PSD insistă și forțează mâna PNL să dubleze alocațiile pentru copii. Votul final asupra legii va fi dat miercuri

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2020, 14:34 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Agerpres
Deputații din Comisia de Muncă au respins marți ordonanța de urgență a Guvernului prin care alocațiile copiilor au fost majorate cu 20% începând cu 1 august, ci nu dublate, așa cum prevede legea votată de PSD. Actul normativ intră miercuri la vot final în Camera Deputaților, iar dacă va fi respins, rămâne în vigoare legea care obligă Guvernul să dubleze alocațiile, nu să le mărească etapizat.

Comisia pentru muncă a adoptat marţi raport pentru respingerea ordonanţei de urgenţă care vizează creşterea etapizată a alocaţiilor pentru copii, scrie News.ro. Au fost două voturi "împotrivă" ale PNL, două abţineri de la USR, iar restul membrilor Comisiei au votat pentru raportul de respingere a OUG.

Camera Deputaţilor - în calitate de for decizional - va vota actul normativ în plenul de miercuri, care începe la ora 16.00.

Și Senatul a respins ordonanța de urgență, în urmă cu o săptămână.

Ordonanța de urgență adoptată de Guvern prevede o creștere de 20% de la 1 septembrie, iar următoarele creșteri să fie făcute de două ori pe an, după cum urmează: creșteri de 20% pe 1 ianuarie și 1 iulie, până în 2022. Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, anunţa, la finalul şedinţei de Guvern din 29 iulie, că, la 1 septembrie, copiii vor primi mărite alocaţiile aferente lunii august. Copiii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 18 ani vor primi 185 de lei, iar cei de până la 2 ani sau cei de până la 18 ani, dacă au dizabilităţi, vor primi 369 de lei. Alte patru creşteri, cu câte 20 la sută, erau prevăzute în 2021 şi 2022.

Legea prin care ar fi urmat să fie dublate alocațiile a fost promulgată pe 14 ianuarie de președintele Klaus Iohannis. Legea adoptată de Parlament stabilește majorarea alocațiilor pentru copii astfel:
  • 300 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani
  • 600 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 ani şi 18 ani, în cazul copilului cu handicap
  • 600 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap.
Premierul Ludovic Orban a spus în repetate rânduri că Guvernul nu își permite dublarea alocațiilor din cauza lipsei de bani de la bugetul de stat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4531 vizualizari

  • +15 (41 voturi)    
    Ar trebui interzise asemenea masuri populiste (Marţi, 18 august 2020, 14:40)

    CezarN [utilizator]

    PSD sa spuna CLAR:
    luati bani de ACOLO si dati la alocatii.
    Sa si-i puna in cap pe cei de ACOLO, afectati de populismul PSD.

    Ce-i drept nu mi-e rusine nici cu guvernul Orban care, profitand de covid, arunca cu pomeni in populatie. Gratuitati, peste gratuitati, peste gratuitati. Mai ceva ca Firea.
    • +1 (9 voturi)    
      Rentabil sa ai carciuma'n sat.Dublarea incasarilor (Marţi, 18 august 2020, 17:53)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Locuis la tara si vad.
      Cum apar alocatiile, cum se face aglomeratie la carciuma. Ce covid, ce distantare, ce-s prostiile astea?!
      Bautura-i temelia!
      Haine penttu copii, creioane de colorat?... Dar in noroi nu pot colora?!
    • -2 (16 voturi)    
      Alocatii (Marţi, 18 august 2020, 18:18)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      PNL si Klaus Iohannis au bani doar pentru Pensiile Speciale, nu și pentru copiii sărmani.
      • 0 (10 voturi)    
        Copiii sarmani (Marţi, 18 august 2020, 19:25)

        Izvoranu Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui robyzs

        Nu mai au bani pentru ca i-a furat Dragnea (rahoveanul) si PSD.
  • +10 (36 voturi)    
    mai bine dau unui copil.. (Marţi, 18 august 2020, 14:41)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... decat unui burtos pensionat special.
    • +2 (10 voturi)    
      Din pacate (Marţi, 18 august 2020, 16:01)

      vladionvladion [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      nu poti alege tu
    • +1 (5 voturi)    
      Din nefericire, ... (Marţi, 18 august 2020, 20:45)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ... neexistand comisii sociale sau mecanisme care sa verifice cum se cheltuie banii, cei mai multi bani din alocatii pentru copii ajung sa fie bauti.

