Sondaj: Nicușor Dan în pole position în cursa pentru Primăria Capitalei. Ce șanse are Gabriela Firea / Profilul votanților celor doi candidați

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Duminică, 16 august 2020, 12:29 Actualitate | Esenţial


votanti
Foto: Hotnews
​​Nicușor Dan conduce în preferințele electoratului din București, având prima șansă în cursa cu Gabriela Firea, relevă un sondaj Cult Market Research, realizat la comanda Konrad Adenauer, în perioada 23 iulie-7 august.

Astfel, din totalul respondenților, 35% susțin că ar vota cu Nicușor Dan, 30% cu Gabriela Firea și 5% ar alege alt candidat. Două categorii relevante și numeroase sunt cea a nehotărâților (18%) și cea a celor care nu ar vota (12%).




Dacă aceste două categorii sunt eliminate, Nicușor Dan are susținerea a 50% dintre votanți, iar Gabriela Firea a 42% dintre aceștia. Un candidat pe care unii bucureșteni și l-ar dori Primar General este Traian Băsescu (5%, mențiuni spontane).





Luând în calcul votanții care susțin că sigur ies la vot și care au o opțiune de vot validă, atunci procentul susținătorilor lui Nicușor Dan crește la 55%. Astfel, o creștere a prezenței la vot poate determina o creștere a procentului obținut de Nicușor Dan.



Nicușor Dan are cei mai mulți votanți în sectoarele 1, 2, 3, 4 și 6, în vreme ce Gabriela Firea în sectorul 5.



Votanții lui Nicușor Dan susțin acest candidat deoarece așteaptă rezultate precum diminuarea/eliminarea anumitor probleme (ex. infrastructura deficitară, traficul, poluarea). Votanții Gabrielei Firea o susțin deoarece evaluează performanțele acesteia ca fiind bune sau din simpatie.



Profil votant Nicușor Dan:

  • Distribuție pe toate grupele de vârstă, în principal tineri cu vârste între 18 și 39 de ani (44%)
  • Preponderent cu studii universitare (42%) și postuniversitare (25%)
  • Salariat în sectorul privat – 52%
  • Venituri mai mari în comparație cu votanții candidatului Gabriela Firea

Profil Votant Gabriela Firea:

  • Procent mai mare de femei (56% dintre votanții candidatului Firea)
  • Mai degrabă cu vârste de peste 60 de ani (43%)
  • Studii liceale și postliceale (44%) și generale
  • Pensionari (39%) și salariați în sectorul public
  • Venituri mai mici decât votanții lui Nicușor Dan

Peste jumătate dintre bucureștenii cu drept de vot consideră că lucrurile în Municipiu merg într-o direcție greșită. Pentru 4 din 5 votanți mobilitatea este cea mai importantă problemă a orașului, fie că este vorba de infrastructură, de trafic sau de serviciile de transport în comun. O altă problemă stringentă a capitalei este cea a poluării și gunoiului. Aproximativ 7 din 10 persoane cu drept de vot în București susțin că vor ieși sigur la vot (atât la locale, cât și la parlamentare).





Cei mai determinați votanți se regăsesc în Sectorul 1, urmat de Sectorul 4, 3 și 6. Cea mai mare parte a celor ce ies sigur la vot vor face acest gest civic deoarece votul lor contează. Argumentele nevotanților și nehotărâților sunt neîncrederea în candidații propuși și necunoașterea candidaților.

Peste o treime dintre bucureștenii cu drept de vot consideră că alegerile locale nu pot fi organizate în siguranță în contextul pandemiei de coronavirus. În ceea ce privește impactul pandemiei de coronavirus, bucureștenii sunt îngrijorați, mai degrabă, de starea economiei naționale și de sănătatea lor și a familiei.

Sondajul a fost realizat pe un număr de 1064 de persoane cu buletin sau viză de flotant în Municipiul București. Marja de eroare este de ±/-3%. Perioada de colectare a datelor a fost 23 iulie – 7 august.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















69023 vizualizari

  • +40 (86 voturi)    
    Sansele DUamnei Gabi sunt Mari (Duminică, 16 august 2020, 12:35)

    un domn [utilizator]

    In ceea ce priveste Drumul ei Spre Pushkarie ! Nu spre Primarie !
    • +17 (45 voturi)    
      Sa se intoarca la cratita ! :))) (Duminică, 16 august 2020, 13:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De cand isi doreste Pandele o ciorba de macese ca la mamicuta lui acasa !

      PS. A venit momentul ca Gabitza sa i-o gateasca !

      PPS. Iar apoi sa fie recuperata de Mos Flatula Voiculescu si pusa sefa peste Gadea ! :))
      • +18 (36 voturi)    
        ))))) asta cu gadea e nasoala )))) (Duminică, 16 august 2020, 16:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Inseamna ca degeaba a lins okiul maroo al varanului ))))
      • +14 (32 voturi)    
        Nu asa :( (Luni, 17 august 2020, 10:26)

        DanteW [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Nu votez Firea, dar mi se pare de nepermis misoginismul.

        Problema nu este ca Firea e femeie, ci ca este, din punctul meu de vedere, un primar incompetent si un politician populist.
        • 0 (16 voturi)    
          Domnule DanteW, oricine la un moment dat (Luni, 17 august 2020, 12:26)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui DanteW

          simte nevoia unui an sabatic ! Unii si-l permit, altii nu !
          Din pacate corectitudinea politica care va domina va impiedica sa judecati corect !
          N-a fost vorba nicio clipa de niciun pic de misoginism ci doar de o invitatie la un an sabatic !

          PS. Iar chestia cu ciorba de macese este cat se poate de reala, credeti-ma ! :))

          PPS. Ati crezut ca m-ati prins dar, de fapt v-ati prins dvs mana in usa si va asigur ca din cauza asta o sa va ramana un semn... micut dar semn ! Daca imi citeati comentariul in intregime vedeati, nu doar ca nu sunt misogin ci ca sunt chiar mai corect politic decat dvs, pt ca nu doar ca ii vad vitorul Gabitei intr-un mare trust (deci nu la cratita !) ci chiar o vad conducand barbati, deci imbunatatin procentul de femei sefe peste sexul tare !

          PPPS. O zi buna !

