FOTO. Protestul angajaților teraselor în Centrul Vechi împotriva măsurilor Guvernului: „La felul cum serviți (țara), nu meritați tips!”

de G.B.     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2020, 18:06 Actualitate | Esenţial


protest Centrul Vechi
Foto: Hotnews
Câteva sute de angajați ai teraselor și restaurantelor din Centrul Vechi al Capitalei au protestat miercuri după-amiază împotriva măsurilor luate de Guvern din cauza pandemiei și care au afectat dramatic această industrie. Proteste similare, inițiate de Organizația patronală HORA, au avut loc în mai multe orașe din țară.

„Urmare a crizei datorată pandemiei și a măsurilor restrictive instaurate de autorități, industria noastră este în prezent cea mai afectată, înregistrând un declin brusc care a dus astăzi la scăderea cifrei de afaceri cu aproximativ 70% față de primele șase luni ale anului trecut și a determinat suspendarea activității în cazul a peste 40% dintre operatori”, se arată în comunicatul reprezentanţilor Organizaţiei Patronale HORA.

Miercuri, la ora 17, câteva sute de angajați din restaurantele și terasele din Centrul Vechi al Capitalei au întrerupt lucrul pentru o oră și au ieșit la un marș de protest împotriva Guvernului pe care-l consideră responsabil de criza fără precedent în care se află în acest moment sectorul HORECA din România.

Câteva terase au pus în boxe imnul național al României, după care angajații s-au strâns și au plecat în marș pe străduțele din Centrul Vechi. Protestatarii au scandat „Hoții, hoții!”, „Demisia!” și au purtat pancarte prin care au încercat să atragă atenția asupra situației în care se află această industrie.
Mai jos, puteți vedea câteva imagini de la protestul din Centrul Vechi:




















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5424 vizualizari

  • +27 (41 voturi)    
    Penibili 1000 %,cat le este si adosul comercial (Miercuri, 19 august 2020, 18:15)

    Plagarus [utilizator]

    Doar banul greu conteaza,nu si viata musteriilor lor ???!
  • +24 (38 voturi)    
    :)) (Miercuri, 19 august 2020, 18:22)

    Mistrelutz [utilizator]

    vai ,vai,plang de mila lor .
  • +24 (34 voturi)    
    Hahaha (Miercuri, 19 august 2020, 18:34)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Misto poza cu "treasures of China". Sunteti inteligenti, nu gluma...
  • +22 (40 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 august 2020, 18:43)

    [anonim]

    • -5 (21 voturi)    
      Nu ai pic de empatie... (Miercuri, 19 august 2020, 20:07)

      filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui

      Nici tu si nici ceilalti comentatori.

      Oamenii astia lucreaza intr-un domeniu, asta stiu sa faca, nu poti sa ii trimiti tu sa lucreze la autstrazi sau la tuneluri. Sunt multe femei care lucreaza in domeniul HORECA (se vede si in poze). Tu le trimiti sa lucreze la autostrazi?

      Nu cred ca tie ti-ar conveni sa fii dat afara de la jobul tau, de la ceea ce faci de ani de zile, si trimis sa lucrezi in soare, munca fizica grea, pe care nu ai facut-o niciodata.

      Ipocrizia e maxima la voi, care ii criticati. Sa va vad in locul lor, si mai vorbim atunci.
      • +3 (15 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 august 2020, 20:35)

        [anonim] i-a raspuns lui filosoful.roman

        • +2 (10 voturi)    
          mai draga (Miercuri, 19 august 2020, 21:37)

          uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui

          se vede la lucrezi la 'stat' degeaba
      • +6 (12 voturi)    
        Partial ai dreptate (Miercuri, 19 august 2020, 21:29)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

        Dar doar partial. Nu sunt nici eu de acord cu indemnurile comunistoide de genul "la santier cu voi", dar trebuie inteles ca acum Centrul Vechi e un focar de infectie iar statul trebuie sa aiba grija de TOTI cetatenii lui, punand in balanta ce pierde intr-o parte si ce castiga in alta. Daca ma intrebi pe mine, Centrul Vechi a fost mereu un focar de infectie, nu neaparat in legatura cu cornavirusului, cat mai cu seama din cauza ne-respectarii regulilor de minim bun-simt.

