VIDEO Artificii în miezul zilei, la inaugurarea lucrărilor la Autostrada de Centură a Capitalei (A0), în prezența lui Orban și Bode

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2020, 19:13 Actualitate | Esenţial


Artificii pe santier
Foto: Captura
Lucrările la autostrada de centură a Bucureștiului, pe sectorul de sud, au fost inaugurate marți cu fast, mai exact cu un foc de artificii în culorile tricolorului, potivit imaginilor difuzate de Digi 24. Momentul pirotehnic a avut loc în prezența premierului Ludovic Orban și a ministrului Transporturilor, Lucian Bode.

Ludovic Orban și ministrul Transporturilor, Lucian Bode, au participat marți dimineață la deschiderea oficială a lucrărilor pentru Autostrada de Centură București (A0), Sector Sud, Lotul 2, Vidra – Bragadiru, iar după discursuri a avut loc un moment cu artificii în culorile tricolorului - roșu, galben și albastru.




Ministerul Transporturilor a precizat ulterior că nu a știut despre acest "moment pirotehnic" și nici nu și-a dat acordul.

"În vederea informării corecte a opiniei publice facem următoarele precizări: Reprezentanții Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor nu au avut cunoștință despre momentul pirotehnic organizat de către antreprenorul ALSIM ALARKO SANAYI TESISLERI VE TICARET A.S. și nu și-au dat acordul asupra acestui moment. Acest detaliu nu a fost prezentat de către antreprenor înainte de desfășurarea evenimentului și a aparținut în totalitate organizatorului”, a transmis ministerul condus de Lucian Bode.

Potrivit Companiei Naționale de Autostrăzi, lotul 2 de Centură București Sud are o lungime de 16,3 kilometri. Antreprenorul acestui obiectiv, în valoare de 750,849,942.12 Lei (fără TVA), este ALSIM ALARKO SANAYI TESISLERI VE TICARET A.Ş. Sursa de finanțare este asigurată din POIM 2014 – 2020.

Durata execuției efective a lucrărilor de construcție este de 30 de luni.

"Am ţinut să fiu prezent la acest eveniment extrem de important. Practic, astăzi încep lucrările pe primul tronson de autostradă de centură, din cele 7 tronsoane de autostradă care urmează a fi construite. Bucureştiul are nevoie de Autostradă de Centură, nu de astăzi, nu de ieri, de cel puţin 15 ani de zile. Indicii de trafic arată că traficul pe Centura Bucureştiului este un trafic extrem de aglomerat, de peste 20.000 de mijloace de transport zilnic, necesitatea unei autostrăzi se impune, deja, de la un trafic de peste 16.000 de mijloace de transport zilnic. Această Autostradă de Centură este vitală pentru Bucureşti", a declarat Ludovic Orban.

Acum, tranzitarea Bucureştiului se face fie pe actuala Centură, fie prin Bucureşti, iar traficul de tranzit prin Capitală este de până la 20%, foarte mulți șoferi preferând să intre în Bucureşti, neavând autostradă de centură.

"Dacă ne mai lasă unii cu contestaţiile, care, pur şi simplu, nu fac altceva decât să boicoteze ritmul de construcţie a infrastructurii de transport, vom semna până la sfârşitul anului toate contractele de proiectare şi execuţie pe cele 4 tronsoane de nord. De asemenea, am încredere că vor începe lucrările de construcţie, până la sfârşitul anului, pe toate cele 3 tronsoane din zona de sud", a mai spus Orban, la inaugurarea lucrărilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8603 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    nu fiti rai! (Marţi, 18 august 2020, 19:29)

    cucuveauamov [utilizator]

    e frumos! uitati-va bine la culori, cu ele ramanem.
    • +7 (11 voturi)    
      Sunt român de suflet... (Marţi, 18 august 2020, 21:37)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... dar nu aş putea trăi în România.
      Nici cu PSD (Veorica, Dragnea) dar spre surprinderea mea nici cu Sică. Artificii?? Really?? :-/
      De ce se sărbătoreşte ÎNCEPEREA lucrărilor şi nu LIVRAREA? Începerea este uşoară.
      Este ca în gluma cu "lăsatul de fumat este foarte uşor! eu mă las de 3-4 ori pe zi de 5 ani".
      • +9 (9 voturi)    
        De vede ca esti nou in "breasla"! (Marţi, 18 august 2020, 23:02)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        Ia citeste aici istorie:

        https://evz.ro/autostrada-orastie-sibiu-crapata-dinainte-de-inaugurare-cnadnr-stia-de-asta.html/amp?utm_source=evz&utm_medium=recomandari_AI
  • +9 (11 voturi)    
    Lol (Marţi, 18 august 2020, 19:42)

    HP [utilizator]

    Foarte bine, si 3 inele sa fie, la ce trafic e.