          PPPS. HN, acesta este un pamflet si rog sa fie tratat ca atare ! O zi buna si voua !
    • +24 (54 voturi)    
      Basescu, iepurele lui Firea..rau de tot (Duminică, 16 august 2020, 13:46)

      gab3 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sa ajungi din fost Presedinte un iepure al unei foste jurnaliste..

      si doar ca sa te razbuni ca consilierii tai PMP nu au cum sa fie opozitie din moment ce voteaza de patru ani cot la cot cu 'dusmanii' tai de totdeauna PSD. Si Parlamentarii tai PMP sunt galeata PSD, iau de acolo pe cine vor cand vor..
      • -8 (18 voturi)    
        cred ca e invers (Duminică, 16 august 2020, 20:57)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui gab3

        ce-i care-l voteaza pe base posibil sa fi votat cu firea
        • +5 (15 voturi)    
          Cam sucit e rationamentul (Duminică, 16 august 2020, 22:10)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          Tau
        • +4 (4 voturi)    
          din pacate nu este asa (Luni, 17 august 2020, 18:30)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          In sondajul INSCOP Basescu are 8%. Dintre acestia 57% l-ar vota pe Nicusor daca Basescu nu ar candida, in timp ce Firea ar primi doar 1% de la marinar. 40% sunt nehotarati si 2% nu ar vota. Considerand ca in acest sondaj, ND are 46% si Firea 39%, daca Basescu nu ar candida, primul ar castiga clar. Asa, diferenta nu este foarte mare si vom avea emotii pana in ultima clipa. Pe de alta parte, in acest sondaj nu a fost inclus Tariceanu.
    • +19 (53 voturi)    
      Lipitorile bugetare si alfabetizati nefunctionali (Duminică, 16 august 2020, 14:49)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      o voteaza pe Firea
      iar cei cu scoala si care trag sa produca ceva in tara asta voteaza ND
      Ca o nota Basescu trage voturi de la ND ...

      Statistic vorbind, probabil ca in afara de corupti si incompetenti o mai voteaza pe Firea si cate unul amorezat de minunatia ei de carpeta :)
      • +5 (13 voturi)    
        Politica decenta (Luni, 17 august 2020, 10:47)

        DanteW [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Este ironic ca oamenii care se plang de lipsa de educatie a celorlalti sunt tocmai cei care fac greseli de stil si gramatica.

        Culmea este ca nici nu conteaza aceste greseli. Importante sunt opiniile, faptele si calitatea umana, dar, daca vrei sa fii judecat pentru aceste lucruri, este bine sa ii respecti si pe cei cu care nu esti de acord.

        Altfel, da, Basescu ar trebui sa se dea deoparte.
    • +20 (30 voturi)    
      PNL si USR (Duminică, 16 august 2020, 17:30)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PNL si USR s-au unit in Bucuresti împotriva PSD dar la Iași PNL l-a cooptat pe Mihai Chirica fost PSDist, mare latifundiar si investitor imobiliar ca ministrul mediului Costel Alexe.

      De curând PSDistul Mihai Chirica a fost pus președinte la PNL IASI, oare ce părere are Klaus Iohannis sau Ludovic Orban despre traseisti?
      • -3 (3 voturi)    
        >>>> (Marţi, 18 august 2020, 18:44)

        chhe [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Traseism inseamna cand candidezi la un partid si te muti la altul. Aici e altceva, se prezinta in fata alegatorilor sub sigla altui partid. Alegatorii decid. Nu ca as aprecia asta dar asa vad eu lucrurile
    • +4 (16 voturi)    
      Era o glumă pe vremuri... (Duminică, 16 august 2020, 20:24)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ... "ai alergat singur şi ai ieşit pe locul doi!"
      Păi Băse nici nu candidase şi a luat 5%... cum să ieşi doar un pic în faţa "duamnei" într-un sondaj pe care tu l-ai plătit? LOL
  • +6 (22 voturi)    
    Burundi la noi acasa ? (Duminică, 16 august 2020, 12:37)

    OvidiuTudor [anonim]

    Drivers pentru vot ?

    Mult e dulce si frumoasa limba ce-o vorbim ....
  • +35 (69 voturi)    
    ... (Duminică, 16 august 2020, 12:38)

    Andrei_Buc [utilizator]

    faptul ca dupa 4ani de firea, in care calitatea vietii in oras a scazut, sunt atatia oameni care inca ar vota-o, e realmente deprimant si ma lasa fara speranta ca in timpul vietii mele, in tara asta se vor imbunatatii lucrurile.
    • +15 (49 voturi)    
      Exact (Duminică, 16 august 2020, 14:25)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      Bucuresti a devenit o anexa a Voluntari, iar Primaria o gasca de acoliti ai lui Pandele. Firea, nu numai ca nu a facut mai nimic, insa si lucrurile facute au fost niste mantuieli paguboase.

      Si peste toate astea, mai candideaza si domnul Gabriela Basescu Firea, aliatul de nadejde din consiliu, poate mai fura si el niste procente de la credulii neinformati.
    • +1 (1 vot)    
      sa vezi deprimare dupa!1 (Miercuri, 19 august 2020, 10:03)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      S vezi tu deprimare DUPA alegeri, cand dumana Fierea castiga al doilea madat, si mai ales isi plaseaza echipa de CONSILIERI la Primaria Capitalei!
  • +15 (61 voturi)    
    apel catre votantii Firea si Base (Duminică, 16 august 2020, 12:40)

    cristi_an [utilizator]

    Ganditi-va inca o data...ganditi-va la copii si nepotii vostri :)
    • +16 (36 voturi)    
      N-ai cu cine vorbi (Duminică, 16 august 2020, 16:26)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Sa o votezi pe firea trebuie sa fi complet imbecil. Votati-o oameni buni ca va da ea caldura din ... cele 20 de fabrici municipale de sifoane! Va da la iarna caldura si bani din ... pestera.
  • +30 (78 voturi)    
    Numai prostii voteaza cu Firea (Duminică, 16 august 2020, 12:41)

    emil bobu [utilizator]

    Hai bucuresteni! Treziti-va din coma!
  • +33 (69 voturi)    
    42% mai vor Firea (Duminică, 16 august 2020, 12:41)

    Doru1963 [utilizator]

    Asta spune tot. E nu doar trist, e hilar.

    Ne meritam soarta, suntem oi nu oameni.
    • +7 (15 voturi)    
      Lapusneanu (Duminică, 16 august 2020, 18:33)

      My50cents [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      “ Eu sunt boier mare, ei sunt niste prosti
      Prosti, dar multi...”
    • -3 (5 voturi)    
      42%... (Luni, 17 august 2020, 17:02)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Ca sa nu mai fiti oi, votati-o toti pe Firea!!!
  • +11 (63 voturi)    
    Sondaj fake cap-coada (Duminică, 16 august 2020, 12:46)

    adi_69 [utilizator]

    1. S- o creada mutu' ca doar 12% nu voteaza, dar
    "Peste o treime dintre bucureștenii cu drept de vot consideră că alegerile locale nu pot fi organizate în siguranță în contextul pandemiei de coronavirus"

    2. Basescu nu e masurat. Dar au luat-o peste bot, ca a fost "mentionat spontan". In schimb, e pus pe lista tristu' de Vlad Voiculescu.

