-a condamnat pe Brenton Tarrant la închisoare pe viață, fără posibilitatea eliberării condiționate, pentru uciderea a 51 de credincioși musulmani în cel mai sângeros atac din istoria țării, transmite Reuters.

Este pentru prima oară când un tribunal neozeelandez dă o condamnare la închisoare pe viață.

Tarrant, un australian de 29 de ani, a pledat vinovat pentru atentat terorist, 51 de crime și 40 de tentative de omor, făptuite în 2019 în două moschei din Christchurch și transmise live pe Facebook.

”Crimele tale au fost atât de grave, încât nici dacă vei fi încarcerat până la moarte nu se vor îndeplini condițiile de pedeapsă. Din câte îmi dau seama, ești lipsit de orice empatie pentru victimele tale”, a declarat judecătorul de înaltă curte Cameron Munder, la pronunțarea sentinței.

Premierul neozeelandez Jacinda Ardem a declarat că se simte ușurată că ”acea persoană nu va mai vedea niciodată lumina zilei”.

Audierile în cadrul procesului au început luni dimineață, sala de judecată fiind însă aproape goală ca urmare a restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus. Rudele victimelor au urmărit procesul online. O parte dintre acestea și supraviețuitori au depus mărturie în ultimele zile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6858 vizualizari

  • -22 (50 voturi)    
    La închisoare... (Joi, 27 august 2020, 8:14)

    spirache [utilizator]

    Si totuși prin această pedeapsă dură se închide ușa oricărei viitoare reabilitări. Poate după 15-20 de ani de închisoare, ar fi înțeles că nu trebuie sa folosească exact aceleași metode folosite de Religia Păcii: atentate teroriste, explozii, decapitări, luarea de sclavi etc , ci fiind neozeelandez metode mai civilizate: afișarea publică a nemulțumirii privind islamizarea societății și îngrădirea treptată a fetițelor la bazinele publice de înot etc, chiar cu riscul ostracizării de către presa neomarxista si pudibundul public hipercorect politic. A ales metoda islamiștilor si va putrezi in închisoare. Pe de alta parte, pentru Salah Abdesalam( atentat Paris 2015) Abrini(Aeroportul Bruxelles ) e ditamai lobby pentru liberare condiționată.
    • +5 (59 voturi)    
      Cand gandsti ca un terorist (Joi, 27 august 2020, 8:37)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Actionezi ca un terorist. Islamofobia e terorism.
      • -4 (48 voturi)    
        bravo (Joi, 27 august 2020, 9:36)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        asa intoarceri din condei nici la ploiesti nu mai vezi
        pervertirea gandirii in cele mai mici detalii,transformarea albului,in mod miraculos,in negrul iadului,la fel ca inversarea valorilor,iata reteta perfecta pt o postare care se poate aplica tuturor subiectelor care au ca tinta,promovarea ''modernismului'' sjw si PC in orice domenii
        felicitari tovarase,ai reusit sa atingi noi culmi ale gandirii progresiste,speram cu totii sa poti mai mult.eventual cateva cuvinte in plus,pt dezvoltarea gandirii combatante.tot inainte!

        on:cum numeste autorul,crestinii care au fost decapitati pt ca nu au vrut sa renunte la credinta lor?si nu dle george sirbu nu vb de istorie medievala.isis va spune ceva?
        inca ceva,stiti cumva nr de morti rezultat in urma atentatelor islamiste in europa?si mai ales care a fost cel mai sangeros?cati?
        • +12 (36 voturi)    
          matale esti de partea teroristului (Joi, 27 august 2020, 9:55)

          guras [utilizator] i-a raspuns lui Point

          vezi ca intri in atentia SRI.
          • -5 (13 voturi)    
            SRI doarme pe el.... (Joi, 27 august 2020, 10:54)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui guras

            am vazut cazuri de musulmani din Romania care erau fatis contra crestinilor si simpatizau cu ISIS, si SRI nici macar nu i-a interogat. daca eram in SUA, acolo erau expulzati din tara.
            SRI se ocupa cu ascultarea telefoanelor oamenilor politici, nu il mai intereseaza ce fac teroristii.
            • -9 (19 voturi)    
              voi va uitati prea mult la netflix... (Joi, 27 august 2020, 11:34)

              Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              .. ce filme au bagat astia de va luati tripul asta? credeti ca tot ce zic arabetzii pe net e monitorizat de un gras burtos de la sri?
              • -2 (8 voturi)    
                Nu neaparat... (Joi, 27 august 2020, 12:56)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

                dar daca totusi, indiferent prin ce cai, ii prind ca simpatizeaza cu ISIS si terorisii, americanii ii expulzeaza.
                A fost un caz celebru in SUA acum vreo 10 ani: la ora de literatura o fata pakistaneza de 13 ani a scris un eseu extraoridinar prin care a gasit in Coran scuze si iertare pentru toate faptele comise de teroristii musulmani, inclusiv pentru atacurile de la World Trade Center. Eseul era asa de bine facut, incat orice crima a teroristilor era scuzata si considerata necesara..Profesoara s-a ingrozit si, desi eseul fusese scris la ora de literatura fantastica, a sesizat autoritatile...a venit oficiul de imigrari, a citit eseul si, dupa lungi dezbateri cu familia si fata, au deportat-o inapoi in Pakistan (desi ea nu stia o iota pakistaneza). Familia a ramas in SUA, iar ea a primit interdictie sa mai calce prin SUA tot restul vietii. (din cate imi amintesc emigrase cu familia in SUA la o varsta foarte frageda).
                Asa ca, daca te duci vreodata prin SUA< ai grija ce vorbesti ca ei nu dorm in papuci cum doarme SRI_ul.
          • -12 (16 voturi)    
            care SRI? (Joi, 27 august 2020, 10:57)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui guras

            ala din noua zeelanda?
        • -3 (33 voturi)    
          cate spitale au fost bombardate de USA? (Joi, 27 august 2020, 10:20)

          tarsim [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Cati civili au foat ucisi in Irak, Siria, Afganistan de catre fortele "eliberatoare"? Cati oameni au ucis puterile colonialiste in restul lumii? Cate genocide au comis europenii albi crestini?

          Ideologia white supremacy l-a impins pe acest terorist sa comita crime, aceeasi ideologie pe care ai imbratisat-o si tu.
          • -4 (22 voturi)    
            slabut (Joi, 27 august 2020, 11:35)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui tarsim

            asa cum am zis si mai sus,intoarcerea din condei bla bla bla
            nu prea se mai lipeste abureala asta
            iar chestia cu whuaite supremacy ma lasa rece,nu incerca sa-mi pui cuvinte-n gura.
          • -10 (18 voturi)    
            soyboy.. (Joi, 27 august 2020, 11:35)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tarsim

            ... asa e razboiul, tu ce credeai?
          • 0 (16 voturi)    
            Nu sunt de acord cu Point, dar nici cu tine (Joi, 27 august 2020, 13:05)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui tarsim

            Puterile coloniale si-au cerut scuze ptr ce au facut, si acum nu mai exista imeprii coloniale. Ba mai mult, in baza principiului politically correct, musulmanii sunt primiti si integrati in Europa de vest in niste conditii la care nici nu visau in tarile de origine. Pe unde am fost prin Europa de vest, era plin de musulmani si femei cu voal pe fata.
            NU istoria colonialista ii impinge pe teroristi la atacuri, ci frustrarea, ura, sentimentul de inferioaritate ca vesticii au bani si ei sunt saraci lipiti pamantului. La atacul de la Hotel Taj Majal din Bombay, teoristii pakistanezi care au masacrat oaspetii hotelului nu stiau la ce folosesc acele galeti cu apa din baia camerelor (cu alte cuvinte nu vazusera WC in viata lor).
      • -11 (21 voturi)    
        iese in 12 ani.. (Joi, 27 august 2020, 9:51)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        ... daca scrie niste romane de dragoste si jura ca nu mai omoara musulmani.
        • +4 (12 voturi)    
          Pai nu ai cititi articolul?? (Joi, 27 august 2020, 10:54)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Spune clar ca a fost condamnat la inchisoare pe viata FARA POSIBILITATEA ELIBERARII CONDITIONATE. In puscarie va sta, indiferent ce va face.
          • -10 (18 voturi)    
            s-o crezi tu.. (Joi, 27 august 2020, 11:36)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            ... ca e greu sa-i schimbe sentinta peste 10 ani.. pff, ce naivi sunteti. cati n-au fost asa in state.
            • +5 (13 voturi)    
              e sentinta definitiva (Joi, 27 august 2020, 13:06)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