      In vremea dintre cele doua razboaie mondiale, cel mai bogat om din orasul mic, de provincie, in care-am crescut, era un industrias local. Pentru ca putea, pentru ca pentru el o stare buna a fortei de munca insemna bani mai multi, si pentru ca nu era prost, fabrica lui avea un serviciu social. Fiecare angajat primea un porc de Craciun, pentru ca se considera ca omul lucrand la fabrica n-are timp sa creasca el un porc. Serviciul social urmarea angajatii, si pe care-i identifica de betivi leafa era platita exclusiv sotiilor. Se faceau vizite acasa, pentru a vedea daca conditiile de viata erau corespunzatoare, si cine n-avea o casa acceptabila era ajutat sa-si faca una - nu prea se punea problema de chirie, la vremea aia, fiecare cauta sa aibe casa proprie.

      Acuma, de comparat modul ala de actiune cu ce se intampla acuma. E nevoie de o caruta de hartii, ca sa demonstrezi ca ai dreptul la alocatie, hartii pe care cel mai usor le completeaza cineva care doar freaca menta. Nu vine nimeni sa verifice in ce conditii iti tii copiii, daca macar ii trimiti la scoala sau daca le dai de mancare. Treaba asta favorizeaza parazitii, care la randul lor o sa-si creasca copiii sa devina paraziti, prin puterea exemplului. Cata vreme modul asta de abordare nu se schimba, alocatii crescute sunt in cea mai mare parte bani aruncati, si se duc in proportie covarsitoare pe bautura si tigari, nu pe cresterea copiilor.
  • +4 (32 voturi)    
    da da (Marţi, 18 august 2020, 14:49)

    nash pandelica [utilizator]

    legea votata de psd, dar propusa de pnl, si votat si de pnl. la alocatie ma refer.
    hai sa spunem tot adevarul.
    • +5 (23 voturi)    
      iar mananci rahatel pe paine... (Marţi, 18 august 2020, 15:34)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ca a fost propusa acum 10 ani si tinuta la sertar, scoasa de PSD doar pentru a mai lua niste voturi de la prostii satului care isi cumpara de la birt din alocatiile copiilor.
    • +4 (16 voturi)    
      Fals, legea era despre crestrerea de anul trecut (Marţi, 18 august 2020, 15:43)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      In aprilie 2019 s-a depus un amendament la buget care a trecut cumva vot, mno se apropiau alegerile si PSD a mai pierdut membri la cateva partide care incearca sa joace pe populism.
      A fost scandal in parlament, Dragnea o ardea cu scaderea bugetului SRI, ba s-a si revotat. Cert e ca pana la urma guvernul a trebuit sa faca o ordonanta care a intrat in parlament in care scria ca se indexeaza anual cu rata inflatiei.
      Aceasta ordonanta a ajuns pana la urma in parlament prin decembrie 2019, iar PSD/ALDE si Ponta au aruncat mata moarta guvernului tocmai schimbat si au modificat-o astfel incat sa se dubleze practic toate alocatiile. Atata doar ca bugetul trecuse prin asumare cu o zi inainte, deci banii nu au fost prevazuti in buget. Bineinteles ca legea nu specifica sursa banilor. O mica diferenta anl trecut a fost nevoie de 1 miliard in plus (din iulie-august), acum era nevoie de inca vreo 7 daca se aplica pe tot anul.
    • 0 (14 voturi)    
      PNL nu a votat legea asa cum e (Marţi, 18 august 2020, 15:54)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Uite parcursul legislativ, se poate vedea cine a votat: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?idp=17741
      De ce e nevoie sa mintiti?
  • -6 (34 voturi)    
    Pensii special si sporuri pentru clientela, da (Marţi, 18 august 2020, 14:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    alocatii pentru copii, nu... Recunostinta mamelor care vor primi câtiva lei pomana in loc de alocatii = la vot !
    • +7 (21 voturi)    
      ba ma lasi... (Marţi, 18 august 2020, 15:35)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dar cand PSD "dadea" la pensii, erai primul cu gura deschisa...