    3. Toti respondentii sunt fraieri si-si dezvaluie venitul (si o groaza de alte date personale) la telefon, unui neica-nimeni. Mai ceva ca in metoda "accidentul".
  • -8 (46 voturi)    
    Basescu (Duminică, 16 august 2020, 12:47)

    gogpintenog [utilizator]

    Conform sondajului, Basescu are 5% in conditiile in care nici macar nu era candidat. Acum, cand si-a anuntat candidatura, ii cam înfundă pe eternul candidat si pe țoapă
    • -3 (25 voturi)    
      deci (Duminică, 16 august 2020, 14:08)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

      firea si neicusoru dan la oferta.
      base, la cerere.
      interesant.
      sondaju' l'a facut konrad adenauer, d'aia e asa nemtzesc.
      hai, sa fim seriosi !
    • +3 (37 voturi)    
      Votezi cu Basescu, votezi Firea (Duminică, 16 august 2020, 14:28)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

      Aceeasi manevra ca data trecuta cand Predoiu, impins de Basescu, a iesit pe locul trei, iar Firea a castigat.
      • -3 (33 voturi)    
        Cand l-a bagat pe Nastase la puscarie era bun, nu? (Duminică, 16 august 2020, 15:06)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        Ce memorie scurta au romanii... Ani de-a randul Basescu s-a luptat cu PSD-ul si a reusit sa-l invinga, timp in care a fost PORTDRAPELUL LUPTEI IMPOTRIVA PSD! Cand l-a bagat pe Nastase la puscarie era bun, nu? Atunci il sustineai, erai de partea lui. Acum, cand are nevoie de noi sa redevina ce a fost, ii dati cu piciorul si uitati de el. Nu sunteti decat niste pesedisti daca ganditi asa!
        • +4 (26 voturi)    
          .. (Duminică, 16 august 2020, 16:56)

          Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          era bun, dar dupa aia, a intors armele, si a zis ca dna e rau.

          basescu a fost bun, dar a devenit rau. it happens. nu intelegcum poti sa uiti faptul ca a intors armele in razboiul cu coruptii si s-a dat cu coruptii?
        • +4 (22 voturi)    
          PMP a votat cot la cot cu PSD (Duminică, 16 august 2020, 18:00)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          in consiliile locale din capitala, si din alte parti din tara. Si nu pentru binele comunitatii, ci pentru interese
        • +6 (8 voturi)    
          basist pana la moarte, nu? (Luni, 17 august 2020, 18:46)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Sa mai fii basist in ziua de azi este o mare idiotenie. Da, l-a bagat pe Nastase la inchisoare, dar nu ca sa lupte importiva PSD-ului, ci ca sa preia mafia de la ei. Nu Basescu l-a pus prim ministru pe Pomta, prieten cu Udrea? Citeste articolul de pe G4media despre agentia imobiliara care a intermediat o achiztitie a primariei. Agentia are sediul la o adresa comuna cu cea din CI-ul primaritei. Administrator, un agent imobiliar care, de fapt, lucrteaza penrtru agentia lui Puiu Popoviciu, cel care i-a dat gratis un apartameny ficei lui Basescu. Vezi legatura? Dar ce zici de alegerile din 2012, cand Liviu Negoita(cel vechi de la PDL, care a modernizat de fapt sectorul 3) era mare favorit sa ia primaria generala din primul tur, insa Basescu nu l-a vrut, ci la aruncat in lupta pe mana moarta Prigoana si uite asa ne-am pricopsit cu Oprescu, foarte bun prieten cu marinarul. Ce mai zici de faptul, ca Basescu, suparat ca PDL-ul nu a ales-o pe marea blonda la conducerea partidului si nu a lansat-o spre postul de presedinte, a sapat la temelia PDL-ului in folosul USL-ului? Iti amintesti ce dezastru a fost la alegerile din 2012, anul cand PSD- a revenit in forta de era sa ne alegem cu un dictator in 2017, daca nu eram vigilenti si ieseam in strada? Ei toate astea s-au intamplat penru ca Basescu nu a luptat impotriva PSD, ci doar a dat deoparte cativa lideri in folosul lui Ponta si apoi Dragnea. Cien mai este Basist la ora asta, este un super idiot si voteaza indirect cu PSD-ul. Nu mai pomenesc de porecla Petrov, de fapt asta demonstreaza ca acest individ, cocotat pe cel mai inalt scaun al tarii, este din acelasi aluat cu Ileiscu, Nastase si totii cei pe care i-am urat in anii 90-200.
        • 0 (0 voturi)    
          Basescu e politician (Duminică, 23 august 2020, 17:23)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          As zice ca chiar cel mai politician de-al nostru.

          Coruptia si politica merg mana-n mana peste tot in lume - nu atat din cauza politicienilor ci din cauza celor ce voteaza. In mod logic si rational, doar o mica parte a populatiei e in stare sa aprecieze corect performanta unui guvern.

          Doar juristii pricep exact ce se intampla in justitie, doar economistii in economie, doar agronomii in agricultura, doar inginerii in industrie, doar silvicultorii despre paduri, doar dascalii despre scoala.

          Evident, fiecare grup e in conflict cu fiecare alt grup, pentru ca nimic nu se face fara resurse, si ce investesti intr-o directie nu e disponibil in alta. Si cum aproape generalizat fiecare-si vede doar propriul domeniu, si resursele nu-s nesfarsite, conflictul e inevitabil.

          Muncitorii necalificati, sau in general personalul cu studii medii sau doar elementare, in lumea complexa de azi, pur si simplu n-au la indemana cunostintele si aparatul de analiza necesar ca sa evalueze corect activitatea politicienilor.

          Da' astia ultimii sunt multi. Cum succesul politicienilor se masoara in voturi, strategia cea mai buna de succes pentru un politician e sa-i convinga pe cei multi, nu sa incerce sa impace capra cu varza cu lupul ca sa ia voturi de la cei ce pricep cate ceva macar pe-o felie particulara.

          Si asta-i cercul vicios. Cel mai de succes politician nu e cel ce face ceva bine, ci cel ce are cel mai mare succes la vandut gogosi celor multi.

          Gogosile lu' Basescu, cat a fost presedinte, s-au suprapus bine cu multe chestii bune pentru stat si pentru natie. Aia pentru ca intr-un stat atat de prost condus cum e Romania e usor sa identifici niste gogosi care sa fie apetisante pentru multa lume.

