De la 1 septembrie se pot deschide restaurantele. De la aceeași dată, vor putea fi redeschise teatrele și cinematografele - Iohannis

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2020, 18:13 Actualitate | Esenţial


Teatrul National Bucuresti
Foto: TNB
Teatrele și cinematografele se vor putea deschide probabil din 1 septembrie, în condiții de siguranță, a anunțat miercuri seară Klaus Iohannis, spunând că este important ca acolo unde condițiile permit să se reia actul de cultură. El a precizat că de la aceeași dată vor putea fi redeschise restaurantele, tot cu măsuri speciale.

Anunțul făcut de Iohannis în conferință de presă, legat de redeschiderea teatrelor, cinematografelor și a restaurantelor:
  • "Pot să vă dau câteva informații noi. Sunt două domenii în care consider că este important să se reia activitatea atât cât se poate în condiții de siguranță. Primul sector, la care țin foarte mult, e zona culturală. Teatrele și cinematografele se vor putea deschide probabil din 1 septembrie, în condiții speciale de siguranță, cu locuri libere între spectatori, cu mască, cu respectarea condițiilor care vor fi stabilite. Dar cred că e important ca acolo unde condițiile permit să se reia actul de cultură. Ce am fi fără cultură?
  • Al doilea sector în suferință, și unde e bine să se reia activitatea unde se poate, e sectorul HORECA; în special funcționarea restaurantelor în interior. Vremea se răcește, după un timp nu se vor mai putea folosi terasele.
  • După 1 septembrie, în anumite condiții restaurantele se pot deschide în interior. Nu vor putea fi folosite toate mesele. Specialiștii vor stabili probabil mâine un prag care decide riscul de infectare și unde va fi depășit se va restricționa funcționarea restaurantelor în interior. Cred că aceste două sectoare sunt importante, cred că după ce am învățat cum să ne comportăm în pandemie putem face acest pas. Evident nu ne întoarcem la normalitate, se vor respecta regulile, normele, dar e bine să se reia funcționarea unde e posibil".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8217 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    Imposibil!!! (Miercuri, 26 august 2020, 18:22)

    Je__ [utilizator]

    De la 1 septembrie se deschid bisericile ateilor?
  • -7 (11 voturi)    
    bah unde e minciuna? (Miercuri, 26 august 2020, 18:50)

    brightids [utilizator]

    coronavirus in lume? morti raniti? morti vosti v-am zis ca va tin minte!
  • -1 (5 voturi)    
    e perosonal... (Miercuri, 26 august 2020, 18:51)

    brightids [utilizator]

    eu si voi, presa libera.
  • +7 (17 voturi)    
    Populism periculos (Miercuri, 26 august 2020, 19:58)

    robyzs [utilizator]

    Populism periculos înainte de alegeri, la fel ca in Serbia.
  • +1 (13 voturi)    
    Numarul deceselor nu justifica blocarea vietii (Miercuri, 26 august 2020, 20:39)

    Klaus_ [utilizator]

    Virusul exista, e extraordinar de contagios, cu atat mai mult cu cat poate fi raspandit usor de infectati asimptomatici. Trebuie sa fii cretin sa crezi ca COVIDul nu exista. Insa daca ne uitam in lunile aprilie-mai, cand se respectau restrictiile, lumea iesea doar cu declaratie, batranii aveau cateva ore voie sa iasa din casa, in perioada aceea erau aprox 300 de cazuri noi pe zi si 25 de morti pe zi. Iar alea 300 de cazuri erau in conditile in care se faceau mult mai putine teste. In august sunt 1200 de cazuri pe zi, de 4 ori mai multe (ceea ce e justificat de numarul mare de teste, unele facute complet aiurea, vezi U Cluj!), insa decese sunt in medie 45 pe zi. Deci concedii, nunti, inmormantari, terase, firme care si-au reluat activitatea... iar numarul de morti nici macar nu s-a dublat. Si multe cazuri au aparut in medii care oricum erau inchise, teoretic: spital de nebuni, azile de batrani, echipe de muncitori asiatici, etc.
    Si atunci de ce trebuie sa omori sute de mii de oameni care lucreaza in Horeca si nu mai castiga nimic, ca sa salvezi cateva sute de bolnavi cronici? Eu am cel putin trei "comorbiditati" (hipertensiune, diabet, obexitate) dar ma pazesc cat pot eu de mult: port masca, nu voi merge in interiorul unui restaurant, prefer sa merg pe jos decat cu mijloc de transport, am grija sa ma spal pe maini si am tot timpul dezinfectant la mine. Dar pentru astia ca mine de ce trebuie sa sufere sute de mii de oameni care lucreaza in restaurante? Foarte bine, deschideti restaurantele, teatrele, scolile dar urmariti ca toti sa respecte regulile. Cei ce nu respecta sa le fie inchis restaurantul doua saptamani, asa incat cei corecti sa aiba mai multi clienti. Profesorii care nu pot tine lectii in clasa, sa o faca de acasa iar daca nu se adapteaza, sa fie trecuti in somaj tehnic, nu sa stea cu salariul 100% si ei sa nu stie sa tina o lectie pe Zoom, Skype, Teams sau Meet. Ia sa vezi cum o sa se adapteze si nu vor mai cauta scuze tampite.
    • -1 (11 voturi)    
      Well said, nu se justifica of course (Miercuri, 26 august 2020, 21:24)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Dar in afara de cateva tari, nici un guvern nu a rata ocazia de a acapara si mai multa putere. Masurile is in genere pt a face populatia si mai docila.
      Acum vin alegerile, care ca de obicei, nu se pot tine fara Cetateanul Turmentat. E necesar sa dea liber la distractii, ca-n Roma Antica. Doar nu crezi ca le pasa de oameni, ar fi hilar sa crezi asa ceva. Cine crede, e demn de mila!!! Nu le pasa decat de Putere, de ei si acoolitii lor care-s la butoane. Afaceri peste afaceri si furaciuni peste furaciuni!
    • +5 (9 voturi)    
      nici o viata nu poate fi pusa in balanta (Miercuri, 26 august 2020, 21:30)