      mariri din pix, de parca da PSD din banii de acasa...
      • -4 (12 voturi)    
        Stii tu sigur? (Marţi, 18 august 2020, 17:29)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Ori e doar așa... îți dai cu presupusul ?
    • +6 (18 voturi)    
      Gargara postacilor (Marţi, 18 august 2020, 15:51)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De ce nu a marit PSD anul trecut la 600 daca era asa imperios necesar? Dar de ce nu din 2017?
      Sau poate Ponta in 2015 cand tot PNL dupa ce s-au certat l-a facut sa dubleze alocatiile (erau 42 lei din 2008).
      • 0 (8 voturi)    
        Saraca lege, dar si experti tot unu si unu (Marţi, 18 august 2020, 20:03)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Stimabile legea mai inseamna ceva in tara? PeSeDe nu a marit in 2015 ori in 200000.si ceva spune tu un an din burta, deoarece legea dublarii alocatiilor a fost votat in 2019. PSD le-a drublat atunci cand a avut in fata o lege.
        Prin urmare, una e sa ai o lege - votata in Parlament, cu majoritate, ca PNL s-a abtinut, mai aproi promulgata legal de presedinte, care atentie nu a atacat pe fond la CCR legea, la fel a ales si guvernul Orban - iar de aici legea a fost publicata in Monitorul Oficial. Orice forma ar imbraca o OG ori o OUG nu pot sa se opuna piezis unei legi, iar Orban joaca turca si se face de rusine, mai ales ca CCR a mai evidentiat o data acest aspect.
        PS.Vezi ca ai devenit postac. Felicitari!
  • -6 (30 voturi)    
    Nu exista "lege votata de PSD" (Marţi, 18 august 2020, 14:54)

    adi_69 [utilizator]

    Este votata de Parlamentul Romaniei, promulgata (chiar daca cu sughituri) de Presedintele Romaniei si publicata in Monitorul Oficial. Deci lege in vigoare, care trebuie respectata.
    Astia care I-au tot dat cu statul de drept au uitat chiar esenta lui: orice lege, oricat de proasta o consideri, o respecti. Ai toy dreptul sa nu fii de accord, sa lupti cu tot ce poti ca sa o schimbi, dar cat timp e in vigoare, o respecti!
    • -2 (22 voturi)    
      tu gandesti cand deschizi gura? (Marţi, 18 august 2020, 15:37)

      Klaus Ciocaniss [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      daca maine Parlamentul Romaniei dominat de pesede decide ca userul adi_69 trebuie deportat in Siberia mai esti asa vehement?
      • -1 (15 voturi)    
        Las' ca ai gandit tu (Marţi, 18 august 2020, 16:23)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus Ciocaniss

        si ai dat cel mai idiot exemplu, nu numai imposibil.
      • 0 (8 voturi)    
        manipulare sekuristoidă (Marţi, 18 august 2020, 18:57)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Klaus Ciocaniss

        părerea mea de postac belarus...sri, sie, spp, sts, etc, la ăștia tot cresc bugetili, la fiecare rectificare...pt sekuriști îs bani, pt copii nu
    • -1 (17 voturi)    
      nuuuu.. (Marţi, 18 august 2020, 15:51)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      .... vrem dreptate si stat de drept doar cand ne convine noua! hipsteri ipocriti...
      • -3 (13 voturi)    
        ai proprietatea cuvintelor? (Marţi, 18 august 2020, 16:16)

        Klaus Ciocaniss [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        tu stii macar ce inseamna hipster sau ai preluat si tu de la sefii pe care ii vezi pe antena3?
  • -1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 august 2020, 14:58)

    [anonim]

    • 0 (10 voturi)    
      cocalare... ti-au dat marire din pix... (Marţi, 18 august 2020, 15:36)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

      cocalare... ti-au dat marire din pix...

      pe banii cui?
  • +3 (17 voturi)    
    pnl (Marţi, 18 august 2020, 15:10)

    zigot [utilizator]