          Motivul pentru care altii nu vand aceleasi gogosi ca Basescu, ci doar gretosenii pe care doar cei mai prosti dintre romani pot fi atrasi e ca ei nu-s politicieni de cariera, ca Basescu. Ei sunt doar escroci care folosesc politica pentru escrocherii.
          • 0 (0 voturi)    
            Regrete maxime (Luni, 24 august 2020, 17:56)

            ionpozitiv [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Regrete maxime de cate ori vad oameni care par a fi inteligenti dar se zbat agatati in plasa unsuroasa a marinarului-securist-smenar-etern-vanzator-de-gogosi combinat cu mangafaua-spagara-blonda (care nici macar blonda nu e, la cat e de mincinoasa o fi cheala ca base si poarta peruca)
      • -3 (23 voturi)    
        firea a castigat (Duminică, 16 august 2020, 15:30)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        pe mana si prostia penelelei, la intelegere usl'amica. penele a propus un catindat patat ca cum era orban loczi, aka sica mandolina, cel cu spaga electorala.

        apoi, dai cu lovirutionaru din piatza...
        lasati vrajeala ca l'a mpus basescu, predoiu e la pnl, nu la pmp. pmp a avut catindatu' sau.
        predoiu a fost mostenit de la motocicleanu, din guvernul penelizd, urmasul lui makovei.
        pdl l'a preluat pt. ca incepusera a fi lucrate codurile penale, pt. continuitate.
        am spus toate astea, pt. ca romanu' are minte scurta, uita repede si invata greu....e bine sa i se reaminteasca.

        lasati vrajeala de adormit mitzura.
    • 0 (10 voturi)    
      face 6%? (Duminică, 16 august 2020, 19:59)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

      ar fi o performanta pentru Petrov - ce a fost si ce a ajuns
      • -1 (17 voturi)    
        Pffff... (Luni, 17 august 2020, 0:12)

        Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        O sa faci spume cu inteligenta la bot cand o sa vezi rezultatul votului. Sper sa faceti implozie, arogantilor ! PNL-ul tantalau a gresit ca n-a facut alianta cu marinarul, nu cu voi... O sa voteze bucurestenii cu Basescu in draci. Ati scarbit prea multa lume cu aroganta voastra infecta (vezi Barna, Nasui, Caramitru)
  • +7 (39 voturi)    
    Firea ar pierde (Duminică, 16 august 2020, 12:48)

    nick24 [utilizator]

    dacă ar candida și cu cățelul meu
    • +7 (17 voturi)    
      Ai grijă, optimismul incorigibil (Duminică, 16 august 2020, 13:29)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      de care dai dovadă poate fi periculos în varii circumstanțe.
      Nu subestima prostia/ credulitatea/ mercantilismul concetățenilor.
  • +22 (42 voturi)    
    Nicusor a castigat batalia sondajelor ! (Duminică, 16 august 2020, 12:49)

    IosifGuias [anonim]

    Urmeaza batalia voturilor !
    • -6 (24 voturi)    
      da, a castigat "batalia" sondajelor (Duminică, 16 august 2020, 15:33)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui IosifGuias

      urmeaza clasicul scenariu "ati furat alegerile"!
      cine dreaqu il voteaza pe plangaciosul asta?
      nici macar partidul infiintat nu l-a votat, l-au votat pe barna si l-au exclus si din partid!
  • 0 (16 voturi)    
    Cheia alegerilor (Duminică, 16 august 2020, 12:51)

    Casargoz [utilizator]

    Cheia alegerilor este sectorul 4.
    Cine se va alimenta in următorii ani de la DAUI.
    Invenstitiile făcute fără transparentă pentru care cetățenii vor plăti dobânzi zeci de ani.
  • -17 (45 voturi)    
    Cine a comandat sondajul...VVoiculescu era mai bun (Duminică, 16 august 2020, 13:00)

    Miky60 [utilizator]

    "Fundaţia Konrad Adenauer (Konrad Adenauer Stiftung - KAS) este o Fundaţie Politică, apropiată Uniunii Creştin-Democrate (CDU) din Germania", deci total neindependenta . Chiar nu exista vreunii independenti care sa faca un sondaj credibil?
    Vlad Voiculescu ar fi fost singurul care ar fi readus Bucurestiul la stralucirea din timpul interbelic, la curatenia de atunci, la acel Mic Paris cochet plin de oameni de bun simt, frumosi, tineri si imbracati frumos, la un oras cu fabrici si uzine curate si nepoluante, la un trafic liber la sosele pline de masini electrice si biciclete.
    La primaria Bucurestiului au fost numai golanasi de cartier (implicit de comuna din judetul Bacau). Cred ca a venit vremea unui om politic, care a demonstrat ca se poate face treaba intr-un mod democratic. Nicusor Dan are niste idei formidabile - jos palaria, dar doar pentru perioada 1945 - 1989. In capitalism e mai greu.
    • +5 (13 voturi)    
      De ce repeti spamul asta cu Micul Paris? (Duminică, 16 august 2020, 13:34)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      L-am vazut la toate postarile tale sau cel putin mi-a sarit in ochi de fiecare data. Si in opinia mea Parisul in ultimii ani, vizitandu-l acum citiva ani, nu mai e nici pe de parte un model de curatenie. Am vizitat in ultimii ani Luxemburg, Heidelberg si Ravensburg si acestea sunt mult peste Paris la aceasta categorie.
      • -10 (14 voturi)    
        Tu ai vrea sa fie mica Moscova? (Duminică, 16 august 2020, 17:19)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

        Pesedistule, daca iese Firea prima o sa devina mica Moscova!
        • 0 (0 voturi)    
          Ati fost (Miercuri, 19 august 2020, 18:44)

          Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Miky60

          vreodata la Moscova? Daca cineva ar putea sa faca Bucurestiul macar aproape ca Moscova acela ar trebui ales negresit.
          • 0 (0 voturi)    
            Cu cantec ... (Duminică, 23 august 2020, 17:27)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

            Moscova e un oras in care moscovitul de rand abia supravietuieste, si-n care viata buna au doar mafiotii si cei cu multi bani (se suprapun in buna masura categoriile, da' nu total).

            Nu ca Bucurestiul n-ar avea o fauna interlopa bogata, da' nu e nici pe departe jungla care-i Moscova. Nici macar ca turist nu m-as duce la Moscova, asa cum e acuma. Ce se vede-n Moscova e in mult prea mare masura opulenta sustinuta de banii din furaciuni, nu o dezvoltare sanatoasa.
    • +2 (4 voturi)    
      Vlad Voiculescu nu mai e candidat de luni bune (Duminică, 16 august 2020, 16:12)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      e in tandem la viceprimar, mno daca se voteaza suficienti consilieri din USR si PNL care sa-l sustina.
    • +1 (1 vot)    
      vlad voiculescu... (Luni, 17 august 2020, 18:48)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ....va fi viceprimar daca PNL-USR va avea o majoritate in consiliu. Candideaza in tandem cu ND. MACAR INFORMEAZA-TE.
    • 0 (0 voturi)    
      fabulezi mai mult decât oniric în... (Miercuri, 19 august 2020, 4:45)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      paragraful 2 al textului tău...
  • -7 (39 voturi)    
    Nicușor ăsta (Duminică, 16 august 2020, 13:07)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    se visează și perședinte...
    • 0 (0 voturi)    
      Cert e ... (Duminică, 23 august 2020, 17:28)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      ... ca unora le da cosmaruri :-)
  • -12 (30 voturi)    
    Cam da (Duminică, 16 august 2020, 13:13)