              Nu e ca in Romania, unde sentintele se schimba dupa cine e la putere.
        • +9 (17 voturi)    
          "Fără posibilitatea eliberării condiționate" (Joi, 27 august 2020, 11:10)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Cititul ajuta.
          • -12 (20 voturi)    
            schimbarea pedepsei.. (Joi, 27 august 2020, 11:37)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            ... nici nu s-a mai intamplat asa ceva in istorie, nuuuuu.. nevār.
      • -3 (19 voturi)    
        Nu (Joi, 27 august 2020, 11:22)

        reiand [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        Nu, "islamofobia" e cât se poate de justificată și poate fi argumentată imbatabil. E normal să îți fie frică de o ideologie violentă care divinizează un criminal de război și care susține că cei care nu sunt "membri" trebuie să se convertască, fie să fie uciși.

        Asta nu justifică acțiunea individului, bineînțeles.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai probleme mari (Joi, 27 august 2020, 23:43)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        "Islamofobia e terorism" ? daca nu esti musulman atunci ai probleme psihice.
    • +19 (29 voturi)    
      eu cred ca pentru crima (Joi, 27 august 2020, 9:39)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      cu premeditare nu ar trebui sa mai ai nici un drept la reabilitare. nici macar pentru o singura o crima ce sa mai vorbim de 51.. adica esti criminal,dar noi ca societate trebuie sa fim indulgenti si sa-ti dam un drept de reabilitare in timp ce familia victimei(lor) ramane marcata pe viata si e nevoita sa dea ochi in ochi cu tine pe strada peste 10-15 ani si sa-ti mai dea si buna ziua eventual. pedeapsa cu moartea am inteles,inumana dar ajunge..criminalii la inchisoare pe viata.
      • -14 (30 voturi)    
        context is everything.. (Joi, 27 august 2020, 9:52)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        ... pana la urma a omorat niste musulmani care se aplecau la religia pacii. care le spune sa taie gatu' altora de alta religie. no?
    • +15 (33 voturi)    
      Ce reabilitare (Joi, 27 august 2020, 9:41)

      kolbar [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      un dement care ucide zeci de persoane nu mai poate fi reabilitat, daca e lasat liber va ucide din nou.
      • -15 (35 voturi)    
        pe vremea lu tepes.. (Joi, 27 august 2020, 9:53)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui kolbar

        ... era considerat erou. bine, nu ca in ziua de azi n-ar fi...
    • +4 (26 voturi)    
      Ce reabilitare? (Joi, 27 august 2020, 10:15)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Eu am facut prostia sa ma uit la clipul filmat chiar de el si sincer in ziua respectiva nu am mai mancat. Este un dement si nu are ce cauta in societate.
      • -10 (24 voturi)    
        soyboy... (Joi, 27 august 2020, 11:38)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        .. mai uita-te si tu la niste decapitari marca isis, ce a facut ala ti se va parea pistol cu apa.
      • +3 (23 voturi)    
        nu ai vazut decapitarile facute de ISIS (Joi, 27 august 2020, 13:11)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        filmate chiar de ei, sa se dea mari: strangeau oamenii in sir indian, inclusiv copiii, apoi un calau de vrea 120 kg il lua pe primul, il aseza in genunchi, mainele legata la spate, barbia in piept si apoi ajutorul de calau avea grija ca victima sa nu lase capul intr-o parte. Apoi, icnind din toate maruntaiele, calaul il lovea in ceafa cu iataganul, de capul cadea jos imediat....erau rauri de sange pe acolo, si ce e mai grav e ca decapitau si copiii musulmani (cu ei chiar nu am inteles ce aveau).
    • +7 (17 voturi)    
      pai no... merg si eu sa jefuiesc o banca (Joi, 27 august 2020, 10:45)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      si apoi promit ca nu mai fac si chiar nu o sa mai fac niciodata, ca nu o sa mai am nevoie daca reusesc sa ascund banii. Deci ma poti declara reabilitat a doua zi si ma poti lasa liber, pentru ca eu chiar nu o sa mai fac asta niciodata.
      • -5 (9 voturi)    
        tu (Joi, 27 august 2020, 16:08)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        n-ai co...e nici sa treci strada pe rosu, d-apai sa jefuiesti o banca, nici macar una de lemn din parc.