    Dar cu centura actuala ce faceti ?

    Pe sud e nenorocire.
    • +6 (8 voturi)    
      pai de aceea... (Marţi, 18 august 2020, 21:37)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ... se grabesc sa faca sectiunea asta in regim de autostrada, e practic mai rapid sa o faci p'asta decat sa repari multe sectiuni cu 1 banda pe sens, multe din ele in zone greu de rezolvat (vezi podul de peste CF de la Jilava)
  • +4 (14 voturi)    
    vai de... (Marţi, 18 august 2020, 19:50)

    exilatul [utilizator]

    mama ta , frumoasa tara!!!...si a batut joc de tine poporul de ra-at care te locuieste...
  • +8 (10 voturi)    
    Lol (Marţi, 18 august 2020, 20:13)

    mitg [utilizator]

    Sper din tot sufletul ca "antreprenorul" a actionat unilateral, ca altfel e dileala.
    • 0 (2 voturi)    
      pupincurismul (Miercuri, 19 august 2020, 10:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      artificiilor tricolore în plină zi, e pur politicianist.
      Se pare că încercarea de a-i depășii pe pesdaci e o reușită, mult peste tumbele preșcolarilor făcute prin Pitești.
  • +8 (12 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 18 august 2020, 20:14)

    Sah [utilizator]

    Repede, un kilogram de Emetiral va rog!!
  • +18 (20 voturi)    
    Circ tipic (Marţi, 18 august 2020, 20:15)

    Criogenia [utilizator]

    Mai era unul nu de mult..Flutur de scria cu oi pe deal Bucovina cand facea vizite de campanie Rumburak...
  • +10 (12 voturi)    
    Atat ne-a ramas (Marţi, 18 august 2020, 20:19)

    robyzs [utilizator]

    Atat ne-a ramas, ne bucuram ca incep lucrarile ca si cum am fi castigat Champions League.

    Va imaginati cum va fi in Moldova cand PNL sau USR+ vor incepe lucrarile la Autostrada Iasi - Tg. Mures?
  • +9 (11 voturi)    
    inaugurare festiva (Marţi, 18 august 2020, 20:47)

    atc [utilizator]

    L-am vazut, cumva, si pe Ceausescu la inaugurare?
    • +2 (2 voturi)    
      n-a vrut (Miercuri, 19 august 2020, 10:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui atc

      să vină.
      Tocmai era prins într-o partidă de șeptică, cu Leana.
  • +7 (9 voturi)    
    Pinocchio (Marţi, 18 august 2020, 21:08)

    NeculaiBuhai [utilizator]

    Niște mincinoși ordinari!
  • +9 (9 voturi)    
    Foc de artificii (Marţi, 18 august 2020, 21:53)

    Capbreaz [utilizator]

    Eu astept sa vad focuri de artificii cind autostrada e gata.
    • +1 (1 vot)    
      nu (Miercuri, 19 august 2020, 9:30)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Capbreaz

      atunci bagam o betie de-aia mortala
      ….numa sa nu devin vegan pana atunci….
      • -1 (1 vot)    
        ești (Miercuri, 19 august 2020, 10:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        cumva băutor de mici fripți și cotlete la grătar?
        Sau n-ai proprietatea cuvintelor? Adică ești analfabet funcțional.
        • 0 (0 voturi)    
          v-ati prins, stimate domn, dar din pacate (Miercuri, 19 august 2020, 11:51)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          n-ati inteles nimic

          Intr-adevar, un mic sau o ceafa, cu mustar respectiv usturoi, imi deschid apetitul pentru o bere. O salata, nu.