    Fanel01 [utilizator]

    Firea a pierdut cand a anulat taxa auto pentru intrare in zona centrala dupa ce proiectul era votat si finalizat. Nu a avut curaj de frica sa nu piarda alegatori, uite ca asa a pierdut mai mult.
    • +4 (8 voturi)    
      nu zau (Duminică, 16 august 2020, 20:54)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Dimpotriva, si-a dat seama ca aia "eco" nu o prea voteaza oricum, maxim o lauda pe moment pentru actiune.
  • +35 (43 voturi)    
    70% la vot? (Duminică, 16 august 2020, 13:14)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nu știu ce ați fumat băieți dar vreau și eu. Daca o sa fie 50% o sa fie miracol.
    • +4 (4 voturi)    
      70% (Luni, 17 august 2020, 14:54)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Din aia care raspund la sondaje telefonice... :)
  • -3 (11 voturi)    
    ::::::::))))))))))))))))))))))))))))))))) (Duminică, 16 august 2020, 13:15)

    axiopolis [utilizator]

    .
  • +1 (11 voturi)    
    muuulți tăntălăi la bucale!! (Duminică, 16 august 2020, 13:40)

    Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator]

    fierea 30%???
  • +4 (14 voturi)    
    Sondajul e pur si simplu fantezie (Duminică, 16 august 2020, 13:42)

    Tyrion.lann [utilizator]

    O prezenta de 70% cu o marja de +-3% indica o prezenta de 67-73% cu o siguranta de 95% (tipic in statistica). Astfel, in medie 19 din 20 de astfel de alegeri ar fi in marja asta de prezenta. Crede cineva ca se mai obtin astfel de preznte in 2020? Cred ca doar la inceputul anilor 90 au putut fi prezente similare.
    Din start asta ma face sa cred ca sondajul e pura speculatie, cu scopul probabil de a influenta electoratul. Prezenta lui Vlad Voiculescu, Ponta si Negoita in special imi intareste convingerea. Daca Ponta si Negoita nu anuntasera la acel moment candidatura, Voiculescu era deja anuntat ca nu candideaza.
    in concluzie, o manipulare grosolana.
  • +4 (20 voturi)    
    Base e in marja de eroare ! (Duminică, 16 august 2020, 13:52)

    Susufler0 [utilizator]

    Oi fi pierdut eu pariul ca nu o sa participe la alegerile pt primaria capitalei, dar daca Basescu nu face 5% inseamna ca a esuat lamentabil !. Daca face 5% inseamna ca a suferit o infrangere grea pt ca acei 1-2 consilieri locali pe care PMP va reusi sa ii introduca in Consiliile locale ale sectoarelor nu vor insemna nimic iar acolo unde se vor alia cu psd ca sa faca majoritate lucrul acesta va echivala cu o flegma ce i-o trag in fata proprii colegi de partid ajunsi consilieri datorita lui !

    PS. Oare cate flegme d-astea o sa incaseze Marinarul peste cateva luni ? :))))
  • -2 (46 voturi)    
    USR este o gluma de partid (Duminică, 16 august 2020, 14:07)

    Anastasiu346 [utilizator]

    Mai bine Băse decat alianta globohomo numită USR
    • -1 (23 voturi)    
      o gluma sunt postacii ciumei (Duminică, 16 august 2020, 15:14)

      gab3 [utilizator] i-a raspuns lui Anastasiu346

      trist sa intri doar sa arunci un nonsens.
      • -2 (4 voturi)    
        de ce nonsens? (Miercuri, 19 august 2020, 4:54)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui gab3

        la recentul referendum pt. familia tradiţională cine au fost cei mai fervenţi susţinători ai drepturilor poponauţilor de a se afişa ostentativ în public ???
    • +2 (18 voturi)    
      Decat Firea chiar si Base e mai bun (Duminică, 16 august 2020, 15:26)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui Anastasiu346

      Ai si tu dreptate la asta. De aia n-o s-o mai voteze nimeni pe moldoveanca. Daca nici voi postacii platiti ai psdaldeudmr v-ati dezis de ea, e pe faras clar, nu face nici 5% psesedeaua.
      U M I L I N T A e PSD!
      • +2 (2 voturi)    
        dacă asta crezi, eşti dus... (Miercuri, 19 august 2020, 4:57)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

        şi, paradoxal, postarea ta în aparenţă anti-psd foloseşte exact argumentele fsn-ului din '90 (strămoş atât al psd cât şi al pdl-pmp) şi anume că opozanţii lui ilici sunt plătiţi...
    • 0 (10 voturi)    
      nu e gluma (Duminică, 16 august 2020, 15:42)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui Anastasiu346

      si asta e trist. astia o sa-mi invete nepotii despre sexul ingerilor.
      • +2 (2 voturi)    
        nepoţii oricum nu învaţă nimic... (Miercuri, 19 august 2020, 5:00)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

        altfel nu am avea azi atât de mulţi adepţi ai stângii de pe urma căreia am avut atât de suferit din '45 până prin '96 şi chiar şi după...
        • 0 (0 voturi)    
          какое право (Joi, 20 august 2020, 9:01)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          tot discursul politic din Romania este de stanga. asa ca nici nu au de unde invata altceva. atata timp cat USR-ul este considerat de dreapta nu mai e nimis de zis. PSD-ul are mai multe elemente de dreapta in discursul politic afisat decat USR-ul.
    • +7 (13 voturi)    
      Preferi niste HOTI batatori de cruci ? (Duminică, 16 august 2020, 16:36)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Anastasiu346

      Sau o administratie care da tot felul de pomeni catre diverse categorii sociale, gen:
      - pensionari in vacanta in Grecia (pe modelul moaste la Primarie sau pelerinajul de la Voluntari de Sf. Parascheva)
      - teste de plecat in Grecia in vacanta
      - fertilizare in-vitro
      - ajutor de handicap pentru oameni cu handicap foarte usor
      - biciclete intr-un oras fara piste si unde nu ai curaj sa o iei cu bicicleta
      Dar sunt probleme serioase cu apa clada, caldura. Pe langa avarii mai sunt si datorii
    • +1 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 16 august 2020, 16:58)

      Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Anastasiu346

      te pantrunde pe tine grija de cum fac oamenii sex, ca vad ca ai adus din senin vorba...
  • +7 (23 voturi)    
    Mergeti la vot!! (Duminică, 16 august 2020, 15:59)

    Remarque [utilizator]

    firea nu a fost aleasa, a fost declarata cattigatoare din trei motive: absenteism masiv al electoratului, alegeri intr-un singur tur si nehotararea liberalilor cu multiple nominalizari, nici unul care sa conteze.

