​România are cele mai mici prețuri la pâine din Uniunea Europeană

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 24 august 2020, 9:34 Actualitate | Esenţial


Romania, cele mai mici preturi la paine
Foto: Eurostat
​România are cele mai mici prețuri la pâine din Uniunea Europeană, fiind aproape la jumătate faţă de media din UE, potrivit Eurostat.

Conform datelor pe 2019 publicate luni de Eurostat, cel mai mare preț la pâine și la cereale era în Danemarca, cu 51% peste nivelul din UE, urmată de Austria, 33% peste nivelul din UE, Luxemburg şi Finlanda, ambele cu 25% peste nivelul din UE.

Cele mai mici preţuri la pâine şi cereale în 2019 au fost în România, cu 47% sub nivelul din UE, urmată de Bulgaria, 35% sub nivelul din UE, şi Polonia, cu 30% sub nivelul din UE, și Ungaria.

Preţurile la pâine în România sunt mai mici şi decât în alte state din Balcani care nu sunt membre ale Uniunii Europene, precum Macedonia de Nord, Albania, Serbia şi Bosnia Herţegovina, scrie Agerpres. Practic, România are cele mai mici preţuri la pâine din toate cele 37 de state analizate de Eurostat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2252 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    depinde la ce fel de paine ne referim (Luni, 24 august 2020, 9:41)

    bancher [utilizator]

    Daca ma duc la MegaImage gasesc paine ambalata (de tip toast) cu 7 RON bucata, adica 1.44 euro (ba unele chiar mai scumpe).
    Cam atat e si in Germania.
    La noi e ieftina painea locala, facuta in cuptoare ale micilor intreprinzatori. Cea ambalata, de tip toast, e la fel ca in vest.
    • +6 (6 voturi)    
      Jurnalism de calitate! (Luni, 24 august 2020, 12:43)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Nici macar nu au precizat care este acel pret mediu de referinta, pe langa necesitatea absoluta de a prezenta care a fost produsul stabilit ca etalon (paine alba, franzela, 500g... sau ce Dumnezeu)!
  • +13 (19 voturi)    
    Lobyyy (Luni, 24 august 2020, 9:47)

    vodatepes [utilizator]

    Lobyyy Cum sa crestem pretul la piine. Le spunem prostimii ca platesc cel mai mic pret din UE Prostimea va spune ba suntem in UE deci trebuie sa ne aliniem. Nu e asa dominolr pro EU? Studiul nu ne spune care este insa venitul prostimi din Romania in comparatie cu UE. Care este salariul mediu , pensia minima si apoi vb.
    • -1 (9 voturi)    
      și salariili tot cele mai mici, 300 euroi, min (Luni, 24 august 2020, 10:08)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ar fi interesantă comparația între pensiile speciale, inclusiv alea militare...cre că astea îs cele mai mari la Ro, cu felicitări
    • +1 (11 voturi)    
      hehe (Luni, 24 august 2020, 10:22)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Intrebi de salariu mediu si pensis de la voi din Rusia? Sunt fff mici, modelul asiatic. Dar e firesc, nu ttebuie sa te enervezi. Tine contbca Rusia e un stat falit care e in curs de esuare, daca nu e deja stat esuat.
    • +1 (7 voturi)    
      hai ca m-ai amuzat.... (Luni, 24 august 2020, 10:43)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Pai cand am intrat in UE, am intrat in ideea ca ii vom egala la preturi, nu si la salarii si pensii. Ideea era ca UE sa isi deschida o piata de desfacere in Romania, in care sa vanda la aceleasi preturi ca in Germania. Doar nu vrei ca Lidl sa vanda painea mai ieftin in Romania decat in Germania...
      Acestra a fost unul din principalele motive ptr care tari precum Romania, Bulgaria, Croatia si alti saraci de prin est au fost primiti in UE>
      • +2 (8 voturi)    
        Termina cu propaganda sovietica! (Luni, 24 august 2020, 13:38)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Oricine e curios poate accesa aplicatia Lidl pe telefon, unde poti verifica un produs anume (vis a vis de pret) in orice tara europeana! Alegi tara si cauti produsul... Asa ca experiment! Dar preturile sunt mult mai mici la noi, si e normal! Da de ce nu pomenesti de cele 30 si ceva de miliarde de euro care ne-au fost date de pomana de catre Uniunea Europeana?! Si vorbesc de suma neta, pt ca noi am primit vreo 52 de miliarde, si am dat inapoi vreo 17! Inca puteam sa luam mult mai mult dar nu suntem in stare nici sa facem niste proiecte de investitii sau licitatii!
        • +1 (5 voturi)    
          Dimpotriva, (Luni, 24 august 2020, 16:22)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          eu sunt antisovietic convins.
          Doar ca merg des in Germania si spun o realitate: preturile la Lidl de acolo sunt (aproape) la fel ca cele din Romania, doar ca sunt exprimate in euro. Si la alte magazine alimentare, si la DM sunt cam aceleasi preturi ca la noi...ba de la DM am luat o periuta electrica de dinti mai ieftina decat la DM Romania.
    • -3 (7 voturi)    
      normal ca e lobby sa creasca pretul (Luni, 24 august 2020, 11:07)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ca s-a consumat marja reducerii de TVA