    mentineti ce a-ti propus si nu ascultati de ticalosenia iresponsabila a acelui partid;
    este in joc viitorul Romaniei care nu poate fi sacrificat
    ca vor cei care nu au viitor.
  • +6 (16 voturi)    
    Acum băieți! (Marţi, 18 august 2020, 15:17)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Atacați orice pozitie!
    Pentru voturi.
    Dezmat total.
    Oricum rămâneți pe afara de Parlament!
  • +5 (21 voturi)    
    Ciudatenia statului roman (Marţi, 18 august 2020, 15:17)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    Eu nu stiu cum cineva poate obliga pe altcineva sa cheltuiasca mai multi decat bani are...Daca in parlament s-ar vota transformarea plumbului in aur...guvernul ar trebui sa execute ??? Ce partid de lichele este PSD-ul, poate fi cineva fi mai populist decat atat ??? De aici rezulta un singur lucru...Ca stau prost si in sondajele lor interne, nu in ceea ce prezinta Pieleanu in mod optimist pentru ei si atunci incearca o utima zbatere : populismul gretos : dublarea alocatiilor si marirea pensiilor cu 40%...Fie mai castiga ceva procente, fie va lega o piatra de moara viitorului guvern in urmatorii ani...Ce va urma nu va fi decat crearea unor dezechilibre majore in economie, devalozrizarea monedei nationale si noi imprumuturi pt. Romania la dobanzi dezavantajoase!!!
    • -1 (7 voturi)    
      Din pacate este posibil (Marţi, 18 august 2020, 15:59)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Prin mijloace cum ar fi imprumuturi de pe piata interna si externa pentru tari cu moneda slaba ca Romania si prin tiparirea de bani fara acoperire (quantitative easing) pentru tari cu moneda puternica ca SUA, este nu numai posibil ci chiar predominanta cheltuirea banilor pe care nu-i ai.
      Intreaga economie mondiala se bazeaza pe cheltuirea banilor inexistenti pana nu se creaza din "pixul" virtual, digital. Incepand cu oamenii obisnuiti care-si iau un credit imobiliar si pana la state nationale si organizatii suprastatale ca UE.
      Totul este un castel de carti de joc care este mascat prin iluzia generata de bancile nationale si internationale.
  • -1 (15 voturi)    
    Masuri fara cap (Marţi, 18 august 2020, 15:36)

    Klaus Ciocaniss [utilizator]

    Cea mai mare mizerie este disputa asta pe alocatiile copiiilor!
    Atat timp cat nu se implementeaza un modalitate de a asigurare ca banii aia nu ajung in bautura si/sau tigari atunci e fix degeaba orice fel de majorare!
  • 0 (14 voturi)    
    Multumim psd (Marţi, 18 august 2020, 15:40)

    Fanel01 [utilizator]

    Copiii sunt f importanti pt viitorul tarii, sa taie pensiile speciale, sa ia toata lumea pe contribuvitate.
    • -1 (15 voturi)    
      tot PSD blocheaza taierea pensiilor speciale (Marţi, 18 august 2020, 16:05)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Fanel01

      prin marionetele de la CCR
    • +2 (12 voturi)    
      Ce a facut PSD pentru taierea pensiilor speciale? (Marţi, 18 august 2020, 16:16)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      NIMIC!
      Ba au facut ceva, au trecut in codul administrativ ca sa se dea pensii speciale baronilor locali: primarilor, sefilor CJ si vicilor.
      Si au mai facut ceva - au redus impozitul, au crescut pragul neimpozabil si au scos contributiile la sanatate. Adica SPECIALII au castigat 1000 lei, iar prostii contribuabili 50-100 lei. Curat constitutional!
  • -2 (12 voturi)    
    Bietul PNL (Marţi, 18 august 2020, 15:50)

    Imperialistu [utilizator]

    Cum rezista el saracutul cantecelor de sirena! S-a vazut la pensii.

    USL traieste.
  • -4 (14 voturi)    
    Ciuma galben-portocalie sa respecte Legea (Marţi, 18 august 2020, 15:53)

    salvatore [utilizator]

    Si nu numai legea referitoare la alocatiile copiilor si celelalte prevederi legale care cuprind cresteri banesti, pensiile si salariile din invatamant. Respectati legile hotilor, nu mai ciorditi ca banditii din banii poporului ci dimpotriva, dati banii din hotiile voastre poporului. Oricum va asteptam la vot basistilor hoti.
  • +1 (11 voturi)    
    PSD are in agenda indatorarea extrema a Romaniei (Marţi, 18 august 2020, 16:08)

    Gica Georgescu [anonim]

    ca sa vina strainii sa cumpere pe nimic toate resursele tarii
    Nu se poate vorbi nici de dublarea alocatiilor daca avem deja deficit urias si datorie publica peste 40% din PIB. Cresterea cu 20% era un compromis aceptabil.
    Lucrurile sunt simple. Vanzatorii de tara se vad de la distanta in asemenea situatii.
  • -4 (12 voturi)    
    Citește cum trebuie: (Marţi, 18 august 2020, 16:17)

    Traian2015 [utilizator]

    "Obliga guvernul?" Nu! Obligă pe cei ce nu au copii sub 18 ani sa dea la cei care au copii sub 18 ani. Sau obliga cei care au puținii copii să dea la cei care au o droaie de copii. Unii ar spune că obligă la statut socio-economic scăzut.
  • +2 (14 voturi)    
    PSD+CCR=PCR (Marţi, 18 august 2020, 16:39)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    PSD vrea sa impinga ROMANIA in FALIMENT.
    #CIUMAROSIE PSDALDE trebuie destructurata!