        Asa ca, in loc sa protestati, incercati sa fiti un exemplu de respectare a regulilor, si iarasi nu ma refer exclusiv la coronavirus. Mereu am sustinut ca statul trebuia sa faca mai mult pentru anumite domenii, gen HORECA, mai grav lovit de pandemie. Insa, asa cum s-a spus aici, unii oameni trebuie sa se reprofileze, mai ales ca majoritatea sunt slab calificati. Asta e, turismul a scazut, oamenii ies mai putin la terase. Oricat ne-am preface ca nu e pandemie, oricat ar sustine statul, trebuie inteles ca afacerea cu restaurante si terase va inregistra un recul. Nu putem da o lege sa iasa oamenii la terasa si sa nu se mai teama de coronavirus mai ales cand vad ospatari miserupisti care nu poarta masca.

        PS: vin dintr-o tara care depinde in proportie de 80% de turism, Grecia. Oamenii accepta ca sunt "loviti" si ca business-ul le-a scazut masiv si, in loc sa protesteze, raman senini si respecta regulile, dand un sentimnent de siguranta turistilor si nu numai: au un numar relativ mic de cazuri, vreo 200 si ceva, cam cat Bucurestiul, cu toate ca primesc turisti din toata lumea, deci disciplina functioneaza, acolo lumea este echilibrata si viata continua cu afectare minima.

        Doar romanasii neinfricati nu se tem de coronavirus nici in Grecia, poarta masca sub barbie prin magazine.
      • +7 (17 voturi)    
        Jepcari (Miercuri, 19 august 2020, 21:36)

        AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

        Ce empatie sa ai fata de astia? Ca iti vand un Pepsi de 2.5 lei cu 9 lei si in loc sa iti dea macar unul de 500 ml ca sa te saturi, iti da din ala mic de 250 ml ca sa nu-ti ajunga si sa mai cumperi inca unul.
        • +2 (4 voturi)    
          apa plata (Joi, 20 august 2020, 9:30)

          RenikiRem1 [anonim] i-a raspuns lui AndyXXX

          Sau o apa plata de 0.33 la 10 RON...
    • 0 (4 voturi)    
      acolo nu se dă ciubuc 10% pe aceeasi munca (Joi, 20 august 2020, 2:44)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui

      .
  • +23 (41 voturi)    
    Obligatie (Miercuri, 19 august 2020, 18:48)

    robyzs [utilizator]

    Au iesit la protest pentru ca i-a impins patronul care a varuit o maghernita si vinde la suprapret bere calda ca sa isi cumpere bolid de 35k euro si sa planga la TV ca Iohannis il baga in faliment
  • +11 (21 voturi)    
    Protestul spagarilor (Miercuri, 19 august 2020, 19:24)

    AndyXXX [utilizator]

    Care iti vand 3 oua prajite cu 15 lei si asteapta si bacsis pe deasupra. Hai marsh acasa ca de voi chiar nu avem nevoie.
  • +10 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 august 2020, 20:02)

    [anonim]

  • +1 (17 voturi)    
    Din cauza lor (Miercuri, 19 august 2020, 20:03)

    PowerIon [utilizator]

    S-a extins pandemia.
    Patronii tot nu mureau de foame iar angajatii trebuiau sa se duca pe santiere unde puteau sa castige bani frumosi.
    Din lipsa de forta de munca merge prost constructia autostrazilor.
  • +16 (20 voturi)    
    terase si terase (Miercuri, 19 august 2020, 20:04)

    Wheelwright [utilizator]

    De vreo cateva luni am mancat la foarte multe terase din tara (in toate zonele geografice importante).
    In toate locurile am intalnit ospatari ce nu purtau masca, am vazut si bucatari (de la gratar sau pizza) tot fara masca. Oricare din acei oameni daca aveau Covid il transmiteau 100 % clientilor lor.
    Ce se mai zic de distantarea intre mese, unii au cumparat mese noi ca sa suplineasca pierderea din faptul ca nu puteau servi si in interior.
    Stiu ca vine toamna si guvernantii vor deschide restaurantele pentru ca nu se va mai putea manca afara, dar ma ingrozezc cat de putin se pot respecta niste simple reguli la noi.
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 20 august 2020, 1:48)

      [anonim] i-a raspuns lui Wheelwright

    • -3 (5 voturi)    
      DACĂ aveau covrig, da dacă nu? (Joi, 20 august 2020, 9:23)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      de șase luni aud că dacă...măăă, dacă ai covrig și infectezi, măăă pune botnița...las că poartă botnițe ăia în spitale, case de bătrîni, fabrici, abatoare, etc...tot la ăia au fost focare nu la terase...fi-v-ar botnițele de ocară
  • +2 (10 voturi)    
    hai ca se poate (Miercuri, 19 august 2020, 23:06)

    Cib Ara [anonim]

    si fara voi!