VIDEO Camerele torturii în Belarus: Protestatarii arestați povestesc că au fost dezbrăcați, bătuți și amenințați cu violul

de DG     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2020, 12:31 Actualitate | Esenţial


Proteste Belarus
Foto: Captura YouTube
Protestatarii reținuți în aceste zile în Belarus povestesc cum au fost dezbrăcați la pielea goală, bătuți și amenințați cu violul în arest, mărturiile lor despre ”camerele torturii” fiind preluate de Amnesty International și alte organizații care monitorizează respectarea drepturilor omului.

Activiștii pentru drepturile omului spun că există tot mai multe dovezi privind abuzurile și brutalitatea poliției pe fondul masivelor proteste care au izbucnit după scrutinul prezidențial de duminică ce a dus la mult contestata realegere a președintelui Aleksandr Lukașenko, notează BBC News.

Nu mai puțin de 6.700 de protestatari au fost arestați în cele cinci zile de manifestații, mulți dintre cei eliberați povestind despre bătăile și abuzurile la care au fost supuși.

Amnesty International vorbește despre practicarea generalizată a torturii în închisorile din Belarus.



"Un fost deținut ne-a relatat că centrele de detenție au devenit camere de tortură, unde protestatarii sunt forțați să zacă în mizerie, în timp ce polițiștii îi lovesc și îi bat cu bastoanele”, a spus Marie Struthers, directorul Amnesty International pentru Europa de Est și Asia Centrală.

Bat oamenii cu bestialitate

Într-o înregistrare audio distribuită de un jurnalist BBC, se pot auzi țipete în arestul Okrestina din capitala Minsk.

Alți protestatari eliberați au publicat pe aplicația Nexta fotografii cu urmele bătăilor, de la vânătăi la umflături pe tot corupul, inclusiv răni pe spate și fund, provocate de forțele de ordine.

"Bat oamenii cu bestialitate și arestează pe toată lumea. Am fost obligați să stăm în curte toată noaptea. Puteam auzi cum sunt bătute femeile. Nu pot să înțeleg o asemenea cruzime”, a relatat un bărbat, în timp ce-i arăta reporterului BBC propriile vânătăi.

Alte mărturii citate de AFP vorbesc despre modul în care protestatarii au fost lăsați fără apă și mâncare, au fost privați de somn sau torturați cu curent electric ori arși cu țigara.

Victime colaterale

Deținuții erau ținuți câte 10 în celule destinate pentru 4 sau 6 persoane, au mai relatat câțiva protestatari citați de AFP.

"M-au lovit foarte puternic în cap, fundul este plin de vânătăi de la bastoane”, a povestit Maxim Dovjenko, 25 de ani care spune că nici măcar nu a participat la proteste, însă se afla în zonă la momentul arestărilor. Printre victimele colaterale s-au numărat și alți trecători. Și jurnaliștii au fost arestați.



Mikhaïl Tchernenkov, un antreprenor de 43 de ani, a arătat și el vânătăile de pe fese, povestind că a fost torturat cu electricitate și lovit cu bastoanele.

Posibile sancțiuni UE


Un alt grup format din cinci experți ONU privind drepturile omului au precizat că reacția forțelor de securitate față de protestatarii pașnici a fost, de cele mai multe ori, excesivă și violentă, în mod cu totul nejustificat.

"Autoritățile par a fi interesate doar de dispersarea rapidă a demonstranților și de cât mai multe arestări”, au arătat aceștia, într-o declarație comună.



Miniștrii de externe din statele UE se reunesc vineri pentru a discuta posibile sancțiuni impuse regimului Lukașenko.

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen a cerut vineri impunerea acestor sancțiuni, invocând ”încălcarea violentă a valorilor democratice și a drepturilor omului”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6740 vizualizari

  • -20 (36 voturi)    
    Miroase a servicii secrete străine! (Vineri, 14 august 2020, 12:38)

    Argon [utilizator]

    Pățaniile acestor protestatari din Belarus miros a scenariu scris la Vocea Americii.
    • +13 (25 voturi)    
      Serviciile sovietice ! (Vineri, 14 august 2020, 12:57)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Desteptule ! Astia sunt produsul comunismului sovietic.
    • -5 (7 voturi)    
      "scenariu scris la Vocea Americii" si pus in scena (Vineri, 14 august 2020, 16:22)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      in teatrul de stat Lukashenko?
    • +2 (4 voturi)    
      I-auzi, ma (Vineri, 14 august 2020, 18:01)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      N-are voie omu' sa stea pe viata la conducerea tarii, ca brusc miroase a servicii secrete straine.
      Ca de altfel, oamenii sunt doar niste oi care nu au nimic impotriva.
  • +13 (21 voturi)    
    Inca un diktator care o sa sfarseasca urat (Vineri, 14 august 2020, 12:40)

    persuasiv [utilizator]

