Tatăl unei victime din Colectiv spune că este amenințat cu executarea silită: ”Cum îndrăznim noi, câțiva părinți ai căror copii au murit la Colectiv, să le cerem procurorilor să finalizeze cercetările?”

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 23 august 2020, 11:48 Actualitate | Esenţial


Colectiv 5
Foto: Hotnews
Tatăl unui tănăr care a murit la vârsta de 19 ani, după ce a fost rănit în incendiul din Colectiv, spune că statul român i-a cerut cheltuieli judiciare pentru că a cerut urgentarea dosarului în cazul tragediei de acum aproape 5 ani.

Mai mult, spune Narcis Hogea, ”zilele trecute am primit o somație pentru plata sumei respective dacă nu vrem să fim executați silit”.

Fiul acestuia, Alexandru Hogea, a murit pe 22 noiembrie 2015, fiind a 60-a victimă a incendiului din Colectiv.

”Cum îndrăznim noi, câțiva părinți ai căror copii au murit la Colectiv, să le cerem procurorilor ce se ocupă de acest caz, să finalizeze cercetările și să trimită dosarul în instanță? Nu au trecut decât 3 ani și 10 luni de când am depus plângerea penală. Suntem chiar tupeiști, având în vedere că procesul mineriadei este abia la început”, acuză Narcis Hogea într-o postare pe Facebook.

Durerea noastră ”se amplifică prin conștientizarea neputinței noastre de a face dreptate în numele vostru”, scrie acesta.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11680 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 august 2020, 12:34)

    [anonim]

  • +25 (29 voturi)    
    Nu va exista niciodata dreptate in Romania (Duminică, 23 august 2020, 13:50)

    emil bobu [utilizator]

    Cei de la conducere sunt ticalosi, iar votantii sunt prosti si tot cu ei voteaza.
    • +13 (15 voturi)    
      gresit (Duminică, 23 august 2020, 14:56)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      votantii nu sunt prosti ci sunt la fel de ticalosi ca cei pe care-i voteaza. Tu ai impresia ca daca unii dintre ei ar avea sansa sa fie alesi in parlament sau senat ar fi altfel decat majoritatea care aunt deja acolo. FALS! Cel mai bun exemplu fosta invatoare - grevista foamei anghel. Cum grevista foamei a fost aleasa senator cum a inceput sa infulece cu sapte maini. Cate legi in favoarea cetatenilor a initiat acel specimen de femeie?
      • +12 (12 voturi)    
        ... (Duminică, 23 august 2020, 15:41)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        Invatatoarea antenista a avut agenda evidenta inca de la inceput.
  • +6 (20 voturi)    
    Ciudat (Duminică, 23 august 2020, 15:12)

    robyzs [utilizator]

    Ciudat ca Iohannis nu are o reactie pe acest subiect, PNL are alte treburi, sa racoleze PSDisti
    • +1 (17 voturi)    
      Primul gând al președintelui către noi? Aș! (Duminică, 23 august 2020, 16:04)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Îmi amintesc că nu a avut nici măcar o reacție la demiterea dnei Kovesi, și nici la mizeria din 10 august, când a așteptat să se termine spectacolul că să ceară explicații. Primul gând al președintelui a fost să se adreseze ticăloșilor din executiv, să le ceara "să dea explicații" (nu se știe cui, așa...în neant), nu românilor care au protestat doi ani la rând.
  • +8 (8 voturi)    
    curaj! (Duminică, 23 august 2020, 18:35)

    oaresicare [utilizator]

    Dumnezeu sa ii odihneasca, dvs sa va dea curaj mai departe!