      Daca painea e asa ieftina la noi, eu tot nu inteleg cu alde Lidl aduce aluat din Germania si coace painea aici?

      Si vorba aia cica noi suntem si producatori de grau, cum sa nu fie painea scumpa?
      • 0 (2 voturi)    
        Alea sunt specialitati, nu se aduce aluat (Luni, 24 august 2020, 20:49)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        ci produse preformate congelate.
        Poate hypermarketurile ar avea capacitatea sa produca local, dar in niciun caz Lidl, unde in magazinele mai vechi fara punct de paine angajatul de pe raion se venea sa scoata merdenelele cand se auzea ding.
        Referitor la Lidl, painea din aluat congelat e ok la gust, dar cea feliata, preambalata e execrabila.
        Cat despre pret : ompara preturile de la specialitatile decongelate din Lidl cu cele produse local la Mons Melis de ex
    • +4 (4 voturi)    
      Da si nu (Luni, 24 august 2020, 12:40)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Desi articolul poate fi considerat propaganda pt cresterea pretului la paine... ce legatura are atitudinea pro UE cu asta?!
  • +1 (3 voturi)    
    Suntem morti si suntem in Rai (Luni, 24 august 2020, 9:54)

    marianstefi20 [utilizator]

    Toate mergeau perfect si inainte, dar acum ca stiu ca avem cea mai ieftina paine realizez ca de fapt sunt mort si sunt in Rai.
  • -3 (3 voturi)    
    Logic (Luni, 24 august 2020, 10:48)

    ciuma.rosie [utilizator]

    90% e nefiscalizata (se vinde la negru, fara acte)
    • 0 (4 voturi)    
      Daca nu scriai 90% (Luni, 24 august 2020, 13:42)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Daca nu scriai 90% iti dadeam plus in loc de minus!
    • +1 (1 vot)    
      La 9% TVA nu se risca asa multi (Luni, 24 august 2020, 20:51)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      plus ca 1/3 din paine vine congelata din import pe lantul marilor lanturi de hypermarketuri - sute de mii de tone anual.
  • +2 (4 voturi)    
    Pret (Luni, 24 august 2020, 10:49)

    Arkantas [utilizator]

    Si ce daca este cel mai mic pret din UE ? Se lasa impresia ca trebuie sa-l aducem la acel nivel ? Sau se bate saua sa priceapa stim noi cine....ca trebuie sa se scumpeasca ...ca de, trebuie sa fim in randul lumii ...dar cand situatia e inversa nu se mai lanseaza iluzia ca preturile ar trebui aliniate in sensul reducerii...
  • +5 (5 voturi)    
    RPC (Luni, 24 august 2020, 11:42)

    Mirobo [utilizator]

    Depinde la ce pâine fac referire .Mai exact din ce grâu,ce drojdie,tip coacere,etc
    In general la noi pâinea este execrabilă la capitolul calitate.Pretul reflecta calitatea.Raportl pret calitate se merită doar in cazul manufacurii (mici producatori chiar persoane fizice de pe diverse grupuri)
    Nu comparam cu painea din alte tari unde consumatorii sunt aparati de institutiile abilitate sa o faca.De fiscalizare nu mai vorbim.