      bibarel [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Cand vei savura friptura la restaurant obez fiind sa te gandesti ca zilnic pica in prapastie un autobuz plin cu oameni care mor (vezi cei ce mor la ATI si care ar mai fi trait poate 20-30 ani), in conditii normale te-ai scandaliza si ai impune norme de protectie poate chiar inchiderea drumului. Horeca o sa ingroape economia Romaniei cat a mai ramas din ea.
      • 0 (10 voturi)    
        Si totusi, au murit in 2019 in Romania vreo 2000 (Miercuri, 26 august 2020, 22:24)

        Mustar [utilizator] i-a raspuns lui bibarel

        Si totusi, au murit in 2019 in Romania vreo 2000 de oameni in accidente de circulatie. Prin comparatie, de COVID au murit 3400 din care 90% oricum mureau in cateva luni de alte chestii.
        Prin urmare, daca mortalitatea la COVID e comparabila cu cea a accidentelor rutiere, de ce nu se interzic masinile si iesitul oamenilor pe strada?
        Apoi sa nu uitam ca in Romania mor in FIECARE LUNA in jurde 20.000 de oameni indiferent ca e COVID sau nu, iar mortalitatea overall a SCAZUT fata de aceeasi perioada a anului 2019. Deci acest COVID desi e o boala destul de nasoala si foarte contagioasa, e doar o gripa cu mortalitate sub 0.6%.
        Daca iesi acum in strada ai statistic sanse comparabile sa mori calcat de o masina. Deci ce facem aici tinand o tara intreaga incuiata in casa de pomana?
      • -1 (3 voturi)    
        fricosi (Joi, 27 august 2020, 0:23)

        Mon Montreal [anonim] i-a raspuns lui bibarel

        ...raspunsul meu este pt aceia care fac pe ei de frica datorita propagandei de luni de zile.Eu liocuiesc in Montréal, Canada si aici restaurantele s-au deschis de 2 luni de zile, am fost la restaurant de vreo 5 ori si nimeni nu are nimic.Aici functioneaza asa: intri in restaurant cu masca, te asezi la masa si poti apoi scoate masca pe perioada cat stai asezat si mananci.La terasa afara nici nu ai nevoie de masca.In Quebec , provincie cat 7 Romanii ca suprafata dar cu 8 mil de loc., sunt de vreo 1 luna de zile cca 100 de cazuri pe zi si 1-2 morti.Si lumea a inceput sa iasa la restaurante in masa, si nu au crescut cazurile.La fel in scoli, aici s-au deschis deja scolile in format complet, in clase elevii si profii nu poarta masca, doar pe coridoare. Deci mai lasati panica ca o sa va reveniti f greu dupa aceea.
    • +1 (1 vot)    
      Inclusiv Dta. spui . . . . (Joi, 27 august 2020, 17:40)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      . . . ca nu intri in interiorul unui restaurant. O spun si eu ,( si asa nu prea ma omoram eu cu restaurantele) dar de acum incolo sigur nu voi mai calca in vreunul, doar de grija pentru cei care lucreaza in Horeca! Pot pine pariu ca, innafara de fartangaii de bani gata, nici un om cu scaun la cap nu va vizita un restaurant in interior. Asa ca vor ramane tot la livrarile pentru acasa!
  • +4 (8 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 26 august 2020, 21:39)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Distantare sociala si reguli stricte la nunti,botezuri si onomastici :)) Sa mori de ras cu horeca, intaii evazionisti ai tarii!
    • 0 (2 voturi)    
      Propun sa se danseze Dans Irlandez (Miercuri, 26 august 2020, 23:11)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Cand vine vorba de dansat, barbatii sa danseze si femeile sa admire!
  • +1 (3 voturi)    
    evident (Joi, 27 august 2020, 1:24)

    martel55 [utilizator]

    e nevoie d ebani de campanie, si de unde sunt cel mai usor de obtinut daca nu de la unul din domeniile cu cea mai mare evaziune fiscala?tecand oricum peste patronii disperati ca nu mai au bani sa isi schimbe gipanul, trebuie sa fii complet inconsitent sa te duci sa iei masa intr-un restaurant, pentru astfel de cazuri nici nu ar trebui decontat vreun leu pentru tratament/concediu/deces