          Sa ai un DEX in biblioteca nu te "alfabetizeaza"

          Stimate domn
  • +4 (8 voturi)    
    au mai dat niste firimituri unora ancorati (Marţi, 18 august 2020, 22:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    la bani publici. niste institutii independente ar fi avut grija de banii contribuabililor.
  • -4 (8 voturi)    
    Cat de mult mai poate PNL sa decada? (Marţi, 18 august 2020, 23:31)

    andipetre [utilizator]

    Haos in gestionarea pandemiei pentru care ei niciodata nu sunt de vina, reluarea scolilor in mod criminal intr-un context in care virusul se va raspandi masiv, renuntarea la reducerea numarului de orelor la scoala la un nivel suportabil, racolarea de pesedisti pentru a-i pune candidati, inaugurari doar pe promisiuni, pe stil pesedist, cu artificii in ziua mare etc.

    Cat de jos mai poate cobori acest partid? Cu deschiderea scolilor in mod cert isi vor pierde din votanti, pentru ca publicul PNL e unul educat, care intelege pericolul pandemiei. Doar pe pesedisti nu ii intereseaza, ei nu cred ca exista virusul. Legat de inaugurarile pesedistoide, de asemenea, votantii PNL sunt dezgustati. Ce au patit liberalii?

    A, si pentru cliseistii de serviciu, aia cu "taci pesedistule", repet, votez PNL constant, fara smecherii, de pe timpul Conventiei Democratice, adica de un timp mai lung decat varsta unor postaci radicali de pe aici. Asa ca, lasati-o mai moale cu afundarea capului in nisip: PNL chiar are probleme majore de... calitate.
    • -1 (1 vot)    
      OHOO ..... (Miercuri, 19 august 2020, 9:22)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ... mult, abisul e adanc, nici nu se poate altfel, incompetenta, iresponsabilitatea si incapacitatea e la ea acasa in PNL-pdl.
    • 0 (0 voturi)    
      mult. (Miercuri, 19 august 2020, 10:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Până ajung ei unde e PSD-ul, e o groapă mai adâncă decât aia din oceanul Pacific.
  • +9 (11 voturi)    
    Frumossss (Marţi, 18 august 2020, 23:36)

    Varvatos [utilizator]

    Pacat ca nu s-au gandit sa aduca si ceva manelisti niste mici si bere .....asta chiar completa tabloul ...
  • +2 (6 voturi)    
    Bani (Marţi, 18 august 2020, 23:42)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    aruncați în vânt.
  • 0 (0 voturi)    
    Sper (Miercuri, 19 august 2020, 9:36)

    bunicu [utilizator]

    ca firma asta turceasca sa nu fie ca cea care a cistigat licitatia pt. centura Bacaului , dupa ce s-a vazut cu avansul primit a intrat in insolventa (d-l Ponta stie ) si asa am ramas si fara bani si fara centura ...!
  • +1 (3 voturi)    
    normal ar fi..... (Miercuri, 19 august 2020, 11:08)

    asada [utilizator]

    ...fost ca redactia ,autoarea,articolului sa intrebe constructorul de ce a organizat acea festivitate si sa nu participe la la o manipulare caraghioasa !!! Arfi capatat informarea ca festivitatea era a lor si marca de fapt bucuria ca desi o firma inportanta in domeniu din o tara neeuropeana patrundea pentru prima data pe piata UE intr-o tara membra a acesteia !!!! Restul este folclor PSD-ist !!!
    • -1 (1 vot)    
      Hmmm (Miercuri, 19 august 2020, 12:24)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui asada

      Da...si trebuia sa-l intrebe si pe Flutur de ce a scris cu oi pe dealuri. ;)
      Sau poate este tot ''folclor psd''? :))
      PS. Se stie ca turcii au cea mai buna calitate a produselor! :))))
      • 0 (2 voturi)    
        poate ... (Miercuri, 19 august 2020, 17:21)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        ...or fi castigat licitatia nemaitrebuind sa dea spaga PSD-ului !!!!!Bag seama ca alergi foarte repede daca ai ajuns pe la Flutur plecand de la centura Bucurestiului !!! Grea viata de trepadus PSD !!!!
    • +1 (1 vot)    
      artificii (Miercuri, 19 august 2020, 14:09)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui asada

      Eu cred c-au intrebat si iata ce-au aflat, ca " firma importanta.....patrundea pentru prima oara pe piata" de fapt, a doua oara ( sic). Desigur , la a treia patrundere " pentru prima oara" va fi spectacol si mai mare!
      Vezi CNAIR:
      Autostrada de Centură București Sector Sud LOTUL 1
      - rutier, în execuție -
      Antreprenor:Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.
      Data de Incepere a Lucrarilor:03.10.2019.