    Orica absenta o avantajeaza pe firea, pentru ca spre deosebire de votantii de dreapta, votantii psd ies mereu la vot, desi uneori nici nu stiu cine este candidat.

    Doua lucruri sunt esentiale acum:
    1. Mergeti la vot. Este singurul mod de a schimba ceva.
    2. Votati candidatul cu cele mai multe sanse, asa incat votul fiecaruia sa conteze.





    Acesta ar trebui sa fie primul indemn al campaniei lui Nicusor Dan.
    • 0 (0 voturi)    
      acest îndemn a fost vehiculat cam la toate alegeri (Miercuri, 19 august 2020, 5:05)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      le de până acum dar mai niciodată nu s-a schimbat ceva semnificativ...
      şi apoi de ce să risc să mă infectez în aglomeraţia de la vot când oricum va ieşi altul decât cel votat de mine?
      păcat că pandemia asta nu a reuşit să facă şi votul electronic... nu ar fi fost f. greu iar votând de acasă prin net, participarea ar fi fost întradevăr masivă...
  • 0 (22 voturi)    
    Somdaj Nicusor Dan (Duminică, 16 august 2020, 16:02)

    A310 [utilizator]

    Este o actiune clasica de MANIPULARE de joasa calitate , dar cei care practica asemenea metode , cunosc , ca foarte multi cetateni nu au notiuni elementare despre psihiologia multimilor sau despre controlul maselor (ingineria constiintei umane ) .
  • -1 (13 voturi)    
    Manipulari cu cifre... (Duminică, 16 august 2020, 16:13)

    Sthelian [utilizator]

    Spune din totlul repondentilor, adica nu din total alegatori.
    Nici una din SRL-urile de sondare nu prezinta incredere.
    Da, da, TOATE sunt niste biete SRL-uri de apartament, apartinind unuia sau altuia, iar cine plateste comanda muzica...
    TOATE aceste sondaje au menirea manipularii.
    Ca e la scara nationala sau Bucuresti au circa 1000 de raspunsuri prelucrate. Mai toate sunt apeluri telefonice.

    In concluzie:
    1. Iesiti la vot. Mult peste 60%. Nu lasati pe altii sa hotarasca.
    2. Faceti petitii cit mai multe pentru revizuirea listelor electorale.
    3. Cei cu domiciliul aiurea in tara, dar care stati in Bucuresti miscati-va si faceti in asa fel incit sa aveti dreptul de vot in Bucuresti. SUnteti multi, mai multi decit va inchipuiti, si puteti aduce o schimbare.
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat să menţionezi că băzuţa aia de date (Miercuri, 19 august 2020, 5:08)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      cu 1000 respondenţi e cam mereu aceeiaşi, nici măcar nu o mai primenesc...
  • -3 (15 voturi)    
    Sa dea Domnul! (Duminică, 16 august 2020, 16:20)

    Nonidem [utilizator]

    Sa dea Domnul!Nicusor Dan este de departe cel mai calificat sa fie primar general:a militat ani de zile pentru masuri necesare,a devoalat -cunoscand toate matrapazlacurile gascai PSD -toate abuzurile actualei conduceri,este modest, cu bun simt,as spune normal-ceea ce e rar in politica.Dar,e incredibil ca mai sunt 42%-o cifra uriasa-care sa mai voteze cu aceasta doamna dupa 4 ani de conducere haotica,fara viziune ,de prost gust si de o risipa populista cum doar la noi mai gasesti!Sper sa le vina mintea la cap bucurestenilor si mai ales sa vina la vot, altfel gasca perfectionata in manipulare va ingropa Bucurestiul.
    • +2 (12 voturi)    
      Calificat? (Duminică, 16 august 2020, 18:04)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Ce a facut? Ce a condus? Unde si-a manifestat calitatile de conducator?
      E un om fara cuvint fata de alegatori. In 2016 dupa ce a fost ales consilier a plecat deputat, dar nu a demisionat intai, ci, ca orice politician dimbovitean, a stat o vreme (nu conteaza cit, chiar si 1 minut) si consilier si deputat.
      Acum face la fel. E deputat, n-a demisionat, si candideaza la primarie. Daca nu iese ramine deputat si va mai candida deputat.
      Si ca el mai sunt din USR sau USRPLUS ce fac la fel.
      Stiu, ca legea strimba ii lasa sa faca asta. Problema nu e de lege, ci de morala si principii.
      Cu ce e el mai principial decit Basescu? Ca si Basescu e eurodeputat. Daca nu-i iese la primarie ramine eurodeputat.
      Sau Firea, care, cind a candidat, era si senator! A iesit primar, a mai stat senator si a demisionat la limita!
      Hai sariti cu minusuri, ca e ca in comunism! Cine nu e cu noi, e impotriva noastra!!!
  • -3 (21 voturi)    
    Am murit de ras! (Duminică, 16 august 2020, 16:23)

    holinessdani [utilizator]

    Mai mult de 95% din comentarii sunt contra lui Firea in conditiile in care are 40% intentie de vot!
    Asta inseamna ca au comentat doar hipsterii tineri si frumosi, care ori au primit ordin pe unitate ori sunt spalati pe creier.
    Dar tot ei vorbesc de analfabetii fuctionali, ha, ha, ha!
    Plus sondajul asta dubios realizat de unii de care n-a auzit nimeni!
    • +1 (15 voturi)    
      Firea si Tari sunt adulati pe dcnews, a3 (Duminică, 16 august 2020, 18:05)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      aici e alta populatie. Nu pensionari prostiti cu de PSD cu 3 mici si 2 promisiuni.
      • -1 (1 vot)    
        o să te "prosteşti" si tu când inevitabil (Miercuri, 19 august 2020, 5:11)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        vei îmbătrâni şi te vei pensiona...
        tinereţea nu ţine mult...
    • -1 (1 vot)    
      uiţi că lectorii hn nu sunt nicicum un (Miercuri, 19 august 2020, 5:10)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      eşantion reprezentativ.
  • -3 (17 voturi)    
    Bucurestiul bolsevic (Duminică, 16 august 2020, 17:01)

    matali [utilizator]

    Bucurestiul arata ca dupa razboi sub mandatul celui mai catastrofal primar pe care l-a avut Bucurestiul vreodata, Gabriela Firea, PSD - grupul organizat de infractori Bucuresti, dar si cel mai mahalagiu si cu gura mare totodata. Acest oras e un dezastru, Mega-coruptie, haos imobiliar datorita implicatiei mafiei imobiliare in administratie, fara nici un plan urbanistic, uritenie arhitecturala cat cuprinde, piste pentru biciclete inexistente, scoli ramase in paragina cu probleme la reteaua de apa , fara nici o modernizare, infrastructura rutiera la pamant,gropi cate vrei, nici nu mai are rost sa pomenesc de Radet si de faptul ca bucurestenii nu au apa calda, de sunt nevoiti sa se spele la lighean ca pe vremea lui Ceausescu etc etc. Firea, pleaca urgent de la conducerea primariei, fiecare zi cu tine este o involutie in dezvoltarea orasului. Aruncati o privire la alte orase care nu au avut primari PSD-isti,cat de civilizat si european sunt administrate, sunt ani lumina fata de Bucurestiul bolsevic.
  • +5 (13 voturi)    
    Sondaj facut pe prezenta de 70% (Duminică, 16 august 2020, 17:04)

    AndyXXX [utilizator]

    Cand am avut noi prezenta de 70% la locale? Mai degraba prezenta va fi spre 55%, ceea ce o favorizeaza pe Firea.

