AstraZeneca începe testarea unui tratament împotriva Covid-19 pe bază de anticorpi

de DG     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2020, 9:55 Actualitate | Esenţial


Boala
Foto: Stirile ProTV
AstraZeneca a început testarea pe pacienți a unui tratament de prevenire și vindecare a infecției cu Covid-19 bazat pe anticorpi, relatează Reuters. Experimentele au loc în contextul în care, în paralel, compania farmaceutică britanică lucrează și la dezvoltarea unui vaccin anti-Covid.

Testarea va evalua dacă AZD7442, o combinație a doi anticorpi monoclonali, este tolerat și nu prezintă riscuri pentru 48 de participanți cu vârste între 18 și 55 de ani din Marea Britanie și SUA.

În cazul în care rezultatele sunt pozitive, AstraZeneca susține că testele vor continua astfel încât AZD7442 să poată fi folosit atât pentru a preveni îmbolnăvirea cu Covid-19, cât și ca medicament pentru tratarea infecției.

De asemenea, vaccinul la care lucrează compania britanică este printre cele mai promițătoare, având în vedere stadiile avansate ale testării.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4402 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    Wow... (Marţi, 25 august 2020, 10:41)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ....de cand asteptam stirea asta !
    E firma care are sediu in cel mai scump mp din Bucuresti. E firma care are cel mai mare parc de masini noi. E firma care isi rasplateste angajatii cu cele mai scumpe deplasari in cele mai extravagante orase dupa planeta (congrese). E firma cu cele mai babane salarii (ptr sefime)...10000 €/de caciula. E firma care are buget de spagi la medici ptr promovarea medicamentelor vandute.
    Toate astea....pe spinarea pacientilor !
    P.S astept minusuri de la corporatistii pharma nemultumiti de comentariul meu, spor la munca !
    • +4 (10 voturi)    
      tu traiesti din auzite (Marţi, 25 august 2020, 11:25)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      si infierare.
    • +5 (11 voturi)    
      Ai alternative (Marţi, 25 august 2020, 11:26)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Putin și Xinping te pot servi cu vaccinuri muncitorești.

      Se numește economie de piață, dacă vrei să ai rezultate, îi strângi cei mai buni și le oferi ce e mai bun.

      Dacă ai impresia că cei mai buni vin să lucreze într-o hală în Glina, conducând o Dacie papuc de 30 de ani și merg la conferințe la Herculane, poate ar trebui să mai scoți capul prin lume.
    • +1 (5 voturi)    
      Invidie?!? (Marţi, 25 august 2020, 12:28)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Așa pare, scuze dacă greșesc.
  • -3 (7 voturi)    
    Si anticorpii de unde ii ia? Tot de la noi. Insela (Marţi, 25 august 2020, 12:54)

    D-or [utilizator]

    Acesta nu este un vaccin, ci un tratament cu plasma. Care, in loc sa fie gratuita, va trece prin contabilitatea firmelor farma.

    Acum intelegeti de ce se ofereau 1000 lei in bonuri de masa pt donatori?

    Pe de o parte, plasma ajungea la acesti fabricanti si urma sa fie revinduta statului la extra-pret,

    Pe de alta parte, banii erau dati donatorilor in bonuri de masa, dar impozitul trebuia platit in lei.
    Desigur, amaritii nu ar fi avut bani cash sa plateasca impozitul, iar in scurt timp, penalitatile de intirziere, dobinzile si alte taxe ar fi depasit cu mult suma de 1000 lei.
    ANAF-ul ar mai fi asteptat sa creasca datoria si, aproape de implinirea termenului de prescriere, ar fi trecut la executari silite.
    • +4 (8 voturi)    
      Sa inteleg ca medicamentul n-ar (Marţi, 25 august 2020, 13:21)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      trebui adus si in Romania, chiar daca se va dovedi eficient?
      Am inteles, vine din vestul decadent si ar aduce dezastrul cu el!
      Stii ceva, e riscant (pt unii...) dar eu m-as baga sa-l iau.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar nu te-ai baga sa le dai si plasma, nu-i asa? (Miercuri, 26 august 2020, 10:37)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Asta e, daca am avea plasma reactiva, nu vad de ce am plimba-o pe la Zeneca, ca sa rascumparam inmiit.
        • 0 (0 voturi)    
          100% m-as baga (Miercuri, 26 august 2020, 15:22)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          vrei sa primesti medicamentul, fi gata sa donezi si plasma care e necesara.
          Daca scot medicamentul aia cu plasma lor oricum l-ar distribui si in Ro, dar din cate am inteles eu este vorba de o molecula sintetica, asa ca stai linistit, n-o sa te puna nimeni sa donezi sange.