    nu se invata astia minte si pace.Odata ajunsi la putere nu se mai dau dusi.Oare de ce?Teama ca vor plati pentru abuzurile si crimele facute,ii tine la putere.Stiu ca odata demisi,nu mai valoreaza nici cat o rubla,forint sau lira turceasca.
  • +10 (14 voturi)    
    "Posibile sancțiuni UE " (Vineri, 14 august 2020, 12:49)

    cristi_an [utilizator]

    aaaaaa...te apuca somnul pana face UE cu birocratia ei ceva!
    daca trebuie sa invatam ceva de la americani e ca uneori trebuie sa fim cowboys!!
  • -7 (17 voturi)    
    Femeile n-au dreptul la bataie? (Vineri, 14 august 2020, 13:43)

    AndyXXX [utilizator]

    Sau ele au dreptul doar sa bata pe altii?
    • +1 (5 voturi)    
      Corect!!! (Vineri, 14 august 2020, 16:10)

      Belphegor1 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      100% de acord cu cele spuse de tine. Mă întreb totuși cum de poate cineva să dea voturi negative pentru un comentariu atât de simplu și de adevărat! Se pare că unii (unele) chiar nu înțeleg sau NU VOR să înțeleagă adevăratul scop al egalității și al drepturilor omului , dar MAI ALES nu vor să înțeleagă că CEL MAI MARE pericol pentru o democrație , pentru o societate , este dublul standard. De orice fel și oricui i s-ar aplica acesta. Și pe mine ca și pe mulți alții mă deranjează nespus de mult când se scot în evidență abuzurile asupra femeilor , de parcă abuzurile împotriva bărbaților ar fi mai puțin grave!!! Nu este în regulă deloc! Cei care chiar nu înțelegeți ce vreau să spun , puneți mâna și citiți o carte de drept Roman (ROMAN nu Român)... de psihologia omului... de sociologie... poate vă mai deșteptați și voi!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Frumos film cu tineri langa strada (Vineri, 14 august 2020, 14:04)

    Victtor [utilizator]

    Au iesit elevii si studentii sa scandeze. Simtul civic ii indeamna sa discute pe Facebook si sa se filmeze cu baloane.
  • +7 (11 voturi)    
    OMON rusesc, greve uzine, politistii arunca unifor (Vineri, 14 august 2020, 14:05)

    aniod [utilizator]

    Dintre actiunile recentele evenimente din Belarus, documentate video:
    - In uzinele de stat, conducerea a adunat muncitorii pentru a-i lamuri sa nu protesteze; in timpul sedintei, unul din muncitori a strigat: "Sa se scoale in picioare cine a votat cu Tikhanovskaya", moment in care au inceput sa se ridice toti si sa aplaude.
    -Laureata Premiului Nobel pentru literatura, Alexievich, considerand brutalitatea trupelor OMON, considera ca acestea au fost trimise din Rusia, ca nu sunt trupele OMON din Belarus-
    - militieni care nu doresc sa se identifice cu trupele de represiune si si-au aruncat uniforma la cosul de gunoi; -sefi din politie, care au indemnat sa nu se actioneze asupra propriului popor, au scapat fugind din Belarus

    Citind stirile internationale, gasim:

    https://www.rferl.org/a/nonviolent-protest-actions-proliferate-in-belarus-amid-brutal-postelection-crackdown/30782061.html

    precum si altele
  • -6 (16 voturi)    
    Calea Belarusului (Vineri, 14 august 2020, 14:24)

    Setalcott [utilizator]

    Un profesor universitar american de matematica a facut recent valuri in razboiul cultural care se inteteste in occident negand ca 2+2=4
    Exista cale de mijloc intre autoritarism si religia politica autodistructiva care este liberalismul?
    Ma tem ca nu.
    Care este destinatia finala a societatilor liberale? Anihilarea. Revolutia sexuala potentata de contraceptie, goana capitalismului dupa eficienta prin stramutarea populatiilor, ideologiile multiculturaliste pro-miscegenare si etnocentrismul restului lumii isi dau mana pentru extinctia populatiei care imbratiseaza liberalismul.
    Pe cat mi-as dori ca statele "illiberale" Ungaria si Polonia sa aiba succes in opozitia lor, toti ganditorii recunosc alunecarea ineluctabila a societatilor spre stanga.
    In fata fortei brute aplicate punctual de un regim autoritär ca cel din Belarus, liberalismul occidental ademeneste cu soft power care permeaza tot tesutul social si nu mai inspaimanta pe nimeni.
    Avem asadar de a face cu inca o revolutie colorata. Irak, Afganistan, Egipt, Libia, Siria, Ucraina, Georgia - nici un dezastru nu e suficient pentru imperialismul cultural occidental.
    Lukasenko este inca ereticul care incearca sa mearga pe a treia cale.

    https://www.youtube.com/watch?v=yHzdVHt9y10