    Dupa aia, sondajul a fost de tip "open question" adica oamenii au fost pusi sa spuna din mintea lor cu cine ar vota. Nici macar nu stiau cine candideaza (in afara de primii doi, desigur). 5% au spus cu Basescu din mintea lor (ceea ce se suprapune pe scorul PMP), dar in realitate procentul lui Basescu va fi mult mai mare atunci cand oamenii vor avea numele lui in fata.

    Un lucru e corect, totusi: Basescu isi ia 42% din scorul lui de la Nicusor Dan. Ceea ce inseamna ca daca Basescu face 15% - ii smulge 7% curati lui Nicusor Dan. Daca face 20% (more likely, fiindca e Basescu) - ii smulge 9% curati lui Nicusor Dan.
    • -4 (8 voturi)    
      Invata sa interpretezi un grafic (Duminică, 16 august 2020, 18:10)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      e eliminatoriu de la clasa 8 in sus.
      42 din cei 100 prosti care se mai uita in gura lui Basescu ar fi votat USR+ sau PNL daca nu ar fi votat TB. Asta nu inseamna nicidecum 15% si nici 20%.
      Daca TB fura de la ND, nu e pentru ca se razgandesc sustinatorii lui ND, ci ca se iese si extrema dreapta la vot.
    • -2 (8 voturi)    
      cred (Duminică, 16 august 2020, 20:32)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      ca Basescu va lua cea mai mare teapa din viata lui. Cat de tampit sa fii ca dupa ce ai fost presedintele Romaniei sa mai vrei sa candidezi la primarie!
    • 0 (10 voturi)    
      Cu Base e vrajeala... (Duminică, 16 august 2020, 21:21)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Rumburak daca candideaza si strica planurile...puscaria il mananca...

      Are dosarele scoase proaspat de la naftalina...ling noii procurori la ele de 2 saptamani intr-una.

      "Justitia" functioneaza in Romania...se vede de la o posta...
      • -2 (6 voturi)    
        corect (Luni, 17 august 2020, 0:03)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

        cat de dobitoc sa fii sa lasi imunitatea EU pe puscaria de primar (vezi pe pretenul oprescu, mazare) sau ii e drag sa-i ajunga din urma?...
  • -6 (18 voturi)    
    Vot in Bucuresti (Duminică, 16 august 2020, 17:06)

    Criogenia [utilizator]

    Bucurestenii voteaza mai degraba hoti la primarie decat exaltati sustinuti de extremisti si profitori.
  • -2 (18 voturi)    
    E simplu (Duminică, 16 august 2020, 18:03)

    hdd [utilizator]

    susțin de mult acest lucru și TREBUIE făcut :

    pe fiecare buletin de vot trebuie puse 3 întrebări de verificare, ca un fel de cod CAPTCHA. Întrebările sunt luate aleator dintr-un set mai larg de, să zicem, 100 de întrebări, de genul :

    - pe ce continent ne aflăm
    - care este limba oficială în România
    - cât fac 1+1
    - în ce an suntem
    - pe ce planetă vă aflați
    etc.

    chiar și o singură întrebare e suficientă

    buletinele care nu au întrebarea completată corect, sunt anulate automat, indiferent de opțiunea de vot.

    nu e normal ca votul unuia care nu știe cât fac 1+1 să fie egal cu cel al unuia care a studiat 30 ani în viață.

    Nu asta e democrație!
    • +7 (11 voturi)    
      democratie (Duminică, 16 august 2020, 19:50)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Si, totusi, asta ESTE democratie! Si noi, prostii, avem cerintele noastre, desigur altele decat ale desteptilor. Iar daca intr-o comunitate suntem mai multi prosti, il vom alege pe cel care ne promite rezolvarea cerintelor noastre. Altfel, s-ar putea sa avem street-art, festivaluri culturale, iar noi sa vrem cantine ale saracilor, tot felul de gratuitati, etc. Cred ca e perdanta ideea ca stiu ei altii, destepti, ce dorim noi, prostii.
      • 0 (0 voturi)    
        felicitări ! (Miercuri, 19 august 2020, 5:20)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui atc

        cu exprimarea "noi, proştii" le-ai luat maul combatanţilor... dacă te dai deştept se strofocă să-ţi demonstreze că eşti prost dar dacă te dai prost le-ai confiscat arma din dotare...
    • +3 (9 voturi)    
      Democratie... (Duminică, 16 august 2020, 20:25)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Dar crezi ca rahatul tau miroase diferit fata de cel al unui analfabet sau are alta forma?

      Cine va naste bai frate?!?
      • +2 (4 voturi)    
        A zis cineva test de inteligenta? (Luni, 17 august 2020, 12:21)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

        ci test anti-prostie.
        Daca nu poti intelege niste concepte simple, cum poti avea incredere ca va vota in cunostinta de cauza la alegeri?
        • +3 (5 voturi)    
          Democratie (Luni, 17 august 2020, 14:49)

          Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Si postul are dreptul de a se destepta.

          Unii vor ca pe buletinele de vot sa fie numai PNL sau USR, se poate intampla si treaba asta cu conditia sa revenim la Comunism...se poate face, nu mai sunt multi pasi de facut in directia asta avand in vedere evolutia politicii Dambovitene...
    • +1 (3 voturi)    
      cam mult 30 de ani! (Luni, 17 august 2020, 3:06)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      student de profesie-bursier soros?
      cine i-a platit studiile?
      a studiat degeaba daca are asemenea idei!
    • 0 (0 voturi)    
      la înclinaţia compatrioţilor noştri pt. (Miercuri, 19 august 2020, 5:17)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      miştocăreală, chiar şi cei ce cunosc răspunsurile vor răspunde aiurea, uite aşa, de ai dracu' - astfel încât nu vor rămâne prea multe voturi valide.
  • +2 (8 voturi)    
    azi (Duminică, 16 august 2020, 20:26)

    andrei1232000 [utilizator]

    am fost in Herastrau la plimbare. in afara de taxa de 5 lei pe ora pentru parcare in jurul parcului, restul este paragina. Acesta este efectul infiintarii administratiei lacurilor si parcurilor, una dintre firmele primariei prin care se sifoneaza bani. Vrei sa te plimbi in parc, platesti parcare. Unul dintre succesurile administratiei Firea.
    • +1 (1 vot)    
      parcarea ar trebui chiar scumpită... (Miercuri, 19 august 2020, 5:30)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      oraşul ar trebui să fie al oamenilor iar nu al automobilelor care ne-au invadat la propriu...
      fiecare proprietar auto îşi foloseşte automobilul 1-2h zilnic iar în rest îl lasă să ocupe domeniul public...
  • +5 (15 voturi)    
    Daca candideaza Basescu... (Duminică, 16 august 2020, 22:14)

    filosoful.roman [utilizator]

    Va lua cu siguranta mult mai mult decat 5%.

