Cîțu: Pensia minimă crește de la 704 lei, la 800 de lei / Violeta Alexandru: Majorând punctul de pensie, practic cresc și pensiile speciale

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2020, 0:59 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Agerpres
Pensia minimă crește de la 704 lei, cât este în prezent, la 800 de lei, după ce punctul de pensie va crește și el, de la 1 septembrie, de la 1.365 de lei, cât este acum, la 1.440 de lei, a anunțat, vineri, ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, relatează Mediafax.

„Avem majorarea punctului de pensie, începând cu 1 septembrie, de la 1.365 de lei la 1.442 de lei, majorarea pensiei de la minime de 704 lei, la 800 de lei”, a anunțat, în ședința de Guvern, ministrul Finanțelor, Florin Cîțu.
Premierul Ludovic Orban a intervenit și a explicat de ce nu se pot crește pensiile etapizat sau direct proporțional cu sumele primite de pensionari.

„Am văzut o întreagă discuție legată de modul în care să se facă această majorare. Mulți au spus să creștem pensiile mici, să facem o creștere direct proporțională cu mărimea pensiilor. Acest lucru nu este posibil, pentru că principiul care stă la baza acordării pensiilor pe contributivitate este principiul contributivității. Noi nu doar mărim pensiile, ci majorăm punctul de pensie. Dacă am face o majorare diferențiată, procentual la nivelul pensiilor, practic am crea niște nedreptăți imense și am încălca grosolan principiul contributivității”, a spus Orban.

La rândul său, ministrul Muncii, Violeta Alexandru a declarat, în ședința de Guvern, că majorând punctul de pensie, practic cresc și pensiile speciale.

„Pensiile speciale sunt compuse dintr-o parte calculată pe baza contributivității, care prin schimbarea anunțată de domnul ministru Cîțu, în mod automat vor crește, respectiv o parte consistentă care vine de la bugetul de stat și care în mod evident nu are niciun impact”, a spus Alexandru.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4929 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    >>> (Sâmbătă, 15 august 2020, 1:05)

    GemstonePig [utilizator]

    Angajati bai cu 1,2, 5 milion de euro cea mai buna firma de avocatura si contestati pensiile speciale si daca reduceti 50-70 % dintre ele tot e ceva,plus ca si modul de calcul se poate contesta, cheltui maxim 10 milioane si faci economie de 400 milioane euro
    • +1 (3 voturi)    
      Esti pe dinafara (Sâmbătă, 15 august 2020, 11:57)

      turms [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Toate pensiile sunt calculate potrivit legii in vigoare, ce sa conteste “cea mai buna firma de avocatura”?Tara plină de prosti care isi dau cu parerea si le stiu pe toate.
  • +4 (4 voturi)    
    vaicareala inutila (Sâmbătă, 15 august 2020, 2:40)

    ..13 [utilizator]

    Daca punctul de pensie creste atunci numai cei care au contribuit la formarea asa-zisului fond de pensii sa fie raplatiti - restul sa mai astepte ca au de unde.
  • +3 (5 voturi)    
    Tipa abereaza (Sâmbătă, 15 august 2020, 8:47)

    Alexos [utilizator]

    Aia cu pensii speciale le primesc prin raportare la ultimul salariu/salarii conform legii. Ca au o componenta ce tine de contributivitate si care se poate calcula separat este dragut, dar modul efectiv de calcul nu are absolut nicio legatura cu acea bucata.
  • +3 (3 voturi)    
    Pensiile speciale nu sunt contributive! (Sâmbătă, 15 august 2020, 8:53)

    emil bobu [utilizator]

    "am încălca grosolan principiul contributivității"

    Pensiile speciale nu sunt contributive si ar trebui taiate, dar deh, asta e Romania.
  • +1 (5 voturi)    
    Incantata sunt ca se pastreaza avantajul meu, (Sâmbătă, 15 august 2020, 12:36)

    deval [utilizator]

    pensionara nespeciala, absolventa ASE, auditor (etc) dupa 38,8 ani de muca fata de cineva care nu a facut-o , si care e acum de 700 lei ! A meritat sa muncesc dar sa si contribui (eu si angajatorul) in unii ani si cu 48% din salariul brut !!
    Comparatia cu specialii nu o fac ca nu poti sa compari viermii cu alesii zeilor !
    Suntem de pe planete diferite , nu exista comparatie intre mine (si orice alt medic, profesor, inginer care nu a avut functie de conducere) si de exemplu sefa de post speciala din Dobrosloveni (satul Alexandrei Macesanu) care a iesit la pensie legal cu 10 ani mai devreme , absolventa de liceu si cu o pensie de minim 5000 lei !! Ce dracu sa compari ?!!
    Multumesc doamna, sunt profund miscata de aceasta ''Cea mai mare majorare'' de pe planeta sau nu stiu de unde- care respecta nu procentele ci in totalitate ''principiile'' Ciumei ale gandirii Infractorului de la Rahova, Holgutei ..... Succesuri . De cap sa va fie ca nu ati facut nici o jumatate de pas spre normalitate si va mai si laudati cu asta exact in spiritul Ciumei care acum 4 ani dubla doar nemerncia !!
  • -1 (1 vot)    
    Pensii speciale (Sâmbătă, 15 august 2020, 13:14)

    Ibit [utilizator]

    Tot inacapabili sunteti ca guvern !
  • +2 (2 voturi)    
    A nu vota cu PSD si PNL este obligatoriu (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:44)

    floriniulian [utilizator]

    Sustinatorii si creatorii statului mafioto interlop adica PSD si continuatorii PNL/PDL, isi bat joc de populatia care plateste taxe si impozite cu aceste pensii speciale si de serviciu pe care nu vor sa le elimine invocand tot felul de motive si diversiuni pe care pe noi cetatenii corecti si onesti nu ne intereseaza.

    Ne intereseaza ca cei care au creat acest sistem criminal mafiot de pensii aberante speciale/serviciu sa fie trasi la raspundere si sa plateasca pentru zecile de miliardele de euro care au fost furati din banii nostrii ai tuturor.

    A nu vota aceste partide aservite statului securisto mafiot este datoria fiecarui cetatean onest din aceasta tara.
  • +1 (1 vot)    
    Ati gresit valoare punctului de pensie (Sâmbătă, 15 august 2020, 15:46)

    finutza [utilizator]

    Astazi acesta e de 1265 lei, nu 1365 lei cum scrieti in articol.
  • +1 (1 vot)    
    IMPOZIT (Sâmbătă, 15 august 2020, 18:46)

    BehehePapu [anonim]

    Aloooooo , d-na Violeta cum rămâne cu impozitul de 95% pe pensiile speciale ???????? Se aplică sau nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      Vor fi impozitate cu 85% partea necontributiva a (Marţi, 18 august 2020, 10:28)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      pensiilor si din aceasta, doar ce depaseste 7000 ! Adica, daca a avut 10.000 pensie necontributiva saracul pensionar . va primi doar 7450 in viitor !! Daca are 7000 pensie necontributiva ramane cu ea intacta !
      Sigur daca nu apare la CCR ceva care sa darame si asta.... Sigur ca stim ca 80% dintre posesori au pensii intre 5000-7000lei (chiar si cei cu studii medii-gen sef de post, insotitor de bord) asa ca masura e praf in ochi.......