    Asta inseamna ca Nicusor Dan va pierde alegerile, fiindca vor vota cu Basescu fie nehotarati, fie o buna parte dintre cei care l-ar fi votat pe Nicusor si care s-au reorientat, o data cu intrarea lui Basescu in joc.

    Pe de o parte imi pare rau de Nicusor Dan, tipul pare bine intentionat si poate ar merita sa fie primarul Bucurestiului.

    Pe de alta parte, trebuie sanctionata aroganta USR-ului, care a respins PMP-ul din asa-numita ,,alianta a dreptei”, USR-ul fiind de fapt un partid progresist de stanga, conform ideologiilor actuale.
    • -3 (11 voturi)    
      gresesti maret, zici ca esi rus (Duminică, 16 august 2020, 22:33)

      Izvoranu Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui filosoful.roman

      Chiar daca mai apar 2 Basescu si inca 14 candidati "de dreapta" tot Nicusor Dan castiga primaria bucuresti.
      Chiar daca voi ii credeti prosti, romanii sunt msi destepti si decat pesedistii si decat rusii.
      V-au demonstrat-o umilindu-va la referendumul urii, v-au dat palma dupa ceafa la europarlamentare, v-au calcat in picioare la prezidentiale. Gata, nu mai tine propaganda voastra. Nici pe latrine, nici aici, nici pe fb. PSD trebuie sa dispara si pesedistii sa infunde puscaria.

      De asta romanii o sa va faca KO la locale si o sa va desfiinteze DE JURE si DE FACTO la parlamentare.
      • -2 (4 voturi)    
        Daca stau de vorba.. (Marţi, 18 august 2020, 6:12)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Izvoranu Gheorghe

        ..Basescu cu Nicusor Dan il maninca Basescu cu fulgi cu tot.
        Puteti sa va dati de pamint cit oti vrea! Din tot spectrul politic al Romaniei Basescu este singurul care a facut ceva in viata. Sa fii comandant de nava nu e de colea. S-o iei de aci s-o duci intr-un alt port peste mii de km e o performanta.
        Si nu uitati, ca era presedinte cind si-a dat iar examenul de capitan de cursa lunga. E unul care stie sa faca ceva concret.
        Puneti intrebarea asta oricarui politician: Daca maine nu mai esti in politica ce vei face? Sau luati CV-urilela citit si judecati singuri. Veti vedea ca la foarte multi inteligenta le-a explodat dupa intrarea in politica.
        Exista general-fierar betonist, general-tenismen, altul fotbalist.
        In Curentii spatiului de Asimov, la un moment dat este o fraza excelenta: analizam nimicul. Acolo era vorba de cercetator al spatiului, unde densitatea e mica. In Romania doctorii in nimic sunt multi.
        Dar asa cum am mai spus, puteti scrie aici si aiurea cit vreti. Daca nu iesiti la vot, vorbele sunt nimic.
  • +3 (7 voturi)    
    Vine Băseeee!!! (Duminică, 16 august 2020, 22:44)

    consumator2 [utilizator]

    La cât s-a comentat pe marginea acestui articol, interesele sunt mari! Postacii la datorie! Sa vedeti ce face Băse...
    • +6 (8 voturi)    
      Subtiaza (Luni, 17 august 2020, 11:24)

      zaw [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      "Subtiaza"voturile lui N.Dan,si cam atat.
  • +3 (3 voturi)    
    alegerea intre base si ND (Luni, 17 august 2020, 22:03)

    ..13 [utilizator]

    Trecut vs Viitor si cu asta cred ca am spus tot.

    Zero barat candidatii pe sectoare din partea PMP
  • 0 (2 voturi)    
    paradoxal (Miercuri, 19 august 2020, 5:48)

    let_s_twist_again [utilizator]

    până acum toată lumea spunea că bugetarii câştigă mult mai bine decât angajaţii la privat, că e bătaie pe posturile bugetare, etc.
    dar sondajul ăsta zice că votanţii lui nicuşor sunt angajaţi la privat şi câştigă mai mult decât bugetrarii ce o votează pe firea...
    ce naiba să mai înţelegi din asemenea "consecvenţă" a datelor ?
    • 0 (0 voturi)    
      Lasati logica, (Miercuri, 19 august 2020, 18:50)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      injurati ca lumea, ca d-aia e forum, e ca pe stadion, desi macar acolo s-a platit un bilet.
    • 0 (0 voturi)    
      Bugetarii pot fi si bugetofagi (Vineri, 21 august 2020, 19:55)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      Un absolvent de liceu angajat la o institutie bugetara primeste un salariu mai mare decat un absolvent de liceu de la privat. Mai ales daca acea institutie bugetara este condusa de o ruda a absolventului.
  • +1 (1 vot)    
    mina de aur (Sâmbătă, 22 august 2020, 16:33)

    zgubilitix [utilizator]

    Daca acest sondaj e macar partial corect arata directia. Profilul votantilor celor 2 e logic si pare real si le arata ambilor unde trebuie sa munceasca ca sa-si ia voturi. Partea buna si care ma linisteste este ca Basescu e departe. Absolut penibila candidatura lui, nu stiu ce isi imagineaza, ca e prima oara si ca vine ca o furtuna si ia toate voturile? Din fericire nu mai e ca atunci.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu ia de la Nicusor Dan (Luni, 24 august 2020, 8:26)

    Soro [utilizator]

    Asa cum arata sondajul Basescu chiar ia cei 5% de la Nicusor Dan. Asta e clar din optiunile electorale de partid ale alegatorilor lui Basescu (aproape 0% PSD). Pacat. Si cand ma gandesc ca am votat Basescu de 2 ori ... Base m-ai dezamagit. Victoria lui Nicusor Dan nu e sigura din pacate.
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Luni, 24 august 2020, 16:01)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      Basescu a facut intotdeauna jocurile PSD-ului, doar ca tu n-ai priceput, sau nu ai vrut sa vezi asta. Da, cele 5% sunt voturi luate din acelasi bazin pe care il vizeaza si ND, si ma tem ca realitatea e ca va lua pe la 8-10%, ceea ce inseamna ca Primaria inca se joaca. USR si PNL trebuie sa puna osul serios si sa scoata activul de partid la vot.